[24-25.10.2009] Wystawa poświęcona dawnej Pile

Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

[24-25.10.2009] Wystawa poświęcona dawnej Pile

Post autor: pavvlo »

Drodzy Pasjonaci historii naszego miasta! Pod koniec października Portal "Dawna Piła", wspólnie ze Stowarzyszeniem Historyczno Fortyfikacyjnym "Przedmoście Piła", planuje zorganizować wystawę w schronie pod Placem Zwycięstwa, na której chcielibyśmy zaprezentować pilanom wszelkie przedmioty związane z historią naszego miasta (dawnej Piły).

I w tym właśnie miejscu chciałbym do Was wyjść z apelem: jeżeli macie jakiekolwiek przedmioty związane z naszym miastem, gdy funkcjonowało pod nazwą Schneidemühl, np. butelki, porcelanki, pocztówki, mapy, pieniądze czy wszelkie inne rzeczy, związane z tamtym okresem, to będziemy bardzo wdzięczni jak nam zechcecie je udostępnić aby pokazać je szerszej widowni, na tej właśnie wystawie. Mamy nadzieję, że znajdą się osoby chcące nas w tym przedsięwzięciu wesprzeć tak jak to do tej pory bywało :) .

P. s. Wszelkie przedmioty będą umieszczone w szklanych gablotach, odpowiednio podpisane i zabezpieczone. Planowo wystawa będzie trwać przez weekend. Po więcej technicznych szczegółów proszę do mnie pisać na PW lub e-mail: dawna.pila.pl@tlen.pl

Edit: Aby ułatwić kontakt ze mną, podaję jeszcze bezpośredni numer telefonu komórkowego do mnie: 698-59-69-**

Edit 2: Oficjalna data wystawy to 24-25 października (sobota, niedziela) w godzinach od 10 do 14 (ale drzwi schronu zamkniemy gdy opuści go ostatnia osoba przybyła na wystawę).
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

Post autor: Bwerk45 »

Witam, tak jak Pavvlo napisał szykujemy się do następnej wystawy związanej z naszym miastem do 45r. Mam nadzieję że znajdą się chętni na pokazanie swoich zbiorów mieszkańcom Piły. Gorąco zapraszamy. Pozd.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

Post autor: pavvlo »

Aby ułatwić kontakt ze mną, podaję jeszcze bezpośredni numer telefonu komórkowego do mnie: 698-59-69-**
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

Post autor: pavvlo »

Oficjalna data wystawy to 24-25 października (sobota, niedziela) w godzinach od 10 do 14 (ale drzwi schronu zamkniemy gdy opuści go ostatnia osoba przybyła na wystawę).
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

Post autor: pavvlo »

Przypominam o zbliżającym się dniu wystawy, ten już w najbliższą sobotę. Jednocześnie zachęcam Szanownych forumowiczów o pomoc w organizacji tej wystawy. Kontakt w pierwszym poście.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

Post autor: Aragorn »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

Post autor: pavvlo »

Troszkę czasu minęło już od tej wystawy, ale lepiej późno niż wcale... dwa zdjęcia grupowe ekipy która ją organizowała:

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

Post autor: Tom »

Gratuluję wszystkim Organizatorom.

A czy była jakaś relacja w mediach ?

Pozdrawiam Thomas
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

Post autor: Tom »

Ciekawe jaki exponat wzbudził największe zainteresowanie ?
Ja zwróciłem szczególną uwagę na kawałek porcelany z Hotelu pod "Złotym Lwem".

I chciałbym wspomnieć historię szklanego negatywu, ze gdyby nie Pavvlo, Zeppelin ze Schneidemühl i uwieńczony właśnie na Banknocie, przepadłby. Odnaleziony w Atelier w Magdeburgu wrócił z powrotem do Piły. Tej osobliwy przedmiot ma dziś 95 lat ! Czy było ich więcej, ktoś może się zapytać ? O tak, ale to jedyny motyw z Halą Zeppelina.

Thomas
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

Post autor: Jaśko »

Ja wiem, że to co poniżej napiszę nie dotyczy tej wystawy - i przepraszam za to! Ale - dziś w Muzeum Okręgowym otwarto wystawę fotograficzną "Piła na fotografiach Romana Zaranka" - koniecznie do obejrzenia!
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

Post autor: skinspila »

A dokładniej tak:

PIŁA. Muzeum Okręgowe w Pile zaprasza na nową wystawę czasową "Piła na fotografiach Romana Zaranka".

Prace nestora powojennej fotografiki pilskiej prezentowane będą od 26 lutego do 2 maja 2010 r..

Wystawa zorganizowana przez pilskie muzeum jest najpełniejszą prezentacją ponad 50 – letniej działalności pracowni „Foto – Zaranek”. Pierwsze zdjęcia dokumentujące zniszczenia wojenne Piły powstały w 1948 r. na zlecenie władz miasta, które na ich podstawie uzyskały środki na rozbiórkę ruin, a następnie odbudowę miasta. Powstało wtedy słynne „archiwum ruin”.

Roman Zaranek fotografował również uroczystości, w których uczestniczyli pilanie od końca lat 40. do lat 90. XX wieku. Były to procesje Bożego Ciała, peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, jak i obchody 1 Majowe, czyny społeczne, wizyty ważnych osobistości i to zarówno państwowych (Marszałek Michał Rola – Żymierski, 1949 r.), jak i kościelnych (Prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński, 1950 r.), odsłonięcia pomników i tablic pamiątkowych, występy pilskich zespołów.

Dokumentowanie widoków miasta rzadko było tematem jego pracy zawodowej. Wiele zdjęć zniszczonej Piły powstało z potrzeby serca. W dni powszednie fotografował chrzciny, komunie , śluby i pogrzeby. Czasami były to ślubu niezwykłe – takie jak ślub Androny Linartas, artystki zespołu „Śląsk” z meksykańskim księciem, który odbył się w kościele Świętej Rodziny w 1961 r.

Z bogatych zbiorów Romana Zaranka wybrano kilkaset zdjęć układając je w grupy tematyczne. W pierwszej części prezentowane będą widoki miasta od końca lat 40. do lat 70. XX wieku, w drugiej zaś mieszkańców Piły podczas różnych uroczystości kościelnych i państwowych.

Wystawę zwiedzać można codziennie oprócz poniedziałków:

wtorek – piątek godz. 10.00 – 16.00

soboty i niedziele 11.00 – 16.00

Bilety normalne - 5,00 zł

Bilety ulgowe – 3,50 zł

Dzieci do lat 7 – 1,50 zł

Bilet rodzinny - 10,00 zł
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

Post autor: Tom »

z meksykańskim księciem,
???
w Meksyku nie ma monarchii !
to był syn prezydenta, lecz nie wiem dokładnie czy prezydenta Państwa, czy tylko prezydenta Stolicy.
O tym, tu na Forum już wspominano. /tylko trzeba poczytać/

Jaśko !
Poza tym, wydaje mi się, że powyższe posty powinny być w "imprezy kulturalne"

Thomas
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

Post autor: ziolek »

Tom - jesteś pewien, że syn a nie wnuk? Wyczytałem, że był to wnuk prezydenta Meksyku (państwa).Ale fakt. Spotkałem się też ze wzmianką, że synem.

A co do księcia to może ktoś pomieszał historie. Prawdę zmieszał z oszczerstwem i wyszedł książe Meksyku. Nie wiem. To moje domysły. Z resztą przeczytajcie na tej stronie trzeci artykuł http://prawdaoplatformie.blogspot.com/2 ... chive.html

Z uwag można mieć jeszcze jedną.

Na wystawie przedstawione są fotografie miejsca, którym dziś mówimy Plac Zwycięstwa. I jedno ze zdjęć opisane jest jak widok na pierzeje wschodnią (jak dobrze pamiętam). Kolejne zaś niemal takie samo zdjęcie opisane jest jako widok na pierze południową (jak dobrze pamiętam). W każdym razie niemal takie same fotografie są różnie opisane. A chcąc być precyzyjnym należy stwierdzić iż jest to róg obu tych pierzei.Ale to już szczegół. Oba opisy są poprawne. :)

Ale niemniej mimo, że odwiedzenie wystawy związane jest z pewnymi kosztami i trzeba pamiętać o wczesnych godzinach zamykania muzeum to polecam zwiedzanie. Przyznaje, że fotografi pokazanych na wystawie jeszcze nie widziałem. Wiele spośród nich ukazuje zniszczenia miasta. Wiele to także zapis uroczystości miasta w tym uroczystości I majowe z ich niedorzecznymi hasłami i portetami Stalina. Są też przy tym pracownicy parowozowni. :) Chciałoby się tylko móc zobaczyć więcej. :)
Awatar użytkownika
Patyk
PRZYJACIEL
Posty: 54
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:12

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

Post autor: Patyk »

Witam, dopatrzyłem sie jeszcze jednego ale....jest reprodukcja, nie sposób nie zauwazyc bo jedna z najwiekszych. Przedstawia kościół Janów (ruiny) zrobione z bloku Piła Wita i opisane jako rok 1965. Z kolei jest też duża fotka przedstawiajaca obecny plac Zwycięstwa w kierunku północnym z widocznym blokiem (zwanym akwarium lub totalizator) gdzie wyraźnie nie widac wieżowca Piła Wita a opis fotografii 1963. Zwrócił na to nawet kustosz. Pamiętam jedynie jak Jerzyk podawał na forum dokładne daty budowy tych bloków bo przeciez sam w nich mieszkał.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

Post autor: Jerzyk »

Obyście nie szukali po wątkach mogę powtórzy.
Ten blok z reklamą "totalizatora) albo jak myśmy wtedy mówili - bez sklepów- oddano tę połowę z numerami 5-8 jesienią (póżną ) 1963 roku. Ja zamieszkałem - no niech będzie...i znowu ktoś napisze,że moje wpisy są zbyt osobiste!! A czasami zastanawiam się jakie mają być- jak ja w tym Naszym mieście do dziś jestem zakochany, chociaż co odwiedziny w Pile, to stwierdzam, że to..już nie moja Piła. Moja była ta ze zdjeć w gruzach z dużymi pustymi placami a jeśli już zabudowana to "klockowa" (socrealistyczna) i szara. A ta dzisiejsza jest co raz bardziej kolorowa z obcymi nazwami ulic i placów itd,itp.. Ale właśnie z nią jest tak jak zs starzejącymi się koleżankami i kolegami. Wy w nich widzicie "starocie". A ja patrząc na ich pomarszczone twarze widze w nich, ich roześmiane i figlarne oczy i gesty widzę ich(i moją młodość, nasze wspólne wygłupy itd, itp...dla mnie ONI są wiecznie młodzi!!!
Ale wracając numery 1-4 oddano i w jednej z tych klatek schodowych zamieszkałem w kwietniu 1964. Na pewno nie ma żadnej zmyłki! W czerwcu 1964 wyjeżdzałem na wczasy (pierwsze w życiu) i na tych wczasach córka -urodzona w kwietniu 1962 wmawiała kierownictwu wczasów, że ma "ci lata".
Bo wtedy nie przyjmowano na wczasy dzieci poniżej lat trzech. W tym czasie dzwigigiem przy "wieżowcu" jeżdził - pracował mój kuzyn i znajomy i byli dopiero na I-szym czy II-gim piętrze.A po przyjeżdzie wlazłem na sam szczyt "waryńskiego" - To był taki dzwig rurowy a stanowisko operatora było mniej więcej na wysokości (gotowego domu - 8-9 piętro). Pamiętam, że budowa był wtedy sporo niżej niż nasze stanowisko.
Zatem na pewno nie było wieżowca "(Piła wita"...jeleni) w
1964 roku a jeśli to zaledwie jego "skorupa" czyli stan surowy. Jeśli się nie mylę to zimę, Piłę w zimowej szacie - 1964/65??? wspólnie z Zygmuntem Selwatem (tak tym seniorem od "wypigu" wytwórni pieczątek gumowych ) filmowaliśmy właśnie z ostatniego piętra z niezabezpieczonego balkonu tego wieżowca w ramach Kroniki, którą tworzyliśmy w ramach AKF-u (Amatorski Klub Filmowy - tak działał w tamtych latach taki przy Pilskim Domu Kultury i nie tylko tak klub ale i inne zespoły).
I to by było chyba wszystko co do dat z tamtego okresu. !!???A gdyby to służę swoją (niestety już nieco sklerotyczną - w niektórych przypadkach) wiedzą.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się