Zniszczenie Piły w 1945 r.

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Pawel R.
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2009, 21:35

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Pawel R. »

... Na jednym takim reportarzu podczas "zdobywania Berlina" wstalaem z wrezenia... to co zobaczylem poruszylo mnie, bylem przekonany, ze ogladany fragment to zniszczona Schneidemühl, a nie Berlina.
Tom - dziekuje.
Nawet nie przypuszczalem, ze jakas osoba potwierdzi moje przypuszczenia, a tym bardziej, ze uczyni to tak niezwlocznie i z osobistym zaangazowaniem w sprawe.
...taki material predzej dostaniemy z Niemiec niz z Rosji.
To calkiem mozliwe; mysle jednak, ze w Rosji tez trzeba probowac; tych, ktorzy moga pamietac o jakichs "przeciw-wskazaniach" dla udostepnienia tego materialu filmowego pilanom (jesli takie kiedys, byly - w co watpie: po co mieliby Sowieci tym sie przejmowac? W "ich" Polsce, polska cenzura na pewno nie pozwolilaby na pojawienie sie jakichkolwiek komentarzy podwazajacych godnosc sojusznika) juz tam nie ma, a w rece poszukujacych wpasc moze prawdziwy rarytas.

Tak w ogole, to, jesli moje informacje zostalyby potwierdzone, to brak swiadomosci tego, co wydarzylo sie wtedy w Pile bylby (kolejnym) dowodem sukcesu sowieckiej i polskiej propagandy komunistycznej. Przeprowadzili spora, potencjalnie niebezpieczna dla propagandy, operacje, na sporym miescie, a w spoleczenstwie NIKT o tym nie wie - nawet po latach.
Od nas, dzis, zalezy wiec to, czy uznamy ich prawo do tego sukcesu - czy im go odmowimy.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Tom »

Pawel. R!

Niestety to bylo pare lat temu, nie pamietam jaka stacja emitowala ten program, ale jestem pewiem, ze to jakas lokalna TV poniewaz czesto ogladam ze wzgl. na ciekawe reportarze po dawnych Prusach Wschodnich, czy Pomorzu Zach.
Nie pamietam w jakim temacie wstawilem to Foto, link powinien tez byc z instytutu, albo uniwersytet, ktory zajal sie filmowym archiwum II wojny swiatowej, ktore to przekazala Rosja.

Thomas
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Tom »

Chyba znalazłem Archivum:

http://www2.geschichte.uni-halle.de/texte/ghw1.pdf
Zniszczenia Berlina i ... Schniedemühl - Nr.katalogowy 0-11083

Thomas
Pawel R.
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2009, 21:35

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Pawel R. »

Tom pisze:Chyba znalazłem Archivum:
http://www2.geschichte.uni-halle.de/texte/ghw1.pdf
Zniszczenia Berlina i ... Schniedemühl - Nr.katalogowy 0-11083
Thomas
Ja pisalem o sowieckim archiwum, bo "History Channel" wymienia je jako zrodlo materialow dla ich dokumentu (nakreconego w 2005 r.).
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Tom »

Tak, to Sowieckie archiwum, które dostępne jest pod w/w adresem.

Poza tym odnalazłem adres o którym wspominałem, to nie miasto Fulda, ale Berlin.
A na pierwszej stronie właśnie Foto - Armia Białoruska w Schneidemühl
http://www.dhm.de/datenbank/bildarchiv. ... 06012.html
Tam można znaleźć obszerną dokumentację. Także pod pierwszym adresem który podałem poprzednio.

Natomiast wszelkie inne dokumenty z przed 1938 roku znajdują się w
http://web.ub.uni-greifswald.de/frame/f ... nition.php

Miasto Fulda skojarzyłem z archiwum filmowym, gdyż też posiada zbiory ze Schneidemuhl.

Thomas
Pawel R.
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2009, 21:35

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Pawel R. »

Czy ktos na tym forum wie o istnieniu w Pile stowarzyszenia, ktorego czlonkowie zajmowaliby sie badaniem historii miasta?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: ziolek »

Towarzystwo Miłośników Miasta Piła?

A przy okazji dodam, że mój dziadek widział Piłe w marcu 1945 roku. Jak twierdził część centrum miasta była wówczas jeszcze dobrze zachowana. Zniszczenia dokonali później Sowieci.

Pamiętam, że w roku 1996, 1997 bądź 1998 na łamach Tygodnika Nowego miała miejsce polemika. W kolejnych numerach różni autorzy przedstawili swoje teorie na temat przyczyn zniszczenia miasta.
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 320
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: czeslaw »

Witam. A ja znalazłem takie fotki... :D Jedna już była prezentowana.

Obrazek
Pawel R.
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2009, 21:35

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Pawel R. »

ziolek pisze:Towarzystwo Miłośników Miasta Piła?
Dziekuje, "ziolku"; pytalem bo wiem, ze wsparcie organizacji kilku osob wspoldzialajcych we wspolnym celu - nawet calkiem nieformalnie - bardzo przydaloby sie w dalszych poszukiwaniach.
ziolek pisze:...mój dziadek widział Piłę w marcu 1945 roku. Jak twierdził część centrum miasta była wówczas jeszcze dobrze zachowana. Zniszczenia dokonali później Sowieci.
Dziekuje - w imieniu "sprawy".
Z tej notatki - oraz innych - widze, ze informacje o zniszczeniu miasta i przyczynach tego zniszczenia "gdzies tam" sa, tylko po dzis dzien rozproszone, niezebrane, nieskonfrontowane - niezbadane.
ziolek pisze:...w roku 1996,1997 bądż 1998 na łamach Tygodnika Nowego miała miejsce polemika. W kolejnych numerach róźni auotrzy przedstawili swoje teorie na temat przyczyn zniszczenia miasta.
Dobrze byloby wiedziec, co tam powiedziano.

Tak przy okazji: moj swiadek byl zolnierzem LWP, a wczesniej ktos na tym forum sugerowal, ze informacja o uczestnictwie LWP w odbiciu Pily to nic pewnego - bo zamieszczona jest w Wikipedii. Widze jednak, ze czlonkowie Stowarzyszenia Przedmoscie wiedza o tym cos wiecej: "... ruiny zniszczonego miasta spod hitlerowskiej okupacji ponownie wyzwalaly sily Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego." http://lodzkie.naszemiasto.pl/wydarzenia/961539.html
Pawel R.
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2009, 21:35

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Pawel R. »

czeslaw pisze:... A ja znalazłem takie fotki... :D Jedna już była prezentowana.
Czesc, "czeslawie"!
Zechcesz, prosze, podac cos wiecej o ich zrodlach i datach?
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 320
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: czeslaw »

Pawle, fotki te pochodzą z jakiegoś niemieckiego artykułu na temat Piły z tego co pamiętam. Poszperam i może uda mi się ten artykuł odnaleźć. Pozdro.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Tom »

No coz, nie tylko starä Schneidemühl zniszczyli sowieci. Na wojnie nie ma zadnych praw, zolnierzy opanowuje opetanie w niszczeniu wszystkiego co im wrogie.

Wiem ze to nie do tematu ale minimalny wgläd, np. stolice Prus Wschodnich Krölewiec - zniszczyli wszystko co tylko bylo mozliwe, wraz z zabytkami ktöre znikly z powierzchni. A uciekajäcych cywilöw pasazerskim statkiem "Wilhelm Gustloff" storpedowano 30.01.1945 r. 9.000 w tym 8.500 cywilöw, kobiety i dzieci. Przewyzsza to liczbe "Titanica". 2 tyg. pözniej ztorpedowano nastepny statek 4.000 uchodzcöw cywilnych, a dokonal tego "U-Bot S-13" kapitan Alexander Iwanowicz Marinesko. Ogladalem to w zeszlym roku i tego kapitana jak swietowal zatopienie "Wilhelm Gustloff" i filmowal jak statek idzie pod wode, za te 2 statki z cywilami zostal ogloszonym bohaterem ZSRR.

Ciekawe ilu zostalo bohaterami za spalenie Schneidemühl?

Thomas
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 320
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: czeslaw »

Paweł, fotki pochodzą z "Dt. Krone und Schneidemühl Heimatbrief" (chyba jakoś tak :oops: ) ze stycznia 2002.
Pozdro
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: adam »

Bardzo ciekawy watek jesli chodzi o powöd zniszczenia Schneidemmühl. Chcialbym sie jednak odniesc do watku walk jednostek LWP o nasze miasto. Otöz brat mojego ojca byl zolnierzem LWP i czesto podkreslal, ze jego szlak bojowy do Berlina prowadzil wlasnie przez Pile i Szydlowo (wies polozona 9km za Pila przy trasie berlinskiej, jak On to sam czesto odkreslal). Czesto podkreslal On przejscie przez Szydlowo, gdyz po wojnie sie tam osiedlil. Niestety nigdy nie slyszalem zadnych szczegölöw a szkoda bo byly by to pewnie ciekawe relacje owych wydarzen. W pözniejszym czasie nie moglem tego za bardzo zrozumiec bo we wszystkich dostepnych zrödlach podawane bylo ze jednostki LWP braly udzial w walkach w okolicy Jastrowia i Zbic.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: ziolek »

Panie Pawle na ile znam to TMMP ma już dość długą tradycje i cieszy się zasługami. Nie wiem na ile na dziś preżnę, ale być może członkowie wspomogą Pana dociekania.

Co do opowiadań dziadka to znam je z drugiej ręki. O ile dobrze pamiętam tyczyły się w okolicy ulicy Piekarskiej.

Na łamach TN nowego doszło do polemiki kilku autorów. Jeśli mnie pamięć nie myli. Część z nich zniszczenia przypisywała walką o miasto. Część barbarzyństwu zdobywców.
Pawel R.
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2009, 21:35

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Pawel R. »

Tom pisze:...nie tylko starä Schneidemühl zniszczyli sowieci. Na wojnie nie ma zadnych praw, zolnierzy opanowuje opetanie w niszczeniu wszystkiego co im wrogie.
Wiesz, takie podejscie to akurat rozmywa jasnosc spraw; sugeruje, ze w czasie dzialan wojennych zolnierze nie popelniaja przestepstw przeciw ludzkosci, przeciw miastom - a przeciez niektorzy popelniaja.

O tepych, zajadlych okrucienstwach Sowietow to dlugoby mowic...
Na temat spraw polskich: polecam artykul "Zapomniani polscy jency 1920 roku" (Piotr Zychowicz. Rzeczpospolita 23-10-2009,
http://www.rp.pl/artykul/382072_Zapomni ... _roku.html )
Moznaby tez przypomniec, ze, za skonstruowanie "kalacha," jego autorowi partia przyznala Leninowska Nagrode Pokojowa. (A to Orwell totalny!)
Tom pisze:Ciekawe ilu zostalo bohaterami za spalenie Schneidemühl ?
Przypuszczam, ze zaden: robota propagandowa, w warunkach bez zagrozenia... Poszlo cichutko. Ale zostala satysfakcja z dobrze wykonanej (i swietnie zakamuflowanej: na 64 lata!) roboty...
Pawel R.
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2009, 21:35

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Pawel R. »

czeslaw pisze:Paweł, fotki pochodzą z "Dt. Krone und Schneidemühl Heimatbrief" (chyba jakoś tak :oops: ) ze stycznia 2002.
Dziekuje, Czeslawie; pytalem o szczegoly, bo mialem nadzieje, ze te fotografie moglyby przyczynic sie do potwierdzenia przedstawionej przez mnie tezy. Ale tego chyba sie nie dowiemy...?
Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: ziolek »

Pawel R. pisze:Moznaby tez przypomniec, ze, za skonstruowanie "kalacha," jego autorowi partia przyznala Leninowska Nagrode Pokojowa. (A to Orwell totalny!)
Ponoć w XIX w. twórca karabinu maszynowego wierzył, że jego wynalazek pomoże ograniczyć liczbę ofiar. Taka naiwność ludzka. A co mieli sowieci w głowie... Ale wróćmy do tematu kto i po co niszczył Schneidemühl.
Pawel R.
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2009, 21:35

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Pawel R. »

ziolek pisze:Panie Pawle na ile znam to TMMP ma już dość długą tradycje i cieszy się zasługami. Nie wiem na ile na dziś prężne, ale być może członkowie wspomogą Pana dociekania.
Dziekuje, "ziolku"! Tez mam taka nadzieje.
Jesli mozna, pozwole sobie na ogolniejsza refleksje:
Sprawom historii Pily przygladam sie od kilku zaledwie tygodni. Dzieki dwom portalom internetowym - na ktorych koresponduje spora grupa niezle zainteresowanych historia miasta osob - zobaczylem ogromne bogactwo tematow az proszacych sie o ich zglebienie i odkrycie. To wszystko wrecz blaga o zaistnienie stowarzyszenia milosnikow historii, ktorzy sami badaliby te tematy oraz, dzieki rozmaitym dostepnym funduszom (oraz mozliwemu przeciez wsparciu ze strony milosnikow i sympatykow miasta z calego swiata), mogliby takze zatrudniac do tego celu historykow, detektywow, laboratoria policyjne, itd. Zadziwia mnie wiec to, ze w Pile brak nawet jednego takiego stowarzyszenia. (Pomijam Kolo Historyczne w Panstwowej Wyzszej Szkole Zawodowej w Pile.)
Chodzi o to, ze istnienie takiego stowarzyszenia pozwoliloby grupie zainteresowanych osob na uzyskanie pewnej osobowosci prawnej i statusu - w stosunku do historykow badajacych zagadnienia zwiazane z Pila, wladz miejskich, regionalnych, panstwowych, Wspolnoty Europejskiej, itd.
Duzo mniejsze miejsca i akty historii w swiecie posiadaja badajace je stowarzyszenia, czasem kilka. Oferuja one swym czlonkom wspolprace ku zrobieniu czegos dla swego miejsca i wspolprace te ulatwiaja; poza tym, pozwalaja czlonkom na uzyskanie pewnego statusu wynikajacego z publikowania ich przyczynkow.
ziolek pisze:Na łamach TN nowego doszło do polemiki kilku autorów. Jeśli mnie pamięć nie myli 3. Część z nich zniszczenia przypisywała walką o miasto. Część barbarzyńswu zdobywców.
Czyli: byly walki, wiec musialy miec miejsce zniszczenia, albo Pile musieli zniszczyc Sowieci, bo wszyscy slyszeli o ich barbarzynstwie. To sa "normalne," oczekiwane interpretacje tych wydarzen i trudno sie dziwic ich autorom (choc oba podejscia rozmyslnie pomijaja fakt nieproporcjonalnego zniszczeniia centrum miasta). Ja chcialbym znalezc informacje, ktore zaprzeczalyby zaprezentowanej przez mnie tezie.

Pilanie, prosze, podzielcie sie ze mna taka wiadomoscia: ktora gazeta, ktory tygodnik pilski ma najwiekszy zasieg, albo: ktore prezentuja najciekawsze informacje?
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: pavvlo »

Za dwa dni roześlę info, na temat prowadzonej dyskusji, do mediów lokalnych, może przy ich pomocy uda się namierzyć osoby które miały by w tej kwestii coś coś ciekawego do powiedzenia?...
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: drstein »

Postaram się odszukać nazwisko żołnierza-weterana, o którym wspominałem w jednym z postów. To było bodajże w 2007 roku. Mam nadzieję, że ten wiekowy już wtedy człowiek, nie opuścił tego świata...
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: drstein »

Mam już to nazwisko.
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Bwerk45 »

Z tego co wiem LWP nie brało udziału w walkach o Piłę. Jej szlak przechodził na wysokości trasy z Jastrowia do Wałcza.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Tom »

Moze i ja cos dodam, z nieznanej chyba nikomu historii tu na Forum.

Kiedy utworzono Armie Bialoruskä, z podzielonej Wilenszczyzny, ktorej to poludniowa czesc przypadla Bialorusi, w 1944 roku zabierano na front mezszczyzn ktorzy mogli juz dzwigac bron. Narodowosc nie robila roznicy. Przymusowo wcielono wielu Polakow, ktorzy to wlasnie przekroczyli starä granice III Rzeszy i wkroczyli do... Schneidemühl.
Bylo ich wielu. Jednym z nich byl Jözef Zapilaj lat... 16, jego ojciec, säsiedzi. Opowiadal jak po wyparciu obrony miasta zimä podpalano calymi uliacami Pile.
W grupie zolnierzy przechodzil ulicä Berlinerstrasse, byl rozkaz i podpalano. Dlaczego tak bylo nie wiem. Opowiadal mojej matce w Pile po wojnie i pokazywal w ktörym miejscu byly kamienice, ktore musial podpalac (mama wie wiecej). Po powrocie z Berlina przymusowo wcieleni Polacy do Armii Bialoruskiej pozostali w Polsce. Sluzyl jako zolnierz pogranicza w Bieszczadach. Niestety nic juz sie nie dowiemy, zmarl w 1990 roku w Ustrzykach Dolnych.

Posiadam fotografie jego, w Polskim mundurze, jak bede w przyszlosci w Pile zamieszcze na forum.

Thomas
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: adam »

Tom , drobna uwaga piszac Armia Bialoruska masz z pewnoscia na mysli Front Bialoruski wsklad ktörego wchodzilo kilka Armii. W czasie II WS chyba nie bylo Armii o nazwie Bialoruska.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się