Cmentarzysko kurhanowe

Okres gdy Piła była w granicach Polski, czyli od powstania osady do 1772 roku i 1807-1815.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Cmentarzysko kurhanowe

Post autor: Mistrz »

Na spisie obiektów zabytkowych w Pile pod numerem 615 kryje się:

615. CMENTARZYSKO KURHANOWE, Al. Poznańska, po zach. stronie szosy Piła-Poznań.

Ktoś coś więcej o tym wie?
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

cmentarzysko

Post autor: obserwator »

A to ciekawe... Po zachodniej stronie są lasy i parking na wylocie. W lesie jest bardzo wiele ścieżek. Nie znajdzie się takiego "stanowiska" bez mapki... To pewnie tylko lekki wzgórek...
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Nie jest tak źle. Jadąc w stronę Ujścia, po prawej stronie drogi, grupę kurhanów widać bez problemu z autobusu. Nie wiem czy są to domniemane kurhany, czy pochodzenie owych pagórków potwierdzono badaniami archeologicznymi.

Pozdrawiam,
Rafał
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Jak na moje to na kurhany to nie wygląda. Ale mam nadzieję, że się mylę.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

A jednak to właśnie o nie chodzi. Widzialeś kurhan na Dębowej Górze koło Osieka? Właśnie taki sobie pagórek, z pozoru nijaki. Archeolodzy oglądali to przy Poznanskiej, przynajmniej z wierzchu, więc myślę że się nie pomylili.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Przy Poznańskiej jest kilkadziesiąt takich pagórków, różnią się budową. Na pewno nie wszystkie z nich to kurhany. Ale aż dziw, że nikt się tym nie interesuje, kurhany nie są zbyt "pospolite".
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Szkoda że cmentarzysko kurhanowe tylko figuruje w spisie obiektów zabytkowych, mogliby postawić na miejscu owego cmentarzyska jakąś tablicę informacyjną. Wszystko wtedy byłoby już jasne o które pagórki chodzi.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Aragorn pisze:mogliby postawić na miejscu owego cmentarzyska jakąś tablicę informacyjną.
Zwłaszcza, że kurhany są w sąsiedztwie nadleśnictwa "Zdrojowa Góra", a ostatnimi czasy lasy państwowe (przynajmniej w naszym regionie) robią naprawdę wiele w celu popularyzacji ciekawych miejsc w okolicy. Obok cmentarzyska mogłaby przebiegać z powodzeniem kolejna leśna ścieżka edukacyjna.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Wydaje mi się, że nie nagłaśnianie sprawy wynika z tego, że kurhany czekają na zbadanie przez archeologów. Postawienie tablicy mogłoby skutkować radosną działalnością poszukiwaczy skarbów, a szkoda byłoby zniszczyć te obiekty.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Masz całkowitą rację. Też jestem przeciwny ustawiania tam jakichkolwiek tablic informacyjnych.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Po części się zgadzam, kopaczy nie brakuje, szkoda jednak że jeśli takowe cmentarzysko kurhanowe istnieje nie możemy nic na jego temat czy też dokładną lokalizację wiedzieć. Po prostu aby zabłysnąć naszą wiedzą przed przyjezdnymi, czy to z rodziny czy z dalszych stron.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Następne kurchany znajdują się pomiędzy jeziorem Piaszczyste a Stobnem widać je jadąc samochodem :D
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Najbardziej znane "cmentarzysko kurchanowe" znajduje się koło miejscowości ODRY. Jest to wieś niedaleko (12 km) od miasteczka CZERSK - trasa na Gdańsk.
Bliżej - GRZYBNICA - wieś około 25 km od Koszalina, na trasie do Piły. W rejonie Pomorza, a szczególnie na Kaszubach (Kościerzyna) jest kilka takich miejsc.
Polecam

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Witajcie. To mój pierwszy post. Widząc słowo Odry nie moglem sie powstrzymać z tą odwlekaną już rejestracją na forum. :) Odry (kilka kilometrów od szosy Czersk-Karsin) to miejscowość położona niedaleko rodzimych stron mojej matki, w których to przyszło mi spędzić niejedne wakacje.
Polecam odwiedzenie wymienionego przez Bogdana cmenatrzyska kurhanowego. Jest to kompleks dość pokaźny, dobrze zachowany. Ponadto położony w malowniczej okolicy. Dla miłośnikow przyrody dodatkowa atrakcją będzie fakt, iż cemntarzysko to jest zbiorowiskiem wielu rzadko spotykanych porostów. Zapraszam.

P.S.
Sorki za OT.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

ok. 200 lat pne
Z północy przybywają na ten opuszczony przez ludzi z kultury kamiennych grobów skrzynkowych obszar Burgundowie do swojej ojczyzny, którzy resztki zmarłych ze wszystkimi dodatkami do otwartych dołów wsypywali (groby ciałopalne), a potem zasypywali. Piła i jej okolica była zasiedlona zarówno przez ludzi z kręgu kultury kamiennych grobów skrzynkowych jak także przez Burgundów. Kamienne groby skrzynkowe na dawniejszym Targu Końskim, Kamieniu Fryderyka i na Kalinie, jak również doły ciałopalne na Targu Końskim i na Kalinie świadczą o ich pobycie.

Pozdrawiam
partyzant
Posty: 68
Rejestracja: 12 wrz 2008, 21:27
Lokalizacja: Rzeczpospolita Pilska

Re:

Post autor: partyzant »

RR pisze:Nie jest tak źle. Jadąc w stronę Ujścia, po prawej stronie drogi, grupę kurhanów widać bez problemu z autobusu.
A tak dokładniej na jakiej wysokości się znajdują, można wiedzieć?
Bo często jeżdżąc tą trasa mimo wielu prób przyglądania się nie udało mi się zauważyć :cry: .
już za tym parkingiem z zarazem na wylocie ?
mateusz
Posty: 34
Rejestracja: 19 maja 2007, 19:14

Re: Cmentarzysko kurhanowe

Post autor: mateusz »

Cmentarzysko jest bliżej, znajduje się mniej więcej na wprost od Tego budynku leśniczego takiego ekstra dokładnie nie wiem co to jest to po przeciwnej stronie ulicy jakieś 20 metrów w stronę Motylewa po prawej stronie jak jedziecie do Motylewa znajdują się Kurhany ;)
tomcio1
Posty: 62
Rejestracja: 19 paź 2008, 17:13

Re: Cmentarzysko kurhanowe

Post autor: tomcio1 »

mateusz pisze:Cmentarzysko jest bliżej, znajduje się mniej więcej na wprost od Tego budynku leśniczego takiego ekstra dokładnie nie wiem co to jest to po przeciwnej stronie ulicy jakieś 20 metrów w stronę Motylewa po prawej stronie jak jedziecie do Motylewa znajdują się Kurhany ;)
sory stary ale tak to napisałeś że nawet wytrawny polityk by się tak nie umiał wysłowić :smile3:
mateusz
Posty: 34
Rejestracja: 19 maja 2007, 19:14

Re: Cmentarzysko kurhanowe

Post autor: mateusz »

tomcio1 pisze:
mateusz pisze:Cmentarzysko jest bliżej, znajduje się mniej więcej na wprost od Tego budynku leśniczego takiego ekstra dokładnie nie wiem co to jest to po przeciwnej stronie ulicy jakieś 20 metrów w stronę Motylewa po prawej stronie jak jedziecie do Motylewa znajdują się Kurhany ;)
sory stary ale tak to napisałeś że nawet wytrawny polityk by się tak nie umiał wysłowić :smile3:
Nie wiedziałem jak napisać, byłem po żużlu więc zmeczony strasznie postaram się to lepiej jutro opisać mimo wszystko będzie mi ciężko może jakąś mapkę podrzuć to zaznacze mniej wiecej w którym miejscu
partyzant
Posty: 68
Rejestracja: 12 wrz 2008, 21:27
Lokalizacja: Rzeczpospolita Pilska

Re: Cmentarzysko kurhanowe

Post autor: partyzant »

mateusz pisze:znajduje się mniej więcej na wprost od Tego budynku leśniczego takiego ekstra
czy chodzi Ci o nową siedzibę Nadleśnictwa Zdrojowa Góra?
Chyba nie bardzo. Byłam tam ostatnio i nic przypominającego kurhany nie widziałam :rolleyes:
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Cmentarzysko kurhanowe

Post autor: RR »

Lepiej bym tego nie opisał ;-) Właśnie za nadleśnictwem w kierunku Ujścia, po prawej stronie drogi. Trudno przegapić.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Cmentarzysko kurhanowe

Post autor: Bocian »

mateusz pisze: Nie wiedziałem jak napisać, byłem po żużlu więc zmeczony strasznie
Po wódce to rozumiem, ale po żużlu? ;)
mateusz
Posty: 34
Rejestracja: 19 maja 2007, 19:14

Re: Cmentarzysko kurhanowe

Post autor: mateusz »

Tak na przeciw Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, znajduje się to spory kawałek przed Barem, który tam jest, w momencie gdy przy drodze jest jakaś tam Reklama, za tą reklamą las wraca do normalnego systemu, czyli drzewa są już całkiem przy drodze i w tym miejscu zaczyna się to cmentarzysko, nie mam pojęcia jak moge to opisać jeszcze...
SaDzi0
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2007, 14:32
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Cmentarzysko kurhanowe

Post autor: SaDzi0 »

Zaraz, zaraz.
Znam te tereny doskonale, przynajmniej raz w tygodniu "włóczę się" tą trasą, mieszkam niedaleko.
Przed barem? To po której stronie ulicy?
Załóżmy, że zmierzam w kierunku ujścia, po lewej leśniczówka, po prawej nic (las), głębiej szkółka leśna, idąc dalej, dalej leśną drogą wzdłuż ulicy za barem są 2 pagórki, o nie chodzi?
Pozdrawiam.
partyzant
Posty: 68
Rejestracja: 12 wrz 2008, 21:27
Lokalizacja: Rzeczpospolita Pilska

Re: Cmentarzysko kurhanowe

Post autor: partyzant »

SaDzi0 pisze:idąc dalej, dalej leśną drogą wzdłuż ulicy za barem są 2 pagórki, o nie chodzi?
czyli że te "okopy" co sie tam znajdują to ten kurhan? Jakoś sobie inaczej to wyobrażałam :rolleyes:
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się