Wieś Stare w gm. Wysoka i rodzina Orlandów

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Wieś Stare w gm. Wysoka i rodzina Orlandów

Post autor: wojtaq »

Ze wzruszeniem odbieram pozytywne reakcje na materiał o Orlandach, który ukazał się m.in. w Faktach Pilskich. Poniżej cytat jednej z relacji:

"Mama mieszkała tam i wie dość dużo na temat Orlandów o ziemi którą mieli, o pracownikach którzy u nich pracowali, dzięki czemu nie trafili do obozów bo Orland wstawił się za nimi. O odbiorze ziemi to nie było zupełnie tak. Pewnej nocy hitlerowcy przyjechali do wsi Maryniec i wywieźli kilka rodzin do obozu a ich ziemie przydzielali Niemcom, których sprowadzili z innego kraju. Gdy Orland dowiedział się o tym, aby uchronić mieszkańców ze Starego przed obozem przejął od nich szybko ziemię i przyjął ich do pracy w swoim majątku. Jak hitlerowcy przyjechali po następne rodziny przegonił ich, mówiąc ze potrzebuje ludzi do pracy i nikogo nie pozwolił zabrać, w ten sposób uniknęli obozu.
Jeśli chodzi o śmierć rodziny Orlandów ludzie w Starem byli zszokowani i rozżaleni i snuli domysły kto przyczynił się do ich niezasłużonej śmierci.
Wie tylko, że przyszli ruscy kazali im wziąć dywan, postawili na nim całą rodzinę i zastrzelili ich i zawinęli w dywan. Ludzie chodzili do parku oglądać zamordowanych, twarze ich były spokojne tylko ręka pani Orlandowej wystawała z dywanu, niby również jakiś czas na cmentarzu (tak ludzie opowiadali) jakby chciała by pamięć o nich wróciła, że byli to dobrzy, uczciwi ludzie, którzy, pomagali Polakom. Orlandowie kochali swoją wieś Stare, chcieli zostać na swojej ojcowiźnie i nie chcieli nigdzie uciekać, choć ich namawiano. Zostali, nie uciekali a szkoda bo by nie zginęli."

Adam, pomysł skierowania sprawy do IPN jest bardzo zasadny i ciekawy. Po usystematyzowaniu posiadanej wiedzy wyślę odpowiednie pismo do oddziału Instytutu w Poznaniu.
kociu
PRZYJACIEL
Posty: 21
Rejestracja: 15 sty 2011, 19:41
Lokalizacja: PIŁA; KRAJENKA

Re: Wieś Stare w gm. Wysoka i rodzina Orlandów

Post autor: kociu »

wojtaq pisze:Jest i tablica; Polska nie zapomniała...

Obrazek

Po wojnie z cmentarza pozostały gruzy w ocalałym parkanie i neogotycka, ceglana brama. Pan Henryk Banaś, który jest właścicielem terenu włożył niemało pracy, czasu i pieniędzy dla przywrócenia dawnej świetności tego miejsca. Z wykrywaczem metali odnalazł zagrzebane w ziemii fragmenty żelaznych elementów. Zostały odlane krzyże, ustawiono nowe nagrobki i nawet wyrzeźbiono figurę nagrobną odtworzoną ze starych fotografii! Wreszcie upamiętniono piękną tablicą rozstrzelaną rodzinę. To bardzo wiele, jak na małą wioskę i życzyłbym sobie tyle energii i poświęcenia w innych miejscach wołających o pamięć...
Drobne sprostowanie: nie pan Henryk Banaś, lecz Hubert Banaś. Cała reszta się zgadza.
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Re: Wieś Stare w gm. Wysoka i rodzina Orlandów

Post autor: jarek »

Brama do cmentarza (zdjęcie z książki "Wysoka i okolice"):

Obrazek
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Wieś Stare w gm. Wysoka i rodzina Orlandów

Post autor: adam »

Rodzina Gustomskich, która była właścicielami miejscowości Stahren i Krojanke w okresie zaboru pruskiego, pochodziła od starosłowiańskiego rodu Komierowskich. W XVw. ród ten był właścicielem wielu dóbr ziemskich oraz członkowie tego rodu piastowali wiele zaszczytnych funkcji w Koronie Królestwa Polskiego.
grzeb
Posty: 32
Rejestracja: 23 lis 2010, 13:42

Re: Wieś Stare w gm. Wysoka i rodzina Orlandów

Post autor: grzeb »

polo112
Posty: 1
Rejestracja: 07 lut 2012, 08:22

Re: Wieś Stare w gm. Wysoka i rodzina Orlandów

Post autor: polo112 »

Niedawno zmarła ostatnia z córek Orlandów - Sigrid.
Jeżeli ktoś byłby zainteresowany to jestem w kontakcie z potomkami w Niemczech.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Wieś Stare w gm. Wysoka i rodzina Orlandów

Post autor: adam »

Zainteresowany wczorajszą rekonstrukcją historyczną "Wołyń 1943" oraz jej organizatorem czyli
Przemyskim Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K." natrafiłem na informacje na ich stronie, że interesują się oni także historią związaną z naszą okolicą. Mianowicie są zdjęcia z cmentarza gdzie pochowana jest rodzina Orlandów.
http://www.psrh.webfabryka.pl/?go=wypra ... 009-hipisa
KrzysztofJan
Posty: 2
Rejestracja: 07 cze 2018, 20:40

Re: Wieś Stare w gm. Wysoka i rodzina Orlandów

Post autor: KrzysztofJan »

Witam forumowiczów!

Natknąłem się na tę grupę przypadkiem, szukając informacji na temat rodziny Orland z Sikorza, w pobliżu Sępólna Krajeńskiego (100 km od Piły). Rodzina ta była właścicielem folwarku od 1835 r. Bardzo chciałbym zdobyć więcej informacji na ich temat, w związku z tym proszę o kontakt, gdyż wnioskuję, iż właściciele dóbr wsi Stare oraz Sikorz, to ta sama rodzina.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3155
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Wieś Stare w gm. Wysoka i rodzina Orlandów

Post autor: Krzysztof Ju »

Na Facebooku funkcjonuje fanpage pn. Dawna Wysoka i może tam będą w stanie Panu pomóc.
KrzysztofJan
Posty: 2
Rejestracja: 07 cze 2018, 20:40

Re: Wieś Stare w gm. Wysoka i rodzina Orlandów

Post autor: KrzysztofJan »

Super! Myślałem, że wątek umarł śmiercią naturalną, a jednak jest jakieś światełko w tunelu.
Sprawa jest o tyle ciekawa, że odległość wskazanych miejscowości jest na tyle mała, że wysoce prawdopodobny jest związek rodzinny.
Jednak materiałów odnośnie do rodziny Orland z Sikorza jest zdecydowanie mniej. Wiadome, że kupili folwark w 1835 r., od 1926 r. na miejscu starego, znajduje się nowy pałac, a w lesie pozostały szczątki cmentarza rodzinnego, który notabene też jest owiany legendą. Czołową postacią rodu jest przede wszystkim Louis Orland - czynny hakatysta i przedstawiciel interesów III Rzeszy w regionie. Pomimo niezbyt odległego okresu, właściwie brak jakichkolwiek źródeł, dlatego tym bardziej ciekawe jest znalezienie kolejnych faktów przy połączonych siłach. Zatem, czy ktoś z forumowiczów w ogóle słyszał o linii rodziny Orlandów z Sikorza?
Anna1978
Posty: 2
Rejestracja: 02 cze 2022, 15:15

Re: Wieś Stare w gm. Wysoka i rodzina Orlandów

Post autor: Anna1978 »

Co do rodziny Orlandów ze Starego- moja babcia bardzo ciepło się o nich wyrażała, a żyli obok siebie długo (babcia podczas wojny zostala wysiedlona ze swojego gospodarstwa i musiała dla nich pracować; dziadek był w niemieckiej niewoli). Byli dobrymi ludźi, tak o nich mówiła. Kiedy ich rozstrzelali w piwnicy wspominała tylko jak ich psy wyły... o czerwonoarmistach miała złe zdanie.
Co do cmentarza Orlandów- niestety nikt o niego nigdy nie dbał, zawsze był zdewastowany (nie wiem jak teraz) a wychowałam się w Starem, to wiem.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Wieś Stare w gm. Wysoka i rodzina Orlandów

Post autor: wojtaq »

Anna1978 pisze:(...) Co do cmentarza Orlandów- niestety nikt o niego nigdy nie dbał, zawsze był zdewastowany (nie wiem jak teraz) a wychowałam się w Starem, to wiem.
Anna1978 przeczytaj proszę cały wątek, co będzie podstawą do zmiany zdania o bieżącym stanie nekropolii. Może sięgniesz do innych wspomnień i poszerzysz naszą wiedzę o tym miejscu?
Anna1978
Posty: 2
Rejestracja: 02 cze 2022, 15:15

Re: Wieś Stare w gm. Wysoka i rodzina Orlandów

Post autor: Anna1978 »

Obrazek
Tak wygląda cmentarz Orlandów aktualnie. Jest zadbany. Okazuje się, że obecny właściciel parku, w którym się znajduje cmentarz bardzo zadbał zarówno o sam park, jak i o nekropolię. Park jest udostępniony dla spacerowiczów.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się