Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Dyskusje niezwiązane z profilem tematycznym forum.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: adam »

Bocian pisze:Stąd moje, być może drażniące dociekania, co chcesz z tym faktem zrobić. My się nie staniemy mądrzejsi, jak nam będziesz pokazywał kolejne mapy udowadniając ciągle tę samą tezę.
W przyszłym miesiącu wybieram się na wystawę w Düsseldorfie pt: "Stosunki polsko-niemieckie", nie będziesz miał nic przeciwko temu, że jeżeli znajdę coś na temat naszego miasta lub okolic to przedstawię to na forum, nawet jeśli nie staniecie się mądrzejsi?
Bocian pisze:W Polsce też takie ugrupowania istnieją a ich bojówki są popierane przez mainstreamową partię prawicową. Czy o czymś to świadczy?
Nie wiem o czym piszesz, dodam, że NPD to żadna bojówka a legalna partia w Niemczech.
Bocian pisze:Jestem bliski pewności, że zadecydowały względy kompozycyjne, a cała afera jest niezamierzona. Serio.
Nie wierzę w to co napisałeś.
Bocian pisze:Teraz spróbujcie tę postawę porównać z "prawdziwymi" Polakami, którzy wykrzykują "cała Polska tylko biała"?
No ja znam Polskę "czerwoną" i bynajmniej nie z powodu czerwonoskórych Indian.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: ziolek »

drstein pisze:
pitersen pisze:
adam pisze: A co zrobić z problemami wiążącymi się z pełzającą islamizacją Europy?
A są jakieś problemy? Poza tym, czy Europa ma jakąś wyznaczoną religię??
Dopóki wyznawcy islamu są w mniejszości każdy może wierzyć w co chce. Ale za kilka lat możemy się mocno zdziwić.

Zainteresowanym tematyką polecam filmik:


Pozwólcie, że będę się czepiał nadal filmiku i nie bez powodu.

Otóż badania wskazują, że przyrost naturalny muzułmanów w Europie jest bardzo wątły, a większość krajów arabskich podobnie jak Europa przeżywa problemy demograficzne. Wniosek jeden, że żadna islamizacja nam nie grozi, a zainteresowanych kieruje do ostatniego weekendowego numeru "Rzeczpospolitej". Przy tym zzkoda, że nadal na YT straszny niektórych ten wątpliwy filmik.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: adam »

A byłeś już w niemieckim przedszkolu lub na placu zabaw na przeciętnym osiedlu w Niemczech?
Ci z "Rzeczpospolitej" też mogliby się tam wybrać a nie bajki wypisywać.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: ziolek »

Hm... Wiec doniesienie z innego źródła, iż nastąpiła zmiana trendu i więcej Turków wyjeżdża z Niemiec niż do niego przyjeżdża to też zapewne bajka? Czy wszystko sprzeczne z Twoim poglądem musi być ostrym językiem skrytykowane?

Z resztą nie chcę mi się dyskutować. Znam przyjemniejsze zajęcia. To forum na skutek postępującej brutalizacji języka niektórych pisujących z tego przykładem w poście wyżej, w ostatnim czasie mocno podupada. Albo to się zmieni albo forum DP dołączy do grona miejsca w internecie gdzie rozum i kultura osobista śpi, a królują zachowania ulicy.

Pozdrawiam.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: adam »

No tak, już nazwanie jakiś informacji dziennikarskich bajką zaczyna się zaliczać do wulgarnego języka, co za świat?
Ziołek nie wiem kto i na podstawie jakich badań dochodzi do takich wniosków, rzetelność dziennikarzy obserwując co często wypisują podupada, często zamiast informować zajmują się manipulacją społeczeństwa. A czy chociaż logicznie wytłumaczyli dlaczego nastąpił taki trend?
Ze swojej strony mogę powiedzieć, że na pewno Niemcy utrudnili przyjazd Turków do tego kraju, nastąpiło to jakieś dwa lata temu, obostrzono procedury wjazdowe, wymaga się znajomości j. niemieckiego, historii, kultury, oraz świadomości o życiu politycznym w Niemczech. Pamiętam, że porównywałem sobie nowe prawo wjazdowe dla Turków do programu jaki prowadził Bismarck na terenach zaborczych i zwróciłem uwagę, że w dużej mierze się pokrywają.
No i jeszcze jedno Ziołek nawet jeśli taka tendencja się teraz pojawiła, to jaka pewność, że się utrzyma?
Sami zresztą Niemcy mają problem z zastępczością pokoleń, nawet przy wkładzie jaki daję Turcy w narodzinach dzieci nadal Niemcy są zmuszeni sprowadzać dziesiątki tysięcy ludzi do kraju w roku.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: Bocian »

adam pisze:W przyszłym miesiącu wybieram się na wystawę w Düsseldorfie pt: "Stosunki polsko-niemieckie", nie będziesz miał nic przeciwko temu, że jeżeli znajdę coś na temat naszego miasta lub okolic to przedstawię to na forum, nawet jeśli nie staniecie się mądrzejsi?
Róbta co chceta.
Bocian pisze:W Polsce też takie ugrupowania istnieją a ich bojówki są popierane przez mainstreamową partię prawicową. Czy o czymś to świadczy?
Nie wiem o czym piszesz, dodam, że NPD to żadna bojówka a legalna partia w Niemczech.
NOP, ONR też.
Bocian pisze:Jestem bliski pewności, że zadecydowały względy kompozycyjne, a cała afera jest niezamierzona. Serio.
Nie wierzę w to co napisałeś.
Wiara przeciwko wierze. Raczej nie dojdziemy do konsensusu, ale mimo wszystko zapytam: po co ktoś miałby to robić celowo?
Bocian pisze:Teraz spróbujcie tę postawę porównać z "prawdziwymi" Polakami, którzy wykrzykują "cała Polska tylko biała"?
No ja znam Polskę "czerwoną" i bynajmniej nie z powodu czerwonoskórych Indian.
Nie udawaj, że nie rozumiesz.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: Bocian »

adam pisze:No tak, już nazwanie jakiś informacji dziennikarskich bajką zaczyna się zaliczać do wulgarnego języka, co za świat?
Ziołek nie wiem kto i na podstawie jakich badań dochodzi do takich wniosków, rzetelność dziennikarzy obserwując co często wypisują podupada, często zamiast informować zajmują się manipulacją społeczeństwa. A czy chociaż logicznie wytłumaczyli dlaczego nastąpił taki trend?
Ze swojej strony mogę powiedzieć, że na pewno Niemcy utrudnili przyjazd Turków do tego kraju, nastąpiło to jakieś dwa lata temu, obostrzono procedury wjazdowe, wymaga się znajomości j. niemieckiego, historii, kultury, oraz świadomości o życiu politycznym w Niemczech. Pamiętam, że porównywałem sobie nowe prawo wjazdowe dla Turków do programu jaki prowadził Bismarck na terenach zaborczych i zwróciłem uwagę, że w dużej mierze się pokrywają.
No i jeszcze jedno Ziołek nawet jeśli taka tendencja się teraz pojawiła, to jaka pewność, że się utrzyma?
Sami zresztą Niemcy mają problem z zastępczością pokoleń, nawet przy wkładzie jaki daję Turcy w narodzinach dzieci nadal Niemcy są zmuszeni sprowadzać dziesiątki tysięcy ludzi do kraju w roku.
Odzywa się dysonans poznawczy i już Rzepa nie jest wiarygodna?
Niestety dostęp do ich artykułów w Internecie jest płatny, więc ciężko będzie nad tym tekstem dyskutować. Chyba, że ktoś ma dostęp i się pochwali?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: adam »

Bocian pisze:Odzywa się dysonans poznawczy i już Rzepa nie jest wiarygodna?
Jak żyje nigdy nawet strony z niej nie przeczytałem.
Bocian pisze:Wiara przeciwko wierze. Raczej nie dojdziemy do konsensusu, ale mimo wszystko zapytam: po co ktoś miałby to robić celowo?
Choćby po to aby utrwalić w świadomości ludzkiej, że zanim miasto nazywało się Schneidemühl, było ono Piłą, póżniej nosiło niemiecką nazwę by znowu powrócić do poskiej nazwy Piła.
Nie komentuję Twoich sugestii na temat partii politycznych, bo wypisujesz jakieś dziwne rzeczy, delikatnie to nazywając, bo wśród pewnych osób o pewnych poglądach słowo "bajki" to wulgaryzm.
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: hrabia »

Adam... chyba czas najwyższy akceptować czyjeś wypowiedzi... czyjeś opowieści z życia które sami przeżyli... a nie wszystko krytykować i za wszelką cenę swój pogląd forsować jako ten prawdziwy... chcesz być we wszystkich tematach na tym forum Dawnej Piły specjalistą od wszystkiego... przypomina mi to pewną partię która nazywa się "PiS" tam też są mądrale tacy jak ty... po twoich wszystkich wpisach i ich przeczytaniu do takiej konkluzji się dochodzi... ale mimo to pozdrawiam.

P.S. Postanowiłem czytać posty niż je pisać... jest to ciekawsze, wierzcie mi... pozdrowionka przy okazji dla Bociana i ziołka :)
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: adam »

hrabia pisze:Adam... chyba czas najwyższy akceptować czyjeś wypowiedzi... czyjeś opowieści z życia które sami przeżyli... a nie wszystko krytykować i za wszelką cenę swój pogląd forsować jako ten prawdziwy...
Ależ przecież akceptuje, tylko z wieloma się nie zgadzam i jestem w stanie poprzeć moją odpowiedź
argumentami.
hrabia pisze:chcesz być we wszystkich tematach na tym forum Dawnej Piły specjalistą od wszystkiego...
Jeśli mam coś do powiedzenia to piszę, no chyba po to jest forum, czy Ci to przeszkadza?
hrabia pisze:przypomina mi to pewną partię która nazywa się "PiS" tam też są mądrale tacy jak ty... po twoich wszystkich wpisach i ich przeczytaniu do takiej konkluzji się dochodzi... ale mimo to pozdrawiam.
No to już jest Twój problem a nie mój.
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: lubianka »

Witam! przeczytałem większość postów i staję po stronie Adama. Panie Hrabio punkt widzenia zależy od tego w jakim świetle się patrzy. Porównywanie kogoś do mądrali z "PiS" w złym świetle stawia tylko Pana. Muszę przyznać, że z wielkim zainteresowaniem czytałem Pana wspomnienia z 81 roku i wolałbym aby taki obraz Pana osoby dalej pozostał niezmienny. Wielu mamy mądrali na scenie politycznej i każdego z nas można by do jakiegoś porównać, ale obawiam się, że wielu z nas by się obraziło. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: hrabia »

To co napiszę w tym temacie powinno być zamieszczone w innym miejscu ale niech już będzie tu najwyżej moderatorzy usuną... moje słowa są kierowane też do moderatorów... kiedyś z prawdziwą przyjemnością się logowało i czytało oraz pisało posty... po moim powrocie na to forum zauważyłem że powstało dużo tematów które nic nie mają wspólnego z Schneidemühl (Dawną Piłą)... a z tego co wiem taka była idea tego portalu... wspominać i pisać o historii miasta, spotykać się jak w Jokerze i dyskutować... dziś na tym forum pisze się o byle czym i w większości tak naprawdę zaśmiecają ten portal dziwne tematy i posty... ktoś już o tym pisał swego czasu na forum... dla mnie historia Piły to ta do roku 1945 i ta druga historia do 1989 roku kiedy nastąpiła transformacja... więc może już czas najwyższy stworzyć nową stronę np. Nowa Piła i poprzenosić tematy a zostawić te które faktycznie dotyczą Dawnej Piły... uważam że wietrzenie tego forum jest konieczne.

A co do Adama podtrzymuję to co napisałem... lubianka proponuję przeczytać całe forum od deski do deski, naprawdę ciekawa lektura... a jeżeli chodzi o stan wojenny to brakuje kilku postów które zostały usunięte i w których Adam kwestionował moje wspomnienia, fakty w których nie brał udziału a ja brałem udział... nie o wszystkim napisałem w tych postach a to dlatego że więcej będzie pikanterii w książce którą piszę... i tak jak napisałem wcześniej lepiej obecnie czytać to forum niż na nim pisać... Polacy najpierw robią a potem myślą czy dobrze i więcej w tym temacie nie mam zamiaru pisać. Z pozdrowieniami Hrabia.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: adam »

hrabia pisze:a jeżeli chodzi o stan wojenny to brakuje kilku postów które zostały usunięte i w których Adam kwestionował moje wspomnienia, fakty w których nie brał udziału a ja brałem udział...
Kłamiesz hrabia, gdyż w wspomnieniach o stanie wojennym zaatakowałeś pewnego polityka i tym momencie nastąpiła moja reakcja, a nie jak piszesz, że kwestionowałem twoje wspomnienia.
Lubianka dziękuję za reakcje.
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: hrabia »

Nie zarzucaj mi kłamstwa, sam się pogubiłeś w tym co piszesz i pisałeś... nie tylko w moim przypadku... tak chodziło o Kaczyńskiego do którego zrobiłem odnośnik... jesteś tak inteligentny że nie zrozumiałeś o co mi chodziło i to już twój problem... osoby które zdążyły przeczytać zanim posty zostały wyrzucone przez kogoś z obsługi tego portalu ewentualnie przez kogoś innego wiedzą co pisałem i co ty pisałeś... zarzucałeś mi fałsz już wtedy i to jest fakt a teraz się nie wybielaj że tak nie było... nawiązałem także do opcji PiS używając świadomie tego ponieważ wypowiadasz się w podobnym tonie jak oni i to we wszystkich tematach... zawsze musisz się liczyć prędzej czy później na taką reakcję... nie ja jestem pierwszy z którym wkroczyłeś w spór a dlatego że chcesz na siłę udowodnić swoją za każdym razem rację... traktując innych jak ułomnych... ja nie jestem jakimś tam gówniarzem lub chłopcem z plakatu... i nie pozwolę sobie na przyklejanie mi łatki kłamstwo a jak masz problem z własnym sobą to lekarz jest odpowiednim adresem... ja nie muszę być na tym forum ale ty chyba tak, ponieważ jest ciebie wszędzie pełno, wszystko wiesz i chcesz błyszczeć... kiedyś był i pisał taki jeden mądrala esbek ale jakoś zamilkł... dużo wiedział z racji swojego zawodu, gnoił ludzi a potem z przyjemnością o tym opowiadał, opisywał aż kilka razy pogubił się w tym co pisze... do tego stopnia że nagle zapomniał do jakich szkół chodził... więc delikatnie się od mojej osoby od... Nie chce mi się z tobą dyskutować ponieważ nie jesteś partnerem dla mnie do dyskusji.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: adam »

hrabia pisze:Nie chce mi się z tobą dyskutować ponieważ nie jesteś partnerem dla mnie do dyskusji.
I tak się te dyskusje kończą, brak wiedzy na dany temat nadrabia się obrażaniem strony przeciwnej, jaki ten twój ostatni wpis jest żałosny.
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: lubianka »

Panie Hrabio nie wiem czym się Panu naraził Adam, ale wyczuwam w tym co Pan o nim pisze trochę Jakuba Wędrowycza. Dla mnie posty Adama są zawsze rzetelne i nacechowane wszechstronną wiedzą historyczną. Panowie proponuję zakopcie topory i niech każdy z was podąża własną ścieżką tej dwutorowej rzeczywistości.
pitersen
Posty: 85
Rejestracja: 11 lut 2008, 17:07

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: pitersen »

A ja tak się zastanawiam Adam jakie jest Twoje zdanie o Wilnie? Bo ja już się spotkałem z wypowiedziami że powinno należeć do Polski.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: adam »

Trudne pytanie pitersen, wg. mnie postanowienia zawarte na Konferencji w Jałcie były w dużej mierze krzywdzące dla Polski i narodu polskiego, natomiast odnośnie dzisiejszego statusu Wilna, uważam, że powinien pozostać niezmienny.
lubianka pisze:Panie Hrabio nie wiem czym się Panu naraził Adam, ale wyczuwam w tym co Pan o nim pisze trochę Jakuba Wędrowycza. Dla mnie posty Adama są zawsze rzetelne i nacechowane wszechstronną wiedzą historyczną.
Lubianka dziękuję za te słowa i wsparcie w obliczu wręcz nagonki na moją osobę, przynajmniej ostatnie posty tak odebrałem.
Analizując posty osoby z tytułem szlacheckim nasuwa mi się wniosek, że naraziłem mu się bo moimi wpisami na tym forum przypominam mu poglądy wyrażane przez partię PIS i to przede wszystkim spowodowało jego wściekłość i atak.
Wobec innych osób naraziłem tym, że przedstawiając fakty w tym temacie przeciwstawiam się ich poglądom opartym na jakiejś ideologii, która nie dopuszcza mojego toku myślenia i rzeczywistych wydarzeń.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: Bocian »

adam pisze: Wobec innych osób naraziłem tym, że przedstawiając fakty w tym temacie przeciwstawiam się ich poglądom opartym na jakiejś ideologii, która nie dopuszcza mojego toku myślenia i rzeczywistych wydarzeń.
Niezależnie od przebiegu dyskusji (czyli nawet gdybyś miał rację), tworzenie opozycji "mój tok myślenia oparty na faktach kontra oponenci opanowani przez ideologię" jest arogancki i wyklucza dalszą dyskusję.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: adam »

Tak? A w którym to miejscu?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: ziolek »

No niestety adamie, ale Bocian ma racje. Np. przy okazji mojego przytoczenia informacji z Rzeczpospolitej. Nie nakłaniam Cie byś pewne osoby czy dziennikarzy miał uznawać za autorytety, bo i ja również do informacji prasowych często podchodzę krytycznie ale nazywanie bajką informacji prasowej opartej na zagranicznym naukowym źródle czyni dyskusje z Tobą lekko mówiąc niepoważną. Mi udowodniłeś, że dyskusja z Tobą nie ma sensu, bo jeśli przytoczę pogląd sprzeczny z poglądem przez Ciebie przyjętym to albo w odpowiedzi przeczytam jakąś insynuacje albo jakieś nieadekwatnie mocne słowo.

Prawa do własnych poglądów, choćby odmiennych od powszechnie przyjętych Ci nie odmawiam, ale wyrażaj je proszę po pierwsze zachowując zasady kultury rozmowy, a po drugie rzeczowo, czyli np. mówiąc o współczesności nie przytaczaj materiałów tużpowojennych.

Może przy zachowaniu tych zasad mając jeszcze nieco cierpliwości włączę się w dyskusje, bowiem kierunek jaki przybrało to forum, z jego podgrzewaniem różnych fobii i nienawiści mi się bardzo nie podoba.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: adam »

Ziołek z dużym dystansem odnoszę się do wielu zachodnich źródeł naukowych, bardzo łatwo wyczuwa się, że są produkowane opinie służące różnym celom i interesom. Podałeś doniesienia o rzekomym odwrotnym bilansie przepływu osób narodowości tureckiej, ja pytania na ten temat już Tobie zadałem, mieszkając w Niemczech obserwuje intensywny rozwój tej nacji, meczety powstają jak grzyby po deszczu, obserwuję, że nacja ta zaczyna zamieszkiwać w dzielnicach, czy na osiedlach na których ich nigdy nie było nawet rok temu. Dlatego wierzę bardziej własnym oczom aniżeli doniesieniom prasowym i mam prawo nazwać je bajkami.
ziolek pisze:Może przy zachowaniu tych zasad mając jeszcze nieco cierpliwości włączę się w dyskusje, bowiem kierunek jaki przybrało to forum, z jego podgrzewaniem różnych fobii i nienawiści mi się bardzo nie podoba.
Jakieś konkrety?
ziolek pisze:... a po drugie rzeczowo, czyli np. mówiąc o współczesności nie przytaczaj materiałów tużpowojennych.
Czy uznanie granicy polskiej przez Niemcy tak naprawdę dopiero po zjednoczeniu Niemiec w 1990 r. też uznajesz za mało współczesne?
I jeszcze coś, temat ten, nawiązuję do stosunku Niemców odnośnie wg. nich ziem utraconych, na materiałach powojennych wychowały się całe pokolenia, one teraz wychowują swoje dzieci i to daje się wyczuć.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: Bocian »

adam pisze:Tak? A w którym to miejscu?
Przecież zacytowałem. Znowu udajesz, że nie rozumiesz?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: adam »

Bocian ja przedstawiam fakty, co Ty w tym temacie do tej pory przedstawiłeś?
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Heimat, utracona ojczyzna. Czy aby na pewno?

Post autor: wojtaq »

Tytuł wątku pozornie wskazuje na szczególne zainteresowanie ze strony tych, którzy Heimat utracili czyli obywateli niemieckich wysiedlonych z polskich Ziem Zachodnich i Odzyskanych. To nie była nasza, Polaków ojczyzna, choć sięgając głębiej w historię można dojść do innych, tak samo przewrotnych, jak absurdalnych wniosków bez wpływu na historię, ale umacniających narodowe ego. Ale nie o tym...

Nikt na naszym Forum nie wyraził swojej opinii z punktu widzenia autentycznych 'wypędzonych', bo ich tu po prostu nie ma! Możemy sobie bez końca dywagować i przytaczać mocno subiektywne argumenty na poparcie lub osłabienie postawionej (dziwacznej jak dla mnie) tezy. Nawet na forum byłych mieszkańców Schneidemuehl i okolic trudno znaleźć tego typu wpisy, nie mówiąc już o prowadzonych, równie zaangażowanych dyskusjach.

Wygląda na to, że temat 'wypędzonych' może bardziej zajmować nas, którzyśmy tu osiedli, aniżeli samych zainteresowanych. Ergo, jest to moim zdaniem kompletnie bez sensu; takie przerzucanie się niby poważnymi uwagami pozbawionymi merytorycznego punktu widzenia. Bo jakże inaczej nazwać próby spojrzenia na losy Niemców oczyma ich samych, ale przez mechanizm postrzegania osiadłych tu Polaków? Ani nie tworzyliśmy tu przez stulecia własnej kultury, w tym także materialnej ani też nie pochowaliśmy naszych bliskich. Po prostu nie mamy podstaw do takiej dyskusji!

Niemniej ciekawie wyglądałaby wymiana poglądów z samymi Niemcami, którzy musieli opuścić Ojczyznę i szukać nowej. Ale czy ktoś zechce pokonać wiele barier i doznać zupełnie innych impresji w zetknięciu z tymi ludźmi?
Tymczasem harcujemy wokół siebie nie szczędząc uszczypliwości i agresji, jakbyśmy mieli przywilej rościć pretensje do tej utraconej Ojczyzny. Bez sensu, choć popełniłem w wątku kilka wpisów jednak kontekstem odbiegających nieco od pozostałych...
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się