Najstarsze widoki Piły

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Najstarsze widoki Piły

Post autor: SA108 »

Najstarszym znanym widokiem Piły jest akwarela Eduarda Gaertnera z 1851 roku, przedstawiająca nowo wówczas wybudowany budynek pierwszego pilskiego dworca kolejowego.

Obrazek

Akwarele Gaertnera, przedstawiające wszystkie stacje przy uruchomionej wówczas linii kolejowej z Berlina do Królewca, były prezentem od dyrekcji linii dla króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Jest to jedyny znany wizerunek pierwszego dworca, zastąpionego w latach 70. XIX wieku przez obecny budynek.

Akwarela ta została "odkryta" dopiero niedawno. Dotychczas uważano, że najstarsze zachowane widoki Piły wykonał rysownik Napoleon Orda, który w 1878 r. naszkicował dom Staszica i kościół św. Janów.

Obrazek

Powyższa litografia wykonana przez Maksymiliana Fajansa na podstawie rysunku Ordy została zamieszczona w "Albumie widoków historycznych Polski". Oprócz domu Staszica możemy na niej zobaczyć gmach obecnego Muzeum Okręgowego i komin browaru Axta. Kiedy w latach 80. XX wieku przywracano domowi Staszica pierwotny wygląd, jednym ze źródeł była właśnie ta litografia.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Najstarsze widoki Piły

Post autor: Bocian »

Czy stary dworzec stał w miejscu obecnego?
Jeśli tak, czy został zburzony, czy przebudowany?
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Najstarsze widoki Piły

Post autor: RR »

Najprawdopodobniej stał nieco na wschód od obecnego dworca i został zburzony wraz z rozbudową węzła kolejowego, w latach 70. XIX w.
dexter77
Posty: 19
Rejestracja: 09 maja 2005, 09:57

Re: Najstarsze widoki Piły

Post autor: dexter77 »

To pierwsze zdjęcie jest niesamowite, szczególnie te tajemnicze postacie ;) Ile by się dało, aby móc choć na jeden dzień przenieść się do tamtych czasów ; )
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Najstarsze widoki Piły

Post autor: pavvlo »

naglos.com.pl pisze:Obrazek

Michał Nicpoń

Najstarsze widoki Piły pochodzą z 1851 roku

Dwie akwarele z 1851 roku to jak dotąd najstarsze ilustracje obrazujące historię Piły. Co ciekawe do niedawna badacze historii naszego miasta nie wiedzieli o ich istnieniu, a za najstarsze graficzne źródła historyczne Piły oficjalnie uważano ilustracje „młodsze” o prawie 20 lat.

Obrazek

Fundacja Pruskich Zamków i Ogrodów w Poczdamie – to właśnie tam natrafiono na katalog z pracami Eduarda Gaertnera, znanego wówczas niemieckiego malarza. Odkrycie bezpowrotnie zmieniło myślenie o ilustracjach obrazujących historyczny wygląd miasta.

- Do niedawna uważaliśmy, że najstarszym, uwiecznionym widokiem Piły jest litografia na podstawie rysunku Napoleona Ordy, przedstawiająca dom Stasziców i fragment ulicy Browarnej – potwierdza Maciej Usurski, historyk z pilskiego Muzeum Stanisława Staszica. - Okazało się jednak, że są jeszcze starsze, i to prawie o 20 lat, źródła; to dwie akwarele pochodzące z 1851 roku – dodaje.

Gaertner był znanym niemieckim malarzem krajobrazów i panoram miejskich. Powstanie uwieczniających wygląd Piły akwarel miało bezpośredni związek z otwarciem odcinka Kolei Wschodniej łączącego Krzyż z Bydgoszczą. Piła znalazła się na tej linii i, według badaczy niemieckich, to właśnie z tej okazji dyrekcja kolei zamówiła u Gaertnera 14 akwarel, które miały przedstawiać dworce kolejowe, mosty i wiadukty na tej trasie. Gaertner ruszył więc w podróż, by zrealizować zlecenie. Okazuje się, że cechy autora sprzyjają badaczom historii.

- Jego szczególną cechą warsztatu było to, że w dość pedantyczny sposób oddawał szczegóły. Dlatego jego prace są dla nas bardzo ważnym źródłem historycznym – podkreśla Maciej Usurski. - Akwarele są oczywiście kolorowe i dość sporych rozmiarów, dlatego na reprodukcjach w dobrej rozdzielczości można rozpoznać szczegóły budowli – dodaje.

Gaertner po swojej wizycie w Pile pozostawił aż dwa uwiecznione widoki. Pierwszy z nich to dworzec kolejowy, drugi – most kolejowy w kierunku Bydgoszczy. Co ciekawe na swym obrazie przedstawił dworzec kolejowy od strony południowej (patrząc od dzisiejszych Staszyc). Co ważne umieścił tam również fragment panoramy miasta.

Obrazek

- To bardzo ważne, ponieważ posługując się mapami miasta, można z dość dużym prawdopodobieństwem określić, gdzie dokładnie ten dworzec się znajdował – mówi Maciej Usurski.

Jego zdaniem ówczesny pilski dworzec kolejowy usytuowany był między Gwdą, a obecną ulicą Zakopiańską, a więc zdecydowanie bliżej niż obecnie. Warto wspomnieć jednak, że dworzec kolejowy w obecnej lokalizacji wybudowano dopiero 20 lat później, kiedy Piła znalazła się na szlaku kolei w kierunku Tczewa i później Poznania. Stała się stacją węzłową i konieczna była budowa obszerniejszego dworca.

Jako pierwszy na informację o uwiecznionych na akwarelach niemieckiego malarza widokach Piły trafił pilski historyk i kierownik pilskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu Roman Chwaliszewski. Swoim odkryciem podzielił się podczas jednego ze spotkań w Towarzystwie Miłośników Miasta Piły. Dziś pilskie muzeum dysponuje jedynie cyfrowymi kopiami prac niemieckiego akwarelisty.


Źródło: www.naglos.com.pl
Data wydania: 3 czerwca 2013
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Najstarsze widoki Piły

Post autor: Krzysztof Ju »

Rysunek Napoleona Ordy w lepszej rozdzielczości dostępny jest na stronie Muzeum Cyfrowego dMuseion, platformie cyfrowego udostępniania zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, pod linkiem http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docm ... w_nav=true wraz z fachowym opisem obiektu.

Obrazek
fot. cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się