Adolf Hitler w Pile

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Adolf Hitler w Pile

Post autor: Maksiu »

Witajcie drodzy forumowicze!
Mam taki dylemat gdyż, słyszałem o tym, że Adolf Hitler przed II wojną światową był w Pile aż dwa razy! Pierwszy raz był w naszym mieście bodajże w 1932 roku i przyleciał tam swym aeroplanem. Następnie pojechał pojazdem aż pod szkołę Policji i tam wymawiał z balkonu który nadal można podziwiać w naszej "akademii policyjnej" (zaś drugi raz był w Pile nie wiem dokładnie kiedy) i przyjechał czy przyleciał na stadion i tam też właśnie wygłaszał swoje poglądy... Pytanie: czy ktoś ma więcej informacji na ten temat?? Czy są zdjęcia??
Maks.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Adolf Hitler w Pile.

Post autor: Matey#24 »

Zlot bojówek hitlerowskich...
Stolper
Posty: 120
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:24

Re: Adolf Hitler w Pile

Post autor: Stolper »

Według mojej wiedzy Adolf Hitler odwiedził Piłę tylko raz - 19 lipca 1932 roku. Było to spotkanie w ramach kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi. Po wygłoszeniu przemówienia Hitler udał się w dalszą podróż po kraju. Jedyne znane mi zdjęcie Adolfa Hitlera z tej wizyty wykonane zostało na pilskim lotnisku, na tle samolotu, którym przybył do miasta.

Pozdrawiam,
MK
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Adolf Hitler w Pile

Post autor: lubianka »

Według mojej wiedzy, to Adolf był faktycznie dwukrotnie w Pile. Pierwszy, to tak jak jest napisane powyżej, a drugi raz był przejazdem na początku wojny. Noc spędził na stacji kolejowej w Starej Łubiance gdzie zatrzymał się jego pociąg. Początkowo miała to być stacja w Płytnicy, ale po przecieku informacji o planowanym postoju, postanowił urządzić postój właśnie w Starej Łubiance. Tego czy w Pile zabawił długo niestety nie wiem. Tu coś można na ten temat przeczytać: http://www.focus.pl/historia/artykuly/z ... -nadzorem/
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Adolf Hitler w Pile

Post autor: lubianka »

Zresztą było już na ten temat na forum pisane viewtopic.php?p=22023#p22023 i z tego co tam wyczytałem to faktycznie może jednak do Piły nie dojechał :?: Myślałem, że skoro dotarł do Starej Łubianki to dalsza droga wiodła przez Piłę, ale zapomniałem, że w tym czasie istniały inne linie kolejowe. Pozdrawiam.
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Adolf Hitler w Pile

Post autor: Maksiu »

Dzięki chłopacy za odpowiedź. Tak się nad tym zastanawiałem...
p. Z
PRZYJACIEL
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2007, 22:30
Lokalizacja: Piła

Re: Adolf Hitler w Pile

Post autor: p. Z »

Jakiś czas temu na aukcji ebay były dwa zdjęcia zatytułowane „wizyta Hitlera w Pile”. Jedno zdjęcie wykonano na pl. Gdańskim, drugie na Nowym Rynku obok Ratusza.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
WERWOLF 1945
Posty: 39
Rejestracja: 29 sty 2012, 12:17

Re: Adolf Hitler w Pile

Post autor: WERWOLF 1945 »

Na drugim zdjęciu jest nawet sam Hermann Göring, hmmm ciekawe co to za uroczystość?
Stolper
Posty: 120
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:24

Re: Adolf Hitler w Pile

Post autor: Stolper »

Prawdopodobnie obie fotografie wykonano nie podczas wizyty Adolfa Hitlera w 1932 roku, a właśnie Hermanna Göringa - przypuszczalnie w dniu 20 września 1933 roku.

Pozdrawiam,
MK
Awatar użytkownika
WERWOLF 1945
Posty: 39
Rejestracja: 29 sty 2012, 12:17

Re: Adolf Hitler w Pile

Post autor: WERWOLF 1945 »

Ciekawe czy jego wizyta miała coś wspólnego z pilskim lotniskiem??? bo jak wiadomo z historii to nie był tylko marszałkiem rzeszy ale też dowódcą Luftwaffe czyli niemieckiego lotnictwa wojskowego...
Stolper
Posty: 120
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:24

Re: Adolf Hitler w Pile

Post autor: Stolper »

Wizyta Hermanna Göringa - wtedy jeszcze nie marszałka - miała charakter partyjny. Podobnie jak Adolf Hitler, przybył on do Piły samolotem, który wylądował na lotnisku znajdującym się wówczas w rejonie obecnej ul. Śniadeckich i Al. Powstańców Wielkopolskich (w okresie międzywojennym było to jedyne pilskie lotnisko).

Pozdrawiam,
MK
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Adolf Hitler w Pile

Post autor: Maksiu »

Właściwie temat do końca nie jest skończony.. Tu jest tle do opowiadania. Wielkie dzięki za podanie na forum informacje. Przyda się w pracy czy w szkole. Jeśli coś wiecie.. Zamieście to tutaj. Na pewno się przyda.
Alcatel
Posty: 37
Rejestracja: 26 lis 2010, 20:16

Re: Adolf Hitler w Pile

Post autor: Alcatel »

Przypadkiem natrafiłem na rosyjskiej stronie na całą kolekcję archiwalnych filmów dokumentujących wizyty Hitlera w różnych częściach Niemiec z 1932 roku - https://www.net-film.ru/film-65564 .
Najbardziej interesujący wydaje się film 4 oznaczony jako "Часть (к/п) №4" od momentu lądowania samolotu (5:25) - czyżby na lotnisku w Pile? Po tym ujęciu jest plansza z wyszczególnioną frekwencją na spotkaniach z Hitlerem - w ówczesnym Schneidemühl zjawiło się 40000 osób. Po tej planszy widzimy dalsze ujęcia z lotniska z samolotem o oznaczeniu D-1720 oraz z samego spotkania. Jest ktoś w stanie potwierdzić lub zaprzeczyć tezie jakoby te ujęcia (końcówka filmu "część 4") pochodziły z Piły?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Adolf Hitler w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

Moim zdaniem to nie jest Piła. W ramach prezydenckiej kampanii wyborczej Hitler wylądował w Pile 19 lipca 1932 r., ale przemówienie odbyło się deszczową nocą, a na kadrach filmu mamy dzień z dobrą pogodą i komitet powitalny składający się m.in. z górników. W książce pt. "Lotnicza historia ziemi pilskiej 1910-1945", strona 64, jest krótki opis tej wizyty i zdjęcie wykonane na pilskim lotnisku.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się