[18.05.2013] Kierunek Berlin

Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

[18.05.2013] Kierunek Berlin

Post autor: Aragorn »

Stowarzyszenie Historyczno-Fortyfikacyjne "Przedmoście Piła'' oraz Regionalne Centrum Kultury "Fabryka Emocji'' przygotowały inscenizację bitwy z II wojny światowej pt. "Kierunek Berlin''. Pogoda przed inscenizacją postraszyła organizatorów jak i widzów deszczem, który przestał padać i pozwolił licznie zgromadzonym widzom obejrzeć to widowisko. Było dużo huku i dymu, jednak główną atrakcją pokazu była niemiecka konstrukcja oparta na podwoziu PzKpfw 38(t), a mianowicie niszczyciel czołgów Hetzer. Hetzer był niezwykle trudnym przeciwnikiem. Płyty tworzące pancerz czołowy (60 mm) oraz boczny były nachylone pod kątem, który powodował ześlizgiwanie się pocisków. Przy masie 16 ton posiadał siłę ognia równą Panterze. Strona polska reprezentowana była przez lekkie działo samobieżne SU-57 z armatę 57 mm. Oczywiście nie brakowało także i innego sprzętu wojskowego. Po inscenizacji licznie zgromadzona publiczność podziękowała brawami organizatorom jak i głównym wykonawcom tego widowiska.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: [18.05.2013] Kierunek Berlin

Post autor: Maksiu »

Niestety nie było mnie tam :( Żałuję bardzo bo te zdjęcia pokazują naprawdę dobry sprzęt ściągnięty z jakiegoś Muzeum i to jeszcze w akcji. Słyszałem, że się tam nieźle bawili widzowie. No cóż tylko jakoś czasu nie miałem. Szkoda, że dzieciarnia posprzątała po nabojach bo żadnego nie można było znaleźć w trawie. Proszę więcej takich inscenizacji.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: [18.05.2013] Kierunek Berlin

Post autor: Aragorn »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
lmk
PRZYJACIEL
Posty: 25
Rejestracja: 18 kwie 2009, 13:18
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: [18.05.2013] Kierunek Berlin

Post autor: lmk »

"Przeżyjmy to jeszcze raz" - moja fotorelacja z imprezy. Tylko wybrane zdjęcia. Na marginesie Damian następnym razem powinien wygonić z planu akcji dziwnych, współcześnie ubranych fotoreporterów. Powinni być dopuszczeni tylko w strojach z epoki, tzw. "wojenni korespondencji".

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam

lmk
Krzyżowiec
Posty: 25
Rejestracja: 30 cze 2011, 00:14

Re: [18.05.2013] Kierunek Berlin

Post autor: Krzyżowiec »

Jak dla mnie to była niezła inscenizacja chociaż bywały w Pile lepsze. Już czas żeby takie grupy rekonstrukcyjne ktoś wziął w opiekę np. Regionalne Centrum Kultury i trochę zasilił :smile4: je medialnie i finansowo z korzyścią dla mieszkańców Piły i zainteresowanych stron.
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: [18.05.2013] Kierunek Berlin

Post autor: dudi »

Proponuję za rok zrobić rekonstrukcje na dworcu w Pile. Na wiadukcie jest dobry punkt obserwacyjny. Od schodów po lewej stronie jest mały ruch pociągów, dogadać się tylko z PKP może udostępnią drewniane wagony.
Awatar użytkownika
lmk
PRZYJACIEL
Posty: 25
Rejestracja: 18 kwie 2009, 13:18
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: [18.05.2013] Kierunek Berlin

Post autor: lmk »

Pomysł z rekonstrukcją na dworcu czy przy dworcu ciekawy, choć coś mi się wydaje mało realny. Z przyczyn logistyczno-decyzyjnych i finansowych, choć nie kojarzę w Polsce czy ktoś przeprowadzał rekonstrukcję z użyciem pociągu pancernego.

lmk
abi
Posty: 46
Rejestracja: 31 mar 2013, 17:32

Re: [18.05.2013] Kierunek Berlin

Post autor: abi »

dudi pisze:Proponuję za rok zrobić rekonstrukcje na dworcu w Pile.
A czy aby zdążą z remontem wiaduktu? http://asta24.pl/news-news-6725
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: [18.05.2013] Kierunek Berlin

Post autor: drstein »

lmk pisze:(...) nie kojarzę w Polsce czy ktoś przeprowadzał rekonstrukcję z użyciem pociągu pancernego.
W 2009 roku odbyła się rekonstrukcja na stacji kolejowej Wałcz Raduń. Głównym "bohaterem" rekonstrukcji, oczywiście oprócz samych rekonstruktorów, był pociąg ciągnięty przez parowóz.

Wydarzenie to dość szeroko było opisywane na naszym forum:
http://forum.dawna.pila.pl/viewtopic.php?f=5&t=1013
Awatar użytkownika
lmk
PRZYJACIEL
Posty: 25
Rejestracja: 18 kwie 2009, 13:18
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: [18.05.2013] Kierunek Berlin

Post autor: lmk »

Dzięki za info, nie widziałem, biję się w pierś. Bardzo ciekawe.

lmk
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: [18.05.2013] Kierunek Berlin

Post autor: wojtaq »

Oddając prawdzie co należne, trzeba wyraźnie powiedzieć, że nie był to jednak pociąg pancerny! Niemniej pociąg był i wyraźnie nadawał całemu wydarzeniu bardzo realistycznego charakteru, tia...
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: [18.05.2013] Kierunek Berlin

Post autor: dudi »

Parę lat temu za Piłą przy oczyszczalni (koło Leszkowa) odbyła się rekonstrukcja z udziałem wagonu przerobionego na pociąg pancerny.
Awatar użytkownika
WERWOLF 1945
Posty: 39
Rejestracja: 29 sty 2012, 12:17

Re: [18.05.2013] Kierunek Berlin

Post autor: WERWOLF 1945 »

Oto ten pociąg :)

Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się