Sklep papierniczy i księgarnia Johannes Semrau

wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Sklep papierniczy i księgarnia Johannes Semrau

Post autor: wojtaq »

Zamieszczam zdjęcie sklepu, jak w temacie. Czy kto mógłby podać jego dokładną lokalizację? Prawdopodobnie znajdował się przy Friedrichstrasse 30, ale tego nie jestem pewien i dlatego proszę o pomoc lub potwierdzenie.

Obrazek
Awatar użytkownika
jester001
PRZYJACIEL
Posty: 67
Rejestracja: 24 lis 2010, 20:06

Re: Sklep papierniczy i księgarnia Johannes Semrau

Post autor: jester001 »

Wcześniej mieszkał przy Kleine Kirchenstraße nr 7. Patrząc na zabudowę południowej części Kleine Kirchenstraße ta lokalizacja bardziej mi pasuje do zamieszczonej fotografii. Friedrichstraße nr 30 to lata późniejsze, z całą pewnością rok 1938 (Adreßbuch der Stadt Schneidemühl mit den Orten der Umgebung. 1938. Schneidemühl, 1938.). Sam jestem ciekawy czy ma ktoś fotografię, która rozwieje moje wątpliwości co do lokalizacji omawianej fotki. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Sklep papierniczy i księgarnia Johannes Semrau

Post autor: RR »

Również skłaniam się ku Małej Kościelnej. Na załączonym zdjęciu to trzecia kamienica od lewej:

Obrazek

Ciekaw jestem źródła fotografii - to jakiś druk reklamowy?
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Sklep papierniczy i księgarnia Johannes Semrau

Post autor: wojtaq »

Zamieszczona fotografia pochodzi z ogłoszenia w którymś Schneidemühler Heimatbrief, gdzie zadano pytanie o lokalizację sklepu papierniczego Semrau.

Jeśli chodzi o nazewnictwo ulic, to Kleine Kirchenstrasse została zmieniona na Schlageterstrasse w 1933, ale prawdopodobnie numeracja została taka sama. Johannes Semrau z zawodu Buchbindermeister rzeczywiście mieszkał przy Kleine Kirchenstr. 7, co potwierdza Adressbuch der Stadt Schneidemühl 1896. Jednak miejsce zamieszkania wcale nie musiało oznaczać miejsca pracy, czy jak w tym przypadku sklepu. Zwróćcie uwagę, że Kleine Kirchenstr. lub, jak kto woli Schlageterstr. to ta sama uliczka, a właściwie krótka część ważnej arterii miejskiej wiodącej od Kirch Str. na zachód przy Neuer Markt. Biorąc za źródło plan Schneidemühl z 1935 z oznaczoną numeracją budynków, to Kleine Kirchenstr. 7 i Friedrichstr. 30 znajdowały się tuż obok siebie!

Co do sugestii RR, to szukanym budynkiem chyba nie jest ta kamienica z twojej fotografii! Już na pierwszy rzut oka, zupełnie inaczej wygląda frontowa elewacja, co moim zdaniem wyklucza obiekt z kręgu zainteresowań. Lecz nie wykluczam pomyłki ze swojej strony, bo przecież z upływem czasu wygląd domów może się zmieniać, a nie mam pewności co do czasu zrobienia 'mojego' zdjęcia, jak również zdjęcia zamieszczonego przez RR.

Kurcze, tak sobie ambitnie wymyśliłem, że skoro Niemcy z dawnego Schneidemühl nie potrafią zlokalizować tego miejsca, może zrobimy to my!? Poszperajcie w archiwach, popatrzcie uważnie na swoje zdjęcia! Ja odnoszę wrażenie, że gdzieś tu, na DP już to zdjęcie widziałem!
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Sklep papierniczy i księgarnia Johannes Semrau

Post autor: RR »

Jednak miejsce zamieszkania wcale nie musiało oznaczać miejsca pracy, czy jak w tym przypadku sklepu.
Akurat to można w książkach adresowych sprawdzić - adres zamieszkania i lokalizacja zakładu to Mała Kościelna 7. Kamienica należała do J. Semraua. Sąsiednia (druga od lewej) nosiła adres Mała Kościelna 8, a narożnikowa (z szyldem Ernsta Kliegela) to już Wielka Kościelna 19.
Moje zdjęcie jest z ok. 1904 r. Jeszcze raz, tym razem z kamienicą zaznaczoną czerwoną ramką:

Obrazek

Friedrichstr. 30 nie sąsiadowało z Małą Kościelną 7. Był to drugi budynek za budynkiem sądu patrząc w kierunku Nowego Rynku.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się