Wasze ulubione miejsce w Pile?

Współczesne sprawy naszego miasta.
Gość

Wasze ulubione miejsce w Pile?

Post autor: Gość »

No właśnie jakie jest wasze ulubione miejsce w Pile?? Bo moje to tereny nad rzeką :)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Wasze ulubione miejsce w Pile ??

Post autor: SA108 »

Anonymous pisze:No właśnie jakie jest wasze ulubione miejsce w Pile?? Bo moje to tereny nad rzeką :)
Ja mam sporo ulubionych miejsc 8) Niektóre z nich to: lotnisko, okolice dworca (a zwłaszcza lokomotywownia) i ulice, gdzie można jeszcze poczuć klimat dawnego Schneidemuhl (Kolbego, Popiełuszki, 11 Listopada, Kwiatowa, Roosevelta, Ludowa... no i oczywiście Śmiłowska).
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

Plac Staszica z "przyległościami" - ciekawa mieszanka monumentalnych budynków i terenów nad Gwdą, a całość dopełnia przejażdżka po "kocich łbach"
Osiedle Kalina: atmosfera leśnego uzdrowiska z klimatami dawnego pogranicza.
W obydwóch miejscach nie potrzeba zbytniej wyobraźni, aby znaleźć się w Schneidemuhl ;)
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Nullus enim locus sine genio est, powiedzonko Serviusa, gramatyka rzymskiego, jak ulał pasuje do miejsca które jest jednym z moich ulubionych miejsc w Pile. Mam na myśli budynek Szkoły Policji którą w latach 90 miałem okazję zwiedzić od piwnicy aż po strych.
W roku 1991 pracowałem przez dobre pół roku na terenie szkoły jako malarz w firmie prywatnej. W wolnym czasie zwiedzałem (schnięcie lub czekanie na materiał) całą szkołę.
W budynku idzie odczuć powiew historii, słynne witraże dopełniają te wrażenie.
Szkoda że nie mam fotek, niestety nie bawiłem się jeszcze fotografią.
Sam budynek to istny labirynt, sporo pomieszczeń i korytarzy.
Niestety robota została wykonana i trzeba było opuścić tak ciekawy budynek (więcej o historii budynku - wkrótce).
Lubię jeszcze tereny nad naszą rzeką, zakola przed Kaliną oraz okolice parowozowni i stacji.
Każde bowiem miejsce ma swojego ducha - Servius.
tomcio
Posty: 24
Rejestracja: 21 lut 2006, 09:02
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: tomcio »

Moimi ulubionymi miejscami w Pile są te miejsca gdzie stoją stare przedwojenne kamienice. Idąc takimi ulicami człowiek zadaje sobie pytanie jacy ludzie mieszkali w tym budynku 80 lat tamu? Jak wyglądało ich życie? I zdaje sobie sprawę że budynki które mijam były świedkami niejednego historycznego wydarzenia z historii naszego miasta. I to jest w tym wszystkim najpiękniejsze. pozdro!! :D
Awatar użytkownika
adamo
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2005, 21:18
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: adamo »

Bardzo lubię wspominać niedzielne wycieczki z rodzicami na górkę rozrządową, gdzie latem siadaliśmy całą rodzinką, rodzice mieli termosik z kawką, jakiś placek drożdżowy, godzinami obserwowaliśmy jak wagony mkną po torowiskach i z hukiem dołączają do coraz dłuższych składów. Między wagonami przemykali panowie w kamizelkach, wykonując polecenia wydawane przez megafon z wieżyczki. Super klimacik, mówię Wam!
Z pilskiej architektury najbardziej lubię kościół św Rodziny i SP7, za największe skarby natury uważam Hamry i Dzikie Płotki. Pozdrawiam z zimowej Gdyni, tęsknię za Piłą.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Moim ulubionym miejscem jest odcinek Schneidemuhlstellung w rejonie szosy bydgoskiej. Te kilka schronów i kilkaset metrów rowów strzeleckich działa w bardzo szczególny sposób na moją wyobraźnię, pomimo tego, że schrony naszej lini nie są imponujące pod względem militarnym, nie posiadają potern, szybów to jednak jest coś magicznego w tym miejscu. Czasem lubię zasiąść na moment w rowie strzeleckim i wyobrazić sobie moment natarcia na pozycje. W czasie wspólczesnym głusza leśna kontrastuje z tym co mogło dziać się wtedy w momencie walk. Dobry jest też fakt, że na dobę przemieszcza się naszą krajową 10 kilkadziesiąt tysięcy uczestników i niezdają sobie sprawy obok jakiego miejsca mają okazję przejeżdżać. Wielu ludzi powiada, że nie ma już nic ciekawego w naszych fortyfikacjach, moim zdaniem się mylą. Przykładem może być powierzchowne opisanie tegóż właśnie odcinka przez historyka pana Bogusława Perzyka. Ciekaw jestem czy był on wogóle w rejonie czy wysiadł tylko z samochodu i na tym sie jego przygoda skończyła. Plan jaki zamieścił na stronie 64 swojej książki pt. Wał Pomorski moim skromnym zdaniem jest mierny, w rzeczywistości można by było spokonie sporządzić opis na dwie lub trzy strony. Powtarzam jednak, że lepiej coś niż nic. pozdrawiam
Awatar użytkownika
Luke I
Posty: 149
Rejestracja: 30 kwie 2006, 18:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: Luke I »

Dla mnie zdecydowanie: dworzec, lokomotywownia i ogólnie okolice kolejowe. Podoba mi się też stadion przy ulicy Bydgoskiej. Wiele żużlowych wspomnień... hehe
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Całe Górne (tam się wychowałem) no i lasy wokół Piły to jest to oraz Koszyce mają coś w sobie :D
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Post autor: GaWroN »

A szczeże mówiąc lubię całą Piłę, ale w szczególności Koszyce, bo czuć tam niekiedy prawdziwą historią. Tam znalazłem jakiś stary zeszyt niemiecki. Bodajże z 1910 roku, ale nie pamiętam. Był zakopany w lesie pod ziemią, mój pies go znalazł bo rył w ziemi.

GaWroN :D
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

adamo pisze:Bardzo lubię wspominać niedzielne wycieczki z rodzicami na górkę rozrządową, gdzie latem siadaliśmy całą rodzinką, rodzice mieli termosik z kawką, jakiś placek drożdżowy, godzinami obserwowaliśmy jak wagony mkną po torowiskach i z hukiem dołączają do coraz dłuższych składów. Między wagonami przemykali panowie w kamizelkach, wykonując polecenia wydawane przez megafon z wieżyczki. Super klimacik, mówię Wam!
Czy przypadkiem pamiętasz jeszcze obiekty kolejowe znajdujące się za wiaduktem kolejowym (żelazny wiadukt znajdujący się na trasie Piła-Jastrowie)? Sądząc po pozostałościach były one dość znaczne, ciągneły się wzdłuż torów w kierunku Krzyża. M.in. górka rozrządowa. Do dnia dzisiejszego zachowały się także fragmenty piwnic.
Awatar użytkownika
Piterek
PRZYJACIEL
Posty: 491
Rejestracja: 05 maja 2006, 20:35
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: Piterek »

Dla mnie najlepszy klimat to rejon dworca PKP oraz dawnej lokomotywowni ze słynnym i naprawdę unikalnym budynkiem parowozowni, tzw. okraglakiem lub cyrkiem.

Czasy stacji rozrządowej w Pile też pamietam Mieszkając na górnym nie raz w nocy było słychać komunikaty podawane przez megafony oraz te charakterystyczne uderzenia wagonów staczanych z górki rozrządowej. Było tam tez kiedyś tzw. cmentarzysko parowozów (na terenie byłego ZNTK). Sporo bym dał za możliwość pozostawienia choć jednego kopciucha z tych zezłomowanych w Pile. Ale wtedy o tym nie myślałem.
ziolek pisze:Czy przypadkiem pamiętasz jeszcze obiekty kolejowe znajdujące się za wiaduktem kolejowym (żelazny wiadukt znajdujący się na trasie Piła-Jastrowie)? Sądząc po pozostałościach były one dość znaczne, ciągneły się wzdłuż torów w kierunku Krzyża. M.in. górka rozrządowa. Do dnia dzisiejszego zachowały się także fragmenty piwnic.
Tam się znajdował dawny dworzec towarowy z rampami itp. Natomiast zaraz za wiaduktem były budynki pracowników tzw. grupy przyjazdowej. Tam na torach przyjazdowych kończyły bieg składy towarowe przeznaczone do rozformowania na rozrządzie. Tam też była łącznica grupy przyjazdowej z torami do Wałcza (Ulikowa) i Szczecinka. Służyła też jako trójkąt do obracania lokomotyw, zwłaszcza parowych.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Nie wiesz przypadkiem czy prawdą jest że obiekty te ciągneły się aż do Stobna? Pewien mieszkaniec mi o tym opowiedział co przyznam mnie bardzo zdumiało. O tym, że do wysokości Kotunia to fakt. W lesie widać jeszcze podsypkę. Niedaleko jednak stacji w Stobnie stoi w lesie blok kolejowy.
Co do złomu kolejowego to utkwił mi w pamięci pewien obrazek. Było to w 1988 roku. Wówczas mając 5 lat jechałem z matką pociągiem do Czerska. Była to moja pierwsza podróż pociągiem. :) Pamiętam, że z okien pociągu dostrzegłem złom parowozu. Było to mniej więcej w okolicach obecnego skupu złomu na 14 lutego.
Pamiętam także wycieczkę przedszkolną. Wówczas na peronie 5 ujrzałem jadącą lokomotywę parową. Zrobiła wrażenie. ;) Pamiętam także wycieczkę do posterunku/nastawnii (?) Piła Północ i w nim liczne światełka i dźwignie.
Ah te dzieciństwo. ;)
Awatar użytkownika
Piterek
PRZYJACIEL
Posty: 491
Rejestracja: 05 maja 2006, 20:35
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: Piterek »

Zapraszam do rozmowy w wątku dla MK:
http://forum.dawna.pila.pl/viewtopic.php?t=281

Bo ten chyba o czymś innym... :wink:
marcinucha
Posty: 17
Rejestracja: 19 mar 2007, 20:56
Kontakt:

Post autor: marcinucha »

A ja lubię Al. Niepodległości od Koszyc do WSB (dawna loża masońska). Podoba mi się też ulica Kolbego (współczesny fragment).
luther
Posty: 25
Rejestracja: 04 wrz 2006, 18:10

Re: Wasze ulubione miejsce w Pile ??

Post autor: luther »

SA108 pisze:
Anonymous pisze:No właśnie jakie jest wasze ulubione miejsce w Pile?? Bo moje to tereny nad rzeką :)
Ja mam sporo ulubionych miejsc 8) Niektóre z nich to: lotnisko, okolice dworca (a zwłaszcza lokomotywownia) i ulice, gdzie można jeszcze poczuć klimat dawnego Schneidemuhl (Kolbego, Popiełuszki, 11 Listopada, Kwiatowa, Roosevelta, Ludowa... no i oczywiście Śmiłowska).
Moje to Kolbe, Popiełuszki, Roosevelta, Ludowa z tych samych powodów mają swoją historię, charakter.
Żałuję że na dzień dzisiejszy nie ma takiej tendencji jak np. w Łodzi gdzie odnawia się, remontuje takiego typu kamienice, tworzy niepowtarzalne mieszkania, ma to oczywiście swoją cenę, ale wiele bym dał by tak mieszkać.
Szkoda wielka że jest tak że tworzy się w takich miejscach mieszkania komunalne, zastępcze zamiast takich z wysokim standardem.
LaoTsy
Posty: 2
Rejestracja: 03 cze 2007, 00:11
Lokalizacja: Piła, Zamoście

Post autor: LaoTsy »

Moim ulubionym miejscem jest teren położony pomiędzy ulicami Pocztową a 14 lutego. Kiedyś był tam basen odkryty, a teraz można dojrzeć tylko zarys fundamentów i drzewa niegdyś go okalające. Miejsce zaniedbane ale ma swój klimat.

To mój pierwszy post. Wyrazy szacunku dla wszystkich tworzących to forum. Ta strona jest wizytówką naszego miasta.
Awatar użytkownika
Paulina
Posty: 26
Rejestracja: 16 sty 2007, 12:31
Lokalizacja: Górne

Post autor: Paulina »

ja tam najbardziej lubiee SP 7 :) chodziłam tam 6 lat do szkoły... miałam okazje zwiedźic strych w 7 :) z nauczycielem historii.

Po za tym nie wiem dlaczego, ale mam takie małe zboczenie.... jak widze w pile starą kamienice to rozglądam się czy nie ma sladów od strzałów na ścianach...

Po za tym lubie cmentarz przy ul Salezjańskiej... Tyle małych dzieci tam zmarło.. i to w latach 1950-56 ,, dosłowie wszystkie jakoś w tych latach poumierało bardzo młodo... i to jest właśnie ciekawe ...dlatego lubie tam przebywać...
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Sprawa umieralności dzieci w latach piedziesiątych:

1. Słaba była wtedy profilaktyczna opieka medyczna. Dzieci rodzily się po wojnie słabsze fizyczne.
2. Nie było szczepień ochronnych, a chorób sporo.
3. Nikt wtedy nie zdawał sobie sprawy z tzw. szoku po zastosowaniu penicylliny. Dzisiaj przed jej podaniem wykonuje się test na uczulenie.

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Zgony niemowląt na 1000 urodzeń żywych.
1946 - Ogółem:119,8 Miasto:108,3 Wieś:125,3
1950 - Ogółem:108,4 Miasto:102,6 Wieś:116,0
1955 - Ogółem:82,2 Miasto:73,3 Wieś:88,9
1999 - Ogółem: 8,9 Miasto:9,2 Wieś:8,5
2000 - Ogółem: 8,1 Miasto:8,3 Wieś:7,9
2001 - Ogółem: 7,7 Miasto:7,7 Wieś:7,7
Żródło:Rocznik statystyczny 2002

Jaki widać spadek liczby zgonów w stosunku do urodzeń żywych jest znaczny. Na obraz polskich cmentarzy jest nie bez znaczenia fakt, że i tych żywych jest mniej(kobiety rzadziej zachodzą w ciąże).
Paulina pisze:ja tam najbardziej lubiee SP 7 :) chodziłam tam 6 lat do szkoły... miałam okazje zwiedźic strych w 7 :) z nauczycielem historii.

Po za tym nie wiem dlaczego, ale mam takie małe zboczenie.... jak widze w pile starą kamienice to rozglądam się czy nie ma sladów od strzałów na ścianach...
Miałem przyjemność uczęszczać do tej szkoły przez lat 8. Na owym sporym strychu byłem dwa razy. Jak pamiętam z tamtejszych okienek rozpościera się spory widok na Piłę. I pytanko przy okazji. Jakie są losy izby tradycji tej szkoły? Za moich czasów była ona zawsze zamknięta.
I jeszcze jedno. Patrząc od strony boiska na ścianę ponad wejściem odnoszę wrażenie, że można zauważyć wojenne uszkodzenie.
Awatar użytkownika
Tryk
Posty: 18
Rejestracja: 27 mar 2008, 19:54

Post autor: Tryk »

Jak dla mnie lotnisko to mój drugi dom, czuję się jak u siebie koło bunkrów, schronów, hangaro-schronów, no i oczywiście lasy, szkoda tylko, że jest w nich tyle śmieci.
Awatar użytkownika
muszka
Posty: 21
Rejestracja: 12 cze 2005, 09:30
Lokalizacja: Piła

Post autor: muszka »

Oczywiście Śmiłowska!! kiedyś tam mieszkałam najpierw w bloku nr 5 a potem nr 7. Jak ziemniaczanka budowała silos była wielka góra piachu no i przednia zabawa :)
Awatar użytkownika
marcinpla
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2007, 22:44
Lokalizacja: Piła (Jadwiżyn)

Post autor: marcinpla »

Miejscem które wspominam najmilej to skarpa na osiedlu Górnym :) , skarpa pomiędzy lotniskiem a działkami (okolice ul. Żółkiewskiego).
Jako młody dzieciak było to moje ulubione miejsce zabaw, czasami udało się znaleźć jakąś łuskę od naboju czy klamrę od paska, jak dla dzieciaka był to cenny skarb...
A teraz z racji wieku nie wypada bawić się w ganianego po lasku ;) , jeśli miałbym pokazać komuś ciekawostki naszego miasta to na pewno lotnisko, piaskowa górka (zwłaszcza wieczorem), teren cmentarza na Koszycach.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

muszka pisze: Jak ziemniaczanka budowała silos była wielka góra piachu no i przednia zabawa :)
A kiedy budowano ten silos?
Awatar użytkownika
jecha
Posty: 14
Rejestracja: 27 mar 2008, 21:48
Lokalizacja: Piła

Post autor: jecha »

A moje ulubione miejsce to też lotnisko. Ale nie ze względu na budynki tylko ze względu na aeroklub (chociaż też jest fajnie po szlajać się po budynkach :) )
Pozdro Jecha
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się