Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Przeszłość i teraźniejszość kolei w naszym mieście.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: MiReK »

Dostałem mapę od byłego pilota. Mapa wydana przez Sztab Generalny WP wydanie z 1947r a uaktualnione w 1976. Zaznaczone są dwie ciekawe stacje pierwsza to PŁOCICZNO koło Płotek a druga to ŁOWISKO na trasie Płytnica-Tarnówka. Czy to oznacza że most na Gwdzie w Płytnicy był czynny?
Obrazek
Awatar użytkownika
karpil
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2006, 22:15
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: karpil »

Akurat przystanek Płociczno istniał i choć był położony spory kawałek drogi od jeziora Płotki to miał być alternatywą dla wczasowiczów (i przez pewien czas był). W latach 70. figuruje już jako posterunek nieczynny.
Co do przystanku Łowisko, to zdaje mi się, że to chodzi o linię wąskotorową (chociażby dlatego, że kończy się w Tarnówce). Swoją drogą będąc latem na stacji w Płytnicy zauważyłem coś, co mogłoby być pozostałością kolejki, ale tu konieczna jest wypowiedź specjalistów :)

Pozdrawiam
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: MiReK »

To i tak musiała przecinać Gwdę jak widać na mapie.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: MiReK »

Kolej wąskotorowa na mapie jest inaczej zaznaczona okolice Wysokiej.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: obserwator »

Linia kolejowa Wałcz-Płytnica była w sposób "naturalny" połączona z dalszym przebiegiem między Jastrowiem a Złotowem. Po części dawnych dróg kolejowych można nadal się poruszać - obecnie są to drogi leśne lub polne. Dawna infrastruktura wygląda jak spod jednej ręki budowniczego.
Tak wygląda jeden z mostów wśród pól w okolicy Krajenki (bliźniaczo podobny do tego koło hodowli ryb w Zabrodziu):
Obrazek Obrazek

Tak wygląda dość pokaźna konstrukcja nad drogą do Krajenki:
Obrazek
Niestety zaraz dalej, poruszając się w kierunku Złotowa, nasyp zamienia się w wąwóz i jest podmokły - przejazd właściwie niemożliwy.
Awatar użytkownika
karpil
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2006, 22:15
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: karpil »

Oczywiście z tą kolejką wąskotorową to było jedynie przypuszczenie. O ile mnie pamięć nie myli, to linia została przecież przez Rosjan rozebrana w 1945, więc nie wiem, dlaczego jest ciągle widoczna na mapie i to na odcinku tylko do Tarnówki. Tu musiałby się wypowiedzieć ktoś, kto pamięta tamte tereny gdzieś w latach 60. i 70., bo ja na to jestem za młody.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: MiReK »

Cały czas mówimy o odcinku Wałcz-Złotów a przecież jest też odcinek Złotów-Jastrowie-Sypniewo-Nadarzyce-Czaplinek.
A to most na Piławie w Nadarzycach.
Obrazek
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: MiReK »

Inne ujęcie mostu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Piterek
PRZYJACIEL
Posty: 491
Rejestracja: 05 maja 2006, 20:35
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: Piterek »

Jak tam trafić? Dysponuje ktoś może stosownym planem?
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: obserwator »

Nadarzyce są małe :-) Koniec języka za przewodnika. Na mapce to wygląda tak (wklej link): http://mapa.targeo.pl/,22,333974,625021 ... b962419fb0 Rzeczkę Piławę łatwo można znaleźć. Byłem tam wielokrotnie ale ponieważ spływ kajakiem kończyłem właśnie w Nadarzycach - mostu też nie widziałem. Byle do wiosny - mam następny obiekt do fotografowania w perspektywie :-)
Awatar użytkownika
WojtaSS
Posty: 34
Rejestracja: 23 wrz 2005, 22:12
Lokalizacja: Piła

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: WojtaSS »

Tuz przed wjazdem do jednostki wojskowej trzeba skręcić w prawo (przy jej ogrodzeniu) i podążać leśną piaszczysta droga, która doprowadzi nas do jazu na Piławie. Mniej więcej w 2/3 odległości po prawej stronie jest zamieszczony na zdjęciu most, nieczynnej już linii kolejowej.
M>
Bjarniak
Posty: 128
Rejestracja: 25 sty 2009, 11:23
Lokalizacja: Deutsch Krone

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: Bjarniak »

Trochę fotek z dzisiaj :)

Mało znane, a bardzo ciekawe pozostałości po moście kolejowym nad Dobrzycą (w Ostrowcu):

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ma ktoś może ilustrację ukazującą ten most w latach świetności?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: SA108 »

Cześć Forumowicze,
Przez kilka miesięcy ubiegłego roku zaglądałam tu. Interesowały mnie koleje. Sporo zawdzięczam Waszym pasjom i Waszej wiedzy. Przez Was dałam się zwariować. Pora żebym dała coś od siebie - dla Was. No dobra mówię (piszę), o co biega. Kilka tygodni temu zostałam magistrem sztuki. Obroniłam pracę, z NASZEGO TEMATU. No, nie jest to Piła, ale jej okolice.
Pamiętacie wiadukt nad Rurzycą?
Temat mojej pracy brzmiał (dla mnie ciągle pobrzmiewa) – adaptacja nieczynnego wiaduktu kolejowego dla potrzeb ruchu turystycznego.
Popatrzcie jak to wymyśliłam.

Najpierw mapa.
Obrazek

Teraz zdjęcia wiaduktu. (Wiem, że podobne już są – ale chodzi o pewną całość narracyjną).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

No i kilka wizualizacji.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam:
AR
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: Bocian »

SA108, tą wiadomość dostałeś mailem, że ją cytujesz?

Chciałbym się o coś zapytać autorkę tej pracy dyplomowej i nie wiem, czy mi odpisze.
Nie będę wchodził w szczegóły, ale mam kilka pytań:

Rozumiem, że jesteś po ASP, jeśli uzyskałaś tytuł magistra sztuki. Ciekawi mnie, jaki to był kierunek, bo temat dyplomu jest bardzo architektoniczny.
Drugie pytanie: W czym modelowałeś i w czym renderowałeś te obrazki?
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: obserwator »

Do koleżanki po ASP:
Piękna wizja. Oczywiście teoretyczna - jak to w tego rodzaju pracach. W praktyce ta zabudowa mogłaby służyć kajakarzom i rowerzystom. Jest to dość odludne miejsce. Niestety bez stałego dozoru nie długo to zaplecze by przetrwało. No i stały problem naszych campingów - zazwyczaj nie można ich nikomu polecić bo zwyczajnie nie mają sanitariatów i prysznicy. Okolica piękna, walory przyrodnicze niewątpliwe, ale jak ją rekomendować znajomemu np z Belgii?
I jeszcze jedno pytanie - dlaczego na wizualizacji wycięto wszystkie drzewa w okolicy?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: adam »

Tak sie sklada, ze ten most kolejowy na Rzurzycy jest czestym celem wycieczek rowerowych moich i mojej rodzinki. Robimy tam dluzsze przerwy, ta betonowa budowla, plusk przeplywajacej pod nia rzeki i las robia z tego miejsca jakies magiczne miejsce. Podczas lata spotykamy tam przeplywajacych kajakarzy, kilkakrotnie spotkalismy tam grupe mlodziezy, ktöra cwiczala tam spuszczanie sie na linach z tego mostu. Osobiscie wolalbym aby w tym miejscu nie powstalo zadne miejsce odpoczynku dla turystöw. I tak jak Obserwator zaznaczyl jesli by cos takiego powstalo to musialoby to podlegac stalemu dozorowi ze wzgledu na wandali i tym podobnych ludzi. Chcialbym dodac, ze w görze rzeki znajduje sie byla stanica harcerska "Wrzosy" i w czasie zimowym gdy pozostaje bez nadzoru, czesto dochodzi do wlaman do stojacych tam zabudowan.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: ziolek »

Przedstawiona praca skłoniła mnie do tego by spojrzeć do Wikipedii i sprawdzić czym jest most i czym wiadukt. I ku mojemu zaskoczeniu w tym przypadku mamy do czynienia z wiaduktem a nie z mostem. A czym to się różni to już nie mnie pytajcie. :)
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: obserwator »

Też to przeczytałem w Wikipedii. Rozważania czysto teoretyczne ale do tego stopnia, że nie jestem pewien co jest czym :? Z pewnością to nie jest kładka :wink:
Na fotce wprawki wspinaczkowe z tego właśnie mostu -
Obrazek
Awatar użytkownika
EREN
Posty: 506
Rejestracja: 09 lut 2006, 23:35
Lokalizacja: Wlkp, Zach-pom...

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: EREN »

Most to obiekt po którym pokonujemy rzekę, jezioro, kanał, wąwóz itp. leżące pod, a wiadukt to obiekt którym pokonać można np. przebiegające poniżej torowisko, drogę etc..
Więc bez wątpienia obiekt nad Rurzycą to most...
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: ziolek »

A moja riposta jest następująca. ;)

"Wiadukt - most wsparty na filarach, przerzucony nad doliną, wąwozem, drogą, torami itd. (często, prócz tego, nad wodą)."

http://www.slownik-online.pl/kopalinski ... 3E11C9.php

Czyli jak się okazuje kluczowym jest fakt istnienia wąwozu, a nie wody.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: SA108 »

Bocian pisze:SA108, tą wiadomość dostałeś mailem, że ją cytujesz?
Owszem.
Chciałbym się o coś zapytać autorkę tej pracy dyplomowej i nie wiem, czy mi odpisze.
Przekażę ;)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: SA108 »

Oto odpowiedź Autorki:

Cześć Forumowicze, byłam poza Piłą, poza internetem, poza….
Przepraszam, że odzywam się dopiero teraz.
Najpierw odpowiadam Bocianowi:
rozumiem, że jesteś po ASP, jeśli uzyskałaś tytuł magistra sztuki. Ciekawi mnie, jaki to był kierunek, bo temat dyplomu jest bardzo architektoniczny
- nie jestem po ASP, jestem projektantem wnętrz, a ta moja praca, to jak widzisz, takie skrzyżowanie architektury z wnętrzarstwem.
Tak w ogóle, to pomysł tematu pracy zrodził się z osobistych doświadczeń. Ja mam na swoim koncie spływ Rurzycą. I podczas spływu zabrakło mnie i moim przyjaciołom takiego obiektu- przystanku. Z wizualizacji to nie wynika, ale chciałam, by był to rodzaj schroniska, a więc obiektu ładnie wkomponowanego w pejzaż natury, i co równie ważne – taniego, dostępnego finansowo takim jak my… fantastom bez kasy.
W czym modelowałeś i w czym renderowałeś te obrazki?
- wizualizacje robię w programie 3ds max, nie korzystam przy tym z żadnych dodatkowych wersji udoskonalonych 3ds maxa
Obserwatorowi
niestety bez stałego dozoru nie długo to zaplecze by przetrwało. No i stały problem naszych campingów - zazwyczaj nie można ich nikomu polecić bo zwyczajnie nie mają sanitariatów i prysznicy. Okolica piękna, walory przyrodnicze niewątpliwe, ale jak ją rekomendować znajomemu np z Belgii?
i Adamowi
Osobiście wolałbym, aby w tym miejscu nie powstało żadne miejsce odpoczynku dla turystów
Nie podzielam Waszych sprzecznych zresztą poglądów, że skoro niszczą, to niczego nie warto robić. Wątpliwości budzi także przekonanie, że najładniejsza jest dzikość. Dzikość więc, niech niszczeje wiadukt. Ja sądzę, że wiadukt potrzebuje ładnej oprawy i starałam się taką wymyśleć. Ale coś jest na rzeczy: na mojej obronie, a była to obrona publiczna, jeden z członków komisji poprosił mnie o dokładne namiary wiaduktu, bo „chciałby zobaczyć to miejsce przed zagospodarowaniem”. Było w tej wypowiedzi i echo przekonania Adama, ale i wiara uczestnika mojej obrony, że obiekt ten powstanie.
Ziołkowi, Obserwatorowi, Erenowi dziękuję za dociekliwość w tropieniu semantycznych zawiłości rzeczowników: wiadukt i most. Wszystkich pozdrawiam
AR
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: Bocian »

Mam jeszcze kilka uwag do tego projektu, ale nie bedę się tutaj rozwodził, bo znowu wyjdę na bufona ;)
Jeśli kiedyś chciałabyś je usłyszeć, odezwij się na priv.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: obserwator »

Nie dziwię się opinii Adama - to miejsce rzeczywiście cieszy swoją dzikością. Sam je "odkryłem" wiele lat temu. Dotarłem tam przypadkiem, nie mając wcześniejszych wskazówek, jadąc rowerem. Byłem zachwycony odmiennością tej trasy. Jestem jednak przekonany, że gdyby taki obiekt powstał i miał właścicela z prawdziwego zdarzenia (tylko właściciel zadba o jego wygląd i byt) byłby miłym urozmaiceniem spływu czy wyprawy rowerowej.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stara linia kolejowa Wałcz - Płytnica

Post autor: adam »

Obrazek
Most kolejowy miedzy Zabrodziem a Tarnowem.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się