Linia kolejowa Piła-Wałcz-Kalisz Pom.-Ulikowo

Awatar użytkownika
karpil
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2006, 22:15
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Linia kolejowa Piła-Wałcz-Kalisz Pom.-Ulikowo

Post autor: karpil »

Chciałbym zapytac o pewien szczegół z dziejów tej linii (który nie został wyjaśniony na kolejowej mapie polski). Otóż w Służbowym Rozkładzie Jazdy z 1947 na tej linii znajdują się stacje: Łaniny w odległości 4,2 km od Piły Północ (czyżby Szydłowo Krajeńskie?!), i Białogóra Krajeńska w odległóści 4,0 km od Łanin (czyżby Szydłowo Krajeńskie). Jeżeli dobrze identyfikuję nazwy z obiektami to proszę o wyjaśnienie, skąd się te nazwy wzięły.

I jeszcze jedno na lini Wałcz Raduń - Wierzchowo znajduje się przystanek Elżbietkowo (w odległości 0,9 km od Radunia), z czym to powiązac?? (wiem, że to trochę odbiega od tematyki forum, ale może ktoś wyjaśni).
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Białogóra to na pewno Szydłowo (taką nazwę nosiła ta wieś zaraz po wojnie). W takim razie Łaniny to zapewne Dolaszewo Wałeckie.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: BOGDAN »

karpil pisze:Chciałbym zapytac o pewien szczegół z dziejów tej linii (który nie został wyjaśniony na kolejowej mapie polski). Otóż w Służbowym Rozkładzie Jazdy z 1947 na tej linii znajdują się stacje: Łaniny w odległości 4,2 km od Piły Północ (czyżby Szydłowo Krajeńskie?!), i Białogóra Krajeńska w odległóści 4,0 km od Łanin (czyżby Szydłowo Krajeńskie). Jeżeli dobrze identyfikuję nazwy z obiektami to proszę o wyjaśnienie, skąd się te nazwy wzięły.

I jeszcze jedno na lini Wałcz Raduń - Wierzchowo znajduje się przystanek Elżbietkowo (w odległości 0,9 km od Radunia), z czym to powiązac?? (wiem, że to trochę odbiega od tematyki forum, ale może ktoś wyjaśni).
Według mapy z roku 1936 wygląda mi to na przystanek kolejowy w rejonie dzisiejszego Szpitala Wojskowego. Były tam wtedy duże magazyny.

Łaniny to musi być stacja kolejowa Dolaszewo Wałeckie koło wsi Cyk (Kotuń).
Awatar użytkownika
karpil
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2006, 22:15
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Post autor: karpil »

Może to trochę daleko związane z tematem, ale jednak. Od 1 września 2006 ma ruszyc (na razie na próbę - do końca roku) połączenie pasażerskie Piła - Wałcz Raduń (konsultowana jest możliwośc uruchomienia połączenia Poznań - Wałcz). Planowane jest 6 par pociągów.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

Czyżbym miał się zawieść na PKP? Chciałem fotografować dalsze "zapomniane stacyjki" w kierunku Wałcza 8) Skąd masz te wieści? Ma być kupiony jakiś wagon na wzór tego kursującego do Krzyża?
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Tak, SA108 pisał kiedyś, że ma jeździć szynobus.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Tak, ale z tego co wiem innego typu niż SA108 jeżdżące do Krzyża i Chojnic (chodzi o szynobus, a nie o mnie :P) - te zostały wyprodukowane przez ZNTK Poznań, a do Wałcza podobno ma jeździć szynobus z Pesy Bydgoszcz.
Awatar użytkownika
karpil
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2006, 22:15
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Post autor: karpil »

Wiadomośc znalazłem w serwisie niusy.onet.pl. A człowiek, który napisał tą wiadomość powoływał się na Kurier Szczeciński z poprzedniego piątku(17.02). Co do szynobusu - miał to być (przynajmniej w pierwotnych planach) SA132, ale nie wiem na ile jest to aktualne.
mw
Posty: 2
Rejestracja: 27 cze 2006, 22:15
Lokalizacja: Dolaszewo

Post autor: mw »

Po pierwsze Łaniny to Doladzewo Wałwckie (ja znam wersję Łominy), po drugie słyszałem że z powodu jakichś problemów technicznych szynobus ma jeźdźić od grudnia, po trzecie ma to być szynobus ze Szczecina czyli na 95% SA110 (niemcobus).
Awatar użytkownika
Piterek
PRZYJACIEL
Posty: 491
Rejestracja: 05 maja 2006, 20:35
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: Piterek »

Te problemy to m.in. wiadukt w Szydłowie. Ma być jego remont.
Julek pisze:Z tego co mi wiadomo do tej chwili to prace mają rozpocząć się 7 lipca popołudniu lub 8 lipca rano i mają być prowadzone przez weekend, gdyż wtedy nie ma ruchu na tym szlaku. Niestety nie będę mógł tego później potwierdzić, ponieważ wyjeżdżam na wakacje i nie będę miał dostępu do internetu.
Pozdrawiam i udanego focenia życzę!
Awatar użytkownika
Luke I
Posty: 149
Rejestracja: 30 kwie 2006, 18:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: Luke I »

Do Kalisza Pom. już od 1 września wracają pociągi. Oczywiście nie od strony Piły. Od nowego RJ szynobusy zaczną kursować na linii Piła-Wałcz. Ogólnie na forach kolejowych i komentach w galeriach mówi się, że typem szynobusu najprawdopodobniej będzie SA110. Może kiedyś zawiedzie i będziemy mieli "stonkę" na tym szlaku jak sprzed dawnych lat ;)
Pozdrawiam

P.S. Trochę nie związane z tematem, ale na P.S. się nadaje:
Znicz dla EU07-122 [*]. Marne szanse na NR :(
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Remontu wiaduktu w Szydłowie już dokonano.

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Krótka wzmianka na temat przywrócenia połączenia paseżerskiego na tej lini pojawiła się pod tym adresem : http://www.rynek-kolejowy.pl/?p=wiecej&id=4196
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jeżeli ten pomysł dojdzie do skutku, to byłby to pierwszy przypadek na naszym terenie, że "kolej" zrobiła coś dla ludzi, a nie tylko dokonywała zniszeń.

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Heh. Swoją drogą nie mogę się doczekać kolejowej wycieczki tą trasą. Wiem, że to jeszczce odległa perspektywa, ale mam nadzieję, że w razie potrzeby pozostaniemy w kontakcie. :)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Trochę OT - podobno istnieją poważne plany rozbiórki linii Złotów-Terespol...
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Terespol?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Tak, Złotów-Więcbork-Pruszcz Bagienica-Terespol Pomorski :P
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

A byłem przekonany, że mój atlas samochodowy jest dość dokładny. ;) Znalazłem na innej mapie.

Może kolejny OT. ;) Swoją drogą niedawno spotkałem w pociągu człowieka, który wspominał czasy, gdy jeźdźił do Więcborka ze szkoły w Nakle wagonem motorowym. Eh...
Awatar użytkownika
Piterek
PRZYJACIEL
Posty: 491
Rejestracja: 05 maja 2006, 20:35
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: Piterek »

Powiem więcej. Tam już złomiarze dawno rozbierają tą linię.

Ja natomiast pamiętam jak jeździł pociąg z Krzyża do Wałcza przez Człopę. Potem jak już byłem w szkole średniej Krzyż - Człopa. Ol49 i dwa ryflaki. Kliemat na maxa. Prędkość szlakowa 40 km/h.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: ziolek »

Szkoda, że na te linie nie opłaca się "wrzucić" czegoś taniego, typu szynobus. Eh...

Ot kilka linków:
http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial ... otoid=9002
http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial ... otoid=9001
http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial ... o=historia

Tu trochę aktualności : http://www.rynek-kolejowy.pl/?p=wiecej&id=4258
karpil pisze:Chciałbym zapytac o pewien szczegół z dziejów tej linii (który nie został wyjaśniony na kolejowej mapie polski). Otóż w Służbowym Rozkładzie Jazdy z 1947 na tej linii znajdują się stacje: Łaniny w odległości 4,2 km od Piły Północ (czyżby Szydłowo Krajeńskie?!), i Białogóra Krajeńska w odległóści 4,0 km od Łanin (czyżby Szydłowo Krajeńskie). Jeżeli dobrze identyfikuję nazwy z obiektami to proszę o wyjaśnienie, skąd się te nazwy wzięły.
A tu trochę historii: http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial ... o=historia
Awatar użytkownika
szkodnik
Posty: 43
Rejestracja: 10 maja 2006, 10:48
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: szkodnik »

Dostępny jest już rozkład jazdy pociągów pasażerskich na lini Piła - Wałcz: http://umwalcz.emiasto.net/tekst.php?k=aktu&d=129
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Nareszcie!!!

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
karpil
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2006, 22:15
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Post autor: karpil »

Entuzjam może byc przedwczesny! Mimo tego, że rozkład jest już teoretycznie gotowy, to reaktywacja linii Piła - Wałcz nadal stoi pod znakiem zapytania (np. w rozkładzie intenetowym HAFAS tego połączenia w ogóle nie ma) - jak zwykle chodzi o pieniądze (bo jak wiadomo linia, chociaż krótka przebiega przez granice międzywojewódzką, a to sprawia urzędnikom i kolejarzom mnóstwo problemów).
Tak w ogóle, to ustalanie rozkładu jazdy dla Wielkopolski to w tym roku isnty cyrk - o czym świadczy chociażby to, że na kilka dni przed wejściem w życie nowego rozkładu jazdy nie wiadomo do końca jak będzie wyglądał (ale tzw. cegły już wydrukowano). Poza tym rozkład i tak będzie obowiązywał tylko do początku stycznia, kiedy rozpocznie się kolejny etap modernizacji węzła poznańskiego, a co za tym idzie większośc pociągów zmieni godziny kursowania. Czeka więc nas naprawdę ciekawy rok :D
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Głos Wielkopolski pisze:Wiele wskazuje też na to, że nie dojdzie do wznowienia ruchu pociągów na trasie z Piły do Wałcza, co zapowiadano miesiąc temu. Kością niezgody jest 17-kilometrowy odcinek, który znajduje się w województwie zachodniopomorskim. – Tamtejszy samorząd nie jest skłonny dopłacić do przejazdów na swoim terenie. Jeśli nie będzie porozumienia, to autobusy szynowe nie wyjadą na trasę – mówi Jerzy Kriger, dyrektor Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.
Ja byłbym jednak dobrej myśli, zwłaszcza że tzw. wiarygodne źródła twierdzą, że szynobus pojedzie. Pożyjemy - zobaczymy...
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się