Historycy i badacze historii regionu pilskiego

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Historycy i badacze historii regionu pilskiego

Post autor: Krzysztof Ju »

W numerze 2. pilskiej edycji dwutygodnika "NaGłos" z 31 stycznia 2014 r. pojawił się artykuł autobiograficzny o Romanie Chwaliszewskim - historyku i regionaliście oraz kierowniku pilskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
naglos.com.pl pisze:Obrazek

Obrazek


Źródło: www.naglos.com.pl
Data wydania: 31 stycznia 2014
Faktograficznie wspomnę jeszcze, że niedawno został uhonorowany tytułem Ambasadora Powiatu Pilskiego oraz statuetką Dobosza Powstania Wielkopolskiego. Ma dość obszerny dorobek piśmienniczy i jego najnowszą pozycją, napisaną wspólnie z Wojciechem Kicmanem, jest książka o Powstaniu Wielkopolskim na ziemi pilskiej.

W tej samym wydaniu gazety "NaGłos" na stronach 8-9 jest chyba pierwsze podsumowanie obchodów 500-lecia Piły i jest tam też opinia pana Chwaliszewskiego.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Historycy i badacze historii regionu pilskiego

Post autor: Krzysztof Ju »

pl.wikipedia.org/wiki/ pisze:Obrazek

Zbigniew Boras

Zygmunt Boras (ur. 8 lipca 1927 w Szczercowie, zm. 29 sierpnia 2008 w Skokach) – polski humanista, historyk, nauczyciel akademicki.

W 1958 został doktorem (promotor prof. Janusz Pajewski), w 1982 habilitacja na podstawie rozprawy Związki Śląska i Pomorza Zachodniego z Polską w XVI w., od 1986 prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w latach 1985-1987 prodziekan Wydziału Historycznego UAM.

Prof. Zygmunt Boras zajmował się dziejami Europy i Polski, od średniowiecza po XX wiek, a w szczególności historią Śląska, Pomorza Zachodniego oraz dziejami Wielkopolski. Upodobał sobie zwłaszcza ziemię wałecką i region nadnotecki – z Piłą jako głównym ośrodkiem. Opisał też historię miast wielkopolskich, Nowej Marchii i Pomorza, m.in. Wałcza, Poznania, Margonina, Wągrowca, Rogoźna, Wapna, Międzyrzecza, Szczecinka, Piły, Gorzowa Wielkopolskiego, Ostrzeszowa. Sporządził monografię hetmanów polskich i litewskich, pasjonowała go nawet historia kultury (np. teatr jezuicki). Wiele z tez wysuniętych przez prof. Zygmunta Borasa jak i odkryć źródłowych miało oryginalny i pionierski charakter. Od początku swój warsztat naukowo-badawczy związał z Piłą, popularyzował przeszłość miasta na łamach "Głosu Pilskiego" (1959-1960), był sekretarzem redakcji "Rocznika Pilskiego" (1960-1962), nieprzerwanie od pierwszego tomu związany z "Rocznikiem Nadnoteckim". W latach 1963-1976 był sekretarzem redakcji, od 1977 do 1993 zastępcą redaktora, a w latach 1994-1999 redaktorem naczelnym. Prof. Zygmunt Boras nie tylko redagował "Rocznik Pilski" i "Rocznik Nadnotecki" ale i zamieszczał na ich łamach własne artykuły dotyczące Piły. Systematycznie i regularnie współpracował także z "Ziemią Nadnotecką". W 1993 wspólnie z prof. dr hab. Zbigniewem Dworeckim wydał monografię "Piła, zarys dziejów" (do 1945).

Pod jego kierunkiem powstało wiele prac magisterskich i doktorskich, tematycznie związanych z Piłą i ziemią nadnotecką.

Współpracował z instytucjami kultury, muzeami, biblioteką publiczną oraz Towarzystwem Miłośników Miasta Piły. Pełnił opiekę naukową oraz wygłaszał odczyty i wykłady na sesjach oraz konferencjach naukowych poświęconych między innymi Józefowi Wybickiemu, Stanisławowi Staszicowi, Panteleonowi Szumanowi oraz innym ludziom regionu. Nic wiec dziwnego, że ten szanowany naukowiec został uhonorowany wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami. Za całokształt badań nad historią Piły i regionu nadnoteckiego wyróżniono go nagrodą Wojewódzkiej Rady Narodowej (w 1983) i wpisano do Księgi Pamiątkowej Miasta Piły (2000). W 2004 przyznano mu tytuł Honorowego Obywatela Piły.

Ostatnie lata swojego życia spędził w Grylewie, pod Wągrowcem. Tam poświęcił się ratowaniu zabytkowego dworku – jednego z najpiękniejszych późnobarokowych w Wielkopolsce. Z jego gościny korzystali m.in. uczestnicy rajdu samochodowego po ziemi wągrowieckiej, regionaliści, a także chętnie przyjeżdżali tam artyści na plenery malarskie. W grudniu 2000 z okazji Millenium zorganizował "Bal Tysiąclecia", w którym uczestniczyły środowiska twórcze.

Zygmunt Boras zginął w wypadku samochodowym w dniu 29 sierpnia 2008 roku w wielkopolskiej miejscowości Skoki.


Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/
Data przeglądania: 3 luty 2014
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Historycy i badacze historii regionu pilskiego

Post autor: Krzysztof Ju »

dzienniknowy.pl pisze:Obrazek

Lech Cabański nie żyje

Były przewodniczący Rady Miasta Piły, korespondent "Tygodnika Nowego". Lech Cabański, przewodniczący Rady Miasta Piły w latach 1998-2002, zmarł w pilskim szpitalu. Miał 68 lat.

Obrazek

Był absolwentem pilskiego Liceum Ogólnokształcącego, które ukończył w 1965 roku. Później studiował w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Bydgoszczy. Przez wiele lat prowadził w Pile działalność kupiecką. Z ramienia lewicy w latach 1998-2002 był przewodniczącym Rady Miasta Piły. W późniejszych latach był m.in. dyrektorem Powiatowego Biura Administrowania Nieruchomościami w Pile, zasiadał też w Radzie Programowej Radia Merkury.

Ostatnie lata życia, już jako emeryt, spędził we wsi Arentowo. Współpracował jako korespondent naszej gazety, dostarczając nam informacje z terenu gminy Miasteczko Krajeńskie. Był autorem cyklu "Kalendarium pilskie" oraz "Kupiectwu cześć!", poświęconemu pilskiemu rzemiosłu. Aktywnie uczestniczył w wydarzeniach gminnych, relacjonując je z właściwym sobie zaangażowaniem. Zakochany w przyrodzie Arentowa i historii jego okolic przygotowywał materiały turystyczne o gminie do publikacji w "Tygodniku Nowym".


Źródło: www.dzienniknowy.pl
Data wydania: 23 marca 2014
Przy artykule o roku dwutysięcznym Lech Cabański tak podsumowywał cykl "Kalendarium pilskie":
dzienniknowy.pl pisze:Obrazek

2000 - Końca świata nie było

(...)

Tym akcentem kończę cykl 55 odcinków kalendarium pilskiego, czyli niektórych ciekawych wydarzeń z życia miasta na przestrzeni od 1945 do 2000 roku. Niektórych tylko, bo nie sposób opisać wszystkiego nawet na całej stronie gościnnego "Tygodnika Nowego". Wybór był trudny, ale starałem się zainteresować Czytelników o różnych zainteresowaniach i na pewno wielu odczuło niedosyt, że wiele wydarzeń było skąpo opisanych lub wiele całkowicie pominąłem. Obiecuję naprawić to pisząc książkę, do której zebrałem już dużo materiałów, a jeszcze jest sporo do zbierania. Chciałbym ją wydać w 2013 roku na pięćset lecie potwierdzenia nadania Pile praw miejskich.

Dziękuję serdecznie Archiwum Państwowemu w Pile, Czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile, Archiwum Zakładowemu Urzędu Miejskiego w Pile za niezwykle życzliwy stosunek do mojej pracy i dociekliwości. Dziękuję osobom, które uzupełniały swoimi wspomnieniami suche materiały archiwalne. Wielka szkoda, że wielu świadków tamtych wydarzeń nie ma już wśród nas.

Dziękuję moim bliskim za wyrozumiałość, cierpliwość i pomoc w zbieraniu materiałów do tego cyklu artykułów.

Serdeczne dzięki redakcji "Tygodnika Nowego", za to, że prawie w ciemno zdecydowali się publikować moje artykuły. Wiem, że docierają one do uczniów szkół podstawowych, ciekawych co się kiedyś w naszym mieście działo. Mówiono mi, że i starsze pokolenie chętnie je czyta i wspomina tamte czasy, bo przecież pamięć ludzka jest zawodna. Sam oglądając stare zdjęcia czy czytając o wydarzeniach, przypominam sobie to, co już z pamięci jakby uleciało, ale wystarczy jakiś impuls i wspomnienia wracają.

Mam nadzieję, że pozostanę we wdzięcznej pamięci Czytelników jako jeden z wielu miłośników miasta Piły.

Lech Cabański


Źródło: www.dzienniknowy.pl
Data wydania: 19 maja 2009
Szkoda, że książki się nie doczekamy. Chyba, że któryś z lokalnych historyków lub któreś muzeum skontaktuje się z rodziną Cabańskiego i przejmie jego archiwum by dokończyć projekt książki. Artykuły z cyklu "Kalendarium pilskie" można poczytać na dzienniknowy.pl w zakładce "Historia regionu". Aktualnie od 32 do 46 podstrony.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Historycy i badacze historii regionu pilskiego

Post autor: Krzysztof Ju »

powiat.pila.pl pisze:Obrazek

Po 50 latach pracy odszedł na emeryturę

Członkowie Zarządu Powiatu w Pile podziękowali Romanowi Chwaliszewskiemu, za długoletnią, pełną oddania i twórczą pracę na stanowisku kierownika Delegatury w Pile Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu. Pan Roman po 50 latach pracy właśnie odszedł na emeryturę.

- Dziękujemy Panu za wkład w dokumentowanie i upowszechnianie regionalnej historii nie tylko powiatu pilskiego, ale również byłego województwa pilskiego. Jest Pan autorem wielu monografii, dzięki którym możemy poznać historię wielu miejscowości i ich mieszkańców wcześniej nieznaną – powiedział Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski.

Roman Chwaliszewski to historyk z wykształcenia, regionalista i prawdziwy pasjonat.
- Praca była dla mnie przyjemnością. Po prostu uwielbiam sięgać po teksty źródłowe, do archiwów i je opracowywać. Nudzić na emeryturze na pewno się nie będę. Pracuję na przykład nad monografiami wsi Czajcze, Gromadna i Pobórki Wielkiej na 600 – lecie tych miejscowości – opowiada.

Jest też członkiem licznych komitetów, na przykład Koła nr 9 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i członkiem honorowym Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska. Jest współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Miasta Piły.

Za swoją pracę zawodową został uhonorowany m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” czy odznaką za Zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Otrzymał również Złotą Odznakę za Opiekę nad Zabytkami.
Roman Chwaliszewski podjął pracę w 1968 roku w szkole podstawowej w Wyrzysku, jako nauczyciel historii. Po 10 latach trafił już do Muzeum Okręgowego w Pile. W 1990 roku został Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Pile. Po likwidacji województwa pilskiego pełnił stanowisko kierownika pilskiej delegatury., choć instytucja ta wielokrotnie zmieniała swoją nazwę.


Źródło: www.powiat.pila.pl
Data wydania: 4 października 2018
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Historycy i badacze historii regionu pilskiego

Post autor: Krzysztof Ju »

pila.pl pisze:Obrazek

Zmarł Roman Chwaliszewski

Dotarła do nas smutna wiadomość, zmarł Roman Chwaliszewski - niezwykły człowiek, nauczyciel historii, konserwator zabytków, regionalista i współzałożyciel Towarzystwa Miłośników Miasta Piły.

Obrazek

Roman Chwaliszewski rozpoczynał karierę zawodową jako nauczyciel historii, by po 10 latach podjąć pracę w Muzeum Okręgowego w Pile. W 1990 roku został Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Pile. Po likwidacji województwa pilskiego pełnił stanowisko kierownika pilskiej delegatury, choć instytucja ta wielokrotnie zmieniała swoją nazwę. Przez wiele lat dokumentował i upowszechniał historię regionu. Autor monografii i publikacji, członek wielu komitetów, m.in. Koła nr 9 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, współzałożyciel Towarzystwa Miłośników Miasta Piły. Za swoją pracę zawodową został uhonorowany m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” czy odznaką za Zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Otrzymał również Złotą Odznakę za Opiekę nad Zabytkami. W ubiegłym roku nagrodzony przez prezydenta Piły Syriuszem, szczególną nagrodą Grand Prix.


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 10 listopada 2022
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się