Pomniki w Kalinie

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

SA108 pisze:A tak wyglądał Kamień Fryderyka:
Obrazek
Kamień - pomnik ku czci cesarza Fryderyka III (Friedrich III Urodził się 18.10.1831 w Potsdamie koło Berlina, zmarł na raka gardła 15.06.1888 w Potstamie, panował tylko 99 dni, od 09.03.1888 do 15.06.1888. Doskonały dowódca wojskowy). Kto i kiedy postawił ten głaz z medalionem ????? Czy kiedykolwiek był on w Pile lub w okolicy?????
Wiadomym jest, że odwiedził Piłę Fryderyk, ale to był król Prus - Friedrich II i to w końcu XVIII wieku.

Jego ojcem był cesarz Wilhelm I, a synem cesarz Wilhelm II.

Szanowni Forumowicze!!!!!
Dajcie sobie spokój z fantazjami na temat struktury owego kamienia. Na pewno nie był on z cementu - wiem to od ludzi, którzy go widzieli osobiście. Poza tym usunąć kamień tej wielkości to w latach budowy linii energetycznej wysokiego napiecia były już koparki i spychacze i naprawdę nie był to wielki problem. Stoję nadal na stanowisku, iż po prostu został zepchnięty gdzieś w pobliski dołek i przsysypany ziemią.
Kamieni tej wielkości można spotkać na tym terenie sporo. Ten nie był aż tak wielki, mógł mieć około 1,5 - 2 m wysokości.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Witam Forumowiczów i Pana Bogdana, który zaraził mnie pasją poznawania pilskiej historii już ładnych parę lat temu.
Szperając ostatnio we wrocławskich bibliotekach, znalazłem zdjęcie, które wydało mi się niezmiernie interesujące, bo przedstawia rzadki widok z okolic kamienia w stronę Gwdy, sprzed 1913 r. Fotkę załączam poniżej.

Obrazek

Pozdrawiam,
Rafał
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Widać teren był bardzo ładnie uporządkowany, a miejsce to rzeczywiście spełniało funkcję punktu widokowego. Szkoda, że dzisiaj nikt o tym nie pomyśli. RR, gratuluję "znaleziska".
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Super miejsce na wieżę widokową, RR gratuluję znaleziska i dziękuję za podzielenie się z nami tym pięknym widokiem z Königsblick, pierwszy raz widzę taki widok.
Pozdrawiam.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

Mistrz pisze:Z kamienia Fryderyka rzeczywiście zachował się niewielki wzgórek i spore kamienie. Niestety, znajduje się on za ogrodzeniem leśniczym, lecz można go dojrzeć zza płotu.

FOTO1 FOTO2 FOTO3 FOTO4 FOTO5
Dziś miałem okazję przejeżdżać przez Kalinę - niestety do frycowego kamienia nie dotarłem. Jeśli dobrze rozpoznałem miejsce to znajduje się on za nasypem kolejowym na wysokości małego zjazdu z szosy w stronę Gwdy. Nie miałem niestety możliwości, żeby wdrapywać się na torowisko więc wrócę tam latem z większym "zapasem" czasu.;)
Ps. Czy można obecnie dojechać do niego autkiem?
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

mih pisze:Ps. Czy można obecnie dojechać do niego autkiem?
Niestety nie, ale wystarczy przejść przez torowisko i wdrapać się na górę, nie jest to daleko.
Awatar użytkownika
emigrant
Posty: 46
Rejestracja: 19 maja 2005, 07:07
Lokalizacja: IV Wielka Emigracja

Post autor: emigrant »

A czy ktoś zna dokładną datę odsłonięcia "Pomnika Niemczyzny". Na fotografii zanotowano tylko "połowa lat dwudziestych..."
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

viewtopic.php?p=524#524
Wg tego postu 12 kwietnia 1933 r.
Awatar użytkownika
emigrant
Posty: 46
Rejestracja: 19 maja 2005, 07:07
Lokalizacja: IV Wielka Emigracja

Post autor: emigrant »

Dzięki SA, sokole oko to ja! :shock:
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

mih pisze:Dziś miałem okazję przejeżdżać przez Kalinę - niestety do frycowego kamienia nie dotarłem. Jeśli dobrze rozpoznałem miejsce to znajduje się on za nasypem kolejowym na wysokości małego zjazdu z szosy w stronę Gwdy. Nie miałem niestety możliwości, żeby wdrapywać się na torowisko więc wrócę tam latem z większym "zapasem" czasu.;)
Ps. Czy można obecnie dojechać do niego autkiem?
Myślę, iż byłaby taka możliwość od strony Kaliny - zaraz za tunelem pod torem kolejowym. Należałoby skręcić w lewo, pomiędzy bydynkami, w drogę leśną i po około 1,5 km dojeżdża się do lini elektrycznej wysokiego napięcia. Teraz ponownie w lewo i wzdłuż stalowych słupów około 1 km. Z uwagi na teren i pogodę najlepszy byłby teraz chyba traktor, albo "coś" na gasienicach. Chyba, że latem. Życzę udanej wyprawy i czekam na relację.
emigrant pisze:A czy ktoś zna dokładną datę odsłonięcia "Pomnika Niemczyzny". Na fotografii zanotowano tylko "połowa lat dwudziestych..."
Tak samo jak SA108 - było to 12 kwietnia 1933.

Pozdrawiam
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

Jeszcze w sprawie kamienia Fryderyka: wdrapałem się więc od strony torów - to faktycznie najprostszy sposób - ku mojemu zdziwieniu w okolicy byli jeszcze inni "alpiniści nizinni" Miejsce z uwagi na widoki nadal robi niesamowite wrażenie, a pozostałości po kamiennym cokole pomnika są zaraz przy słupie trakcji elektrycznej. Swoją droga to leśnicy mogli sobie ten płotek postawić jakiś metr dalej. Schodząc w dół przeoranym pasem można zauważyć sporo poniemieckich kamiennych znaków geodezyjnych - niektóre z nich są wykopane i porozrzucane po stoku wzgórza. Kilkanascie metrów od cokołu jest głęboko wkopany w zbocze sporej wielkości różowawy głaz - można więc sobie spekulować czy to ten... :roll: Między drzewami jest trochę krzewów ozdobnych (tuje?) ale czy możliwe, żeby była to pozostałość z dawnej nibyparkowej aranżacji?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

To bardzo prawdopodobne.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

A oto wiosenne fotki pozostałości kamienia Fryderyka.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W pobliżu na rozstaju dróg stoi stary kamień, być może milowy.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Znalazłem zdjęcie z 1974 r. przedstawiające Kamień Fryderyka. Nie było już na nim medalionu z podobizną cesarza, ale widoczny był pamiątkowy napis. Niestety nie wiem, czy wtedy kamień stał jeszcze na pierwotnym miejscu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Według moich danych pomnik cesarz Fryderyka III uległ likwidacji podczas budowy linii energetycznej wysokiego napięcia. Ale kiedy to było???

Pozdrawiam
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

Byłem dzisiaj, razem z Bobem i Shaymonem w Kalinie, między innymi przy pozostałościach kamienia Fryderyka. Wiele się nie zmieniło, poza tym, że nie ma już płotu, który utrudniał dostęp do tego miejsca.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Mam ksero mapy z przełomu lat 60-70, jest zaznaczona linia energetyczna i pomnik.
Sokół
Posty: 1
Rejestracja: 22 mar 2008, 18:18
Lokalizacja: Piła/Szczecin

Post autor: Sokół »

Witam! Mam info w sprawie pomnika Fryderyka - teorie kolegów na jego temat są nietrafne - pomnik został usunięty w czasie budowy linii wysokiego napięcia i przewieziony do jednostki wojskowej pomiędzy al. Powstańców Wielkopolskich i ul. Kossaka. (obecnie budowane jest tam centrum handlowe). Skąd to wiem to już moja tajemnica :P

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Pomniki w Kalinie

Post autor: Aragorn »

Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re:

Post autor: SA108 »

Aragorn pisze:Jest to pomnik z Königsblick, czyli z Kaliny. Postawiony z inicjatywy dra. Radatza (dyrektora gimnazjum w Pile).
Napisane jest na nim:
Nigdy Niemcze nie zapomnij co ślepa nienawiść Ci zabrała. Oczekuj godziny, która zmaże hańbę krwawiącej granicy: Gdańsk, Grudziądz, Chełmno, Starogard, Poznań, Bydgoszcz, Gniezno, Chodzież, Rawicz, Inowrocław, Toruń, Leszno.
Dzisiaj po pomniku pozostał tylko fundament.
W "Piła - zarys dziejów" Borasa i Dworeckiego można przeczytać (str. 118), że sprawa tego pomnika wywołała protesty posłów polskich w Sejmie w Warszawie w dniu 15 lutego 1938 roku. Stenogram z posiedzenia Sejmu w tym dniu jest dostępny w internecie. O Pile mówi poseł Stanisław Michałowski na stronie 66 (w wydaniu cyfrowym jest to strona 33). Przedmiotem posiedzenia w tym dniu był projekt budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W trakcie dyskusji poruszono sprawę mniejszości narodowych, w tym Niemców.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się