Stosunki polsko-ukraińskie

Dyskusje niezwiązane z profilem tematycznym forum.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: adam »

Staniemy bracia do krwawego boju od Sanu do Donu,
słowa hymnu Ukrainy
:) bez komentarza
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: Bocian »

W Bieszczadach granica ukraińska biegnie wzdłuż Sanu.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: adam »

Bocian gbybyś się interesował historią Polski to byś sobie odpuścił tą uwagę o przebiegu granicy na Sanie w Bieszczadach. Chyba, że hymn ukraiński nawołuje do krwawego boju od Sanu w Bieszczadach do Donu, ale tekst mówi co innego.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: adam »

Jaceniuk: pakt Ribbentrop-Mołotów był wymierzony przeciwko Polsce i Ukrainie
„Arsenij Jaceniuk przypomniał, że komuniści i hitlerowcy występowali przeciwko Polsce i Ukrainie, zawierając pakt Ribbentrop-Mołotów” – relacjonuje agencja IAR
http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka ... i-ukrainie
Facet bredzi jak w wysokiej gorączce, kogo on ma na myśli, Stefana Banderę i Romana Szuchewycza oficerów Abwehry a może Iwana Czerniachowskiego generała Armii Czerwonej , który rozbrajał i aresztował żołnierzy AK. Może miał na myśli Legion Ukraiński, może dywersję OUN w 1939 roku w Małopolsce Wschodniej, nie wiem, w tych swoich bredniach nic nie sprecyzował.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: ziolek »

Czy Polacy to bonapartyści? Ktoś nie lubiący Polaków czytając tekst naszego hymnu gotowy tak stwierdzić. Mogą oczywiście pominąć kontekst w jakich słowa hymnu napisano, tak jak pomija kontekst adam pisząc o treści hymnu ukraińskiego, treści już nieobowiązującej.

Czy Polacy to rewizjoniści? Czytający liczne internetowe wypowiedzi nawołujące do powrotu Lwowa do Polski mogą tak stwierdzić.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: adam »

Hymn Ukrainy odnosi się do ingerowania w granice obecne państwa polskiego
ziolek pisze:Czy Polacy to rewizjoniści? Czytający liczne internetowe wypowiedzi nawołujące do powrotu Lwowa do Polski mogą tak stwierdzić.
To może mi Pan znawca tematu przypomni w jakich to okolicznościach Polsce odebrano połowę powierzchni kraju.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: ziolek »

adam pisze:Hymn Ukrainy odnosi się do ingerowania w granice obecne państwa polskiego
ziolek pisze:Czy Polacy to rewizjoniści? Czytający liczne internetowe wypowiedzi nawołujące do powrotu Lwowa do Polski mogą tak stwierdzić.
To może mi Pan znawca tematu przypomni w jakich to okolicznościach Polsce odebrano połowę powierzchni kraju.

Oczywiście w zwyczaju adama nie jest odpowiadanie na pytanie,a potęgowanie wrażenia, że nie rozumie co napisano.

Nie chcę mi się dyskutować w ten sposób!

A ramach akcji psucia forum proponuję inne niezwiązane wprost z Piłą tematy np.: "Ryszard Kukliński, zdrajca czy bohater?", "Agent Bolo czy zasłużony dla Polski noblista?", "Stan wojenny - zbrodnia czy polityczna konieczność?" Może w tych tematach ktoś wyręczy mnie w zwalczaniu przekłamań i zwalaczaniu uprzedzeń. Innego sensu w istnieniu takich tematów na tym forum nie widzę.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: adam »

Ziołek jestem Ci wdzieczny, że razem współtworzymy ten wątek ja Ciebie nie postrzegam wcale negatywnie, wręcz przeciwnie, Ty masz w tym temacie swoje argumenty, ja swoje, co z tego wychodzi sami widzimy, szkoda tylko, że jeżeli przychodzi komuś czasami przełknąć gorzką pigułkę, chce podważyć sens dyskusji.
Z wyrazami szacunku
adam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: ziolek »

Nie zauważyłem gorzkiej pigułki. Zauważyłem wymigiwanie się od zadanych pytań i ucieczkę w inne kwestie. Tak nie wygląda dyskusja. Przypomina mi to propagandę, w tym przypadku propagandę budowania niechęci do grupy ludzi, do Ukraińców.

To jakaś misja, hobby? A może jakieś przykre życiowe doświadczenia życiowe do tego skłaniają? A może jakaś forma internetowego trolingu, ostatnio szczególnie praktykowanego przez sympatyków Moskwy? A może są jeszcze inne powody by psuć to forum swoim monologiem i zarażać ludzi uprzedzeniami?

Odpowiedź szczerze, nie musisz tym razem spieszyć się z odpowiedzią. A przede wszystkim tym razem przemyśl zadane pytania. Może w końcu będę mógł zrozumieć Twoje motywy, acz niekoniecznie się z nimi zgodzić, a może nawet będę musiał je skrytykować. Ale chcę wiedzieć co skłania Cie do takiego publicznego szkalowania innych. Mogę chociaż teraz liczyć na odpowiedź?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: adam »

Przytaczanie faktów historycznych, oraz analizowanie wydarzeń bierzących nijak mają się do szkalowania innych, dlaczego do tej pory, nie przekonałeś mnie, że jestem w błędzie jeśli chodzi o historię, dlaczego nie przekonałeś mnie, że odczytywanie tego co się dzieje obecnie jest żle przeze mnie interpretowane, jak do tej pory posługujesz się pustymi sloganami, które nic nie znaczą, pomóż mi zmienić moje zdanie, czekam.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: Bocian »

adam pisze:Bocian gbybyś się interesował historią Polski to byś sobie odpuścił tą uwagę o przebiegu granicy na Sanie w Bieszczadach. Chyba, że hymn ukraiński nawołuje do krwawego boju od Sanu w Bieszczadach do Donu, ale tekst mówi co innego.
Mam kilku kolegów Ukraińców oraz Polaków ukraińskiego pochodzenia. Jeśli moje zainteresowanie historią miałoby sprawić, że będę w nich widział barbarzyńców czekających tylko na okazję zrobienia jatki nad Sanem, to wolę zająć się czymś bardziej pożytecznym. Na przykład rozwojem siebie jako jednostki i kraju jako wspólnoty.

W weekend byłem na weselu. Polacy jednemu z gości z Anglii z dumą opowiadali o Sobieskim pod Wiedniem. Fajnie, ale ja bym wolał, aby mogli się pochwalić współczesną polską literaturą lub wynalazkami...
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: adam »

Nasze prywatne relacje z jakimiś znajomymi raczej nie przekładają się na politykę rządów państw. To, że mam znajomych m.i.n Rosjan w pracy z którymi się dobrzę rozumiem nie przekłada się na to, że Rosja uzna zbrodnię w Katyniu za ludobójstwo.
Jeśli chodzi o Sobieskiego pod Wiedniem, to jest to dzisiaj popularny temat w obliczu inwazji ludności z kręgu religii muzułmańskiej na Europę, inne tematy obecnie schodzą na bok.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: adam »

Petro Diaczenko - żołnierz kontraktowy WP, oficer Abwehry, kat Powstania Warszawskiego, oficer UAN w której skład weszła m.i.n dywizja SS Halyczyna. 11 lutego 2015 r. przewodniczący ukraińskiego parlamentu Wołodymyr Grojsman podpisał decyzję, zgodnie z którą obchodzona ma być na Ukrainie na szczeblu państwowym 120 rocznica urodzin tego człowieka.
Czy podanie takiej informacji ma coś wspólnego ze szkalowanie kogoś publicznie, prowadzeniem propagandy, zarażaniem uprzedzeniami,formą trollingu, hobby, życiowym przeżyciem, budowaniem niechęci do jakieś grupy ludzi, do Ukraińców ?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: adam »

Bocian pisze:W weekend byłem na weselu. Polacy jednemu z gości z Anglii z dumą opowiadali o Sobieskim pod Wiedniem. Fajnie, ale ja bym wolał, aby mogli się pochwalić współczesną polską literaturą lub wynalazkami...
Po części już się do Twojej sugestii odniosłem, jeśli chodzi o wynalazki, to chyba trudno mieć pretensje do samych Polaków, że nie możemy się nimi za bardzo pochwalić, mnóstwo powodów na to wpływa. Współczesna literatura, no cóż gdy czytam, że znana pisarka Olga Tokarczuk opowiada o tym, że Polacy to mordercy Żydów, kolonizatorzy i właściciele niewolników to po co zajmować się jej literaturą.

Znana pisarka Olga Tokarczuk: Polacy to mordercy Żydów, kolonizatorzy i właściciele niewolników

http://www.kresy.pl/wydarzenia,spolecze ... iewolnikow
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: Bocian »

adam pisze:
Bocian pisze:W weekend byłem na weselu. Polacy jednemu z gości z Anglii z dumą opowiadali o Sobieskim pod Wiedniem. Fajnie, ale ja bym wolał, aby mogli się pochwalić współczesną polską literaturą lub wynalazkami...
Po części już się do Twojej sugestii odniosłem, jeśli chodzi o wynalazki, to chyba trudno mieć pretensje do samych Polaków, że nie możemy się nimi za bardzo pochwalić, mnóstwo powodów na to wpływa.
Głównie brak inwestycji w naukę i kulturę. I to jest nasze zaniedbanie.
Współczesna literatura, no cóż gdy czytam, że znana pisarka Olga Tokarczuk opowiada o tym, że Polacy to mordercy Żydów, kolonizatorzy i właściciele niewolników to po co zajmować się jej literaturą.
Literatura nie jest od tego, aby nas utrzymywać w strefie komfortu i potwierdzać nasze przekonania. Nieczytanie czegoś z powodu niewygodnych treści to dziecinada.*

Jeśli nasz wujek upił się na imprezie i rozrabiał to nie milczymy o tym - zwłaszcza rozmawiając w rodzinnym gronie. Adam woli opowiadać, że sąsiad upija się częściej a do tego bije żonę.


*Nie czytałem "Ksiąg Jakubowych". Opieram się tylko na tym, co piszesz.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: adam »

Bocian pisze:Literatura nie jest od tego, aby nas utrzymywać w strefie komfortu i potwierdzać nasze przekonania. Nieczytanie czegoś z powodu niewygodnych treści to dziecinada.*
Rozróżniam treści niewygodne od kłamstw i pomówień.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: Bocian »

Nie przeczytawszy książki?
Widząc twoją tendencję do irracjonalnego wybielania Polaków*, poczekam na opinię historyków, czy to bujda czy nie.


*Irracjonalnego, bo nie ma żadnego powodu, abyśmy byli mniej skłonni do zbrodni niż inne narody.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: adam »

Autorka, którą podałem jako przykład, wydając takie osądy o Polakach jest w moich oczach skompromitowana, więc nie widzę potrzeby aby zajmować się jej literaturą, bez względu na poziom tego co ona napisała, chyba mam prawo do takiej postawy?
Bocian pisze:Widząc twoją tendencję do irracjonalnego wybielania Polaków*, poczekam na opinię historyków, czy to bujda czy nie.


*Irracjonalnego, bo nie ma żadnego powodu, abyśmy byli mniej skłonni do zbrodni niż inne narody.
Skoro nie jesteśmy mniej skłonni, to dlaczego nie dopuszczamy się zbrodni?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: Bocian »

Wystarczą odpowiednie okoliczności i mamy np. Jedwabne.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: adam »

Odpowiedz mi proszę na pytania
Ile osób zgineło w Jedwabnym ?
W jaki sposób zgineli ?
Kto był sprawcą ich śmierci ?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: adam »

Bocian pisze:Widząc twoją tendencję do irracjonalnego wybielania Polaków*, poczekam na opinię historyków, czy to bujda czy nie.
Nie wybielam Polaków, trafiały nam się podłe jednostki jak nazistowski kolaborant arcybiskup metropolita lwowski Andrzej Szeptycki OSBM.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: adam »

Piątek, 16 października, g. 12.00 – Piła – Audytorium Maximum – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica przy ul. Podchorążych 10.

Wykład ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego „Ludobójstwo Polaków i Ormian na Kresach Wschodnich oraz bieżąca sytuacja na Ukrainie”.

Organizatorzy:

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – Oddział w Pile.

http://isakowicz.pl/pila-zielona-gora-w ... dziernika/
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: adam »

Witosa pisze:Dla mnie pieprzycie jak połamani.

Nie odnosząc się do poszczególnych wątków miejcie świadomość, że pierwszy spis powszechny miał miejsce w lutym 49. Z tego spisu wynikało, że Piła miała 10 tysięcy (nieco mniej). Połowa mieszkańców, to byli ludzie z Kresów.

Gdzie oni są dziś?

Próbowałem zebrać. Nic z tego.
Zbierzmy w Pile, w jednym miejscu o jednej godzinie.
Gwarantuję salę na 500 miejsc.

Tylko pieprzyć o krzywdach - łatwo.
Co sądzisz o spotkaniu które się odbyło z ks. Tadeuszem Isakowiczem Zaleskim ?
Witosa
PRZYJACIEL
Posty: 110
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:05

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: Witosa »

Byłem na spotkaniu z ks. Isakowiczem Zalewskim. Nie od początku, ale byłem.
Byłem godzinę później, więc mój ogląd nie jest pełny.

Byłem, bo dla mnie to rozmówca ważny i ciekawy.

Pamiętam również i to, że ks. Isakowicz Zalewski, to taki Terlikowski kościoła rzymskiego.

WIęc cieszyłem się, gdy Isakowicz- Zalewski powściągał swe emocje krytyczne.

Zgadzam się z Księdzem, gdy mówi, że zbrodnia wołyńska wymaga pamięci i uczczenia. Nie zgadzam się gdy zapomina o wcześniejszym paleniu cerkwi przez Wojsko Polskie, o czym już tu była mowa.

Zgadzam się, że musimy czcić zamordowanych.
Nie zgadzam się, gdy ks. Isakowicz-Zalewski zapomina o osiedleniach ludności polskiej na Kresach, po to, by zmienić narodową statystykę na niekorzyść Rusinów.

Pamiętam skrytobócze zabójstwo ministra Pierackiego przez nacjonalistów ukraińskich.

Tylko o czym my rozmawiamy?

W moim przekonaniu rozmawiamy o waleniu się w dwie piersi.
Pierś polską.
I koniecznie, ale to koniecznie, w pierś kraińską.

PS.
Było mi niezmiernie przykro, gdy ks. Isakowicz Zalewski mówił o księżach i osobach cywilnych, którzy zostali zamordowani za pomoc Polakom, a jakaś pani powiedziała, że Ukraińcom nie wolno ufać, bo zdradzą i włożą nóż w lecy.
Było to językowo inaczej, ale semantycznie tak włóaśnie.

Tyle Adamie moich refleksi.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stosunki polsko-ukraińskie

Post autor: adam »

Witosa pozwól proszę, że odniosę się do Twoich uwag.
Witosa pisze:Zgadzam się z Księdzem, gdy mówi, że zbrodnia wołyńska wymaga pamięci i uczczenia. Nie zgadzam się gdy zapomina o wcześniejszym paleniu cerkwi przez Wojsko Polskie, o czym już tu była mowa.
Ja nie spotkałem się aby ktokolwiek zapominał o wcześniejszym paleniu cerkwi przez Wojsko Polskie, wręcz przeciwnie przez kupę lat próbowano nam wmówić, że jak to nazwałeś palenie cerkwi było powodem ludobójstwa dokonanego na Polakach, co jest absolutną bzdurą. Skoro wywołałeś temat, to przedstaw nam dlaczego dochodziło do likwidowania cerkwi?
Witosa pisze:Nie zgadzam się, gdy ks. Isakowicz-Zalewski zapomina o osiedleniach ludności polskiej na Kresach, po to, by zmienić narodową statystykę na niekorzyść Rusinów.
Skąd taka teza, co powiesz o takim samookreśleniu Gente Ruthenus, natione Polonus – Pochodzeniem Rusin, narodowością Polak?
Witosa pisze:Było mi niezmiernie przykro, gdy ks. Isakowicz Zalewski mówił o księżach i osobach cywilnych, którzy zostali zamordowani za pomoc Polakom, a jakaś pani powiedziała, że Ukraińcom nie wolno ufać, bo zdradzą i włożą nóż w lecy.
Mnie niezmiernie przykro jest gdy dowiaduję się, że ukraiński IPN na równym stopniu stawia Polskie Państwo Podziemne z komunistami i narodowymi socjalistami

Ukraiński IPN zestawia Polskie Państwo Podziemne z nazistami i komunistami
http://www.kresy.pl/wydarzenia,ukraina? ... omunistami
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się