Strona 1 z 1

Biblioteka w Schneidemuhl

: 12 maja 2017, 10:41
autor: wioli
Dzień dobry,
proszę o pomoc. Czy i w jakim miejscu znajdowała się w Schneidemuhl biblioteka (oczywiście niemiecka).
Przeglądałam wątki forum, skorzystałam z wyszukiwarki, ale nigdzie tej informacji nie znalazłam.
Być może coś mi umknęło.

Pozdrawiam,
wioli

Re: Biblioteka w Schneidemuhl

: 12 maja 2017, 13:04
autor: Krzysztof Ju
[quote="Maciej Usurski, Rafał Ruta "Było takie miasto. Piła na dawnych kartach pocztowych 1896-1944", s. 77-78"](...) w latach 1927-1929 po południowej stronie placu wybudowano Dom Wdzięczności Rzeszy oraz przylegające do niego skrzydło. W pierwszym gmachu działały Teatr Krajowy i Muzeum Krajowe. (...) We wspomnianym skrzydle mieściły się biblioteki, miejska i prowincjonalna, z magazynami i czytelniami, księgarnia i restauracja.[/quote]
Informacje te potwierdza jeden z numerów czasopisma "Deutsche Bauzeitung" z 1929 roku. Jest tam też schemat budynku, gdzie słabo widać biblioteki i magazyny umieszczone w tej części budynku najbliżej Szkoły Policji.

Wydaje mi się, że niektóre przedwojenne niemieckojęzyczne książki w bibliotece przy ul. Buczka pochodzą z tych bibliotek. Ale głowy za to nie dam ;)

Re: Biblioteka w Schneidemuhl

: 12 maja 2017, 13:18
autor: wojtaq
Za informacją zawartą na Forum, to biblioteka miejska w latach '20 ub.w. znajdowała się w budynku vis-a-vis dzisiejszego dworca PKS, po drugiej stronie ul. 14 Lutego.

Obrazek

Kiedyś siedziba pilskiej cenzury, potem Wydział Geodezji i Kartografii UW, a jeszcze przed 'chwilą' Straż Miejska. Cały wątek...

Re: Biblioteka w Schneidemuhl

: 15 maja 2017, 09:24
autor: wioli
Panowie,
pięknie dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Re: Biblioteka w Schneidemuhl

: 18 maja 2017, 13:28
autor: MaksLen
"Dom Wdzięczności Rzeszy oraz przylegające do niego skrzydło". Jeśli w skrzydle Domu Wdzięczności Rzeszy (DWRZ) mieściła się biblioteka to chyba nie był to przedstawiony wyżej budynek dawnej Straży Miejskiej? "Skrzydło" oznacza część przynależną do budynku głównego, a ten wolnostojący budynek oddalony jest od budynku DWRZ kilkadziesiąt metrów...
Czy zatem na pewno biblioteka mieściła się w zaprezentowanym na fotce budynku d. Straży Miejskiej (a wcześniej np. redakcji Panoramy Pilskiej i Nowego Tygodnika)??

Moim zdaniem wojeq grubo się myli. Biblioteka była mniej więcej w tym skrzydle, w którym znajduje się dziś restauracja (?) PRL.

Re: Biblioteka w Schneidemuhl

: 19 maja 2017, 09:21
autor: wioli
Szanowni Panowie, troszkę się zamieszania zrobiło. Być może to moja wina, ponieważ nie sprecyzowałam, co dokładnie miałam na myśli. Chciałam się dowiedzieć, gdzie w Schneidemuhl mieściła się biblioteka w roku 1924. Obie odpowiedzi mnie satysfakcjonują, dziękuję bardzo. Pewnie po wybudowaniu Domu Wdzięczności Rzeszy bibliotekę przeniesiono z budynku naprzeciwko dzisiejszego dworca PKS do skrzydła DWRZ.
Zaznaczam, że to jedynie moje domniemanie, nie jestem znawczynią historii naszego miasta, dlatego odwołałam się do szerokiej wiedzy Panów.
Jeszcze raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Re: Biblioteka w Schneidemuhl

: 31 maja 2017, 15:48
autor: Krzysztof Ju
Informacje te potwierdza jeden z numerów czasopisma "Deutsche Bauzeitung" z 1929 roku. Jest tam też schemat budynku, gdzie słabo widać biblioteki i magazyny umieszczone w tej części budynku najbliżej Szkoły Policji.
Udało się znaleźć w innym niemieckim czasopiśmie budowlanym artykuł o dawnym Reichsdankhaus z czytelnym już schematem i wiadomo już dokładnie gdzie mieściły się obie biblioteki.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Źródło: Zentralblatt der Bauverwaltung mit Nachrichten der Reichs- und Staatsbehoerden. 49. Jahrgang. Berlin, den 11. Dezember 1929. Nummer 50. Strony 805-810. Skany pobrane z katalogu Zentral- und Landesbibliothek Berlin https://digital.zlb.de/viewer/metadata/ ... 929_051/1/

Przy okazji: o międzywojennym bibliotekarstwie publicznym w Pile jest poświęcony rozdział w publikacji Max Reichardta. Natomiast o ewangelickiej bibliotece szkolnej w mieście, istniejącej od początku XIX wieku, wspomina krótko Karl Boese w "Geschichte der Stadt Schneidemuehl" przy rozdziale o szkolnictwie.