Schron czy coś innego

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
merlin73
Posty: 2
Rejestracja: 17 wrz 2016, 21:39

Schron czy coś innego

Post autor: merlin73 »

Witam wszystkich.
Jako, że jestem budowlańcem i pracuje za granicą naszego kraju a dokładnie w Niemczech dostałem zlecenie - przygotować teren pod budowę domu. Teren w środku miasta, bardzo zaniedbany, trzeba było wyrównać. No i w jednym miejscu powstał problem bo natrafiłem na... piwnice :) Prace stoją bo teraz trzeba młota pneumatycznego i rozebrać ten murowany problem. Moje pytanie co to? schron?

Pozdr.

Obrazek Obrazek Obrazek
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Schron czy coś innego

Post autor: wojtaq »

Schron to nie jest z dużą pewnością, chociaż mógł służyć podczas działań wojennych, jako tymczasowe schronienie. Moim zdaniem odsłoniłeś pozostałości tzw. lodowni, gdzie przechowywano żywność przez dużą część roku wykorzystując lód do obniżenia temperatury. Świadczy o tym bliskość zabudowań mieszkalnych, masywna zabudowa na planie koła i ciasne otwory wejściowe chroniące przed niepożądaną cyrkulacją powietrza z zewnątrz. Z reguły podobne obiekty kryte były np. prostym sklepieniem wykonanym z cegły lub masywną konstrukcją drewnianą dodatkowo izolowane grubą warstwą ziemi. Takie 'lodówki' pełniły funkcje współczesnych urządzeń elektrycznych, były skuteczne i bezawaryjne. Lód pochodził z pobliskich zbiorników wodnych i często stanowił towar dostarczany przez robotników trudniących się w okresie zimowym jego pozyskaniem i dostawą. Do dzisiaj zachowało się wiele takich reliktów o różnej konstrukcji i ciągle pełniących swoją funkcję.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się