Zakochaj się w Polsce - Piła

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
Awatar użytkownika
sobek4
Posty: 17
Rejestracja: 16 lut 2011, 08:15
Lokalizacja: Piła

Zakochaj się w Polsce - Piła

Post autor: sobek4 »

Dziś w TVP1 emitowany był program Zakochaj się w Polsce , odcinek poświęcony Pile
https://vod.tvp.pl/video/zakochaj-sie-w ... a,41465347
piłczan
Posty: 2
Rejestracja: 02 lip 2019, 15:21

Re: Zakochaj się w Polsce - Piła

Post autor: piłczan »

oglądałem, bardzo fajny program :)
Awatar użytkownika
sobek4
Posty: 17
Rejestracja: 16 lut 2011, 08:15
Lokalizacja: Piła

Re: Zakochaj się w Polsce - Piła

Post autor: sobek4 »

Przecież podałem link do programu. Wystarczy w niego kliknąć.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Zakochaj się w Polsce - Piła

Post autor: wojtaq »

Obejrzałem dwa razy i doprawdy, trudno nie wyrazić sympatii do treści i osób przekazujących w publicznej TV garść syntetycznej wiedzy o naszym mieście. Autor materiału wybrał do swojej produkcji najbardziej kompetentnych komentatorów czyli Jarka Rolę, Maćka Usurskiego i Janka Szwedzińskiego. Całą trójkę uważam za mocno osadzonych tak społecznie jak emocjonalnie w przestrzeni Piły, stąd ich słowa są szczególnie cenne.

Niemniej zwróciłem uwagę na dwa drobne lapsusy, jakie pojawiły się w narracji autora. Jednym z nich jest pojawiający się w 8:28 minucie nagrania zwrot 'staszicówka' jako potoczna nazwa Muzeum Staszica. Otóż dla mnie, jak wielu pilan Staszicówka to schronisko młodzieżowe w byłym obiekcie sportowym Gwardii u zbiegu ul. Podgórnej i Okrzei. Na nieszczęście, nawet redaktorzy lokalnych mediów nie wzbraniają się publikować swoich materiałów zawierających ten błąd. Skąd się to bierze? Być może z braku wiedzy lub miałkiego osadzenia w tradycji czy bieżącej historii miasta? Nie wiem, ale apeluję na przyszłość o staranne opracowywanie tekstów z poszanowaniem faktów.

Drugim błędem o nieco większej wadze w 16:26 minucie, jest użycie zniekształconego określenia 'gardolina' jako nazwy pilskiej wyspy. I tu muszę zdecydowanie zaprotestować, bo skrawek lądu otaczany przez Gwdę i jej zachodnią odnogę nigdy nie nosił takiej nazwy! Gordalina, a także Zgordalina to staropolskie, używane również przez Niemców określenie tyczące jedynie nurtu sąsiadującego z al. Niepodległości. Piszę to z pełną odpowiedzialnością, jako ojciec chrzestny tramwaju wodnego 'Gordalina', który zapewnia pilanom i turystom atrakcje podziwiania miasta z poziomu lustra rzeki.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się