Atrakcyjne pozycje księgarskie

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Atrakcyjne pozycje księgarskie

Post autor: wojtaq »

Moim ostatnim odkryciem księgarskim były dwie pozycje autorstwa Jarosława Leszczełowskiego zawierające niezwykle atrakcyjne opisy miejscowości powiatów położonych bezpośrednio na północny zachód od Piły. Obydwie wpisują się w profil tematyczny konsekwentnie realizowany przez autora i, jak wynika ze słowa wstępnego, należą do "(...) cyklu przewodników historycznych po obszarze powiatów wałeckiego i drawskiego. "Wędrówki w pięciu wymiarach" to specyficzny sposób opowiadania o historii regionu, połączony z zachętą do odbywania wypraw terenowych. Podczas lektury książki czytelnik porusza się w trzech wymiarach geometrycznych, wybierając mniej lub bardziej znane szlaki, drogi, ścieżki, a niekiedy i bezdroża. Na trasie takich wędrówek zostały wyznaczone przystanki położone przy różnorodnych obiektach, które mają ciekawą historię lub z którymi związane są stare legendy. Autor opowiada je czytelnikom, zapraszając w podróż w czwartym wymiarze, czyli w czasie (historia), lub w piątym – wymiarze ludzkiej wyobraźni (legendy). (...)"

Część pierwsza, wydana w roku 2018, opowiada o miejscowościach Iłowiec, Dobrzyca, Ostrowiec, Wiesiółka, Czapla, Czechyń, Głowaczewo, Szwecja, Zdbice, Prusinówko, Prusinowo, Rutwica, Nakielno i Strączno.

Obrazek

Część druga, wydana w roku 2019, zawiera treść obejmującą miejscowości Iłowiec, Rudki, Jarogniewie, Golce, Karsibór, Kolno, Lubno, Omulno, Kłębowiec, Chwiram, Plebanka, Ługi Wałeckie i Gostomię.

Obrazek

Autor korzystał z wielu źródeł, do których oczywiście załączono bogate przypisy, co nie nadaje jeszcze książkom charakteru naukowego, niemniej w znacznym stopniu potwierdza poważny stosunek do tematu i czytelników. Nie da się ukryć, że obydwie pochłonąłem od deski do deski, znajdując wiele interesujących wątków oraz wskazówek. Będę do nich z pewnością wracać, nie tylko na kanwie wolnego czasu spędzanego pod kocykiem, ale również, czy może przede wszystkim tropiąc ślady przeszłości pieszo, rowerem, motocyklem i autem - zależnie od pogody, czasu i nastroju!

Jakby nie było, serdecznie polecam lekturę i zapewniam miłośników tematu, że nie zawiedziecie się przekraczając magiczny portal utworzony przez amatora-regionalistę!
kolarzysta
Posty: 22
Rejestracja: 29 lis 2010, 11:39
Lokalizacja: Piła

Re: Atrakcyjne pozycje księgarskie

Post autor: kolarzysta »

A gdzie można kupić te książki?
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Atrakcyjne pozycje księgarskie

Post autor: wojtaq »

Upssss! Zapomniałem umieścić dane sklepu, gdzie nabyłem te pozycje. Przepraszam i podaję namiary:

Studioextra w Wałczu, ul. Bankowa 2; tel. 67 387 42 43, 608 631 285, http://www.studioextra.pl

Poprzednio firma korzystała ze strony http://www.e-studioextra.pl gdzie można było wprost zamówić i zapłacić za wybrane pozycje. Jednak od kilku dni nie ma tam dostępu, ale jest już inny adres (podany wyżej), za którym stoją prawdopodobnie te same osoby. Nie ma tam jednak ofert wydawniczych i prawdopodobnie trzeba zamawiać telefonicznie. Przed chwilą usiłowałem telefonować, ale numer nie odpowiadał. Za komplet 2 części zapłaciłem ok. 110 PLN, a więc nie tak tanio. Jednak bogata i obszerna treść, twarde okładki oraz wyraźna czcionka rekompensują uszczerbek domowego budżetu :D

Jarosław Leszczełowski jest zapraszany przez lokalne podmioty z kręgu kultury i oświaty na cieszące się dużym zainteresowaniem spotkania, pogadanki oraz odczyty. Nie jestem do końca pewien, ale był chyba też gościem w pilskiej Bibliotece Miejskiej. Poza wymienionymi pozycjami, jest autorem innych np. 'Golczowie ziemii wałeckiej', 'Mirosławieckie wędrówki w pięciu wymiarach' i in. Posiada konto FB: https://pl-pl.facebook.com/people/Jaros ... 2613740418
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się