Spyczyna Góra okolice Czaplinka.

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
sobek4
Posty: 17
Rejestracja: 16 lut 2011, 08:15
Lokalizacja: Piła

Spyczyna Góra okolice Czaplinka.

Post autor: sobek4 »

Witajcie. Jako że z kumplami jesteśmy krótkofalowcami , pojechaliśmy na Spyczyną Górę na biwak krótkofalarski. Poszliśmy sobie pozwiedzać okoliczny punkt widokowy i znaleźliśmy pozostałości po starej wierzy. Po rozmowie z panem który mieszka tam od dawna opowiedział że kiedyś była tam w tym miejscu wieża z której uczyli się skoczkowie spadochronowi skakać i że w latach 50 Rosjanie ja zdemontowali , ponumerowali i wywieźli. Zostały po niej tylko fundamenty , a nieco niżej pozostałości po budynkach w których korzystało wojsko. Obok jest punkt z oznaczeniem wysokości npm. Obok tego punktu jest kamień z wyrytymi imieniem i nazwiskiem oraz datą Wilhelm Shoh 1870 . Więcej nie dało się odczytać. Okazało się że to grób. Czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat? Kto to był , czy możne są zdjęcia tej wieży? Na pierwszym zdjęciu widać w tle punkt pomiarowy wysokości tej górki a w niższym planie zdjęcia owy kamień nagrobny. Podałem link do lokalizacji.


http://www.google.com/maps/place/53%C2% ... 16.2342626


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Spyczyna Góra okolice Czaplinka.

Post autor: SA108 »

sobek4 pisze: Obok tego punktu jest kamień z wyrytymi imieniem i nazwiskiem oraz datą Wilhelm Shoh 1870
Wilhelmshöh = Wzgórze Wilhelma.
Awatar użytkownika
sobek4
Posty: 17
Rejestracja: 16 lut 2011, 08:15
Lokalizacja: Piła

Re: Spyczyna Góra okolice Czaplinka.

Post autor: sobek4 »

Dzięki za podpowiedź. Bardziej mi chodziło o informację na temat tego jegomościa który jest tam pochowany.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3155
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Spyczyna Góra okolice Czaplinka.

Post autor: Krzysztof Ju »

To raczej nie jest kamień nagrobny, tylko kamień pamiątkowy. Kamień mógł uświetniać władcę i jego zwycięstwo w wojnie francusko-pruskiej w latach 1870-71. Gdyby to był nagrobek to zawierałby elementy sakralne i daty życia oraz śmierci. Na dawnych mapach góra zaznaczona jest tylko jako punkt triangulacyjny pod nazwą "Spitze B". Poniżej fragment mapy z 1877 r.

Ciekawostka: góra znajduje się niecały kilometr na północ od wioski Żerdno, która wówczas nazywała się... Schneidemühl ;)

Obrazek
Awatar użytkownika
sobek4
Posty: 17
Rejestracja: 16 lut 2011, 08:15
Lokalizacja: Piła

Re: Spyczyna Góra okolice Czaplinka.

Post autor: sobek4 »

Tak jest tam punkt triangulacyjny. O nagrobku usłyszeliśmy od mieszkających w pobliżu ludzi i tym się kierowałem. Dzięki za mapę i informacje. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
sobek4
Posty: 17
Rejestracja: 16 lut 2011, 08:15
Lokalizacja: Piła

Re: Spyczyna Góra okolice Czaplinka.

Post autor: sobek4 »

Teraz doczytałem i spojrzałem na mapę i faktycznie Schneidemühl :D
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się