Historia Wolska

Okres gdy Piła była w granicach Polski, czyli od powstania osady do 1772 roku i 1807-1815.
Ooooski
Posty: 3
Rejestracja: 22 sty 2021, 20:37

Historia Wolska

Post autor: Ooooski »

Witam! Ostatnio zainteresowała mnie historia terenów gminy Miasteczko Krajeńskie, a w szczególności Wolska. Czy macie jakieś informacje na temat tej wsi w dawnych latach
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Historia Wolska

Post autor: lubianka »

Cześć! Miasteczko Krajeńskie słynie z tego, że na tamtejszym cmentarzu, spoczywa Michał Drzymała. Nieugięty patriota, który przez ponad cztery lata, grał na nosie niemieckim zaborcom. Tyle ja wiem o tej miejscowości, ale z pewnością to nie wszystko.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3155
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Historia Wolska

Post autor: Krzysztof Ju »

Gmina leży w Krajnie i od jej dziejów można zacząć poznawać przeszłość okolicy. W wątku o Gwdzie przewinęła się książka pt. "Krajna i Nakło. Studja i rozprawy wydane z okazji pięćdziesięciolecia gimnazjum imienia Bolesława Krzywoustego w Nakle" z 1926 r. i może tam coś znajdziesz wertując strona po stronie.

I trochę informacji jest na stronie 287-288 w tomie VI "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" z 1885 r.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Historia Wolska

Post autor: Kanclerz »

lubianka pisze:Cześć! Miasteczko Krajeńskie słynie z tego, że na tamtejszym cmentarzu, spoczywa Michał Drzymała. Nieugięty patriota, który przez ponad cztery lata, grał na nosie niemieckim zaborcom. Tyle ja wiem o tej miejscowości, ale z pewnością to nie wszystko.
Grał na nosie. Ale mogł to robić w państwie gdzie przestrzegano prawo. Niby zaborca, a jednak...
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Historia Wolska

Post autor: lubianka »

No tak. Przestrzegali prawo które sami ustanowili, a prosty Drzymała, znalazł w nim dziury. Ten "niby zaborca" pod przywództwem Otto von Bismarcka, zabraniał Polakom budowania domów. Wystarczyło przestrzegać prawo, nauczyć się języka niemieckiego... Taki był przepis na szczęśliwe życie. Po co zatem te wszystkie powstania?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się