Oddziały, wojska w Mojej wiosce (pamyat-naroda).

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Polaczek
Posty: 4
Rejestracja: 16 sie 2020, 12:51

Oddziały, wojska w Mojej wiosce (pamyat-naroda).

Post autor: Polaczek »

Witam Serdecznie!

Wątek założyłem bo chciałbym dowiedzieć się coś na temat tych wojsk które tak jak widać na poniżej załączonych zdjeciach przebywały/stacjonowały w mojej wiosce.. Za bardzo nie rozumiem co te rysunki/szkice przedstawiają .. Jakby ktoś mi opisał to byłabym bardzo wdzięczny :)

PolaczekAmator

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Oddziały, wojska w Mojej wiosce (pamyat-naroda).

Post autor: Tom »

A ta tajemnicza miejscowość w j.rosyjskim "Ajchwir", gdzie to obecnie ?
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Oddziały, wojska w Mojej wiosce (pamyat-naroda).

Post autor: wojtaq »

Założyciel wątku pominął ten szczegół, ale jego pytanie dotyczy wsi Eichfier, a obecnie Wołowe Lasy. Cytując za Wikipedią: "Wołowe Lasy (niem. Eichfier) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w gminie Człopa. Leży ona 11 km na wschód od Człopy, 23 km na południowy zachód od Wałcza oraz 119 km na wschód od Szczecina."

Obrazek
Polaczek
Posty: 4
Rejestracja: 16 sie 2020, 12:51

Re: Oddziały, wojska w Mojej wiosce (pamyat-naroda).

Post autor: Polaczek »

Tak przepraszam powinienem napisać o jaką miejscowość mi chodzi..
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Oddziały, wojska w Mojej wiosce (pamyat-naroda).

Post autor: Tom »

Aha,..więc polecam :
1. Najbliższe i duże archiwum Pomorza Zachodniego jest w Szczecinku.
także jedno duże Muzeum w Borne Sulinowo, czasy przed i powojenne Pomorza
Drugie małe prywatne, czasy stacjonowania wojsk Radzieckich
polecam także :
2. Deutsch Kroner Heimatbrief
3. heimatkreis-deutsch-krone.de
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3155
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Oddziały, wojska w Mojej wiosce (pamyat-naroda).

Post autor: Krzysztof Ju »

Hej Polaczek, wkleiłeś obrazy, które są fragmentami mapy sztabowej 61 Armii na której przedstawiono szlak bojowy jej jednostek w dniach 23-31 stycznia 1945 r. Pas działań wojennych 61 Armii idzie spod Torunia przez Piłę i kończy się nad Gorzowem Wielkopolskim przed Odrą.

Ciekawsza jest ogólna mapa, gdzie zaznaczono te same jednostki, ale także zakreślono linie, które sugerują walki tuż przed i nad wsią Wołowe Lasy oraz wycofanie się Niemców. I wygląda na to, że wieś została zajęta przez czerwonoarmistów pomiędzy 27 a 30 stycznia 1945 r. Aby to potwierdzić - trzeba przestudiować źródła.

W rejonie Wołowych Lasów na pierwszej mapie zaznaczono pozycje trzech jednostek:

* 75 гвардейская стрелковая дивизия [skrót: 75 гв. сд], czyli 75 Gwardyjska Dywizja Strzelecka.

* 12 гвардейская стрелковая дивизия [12 гв. сд].

* Prawdopodobnie 9 Batalion lub Pułk Artylerii przy ww. dywizji, ale to wymaga weryfikacji w dokumentach.

Co dalej? 1). Szukać dalej w ówczesnych dokumentach. Na ww. stronach znajdziesz dzienniki bojowe, przewertuj je, odnajdź dane dotyczące okresu 27 stycznia - 1 lutego 1945 r. i z nich dowiesz sie więcej o samych jednostkach i ich szlaku bojowym, kto dowodził, jakie podjednostki wchodziły w ich skład (masz też wymienione na stronie w części "Подчиненные воинские части"), w co były uzbrojone, jakie straty poniosły itd. Na początku, po drodze lub pod koniec raportów często są mapy i szkice. Na przykład w raporcie 12 гв. сд za luty 1945 r. znajdziesz na stronie trzeciej szkic, na którym zaznaczono zajęcie wsi w dniu 29 stycznia 1945 r. przez 37 гвардейский стрелковый полк [37 гв. сп].

Obrazek
Źródło: https://pamyat-naroda.ru/documents/view/?id=110184204

Ustalasz też, w skład jakiej większej jednostki wchodziła sprawdzana jednostka (to masz wymienione w części "Вышестоящие воинские части" np. 75 гв. сд była wówczas w składzie 9 гвардейский стрелковый корпус [9 гв. ск]) i potem dalej w górę, aż dojdziesz do raportów armijnych lub frontowych z danego dnia (np. 9 гв. ск była w 61 Armii w ramach 1 Białoruskiego Frontu). Mapy 61 Armii pokazują, że już 27 stycznia 1945 r. wieś zajęła jakaś wyżej niewymieniona jednostka, prawdopodobnie pancerna, bo pojawia się też na mapach 2 Gwardyjskiej Armii Pancernej.

Jeśli nie znasz języka rosyjskiego - trzeba znaleźć kogoś, kto ogarnia cyrylicę i poprosić o pomoc. Albo opanować podstawy języka i samodzielnie tłumaczyć korzystając z słowników. "Kopanie" w dokumentach zaproponował Ci też Tom podając wyżej instytucje, gdzie możesz zwrócić się z zapytaniem czy mają coś o historii wsi.

2). Wyruszyć w teren i poszukać śladów po walkach w 1945 r. posiłkując się LIDARem.

3). Porozmawiać z najstarszymi mieszkańcami wsi o tym, co pamiętają lub słyszeli na temat walk wokół wsi w 1945 r.

4). Z badań terenowych, relacji mieszkańców i na podstawie dokumentów z epoki powstają opracowania tematu. Teksty o działaniach wojennych w Twojej okolicy może znajdziesz w książce pt. "Wał Pomorski" autorstwa Janusza Miniewicza i Bogusława Perzyka oraz w artykule Marcina Hlebionka wspomnianym w innym Twoim wątku.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się