Budynek Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile

Alexx241
Posty: 2
Rejestracja: 02 lis 2022, 19:24

Budynek Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile

Post autor: Alexx241 »

Witam,
Czy wie ktoś co znajdowało się w budynku ZSE Piła przed rokiem 1900? (budynek według Gminnej Ewidencji Zabytków powstał w 1860) Chciałbym się utwierdzić w przekonaniu, że budynek był od samego początku szkołą.
Pozdrawiam i Dziękuję za wszelkie informację :)
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Budynek Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

Najwcześniej od 1858 roku budynek dzisiejszego ZSE był szkołą, ale chyba nie powstał od razu w obecnym kształcie, lecz na przestrzeni dziejów był rozbudowywany i istnieją wzmianki, że budynek mógł istnieć już przed rokiem 1853* a sama szkoła tam funkcjonować dopiero od roku 1874 (patrz mój następny post).

O jego historii skrótowo pisał adam w wątku o szkolnictwie:
adam pisze:Szkoła Cesarzowej Augusty Wiktorii (Miejskie Liceum, Liceum Wyższe.)
W październiku 1858 r pod kierownictwem Rektora Zielke została powołana do życia ta szkoła, początkowo uczęszczało do niej 40 uczniów. Wiosna 1885 dochodzi do połączenia prywatnej szkoły żeńskiej kierowanej przez panią dyrektor Minarski z miejską wyższą szkołą żeńska. 28 kwietnia 1890 r szkoła ta otrzymuje zezwolenie na noszenie nazwy "Szkoła Cesarzowej Augusty Wiktorii". W życiu tej szkoły szczególnie zaznaczył sie długoletni jej dyrektor A. Ernst. Do liceum wyższego uczęszczało 61, a do liceum 357 uczennic. W szkole tej pracowało 27 nauczycieli, utworzono także średnią szkołę żeńską. W 1914 r dyrektorem tej szkoły był profesor Enderlein.
Nieco więcej informacji o historii szkoły do roku 1945 zawarto w języku niemieckim w książkach: Karl Boese "Geschichte der Stadt Schneidemühl" i Richard Havemann "Die Kreisstadt Schneidemühl" oraz na stronie http://www.schneidemuehl.net (Bücherei > Helene Lange Schule), ale chwilowo linki tam nie działają, więc wklejam kopię innego zbioru informacji o szkole zeskanowanego przez TMMP na bazie zbiorów Pilskiej Izby Muzealnej w Cuxhaven https://www.dropbox.com/s/ogt6c94p5ncdi ... a.pdf?dl=0

Warto wspomnieć, że w szkole tej uczyły się Jo Mihaly (w swoim dzienniku wielokrotnie wspomina naukę tam w latach pierwszej wojny światowej), a także Czesława Anna Firyn, której dziennik jest w trakcie tłumaczenia.

* W wyżej wspomnianym zarysie dziejów Karla Boese - książka w wydaniach z 1935 i 1965 r. jest dostępna w czytelni biblioteki publicznej przy ul. Staromiejskiej - jest mowa o początkach szkoły (rozdział "Die Höheren Schulen" lub "Das Schulwesen"), ale kilkadziesiąt stron wcześniej jest wzmianka (rozdział "Soldatenstadt Schneidemühl"), że w roku 1853 miasto kupiło dom przy Friedrichstrasse na szpital wojskowy dla ułanów z 1. Pommerschen Ulanen-Regiments Nr. 4. Po czym Boese pisze, że "Dieses lag dort, wo sich die Kaiserin-Auguste-Viktoria-Schule befand" i nie wiem jak to dobrze przetłumaczyć: czy w budynku szpitala mieściła się później szkoła czy na miejscu szpitala wzniesiono nowy budynek dla szkoły?
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Budynek Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile

Post autor: Tom »

"Dieses lag dort, wo sich die Kaiserin-Auguste-Viktoria-Schule befand" =
= W tym miejscu, gdzie znajdowała się Szkoła Kaiserin-Auguste-Viktoria

Tylko coś tu jest pomieszane, -28 kwietnia 1890 r szkoła ta otrzymuje zezwolenie na noszenie nazwy "Szkoła Cesarzowej Augusty Wiktorii" Dział jeszcze w I Wojnie światowej,
w roku 1853 miasto kupiło dom przy Friedrichstrasse na szpital wojskowy dla ułanów.
Fakty czy Daty pomylone ? czy może budynki ?
Czy to nie aby budynek dawnego Internatu Technikum Gastronimicznego,
także przy Friedrichstrasse, położone blisko siebie ?
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Budynek Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

Też mi się wydaje, że Boese lub wydawca jego książki przy edycji coś pomieszał.

Znalazłem informację, że szkoła do dawnego lazaretu przeniosła się dużo później. Linki na schneidemuehl.net już działają i w zbiorze informacji o Helene Lange Schule (http://www.schneidemuehl.net/bucherei.html) znajduje się na stronach 73-104 czarno-biały i na stronach 135-167 kolorowy skan dokumentu pt. "Feier des 75jährigen Bestehens der Staatlichen Kaiserin Auguste-Victoria-Schule zu Schneidemühl" z 1933 r.

W publikacji rocznicowej, strona 142 skanu, znalazła się informacja, że szkoła zadomowiła się w obecnym budynku dopiero w 1874 r. zajmując dawny szpital garnizonowy. Na parterze mieszkał dyrektor szkoły, a na piętrze odbywały się zajęcia szkolne.
Einen, wenn auch äusserlichen, so doch lebenswichtigen Fortschritt brachte der 1. Oktober 1874, als die Schule auf ihrem jetzigen Grundstück Friedrichstrasse 26 ein eigenes heim in einem früheren Garnisonlazarett erhielt. Der erste Stock wurde zu Schulzwecken eingerichtet, im Erdgeschoss bezog Direktor Ullrich eine Dienstwohnung.
Dalej, na stronie 144 i 145 skanu, jest mowa, że roku 1889 rozbudowano szkołę o część środkową z klatką schodową, przeznaczając zachodnią część na mieszkania dyrekcji. W 1908 rozbudowano o wschodnie skrzydło z salą rysunku i pokoje w latach 30. przeznaczone na lekcje biologii. W latach 1911-12 rozszerzono zachodnie skrzydło powiększając aulę i budynek przybrał obecny kształt.
Endlich 1889 wurde das neue Schulgebäude - der Mittelteil des jetzigen Hauptgebäudes mit der Haupttreppe - im Garten des Schulgrundstückes errichtet und der alte Bau als Dienstwohnung des Leiters hergestellt. Aber man hatte nicht für die Zukunft gesorgt, so dass die Wohnungsnot von neuem begann. 1908 wurde deshalb ein Anbau ausgeführt, der Ostflügel, der den Zeichensaal und die heutigen Biologieräume enthält.
In den Sommerferien [1911] wurde mit der Errichtung des westlichen Anbaus des Schulhauses begonnen, der sich nun als nötig erwiesen hatte, und durch den auch die Aula vergrössert wurde. Ostern 1912 stand das Haus in der heutigen Gestalt da.
Ale nie wiem czy dobrze przetłumaczyłem i nie wyrwałem czegoś z kontekstu, więc wszystkim zainteresowanym polecam przetłumaczyć całość dokumentu. W transliteracji tekstu pomoże wątek jak czytać pismo staroniemieckie.
Alexx241
Posty: 2
Rejestracja: 02 lis 2022, 19:24

Re: Budynek Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile

Post autor: Alexx241 »

Dzięki za wszystkie dotychczasowe informacje. Jeżeli ma ktoś jeszcze więcej wiadomości i zdjęć budynku to bym był naprawdę wdzięczny za wysłanie ich na forum. :D
Pozdrawiam i Dziękuję
Alexx
Alexx241N
Posty: 2
Rejestracja: 29 sie 2023, 21:43

Re: Budynek Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile

Post autor: Alexx241N »

Witam
Powracam po ponad roku do tego wątku, gdyż zastanawiam się od dłuższego czasu czy szubienica, która miała być umiejscowiona we wnęce budynku (od strony muru więziennego) faktycznie istniała. Będę bardzo wdzięczny za wszystkie informacje :).
Pozdrawiam
Alexx
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się