Piła - 4 marca 1513 roku.

Okres gdy Piła była w granicach Polski, czyli od powstania osady do 1772 roku i 1807-1815.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Piła - 4 marca 1513 roku.

Post autor: Aragorn »

W 1998 roku Towarzystwo Miłośników Piły zgłosiło projekt, aby miasto obchodziło swoje święto w dniu 4 marca. Propozycja ta ma historyczne uzasadnienie. Właśnie w dniu 4 marca 1513 polski król Zygmunt I Stary nadał naszemu miastu prawa miejskie magdeburskie. Mimo że propozycja ta miała uzasadnienie historyczne uzasadnienie, istnieją przypuszczenia, że nasze miasto wcześniej otrzymało prawa miejskie. Poglądy takie głosił w końcu XIX wieku Wolff, burmistrz Piły. Twierdził, że miasto otrzymało prawa miejskie od królowej Jadwigi, córki Ludwika Węgierskiego z rodu Andewagenów. Obecnie mija 493 - lecie od nadania praw miejskich magdeburskich, za dwa lata będzie już 495 - lecie, a za 7 lat będziemy obchodzić okrągłą rocznicę 500 - lecia.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Jest to dobry pomysl. !!!

W wielu krajach zachodnich miasta maja swoje festyny, ktöre obchodza w dzien nadania praw miejskich.

Niemieckie zrödla podaja ze miasto otrzymalo przywileje miejskie w 1380 roku. Nadane przez Krölowe Jadwige (Andegawenską), w ksiazce "Bollwerk Schneidemühl" /innej na razie nie mam/, i na niemieckich stronach internetowych. Ale nastepne zdanie: w 1834 roku podczas wielkiego pozaru miasta archiwim splonelo, a burmistrz Wolf wykorzystal te sytuacje i osobiscie zniszczyl ten dokument. Widocznie musial przybyc do archiwum kiedy plonelo miasto. Moze zmienil zamiar ratowania, i pozwolil na calkowite zniszczenie dokumetöw swiadczacych o Polskosci tych ziem.

Jednak jest pewna niescislosc: Jadwiga ur. 1374 zm. 1399.
Do Polski przybyla z Wegier w 1384 r. Majac 11 lat 16.X.1384r. zostaje poslubiona przez Wladyslawa Jagielle i koronowana na krölowä. Jej pierwsza podröz z Krakowa odnotowal kronikarz krölewski w 1387 roku.
Nie na Wielkopolske, nie na Pomorze ale na Rus Halickä.
Niemcy podajä date 1380 rok nadania praw miejskich, a w polskich kronikach: przybywa do Polski 4 lata pözniej.
Dotychczas szukajac w internecie i encyklopedniach, nigdzie kronikarz nie odnotowal jej podrözy po ziemiach Zachodnich.
Moze ktos z czytalniköw natrafil na jakis zapis o Jej podrözy na ziemie Pilskä?
Zadaje sobie pytanie, czy Jadwiga wraz z Wladyslawem Jagiellą jadac z Krakowa do Wilna jechala przez Piłe, czy odwrotnie ? ale tak okrezna drogä ? A moze to tylko jakas Legenda? Ale o Jej "prawdopodobnej" podróży przez Piłę wspomizaja zapisy niemieckie.

Moim zdaniem pozostanmy na dniu 4 marca 1513 roku.
Tom
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Jadwiga

Post autor: Roto »

Raczej nigdy się tego nie dowiemy wkońcu archiwa spłoneły i obecnie nie ma osób które mogły by to potwierdzić
poprostu zostańmy przy 1513 r .
Pozdrawiam
Roto~~
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Mocno wątpię w datę 1380, ale faktem jest, że Piła uzyskała prawa miejskie już przed 1513 r. Obecnie przyjmuje się, że nastąpiło to przed 1449 r. (we wzmiance z tego roku jest wymieniany wójt pilski Paweł).
zbyniu c.
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2006, 16:19
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: zbyniu c. »

Dzień dobry.

Popieram propozycje wprowadzenia święta Miasta. Data jego obchodów w dniu 3 marca wydaje się być słuszną. Dla jej utrwalenia i nadania odpowiedniej rangi proponuję, aby rajcowie miejscy dokonali odpowiedniej zmiany ststutu Miasta.

Odnosząc się do postów zgłaszanych w tym temacie, za konieczne uważam sprostowanie informacji podanych przez Toma (Wiedeń) na temat
Jadwigi d"Anjou (Andegaweńskiej) i jej męża Władysława Jagiełły.
Post zawiera oczywisty bład, który jest w stanie skorygować uczeń szkoły podstawowej, a mianowice Tom podaje, iż ślub Jadwigi z Władysławem Jagiełłą miał mieć miejsce w dniu 16 października 1384 roku (człowieku - przed unią w Krewie !!!). Jest to niezgodne z prawdą, bowiem ślub miał miejsce w dniu 18 lutego 1386 roku w Katedrze na Wawelu. Ślubu udzielali arcybiskup Bodzęta i biskup Jan Radolin.
Tom popełnia ponowny błąd wskazując, iż w 1384 roku, w roku w którym Jego zdaniem maił mieć miejsce ślub, Jadwiga miała 11 lat. Jest to nieprawdziwe bowiem znana jest data narodzin Jadwigi co miało miejsce w dniu 18 lutego 1374 roku, a skoro ślub mał miejsce 18 lutego 1386 r., to zaczy, iż Jadwiga ślubowała dokładnie w 12 rocznicę urodzin.
Tom popełnia kolejny błąd wskazując, iż pierwsza podróż królowej przypada na 1387 rok i jej celem była Ruś. Niestety, już w okresie między marcem a sierpniem 1386 roku para królewska wizytowała wielkopolskę (!!!!). Dobry historyk tego obszaru takiego faktu nie powinien pomijać.
Tak na marginesie nadawanie praw lokacyjnych nie wymagało osobistej bytności monarchy na terenie objętym nadaniem. Dla przykładu podaję, iż w trzy doby po koronacji, w dniu 18 października 1384 roku Jadwiga przebywając w Krakowie potwierdziła Sydełkowi mieszczaninowi z Nowego Sącza używanie prawa magdeburskiego dla wsi Januszowo. Podobnie postępowano w innych przypadkach
(np. Bydgoszcz - prawa miejskie nadano w Brześciu Kujawskim).

Proponuję, aby dla analiz historycznych podchodzić z rozwagą. Stosowanie wiadomości z nieznanych źródeł niemickojęzycznych (oby nie spod ręki Josefa) może wprowadzać w błąd czytających znajdujace się tutaj teksty polaków.

Pozdrawiam wszystkich, szczególnie mojego adwersarza Toma.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

zbyniu c

Po dacie koronacji powinna byc data 1386 zwiazku malzenskiego z 12 letnia krölowä.
Przepraszam nie zrobilem tego specjalnie.
Sam nie wiem jak to zdanie wyskoczylo.
Wydanie encyklopedyczne historii Polski na CD Wymienia Rus Halicka. Ani slowa o Wielkopolsce.
I przejrzalem wszystkie wydania biograficzne w internecie o Jadwidze, nikt nie zamiecil solwa o podrözy na Wielkopolske.
Skoro wiesz, dlaczego nie zamiesciles zrödla ? Ja oparlem sie na tym co mam i co znalezlem dodatkowo.

Zastanawiam sie co napisales w pozdrowieniach, od kiedy stalem sie "twoj" ?
Niestety, nie moge przypomniec sobie jak do tego doszlo.

Tom
zbyniu c.
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2006, 16:19
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: zbyniu c. »

Drogi Tomie.

Przypominam Tobie twoje teksty, które do minie skierowałeś w poście z 3 marca 2006 roku:
1) "Tak na marginesie: na historię nie chciało sie chodzić."
2) "... a ty pożałowania jesteś godny."
Sądze, iż wykazałem się wiedzą historyczna na odpowiednim poziomie. Mój udział w dyskusjach nie polega na cytowaniu źródeł historycznych i wskazywaniu linków (tak jak czynisz to Ty), bo to przy dzisiejszej technice to pryszcz. Można być w obszarze historii kompletnym zerem, a procesor i serwery wiele pokażą. Jak widzieliśmy nie zawsze poprawnie.
Trzeba korzystać z wielu źródeł w tym wiedzy szkolnej, o której brak mnie posądzałeś. Myślę, iż jest zupełnie inaczej i jeszcze nie jeden raz na tym forum wskażę Twoje błędy. Nie wolno uczestników forum, działajacych w dobrej wierze wyposażać w błędną wiedzę.
Powoływanie się, iż jakoś to wyszło z jednym z błędów, to takie płaskie. Błędów popełniłeś kilka i do ich powstania się nie odniosłeś. Gorzej, teraz wskazujesz na źródła, których poprzednio nie powołałeś.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

zbyniu c
O brak wiedzy szkolnej nigdzie cie nie posadzilem. Takiego zdania nie napisalem. Nie dodawaj tego czego nie napisalem. Wysmiales to co widzialem i przezylem na Litwie i dlatego odnioslem to do tej sprawy.
Odnioslem sie tak samo ironicznie do ciebie jak ty do mnie.
W takim razie co jest prawda? to co dzialo sie faktycznie, czy prawda to dopuszczona ograniczona, informacja w podrecznikach do historii? Polecam tobie poröwnac podrecznik historyczny w j.polskim na Litwie do tego w Polsce. Zapewniam cie ze bedziesz bardzo rozczarowany i zaszokowany.

A nikogo nie wprowadzam w bledna wiedze. Sprostowalem.

Jak ktos nie rozumie slowa "Przepraszam" to ma problemy z soba samym.

Tom.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Panowie! Zauważyłem, że dyskusja zaczyna zbaczać na jałowy grunt!
W porządku, rozumiem to, że może istnieć jakaś różnica zdań pomiędzy forumowiczami stąd tak zaciekła dyskusja ale jeśli chodzi o wzajemne oskarżanie i obrażanie to chciałbym zauważyć że takie treści nic nowego do wątku nie wnoszą. Proszę więc mieć to na uwadze i w przyszłości takie sprawy rozwiązywać poprzez PW. Tyle ode mnie.
Aha, proszę bez zbędnych komentarzy co do mojego postu, bo się całkiem wątek sypnie!
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

SA108 pisze:Mocno wątpię w datę 1380, ale faktem jest, że Piła uzyskała prawa miejskie już przed 1513 r. Obecnie przyjmuje się, że nastąpiło to przed 1449 r. (we wzmiance z tego roku jest wymieniany wójt pilski Paweł).
Też jestem zwolennikiem tego pogladu w całej rozciągłości. Niestety nic nie poradzimy na brak wiarygodnych źródeł historycznych.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Polecam dla znajacych j.niemiecki strone :

http://www.jurkun.de/strassen/vergess-s.htm

O nadaniu praw miejskich przez Polska Korone.
Tom
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Zdecydowana większość historyków, również niemieckich, wypowiada się, iż Piła powstała jako miasto przed 1449 rokiem. Jednakże nikt poważny nie określa dokładnej daty.
Potwierdzenie już istniejącej sytuacji - Piła jest miastem - oraz nadanie 4 marca 1513 roku nowych praw magdeburskich (nowocześniejszych) to fakt nie do podważenia. Nawet historycy niemieccy z okresu hitleryzmu tego nie negowali.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Hunta
Posty: 10
Rejestracja: 09 paź 2009, 17:07
Lokalizacja: Piła - Staszyce (Dołki)
Kontakt:

Re: Piła - 4 marca 1513 roku.

Post autor: Hunta »

No cóż, akt z 1449 już nie znajdziemy, a na faktach możemy się opierać iż jest to 4 marca 1513.

Dla mnie data szczególna, wszak 4 marca to moje urodziny ;)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się