Szczegółowy rozwój Piły w latach 1918-1939

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Bercik
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2006, 20:58

Szczegółowy rozwój Piły w latach 1918-1939

Post autor: Bercik »

Czy ktokolwiek jest mi w stanie napisać co się działo w Pile w latach 1918-1939 (20-lecie międzywojenne)?
Chodzi mi o liczbę ludności, ważniejsze osiągnięcia gospodarcze (np. budowa nowych zakładów), ważniejsze wydarzenia - byłbym wdzięczny gdyby było dość dużo szczegółów. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Niedługo w czytelni będzie dość spore opracowanie dotyczące budowli Reichsdankhaus (budynek Dziękczynny Rzeszy Niemieckiej) i Regierungsdienstgebaude, obecnej Szkoły Policji. Dodam że budowa Reichsdankhaus pochłonęła 4 mln. marek.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

No super - akurat to moje ulubione konstrukcje Schneidemuhl. Lubię dawne budownictwo monumentalne, im wiecęj pompatyzmu tym lepiej. ;) Zresztą "regierung" to obecnie najbardziej charkterystyczna przedwojenna budowla, no może jeszcze kościół św. Antoniego...
Tak przy okazji: czy szkoła policji jest udostępniana do zwiedzania przy jakiś okazjach? Czy były już organizowane jakieś wycieczki (może przez TPMP?) pozwalające przemierzyć budynek od piwnic, aż po dach?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Towarzystwo Miłośników Miasta Piły organizowało w latach 90-tych wiele imprez w ramach tzw. "Spacerów po Pile". Była także wyprawa do Szkoły Policji. Aktualnie zwiedzanie tego obiektu przez pojedyńcze osoby nie wchodzi w grę. Być może zorganizowane grupy mają szansę. Najlepiej w tej sprawie rozmawiać zwrócić się do Szkoły - np. sekretariat Komendanta.

Jeżeli chodzi o opracowania na temat rozwoju Schneidemuehl w okresie dwudziestolecia międzywojennego, to obawiam się że będą z tym spore trudności. Na dzień dzisiejszy nie istnieje nic innego jak tylko książka prof. Z. Borasa i prof. Z. Dworeckiego pt. "Piła. Zarys Dziejow" z roku 1993. Wiele danych jest rozproszonych w różnego rodzaju opracowaniach.

Najlepsze źródła są w literaturze niemieckiej. Ale tutaj nie obędzie się bez znajomości tego języka.

Polecam w FORUM - Historia Schneidemuchl - Lieteratura na temat Piły.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Co do Szkoły Policji to sporo o jej historii wiedzą panowie Piotr J. Wysocki i podinspektor Jan Zaborowski. Sam pracowałem przez ponad pół roku na terenie szkoły i uważam tę budowlę za godną zainteresowania. Dodam jeszcze że trzeba uważać jeśli chce się fotografować szkolny budynek. Miałem rozmowę z wartownikiem który zabronił mi wykonywania fotek, na szczęście fotki zostały w aparacie. Co ciekawe nie zauważyłem aby na budynku czy też na ogrodzeniu szkoły był znak zakazu fotografowania.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Zgadza się. Proponuję skontaktować się z nimi. Myślę, że podzielą się swoją wiedzą.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Długo oczekiwany artykuł o najkosztowniejszych pilskich inwestycjach z końca lat 20 - tych.
> http://www.dawna.pila.pl/placGdanski.html
Serdecznie zapraszamy.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Poprzez te budynki chcieli Niemcy m. in. "udowodnić" niemieckość tych ziem oraz wykazać wyższość niemieckiej kultury i gospodarki. Miasto jako stolica prowincji miało oddziałowywać na cały wschód Rzeszy. Gdyby nie wojna, która pochłonęła większość środków, powstałyby jeszcze inne zamierzenia. Plany były bardzo ambitne w tym względzie. Np. już wtedy planowano obwodnicę dla Schneidemuehl, Wałcza i Złotowa.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Obrazek Obrazek

Widok obecny na Szkołę Policji. Szkoda że budynek został pomalowany, mimo to ma w sobie coś, co farba nawet nie mogła ukryć.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

W latach 30-tych Niemcy przygotowywali się do budowy obwodnicy miasta. To samo dotyczyło Wałcza i Złotowa. Niestety wybuch wojny uniemożliwił realizację tych planów. A szkoda...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maciekpp
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2006, 11:48
Lokalizacja: Piła - Jadwiżyn / Burnham
Kontakt:

Post autor: maciekpp »

Szukam szczegółowych wiadomości na temat kościoła św. Antoniego. Czy są jakieś opracowania, artykuły na temat tego kościoła?
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

W gazetce parafialnej pt. "Głos św. Antoniego" był taki artykuł historii tego kościoła od początków do teraźniejszości. Jeżeli ktoś chce przepiszę to na komputer i wyśle na adres mailowy - nie obiecuje jednak że będzie to szybko. Możliwe rówinież że bracia Kapucyni mają jeszcze archiwalne numery z tym artykułem, należałoby spytać. Szczerze mówiąc byłoby to dla mnie ułatwienie, jeżeli jednak nie ma już tego numeru, wysłanie na maila jest cały czas aktualne. Gazetkę kupuje moja babcia - parafianka tamtejszego kościoła.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

maciekpp pisze:Szukam szczegółowych wiadomości na temat kościoła św. Antoniego. Czy są jakieś opracowania, artykuły na temat tego kościoła?
Jestem w posiadaniu opracowania niemieckiego - Festschift zur Einweihung der Antoniuskirche in Schneidemühl am 15. Juli 1930.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Mam skany trzech artykułów na temat kościoła św. Antoniego (mogę wysłać je na maila). Poza tym polecam stronę parafii:
http://www.pila.kapucyni.pl/kapucyni_w_ ... storia.htm
Kiedyś napisałem trochę na temat tego kościoła na Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bcio%C5%82y_w_Pile
Jeżeli ktoś chce przepiszę to na komputer i wyśle na adres mailowy - nie obiecuje jednak że będzie to szybko.
Ja byłbym zainteresowany.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Dobrze postaram się tak najszybciej jak tylko mogę - na stronie kapucynów jest bardzo skrócony artykuł z gazetki.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jeśli można to wyślij mi także. Zrobię porównanie z posiadanym opracowaniem.

Pozdrawiam
mar
Posty: 33
Rejestracja: 24 mar 2006, 15:16
Lokalizacja: Piła

Post autor: mar »

Filip pisze:Jeżeli ktoś chce przepiszę to na komputer i wyśle na adres mailowy - nie obiecuje jednak że będzie to szybko.
Jeśli można to ja również poproszę o ten artykuł.

pzdr.

Marcin
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Oczywiście że mogę - jeżeli już dla kogoś przepisuje to nie problem wysłać do większej liczby osób. Niestety nie wiem kiedy to nastąpi - do końca przyszłego tygodnia powinienem mieć to zrobione. Nikomu się nie pali?
mar
Posty: 33
Rejestracja: 24 mar 2006, 15:16
Lokalizacja: Piła

Post autor: mar »

Filip pisze:Nikomu się nie pali?
Ależ oczywiście, że nie, jesteśmy wdzięczni, że poświęcisz czas na przepisanie tego artykułu i wysłanie go nam.

pzdr.

marcin
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Ewentualnie "wrzuć" to na skaner i wyślij jako obrazy.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Po raz - że skanera nie mam. Po dwa - wole wysłać jako dokument Worda - obrazy też trzebaby przepisać do Worda, zeby to jakoś wyglądało, a to bez sensu "dowalać" komuś roboty. Poza tym obrazy podejrzewam, że byłyby większej objętości niż dokument Worda. Jak będę miał już gotowy artykuł, powiem na forum i zacznę rozsyłanie.
mar
Posty: 33
Rejestracja: 24 mar 2006, 15:16
Lokalizacja: Piła

Post autor: mar »

Aragorn pisze:Długo oczekiwany artykuł o najkosztowniejszych pilskich inwestycjach z końca lat 20 - tych. > http://www.dawna.pila.pl/placGdanski.html
Serdecznie zapraszamy.
Witam

Pisze w tym artykule iż zamek w pile został zbudowany na wzór zamku z Onanienburgu (skąd to wiecie? widzieliście gdzieś ten zamek?).

Byłem na stronie Onanienburga ale nie znalazłem tam żadnej wzmianki o tym by taki zamek istniał (bardziej szukałem fotografii niż tekstu - nie znam niemieckiego :( ), ale byłem także w bildindex i tam również nie ma żadnej fotki tego zamku, przeważają fotki z lat 30-tych XXw, czyżby ten zamek był aż tak stary, czy aż tak zniszczony że się nim nie chwalą? No chyba jakieś fotki posiadają, przecież skoro zamek został zniszczony w 1846, a fotografia w zasadzie istenieje od 1826 to chyba jakiś ślad po zamku został.

Czy ktoś ma zdjęcia tego pierwowzoru.
Chętnie bym zobaczył jakie podobieństwo między nimi jest.

Pozdrawiam

Marcin
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Ja za to znalazłem sporo zdjęć zamku w Oranienburgu, także na Bildindexie. Istnieje do dziś, ale szczerze mówiąc w niczym nie przypomina Szkoły Policji:
http://www.brandenburg.de/sixcms/media. ... chloss.jpg
Informacja o rzekomym wzorowaniu się twórców budynku rejencji na tym zamku (a byli nimi prof. Paul Bonatz i Friedrich E. Scholer - obaj ze Stuttgartu) pochodzi, jak zresztą cały artykuł, z "Tygodnika Pilskiego".
mar
Posty: 33
Rejestracja: 24 mar 2006, 15:16
Lokalizacja: Piła

Post autor: mar »

No to coś tu jest nie tak, bo ten obiekt faktycznie jest na wielu zdjęciach na bildindex ale o podobieństwie raczej trudno mówić, skąd więc taka informacja w artykule na schneidemuhl.net?

Jeśli tygodnik pilski wypisuje takie rzeczy to chyba trzeba będzie je poważnie zweryfikować, bo nie sądzę aby kto jak kto ale niemcy, żeby zaniedbali ruiny? (bo rzekomo przecież został zniszczony) raczej je pielęgnują, oni bardzo dbają o zabytki, nie to co u nas, wyburzanie kolejnych budynków dla pieniędzy - tak jak rokadę dla lidla, spora kasa musiała wchodzić w grę.

Proponuję autorom tekstu aby wyjaśnili tą kwestię z autorami tekstu z tyg. pilskiego, wówczas będziemy mieli jasność (chyba że chodzi o inną miejscowość ale nie udało mi się znaleźć innego oranienburgu).

pzdr.

marcin
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Sądzę, że chodzi o ten zamek i ten Oranienburg. Gdzieś natrafiłem nawet na wzmianki o pożarze z 1846 r. Na rycinie z Bildindexu jest zamek przed tym pożarem - raczej się zbytnio nie zmienił...
Sama informacja rzeczywiście nie jest pewna, przeczytałem już dość sporo na temat Szkoły Policji i w żadnym innym źródle o ile dobrze pamiętam nie natrafiłem na Oranienburg. Jednak koncepcja zabudowy targu końskiego często się zmieniała. Pierwotnie rejencja miała mieć wielki otwarty dziedziniec, bez skrzydła od strony placu. Może więc tylko pierwotny projekt budynku nawiązywał do zamku w Oranienburgu?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się