Waldschlößchen i inne

Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Waldschlößchen i inne

Post autor: BOGDAN »

Tylko nieliczne ślady - generalnie krzewy - pozostały po tym przybytku gastronomii.

Obrazek

Oprócz tego istniało na peryferiach naszego miasta sporo tego typu obiektów.

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Kilka lat temu penetrowałem to miejsce. W załączeniu ornament restauracji z naczyń które znalazłem.
Pozdrawiam

Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Pocztówki z Waldschlößchen:

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

A teraz inny obiekt:

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

W pobliżu Waldschlößchen (przy szosie do Ujścia) - nieco bardziej na północ - znajdowała się inna restauracja tego typu - Katzenkrug, zwana również Eichkatzenkrug, przeznaczona dla myśliwych i woźniców. Jednak najbardziej znana była chyba gospoda "Weidmannsruh" przy dzisiejszej ul. Bydgoskiej.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Przy każdej wylotowej szosie ze Schneidemühl była zawsze jakaś gospoda (szynk, zajazd itp.). Tak samo nad jeziorem Płotki i Piaszczyste. Z tego nie pozostało do dzisiaj nic.
Owszem powstały nowe, ale to już nie ten urok, nie ta atmosfera...

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Zamieszczony na fotografii lokal gastronomiczny Hasenheide, tak go określę ponieważ nie wiem dokładnie czy to był zajazd, resteuracja, gospoda czy też szynk znajdował się po prawej stronie drogi wylotowej z Piły w kierunku Szydłowa. Dla chcących odwiedzić to miejsce podam, że znajduje się ono przy pierwszym wzniesieniu za miastem, a zdradza je odmienny rodzaj drzewostanu. Teraz łatwo je znaleźć z uwagi na rozkwitłe bzy w tym miejscu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Zgadza się. Jeszcze parę lat temu można było "coś" tam wykopać.

A teraz następny nieistniejący już obiekt.

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Jest to restauracja "Hubertushöhe" w budynku starego domu strzeleckiego, o którym była już mowa w temacie o strzelnicach.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Oto foto "lokalu" nad Sandsse (jezioro Piaszczyste).

Obrazek

Niestety jest bardzo kiepskie. Może ktoś ma lepsze!

Pozdrawiam
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

O ile mi wiadomo restauracja strzelecka przy obecnej Al. Poznańskiej istnieje do dzisiaj, czyż nie jest to budynek dawnego skupu butelek?
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Jarek63 - jako budowla to jest o czym wspominasz. Brakuje co nieco z dawnej zabudowy, ale po tylu latach...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Oto foto "lokalu" nad Sandsse (jezioro Piaszczyste). Niestety jest bardzo kiepskie. Może ktoś ma lepsze!
Proszę:
Obrazek

I jeszcze jedno:
Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jednak jak się dobrze poszpera to czasem się coś znajdzie.

Obrazek

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Może ktoś wie gdzie było przedstawione niżej miejsce?

Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

"Lokal gastronomiczny" z fontanną w naszym mieście??? Pierwszy raz o tym słyszę.
Skłaniam się ku temu, że to nie jest Schneidemühl. W tej opini umocniło mnie dokładne obejrzenie zdjęcia. Dostrzegłem, iż pomiedzy pierwszym a drugim stolikiem, patrząc od lewej strony, znajduje się napis - Schneidemühle ... Dalsza część niezbyt czytelna.

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

No właśnie! Jest z pewnością napis "Schneidemühl", ale czy znak na końcu napisu to "e" tego nie wiem z uwagi na złą jakość fotografii. Jeżeli jest to litera "e" to diametralnie różni się od tej samej litery która jest we wcześniejszej części napisu.

P.S. Gdyby jednak napis miał być "Schneidemühle" to raczej budowla ta i obejście nie wygląda na tartak.

Może pomogą dwie poniższe fotografie. Na pierwszej podobna sceneria (jakby z drugiej strony) i krzesła, na drugiej tylko krzesła (i może jeszcze z innej perespektywy). Nie musi to nic znaczyć ale może ...

Obrazek Obrazek

... pomoże w "dochodzeniu".

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Napis Schneidemühl lub Schneidemühle nie musi oznaczać tartaku. Miejscowości o tych nazwach jest i było nawet sporo. Nawet w górach.

Po analizie foto nadal utrzymuję, że to nie jest nasza Schneidemühl.
Występujący tutaj podpis Walkmühle mółby sugerować, iż chodzi o lokal w Schneidemühl. Jednakże nie pasuje ani budynek w tle, ani zbyt elegancki charakter tego miejsca.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Niestety ten napis to Schneidemühl(e). Jest na koncu litera "e" co zmienia calkowicie miejsce.
Nie jest to niestety Schneidemühl, a napis na dole "TeeFM-Schwütz" > Młyn - Tartak- Herbatka u familii Schwütz, w lewym rogu niewyrazny podpis "Heil" - dalej nieczytelne ale zwiazane z jakims uzdrowiskiem, data 1881.

Pozdrawiam

Tom
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Chętnie służę jakby była takowa potrzeba. Bardzo lubię tego typu zagadki.

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Chciałbym zaznaczyć, że trzy zamieszczone przeze mnie fotografie nie muszą pokazywać jednego miejsca. Mogą to być trzy różne miejsca. Pewny jestem, że dwie ostatnie fotografie pokazują resteuracje w naszej Pile.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Odpowiedz ostatnie 2 Foto

Foto 1. - Gartenrestaurant Walkmühle. /Foto z ebay/
Foto 2. - Trudnosc w odczytaniu na monitorze pisma gotyckiego pisanego recznie:
druga polowa pierwszego zdania ......garten (ogrod), dalej nazwa wlasna lub miejscowosc.

Ps. Niestety nie jest to pierwsza kopia orginalu. Gdyby byla, pismo bylo by bardzo wyrazne.

Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Pierwsze foto - jest podpis "Gartenrestaurant Walkmühle" czyli restauracja ogrodowa Walkmühle.
Nie wykluczone, iż może to być w Schneidemühl. Nigdy nie widziałem żadnego zdjęcia tego obiektu więc trudno mi w tym wypadku coś powiedzieć.

Drugie foto - to "Friedrichsgarten" przy Friedrichstr. Przez długie lata pełnił rolę lokalu do organizacji koncertów, zabaw tanecznych i przedstawień teatralnych. Włascicielem był Karl Bergann.

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Żadną tajemnicą nie jest, że dużo fotografii dawnej Piły pochodzi z różnego rodzaju aukcji internetowych. Ale nie chodzi tu o to aby bawić się w grafologa i ustalać pochodzenie danej fotografii, uważam tylko, że przedstawiając jakieś ujęcia na różnego typu widokówkach i fotografiach liczę na uzyskanie informacji od osób które na podstawie posiadanych przez siebie zbiorów i dokumentów mogą precyzyjnie określić konkretne miejsca. Na tak poważnym forum jakim owo traktuję powinno się unikać spekulacji. Tak myślę ja - może się mylę. Nie róbmy z tego forum wiernej kopii forum konkurencyjnego. Tam są prawie jedynie spekulacje i aby je wszystkie przeczytać trzeba chyba wziąć urlop, łącznie z zaległym.

PS. Gdyby podpisy na widokówkach były czytelne nie zawracałbym głowy szanownym Forumowiczom

Z wyrazami szacunku.
Pozdrawiam, Marek
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Masz rację BOGDAN, naprowadziłeś mnie a ja przeszukałem zbiory i to potwierdziłem. W załączeniu widokówka z innymi widokami tego miejsca. Wiedząc, że miejsce to było między Friedrichstr. i Milchstrasse jestem ciekawy, jaki był oficjalny adres.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się