Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
Awatar użytkownika
ADAM miłosnik 6plmb
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:13

Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: ADAM miłosnik 6plmb »

Podczas akrobacji trzech samolotów mig, dwa z nich rozbiły się... podczas akrobacji rozbił sie samolot su22m4... w okolicach miasta katapultował sie pilot z 6plmb... było też awaryjne lądowanie. Czy wie KTOŚ o kulisach tych wydarzeń :?: :?: :?:
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Su-22 UM3K, numer boczny 104, nr. seryjny 175323 (66104), remont główny 20.12.1989, stracony w wypadku na lotnisku w Pile, piloci pomyślnie katapultowali się. Su-22 UM3K, numer boczny 308, nr. seryjny 175323 (66308), pierwsza jednostka 6 plm-b, data produkcji 01.06.1984, remont główny 14.09.1992, 19.04.1996 awaryjne lądowanie bez podwozia głównego na pasie gruntowym lotniska Mirosławiec. Naprawiony przy udziale ekipy z WZL-2. 9 sierpień 1986 stracono Su-22, pilot bezpiecznie katapultował się, używając po raz pierwszy w Polsce fotela K-36. 23 Października stracono w katastrofie pierwszego pilota i samolot. Tyle udało mi się wyszperać.
Awatar użytkownika
EREN
Posty: 506
Rejestracja: 09 lut 2006, 23:35
Lokalizacja: Wlkp, Zach-pom...

Post autor: EREN »

- 17 maja 1989 godzina 7.57 4602 (24602) katastrofa w pobliżu lotniska Piła, porucznik pilot przeciągnął samolot na niskiej wysokości , nie katapultował się i zginął.
Przyczyna: błąd pilota który doprowadził do przeciągnięcia samolotu i zderzenia z ziemią. Pilot wykonywał ćwiczenie: przygotowanie do pokazu pilotażu na małej wysokości i locie koszącym. Był to trening do pokazu dla ówczesnego premiera. Samolot spadł między działkami a strefą rozśrodkowania po południowo-zachodniej stronie lotniska.
Następnie w wirażu następuje przeciągnięcie, samolot rozbija się 480 m od płotu lotniska.


- 20 grudzień 1989 dwóch pilotów katapultowało się z n/b 104 (66104) nad lotniskiem Piła, był to pierwsza szparka razem z "305" dostarczona do Polski w listopadzie 1984.
104 podczas nocnego lądowania na skutek nadmiernego zniżania zderzył się z drzewem (skosił wierzchołek na ok 25 m). Pilot poderwał sukę do góry i na około 60 m załoga opuściła ją.


- 3619 został rozbity 4 czerwca 1993 na lotnisku w Pile. W trakcie startu doszło do wyłączenia silnika (wina techniki). Pilot katapultował się pomyślnie na wysokości 20 m. Powrócił do latania. Samolot po zderzeniu na terenie lotniska z ziemią spłonął. Była to najniższa wysokość w Polsce z której katapultowano się na K-36.


Pozdrawiam
MACB
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2006, 23:01

Post autor: MACB »

Mnie wiadomo przynajmniej o 7-9 straconych SU.
laki
Posty: 3
Rejestracja: 19 maja 2006, 09:26

Post autor: laki »

Witam. Jeżeli chodzi o awaryjne lądowanie w Mirosławcu 19.04.1996 właśnie tak się składa że byłem wtedy w służbie czynnej w tej jednosce mało tego, brałem udział w postawieniu Suki na golenie i ściągnięciu jej do hangaru "Eskadry Technicznej". Jest nakręcony film z tego lądowania.
pozdro
Awatar użytkownika
GRZYB
Posty: 21
Rejestracja: 19 gru 2005, 22:50
Lokalizacja: krajenka

Post autor: GRZYB »

No to czekamy na ten filmik....
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Post autor: GaWroN »

Jedyny wypadek związany z lotnictwem, a mianowicie rozbicie się samolotu na Koszycach. Ale o tym napewno słyszałeś.

GaWroN :D
Awatar użytkownika
ADAM miłosnik 6plmb
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:13

Post autor: ADAM miłosnik 6plmb »

To są części samolotu rozbitego w maju 1989 roku. Widziałem ten samolot bo razem z kolegą idąc na maturę widziałem jego lot nad PIŁĄ! Widziałem też słup dymu po wypadku. To są części które udało mi się wykopać:

Obrazek

Obrazek

Tu wyraźnie widać napis fonar, cześć ta pochodzi z kabiny pilota...
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

GaWroN pisze:Jedyny wypadek związany z lotnictwem, a mianowicie Rozbicie sie samolotu na Koszycach. Ale o tym napewno słyszałeś.
O tej katastrofie była już mowa TUTAJ.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

wypadki

Post autor: hose »

W lesie spotkałem emeryta z wykrywaczem. Opowiedział mi jak wykopał na terenie lotniska rakietę z głowicą od miga. Miał potem duże nieprzyjemności z Policją. Dziadek chodzi od 20 lat z wykrywaczami i chyba nie ściemniał. Ten post w ramach ciekawostki.
Awatar użytkownika
ADAM miłosnik 6plmb
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:13

Post autor: ADAM miłosnik 6plmb »

Też byłem z wykrywaczem metalu z kolegą na lotnisku! Znalazłem jedną monetę z 1753 roku oraz... totalnie zardzewiały pistolet który zakopałem. Nastawiłem się na bardziej lotnicze znaleziska ale nic z tego nie wyszło... :cry:
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Jeśli chodzi o najniższą wysokość z której "strzelał się pilot " to płaszczyzna postojowa samolotów (sprzed domku pilota).
4602 robił pokaz (drugi raz w przeciągu kilku minut) pierwszy przelot nie spodobał się generalicji i pilot dostał rozkaz drugiego wylotu. Taką miałem relację od znajomego porucznika.
Z tego co wiem 104 robił drugie podejście, pierwsze wnet też by się tak skończyło.
waldemar t. piatek
Posty: 38
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:20
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: waldemar t. piatek »

Jeśli chodzi o wypadki lotnicze na pilskim lotnisku, to pewnie mało kto to pamięta, ale w latach 90-tych zginął na miejscu lecąc jakąś awionetką były wicewojewoda pilski, który na początku lat 90-tych był jedynym zastępcą mało skądinąd udanego wojewody pilskiego Waldemara Jordana. Nie pamiętam nazwiska tego wicewojewody, ale chyba na B.
achor
Posty: 4
Rejestracja: 03 kwie 2007, 21:43
Lokalizacja: Piła

Post autor: achor »

MiReK pisze:Jeśli chodzi o najniższą wysokość z której "strzelał się pilot " to płaszczyzna postojowa samolotów (sprzed domku pilota).
4602 robił pokaz (drugi raz w przeciągu kilku minut) pierwszy przelot nie spodobał się generalicji i pilot dostał rozkaz drugiego wylotu. Taką miałem relację od znajomego porucznika.
Z tego co wiem 104 robił drugie podejście, pierwsze wnet też by się tak skończyło.
Z całym szacunkiem do wszystkich znajomych poruczników opowiadających o strzelejących się na cpps-ie ( chyba szklane spirytusu z chłodzenia hamulców w szparce ) Polecam wszystkim miłośnikom tajemniczych katastrof na pilskim lotnisku książkę " Pamięci lotników wojskowych 1945-2003" wiele wyjaśni.
cytuje: 18 maja 1989 godz.7.57 por. Jacek... ur... absolwent WOSL 1981 ... programista sekcji służb 6plmb pilot 1 kl nalot 989 godz. na Su 22M4 384 ... Okoliczności katastrofy: ... lot teningowy przed indywidualnym pokazem pilotażu na małej wysokości i w locie koszącym....przekroczenie krytycznych kątów natarcia w głębokim wirażu na małej wysokości, przeciągnięcie samolotu i zderzenie z ziemia 480m od ogrodzenia lotniska... pewien pan mocno się gimnastykował jak zorganizować kościelny pogrzeb na koszt wojska ...
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Post autor: mathias »

W stosunku do tych obrazków części miga to kiedyś znalazłem chyba jakąś część od silnika lecz ją wywaliłem bo nie miałem pojęcia co z tym zrobić.
jaca_67
Posty: 2
Rejestracja: 07 sty 2009, 09:20

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: jaca_67 »

Jeśli chodzi o katastrofę z grudnia 89 to właśnie tej nocy pododdział alarmowy wystawiała kompania ubezpieczenia lotów i pamiętam jak zerwali nas nocą i wywieźli do lasu nieopodal Piły. Nikt nie wiedział dokąd i po co nas tam wiozą, dopiero na miejscu w ciemnym lesie zobaczyliśmy co naprawdę się stało. Widok był przerażający dopiero kiedy się rozwidniło. W miejscu gdzie zderzył się z ziemią leżał ogon jakieś 30m dalej kadłub i następnie 30m dziób, wszystko było spalone a my musieliśmy tego wraku pilnować tak długo aż sztabowcy nie zrobią swego, no i rzecz jasna przed wścibskimi cywilami. Bo jak wiadomo katastrofa objęta była wielką tajemnicą.
jaca_67
Posty: 2
Rejestracja: 07 sty 2009, 09:20

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: jaca_67 »

Prawdopodobnie 104, 20 grudnia 89 wykonywał swój pierwszy lot po remoncie głównym i tego też dnia się rozbił.
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: Mateusz 24 »



Oto filmik z tego awaryjnego lądowania SU w Mirosławcu.
tomasz115
Posty: 5
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:50

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: tomasz115 »

Witam!
Odświeżę trochę temat, gdyż znalazłem dzisiaj miejsce jak przypuszczam jakiegoś wypadku lotniczego. Jest to ok. 3,5 km w linii prostej od głównego pasa startowego. Okolica usiana jest strzępami blach aluminiowych o różnych grubościach, łączonych często aluminiowymi nitami.
Czy ktoś wie co i kiedy miało tam miejsce?
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: Mateusz 24 »

Podaj dokładne miejsce... 3,5 km od pasa to duży obszar... konkrety
tomasz115
Posty: 5
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:50

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: tomasz115 »

Nad Kuźnikiem.
tomasz115
Posty: 5
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:50

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: tomasz115 »

Jak znajdę coś szczególnego, lub charakterystycznego to zrobię zdjęcie. Póki co widać po stalowych śrubach i gumowych uszczelkach, Że miało to miejsce w latach 80 wzwyż.
kolarzysta
Posty: 22
Rejestracja: 29 lis 2010, 11:39
Lokalizacja: Piła

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: kolarzysta »

Czołem! Miejsce i ślady mogą świadczyć o wypadku w I połowie lat 80-tych, którego doznał ppłk J.Dejnak. Lecąc na Limie-6 bis przy samym podejściu do pasa ściął skrzydłami pas drzew, skrzydła "zgubił" i w rezultacie wylądował samym korpusem samolotu. Na szczęście nic poważnego mu się nie stało. :shock:
tomasz115
Posty: 5
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:50

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: tomasz115 »

Nie, to nie to. Dziś znalazłem część zawieszenia, zegar temperatury wody (do 100'C ), fragmenty szyby, sporo kabli w oplocie stalowym, parę zaworków, redukcji, rurek aluminiowych i z kwasówki. Ogólnie straszny bałagan, samolot roztrzaskał się w mak. Sądząc po konstrukcji zawieszenia nie był to raczej ciężki samolot. Jak znajdę chwilę to wrzucę jakieś fotki.
tomasz115
Posty: 5
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:50

Re: Wypadki lotnicze na lotnisku w PILE

Post autor: tomasz115 »

Ale fakt, że był to lim 6 bis, pasuje nawet uzbrojenie, i wnętrze. Teraz tylko kwestia, który to z Pilskich Lim'ów, bo spadło ich trochę...
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się