Strona 1 z 1

Szubienica

: 15 maja 2006, 12:17
autor: BOGDAN
"Także szubienica, która stała na Karlsbergu (Góra Karola) i które także nazywano Galgenberg (Góra Szubieniczna), była wykorzystywana przez wojsko. W latach 1774-1782, w sumie 477 artylerzystów z pułku generała major von Holtzendorf, pochodzących z terenów należących do okolic Schneidemühl, przeszła jako urlopowicze poprzez polską granicę. Gdy tych dezerterów nie udało się schwytać, miały przynajmniej ich nazwiska jako ostrzegawczy przykład wymienione na szubienicy. W tym celu wzniesiono w 1784 w Kcyni i Schneidemühl te szubienice, na których nazwiska dezerterów zostały przypięte. Oprócz wojskowych przestępców, także cywilni, musieli swoje życie na szubienicy kończyć".

Z tłumaczenia - Geschichte der Stadt Schneidemühl - Karl Boese

Pozdrawiam

: 15 maja 2006, 13:14
autor: SA108
Ten sam Boese pisze jednakże, że Góra Szubieniczna znajdowała się niedaleko Kalthöfen, czyli gospodarstwa w pobliżu drogi z Gładyszewa do Zawady. Karlsberg oznacza natomiast dzisiejsze Staszyce?

: 15 maja 2006, 14:55
autor: BOGDAN
Fakt istnienia Góry Szubienicznej koło Gładyszewa nie wyklucza wszakże istnienia miejsca straceń na Karlsber'gu. Ciekawe w jakim okresie "wykonywano" wyroki na owej górze?


Pozdrawiam

: 19 maja 2006, 23:30
autor: BOGDAN
Jeszcze parę lat temu istniała w naszym mieście ulica Okopowa. W czasach prusko-niemieckich znana jako Hexenweg. Można to przetłumaczyć jako - droga czarownic.
Biegła ona od Krojanker Str. (al. Powstańców Wlkp.) w kierunku dzisiejszego stadionu żużlowego. Znajdowało się tam wzniesienie. Na pewno nie było tutaj szubienicy, ale być może, palono tutaj niewiasty uznane przez sąd za czrownice. Ewentualnie na tym wzniesieniu (górze) miały one swoje sabaty. A tak na poważnie, to sądzę, iż to raczej legendy. Nigdzie jak dotąd nie doczytałem się o karaniu ich w naszym mieście np. spaleniem na stosie. Co też wcale nie znaczy, że nie jestem w błędzie. Wszak wiadomo, iż akta miejskie uległy zniszczeniu w licznych pożarach.

Pozdrawiam

: 20 maja 2006, 20:40
autor: SA108
Po ul. Okopowej pozostał jeden budynek - żółta kamienica przy parkingu na al. Powstańców Wielkopolskich (koło "desek").
Pozdrawiam

Re: Szubienica

: 07 cze 2014, 19:28
autor: dudi
BOGDAN pisze:"Także szubienica, która stała na Karlsbergu (Góra Karola) i które także nazywano Galgenberg (Góra Szubieniczna), była wykorzystywana przez wojsko. W latach 1774-1782, w sumie 477 artylerzystów z pułku generała major von Holtzendorf, pochodzących z terenów należących do okolic Schneidemühl, przeszła jako urlopowicze poprzez polską granicę. Gdy tych dezerterów nie udało się schwytać, miały przynajmniej ich nazwiska jako ostrzegawczy przykład wymienione na szubienicy. W tym celu wzniesiono w 1784 w Kcyni i Schneidemühl te szubienice, na których nazwiska dezerterów zostały przypięte. Oprócz wojskowych przestępców, także cywilni, musieli swoje życie na szubienicy kończyć".

Z tłumaczenia - Geschichte der Stadt Schneidemühl - Karl Boese
Ostatnio dowiedziałem się, że podczas prac przy budowie kościoła św. Jana Bosko, natrafiano na szczątki z okresu 1774, ludzi straconych na szubienicy.