Jeńcy wojenni

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Jeńcy wojenni

Post autor: BOGDAN »

W roku 1870 Prusy wygrały wojnę z Francją. Skutkiem tego około 100 jeńców francuskich znalazło się w naszym mieście.

Pozdrawiam
Rogo
Posty: 18
Rejestracja: 17 cze 2010, 20:13
Lokalizacja: Piła

Re: Jeńcy wojenni

Post autor: Rogo »

Nie wiem czy komuś się to przyda, ale nigdy nie wiadomo...
Znalezione, a propos tematu jeńców wojennych w Pile z WWI:

http://www.alsbury.co.uk/ww1/pila/pila_men.htm
Kapralq
MODERATOR
Posty: 39
Rejestracja: 13 sty 2024, 22:05

Re: Jeńcy wojenni

Post autor: Kapralq »

Pan Zbigniew Dworecki w książce "Piła zarys dziejów" napisał... "Do Piły sprowadzono jeńców wojennych. Już w roku 1870, a więc podczas wojny francusko-pruskiej, przebywało tu ok. 100 jeńców francuskich".
Bardzo zaciekawiła mnie ta wzmianka, poszukiwałem wszędzie informacji o miejscu, gdzie mieliby być przetrzymywani. Miejsca nie znalazłem, ale inne wzmianki znalezione w internecie rzuciły więcej światła na tą sprawę. W pracy Marka Bielińskiegi pt. "Francuscy jeńcy wojny 1870-1871 w Bydgoszczy i innych miejscach dzisiejszej Polski" można przeczytać, że w Pile od listopada 1870 roku przebywało 940 jeńców z czego 5 chorowało na ospę. Jest to już pokaźna liczba, zatem musiał być gdzieś umiejscowiony obóz. Pośrednio można się dowiedzieć, że wśród przetrzymywanych więźniów, jakaś liczna zmarła, ponieważ Piła widnieje w wykazie miast w których wzniesiono pomniki upamiętniające zmarłych jeńców francuskich wojny 1870-71. Z artykułu wynika, że więźniowie, (w innych obozach) byli wykorzystywani do prac budowlanych, budowy torów ect.. w styczniu 1871 roku zbudowano tory na linii Pila- Złotów, także postawiono Pilską Gazownię i miasto zostało skanalizowane. Nie wiem czy można połączyć te fakty, ale kto pyta nie błądzi... Gdzie był obóz? Gdzie był pomnik? To dla mnie jeszcze pozostaje zagadką...
Kapralq
MODERATOR
Posty: 39
Rejestracja: 13 sty 2024, 22:05

Re: Jeńcy wojenni

Post autor: Kapralq »

Francuscy jeńcy wojny 1870-1871 w Bydgoszczy i innych miejscach ... https://czasopisma.ukw.edu.pl/index.php ... /1219/1254
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się