Pytania o przeszłość

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Pytania o przeszłość

Post autor: Marek »

Jak zauważyłem wiele osób z grona forumowiczów posiada przedwojenne materiały na podstawie których chętnie udziela wyczerpujących niejednokrotnie odpowiedzi na różne tematy poruszane na forum. Są tematy dotyczące niezidentyfikowanych fotografii, quiz typu "czy mnie jeszcze pamiętasz" i inne podobne rozsiane po różnych częściach forum. Są to głównie posty oparte na zamieszczonych widokach z widokówek, fotografii itp. Starałem się zapoznać z całością forum, żeby się nie powtarzać z tym tematem. Nie doszukałem się podobnego rozdziału pod który mógłbym skierować swoje zamierzenie. A szczerze mówiąc brakuje mi tego. Chodzi mi o rzecz odwrotną do przytoczonych wyżej tematów. Mianowicie o to aby można było zadawać konkretne pytania (głównie chodzi o urbanistykę przedwojennej Piły tj. budynki, zakłady, warsztaty, placówki handlowe, urzędy, itp. ale nie tylko) i liczyć na ewentualną pomoc osób posiadających potwierdzoną wiedzę w danym temacie. Mile widziane byłoby poparcie odpowiedzi fotografiami lub innymi wizualnymi materiałami. Możnaby również przy okazji tego działu poszerzyć swoją niejednokrotnie cząstkową wiedzę na nurtujące nas zagadnienia. Uważam, że uporządkuje to trochę forum, ponieważ jak wszyscy wiedzą zawiera ono już pokaźną , "treść historyczną" do której chcąc wrócić trzeba niejednokrotnie poświęcić dużo czasu aby się do niej dokopać. Propozycja tego tematu moim zdaniem zapobiegnie też tworzeniu wątków, które są "martwe" po kilkakrotnej wymianie postów.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Wydaje mi się, iż jest to dobry pomysł. Ewentualne "niedociągnięcia" zweryfikuje, jak to zawsze bywa, przyszłość.

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Na początek chciałbym prosić o udzielenie w miarę możliwości odpowiedzi na pytania:
1. Gdzie znajdowała się piekarnia Alfreda Schumanna, czy znajdowała się ona w tym samym miejscu co sklep (dane ok 1920r.)?
2. Gdzie znajdowała się drogeria A. Schwarza?
3. Gdzie znajdowała się i do kogo należała kawiarnia Schlosskaffee? Właścicielem był prawdopodobnie niejaki Reinhard Wanske - nie jestem pewny poprawności nazwiska.

Za odpowiedzi z góry dziękuję i pozdrawiam.
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Marek pisze:1. Gdzie znajdowała się piekarnia Alfreda Schumanna, czy znajdowała się ona w tym samym miejscu co sklep (dane ok 1920r.)?
Alfred Schumann posiadał sporą kamienicę / dwa piętra / przy ulicy Friedrichstarsse nr 32. Na parterze funcjonowała cukiernia.Tak było do końca wojny. Był to trzeci dom/trzecia parcela licząc włącznie z Dresdner Bank podążając z dzisiejszej Kilińskiego w kierunku parku. Dla przypomnienia Dresdner Bank był budowlą narożną dzisiejszych ulic Kilińskiego/Boch.Stalingradu. Czy w obrębie parceli była piekarnia? Trudno jednoznacznie powiedzieć. Gdzieś te wyroby musiały być wypiekane. W spisie firm w 1930 roku określany jest jako piekarz i właściciel wspomnianej parceli. O ile wiem, dane te nie uległy zmianie także w roku 1938 - kolejnym wydaniu ksiązki adresowej Piły.
Marek pisze:3. Gdzie znajdowała się i do kogo należała kawiarnia Schlosskaffee? Właścicielem był prawdopodobnie niejaki Reinhard Wanske - nie jestem pewny poprawności nazwiska.
W latach pierwszej wojny światowej właścicielem owej kafejki był Franz Plagge. I to jest pewne. Widziałem kiedyś fotkę tej kawiarni. W swoich notatkach mam tylko info o jej właścicielu. Gdzie się znajdowała? Sam byłbym ciekaw. Natomiast Reinhold Wanske był właścicielem hotelu "Pod Złotym Lwem" przy Marktplatz nr 27 / dzisiejsza południowa pierzeja Placu Zwycięstwa. Parcela na wysokości pomnika Jana Pawła II, który niebawem zostanie odsłonięty /. Nigdy nie słyszałem i nie czytałem o tym, by skojarzyć wspomnianą kafejkę z tym hotelem. Skoro już jestem przy tym hotelu to jako ciekawostkę podam następujący fakt. Otóż w numerze 284 z dnia 4 grudnia 1898 roku w "Schneidemuhler Zeitung" pojawiła się w wiadomościach lokalnych informacja, iż restaurator kolejowy Herman Lebner sprzedaje "Hotel zum goldenen Lowen" za 200 000 marek panu Bischoff. Na przestrzeni lat właściciele tego hotelu zmieniali sie często.
To by było na tyle.
Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Dziękuję Robert za ustalenia.

Odnośnie Schlosskaffee to może właśnie to zdjęcie widziałeś. Z tej widokówki wynika, że jej właścicielem był właśnie Reinhard Wanske jednen z właścicieli hotelu "Pod Złotym Lwem". Może facet miał kawiarnię, a potem się ,,rozwinął" kupując hotel.

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Marek pisze:2. Gdzie znajdowała się drogeria A. Schwarza?
Alwine Schwarz, wdowa, Bromberger Str. 29. - według książki adresowej z 1928 roku.

Była także właścicielką owej kamienicy.
Obrazek

Ten dom w kwietniu 1993 roku.
Obrazek

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Chciałbym zapytać, czy ktoś posiada może informacje na temat fabryki Messerschchmidts'a przy byłej Albrecht Str. ?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Deutsche Roggenkaffeefabrik, Albrechtstr. 55 (Niemiecka Fabryka Kawy Zbożowej).
Właścicielem lub współwłaścicielem był Karl Messerschmidt.
Kamienica pod tym adresem należała do - Else Messerschmidt, wdowa. (być może matka?)
Stała ona prawie przy rogu Gütterbahnhofstr. - druga, pierwsza miała nr 56.
Dzisiaj w tym miejscu jest drukarnia.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
adamo
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2005, 21:18
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: adamo »

Proszę o informację, skąd może pokazana na zdjęciu płytka chodnikowa (obecnie w ogródku mojego Taty):

Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Hermann Hantke, właściciel fabryki papy i wyrobów cementowych, Albrechtstr. 15 (ul. Okrzei) - może to być płytka reklamująca jego zakład.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

O fabryce Hantkego pisałem tutaj:
viewtopic.php?t=299
Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Mam pytanie na temat poniższych zdjęć.

Fot. nr 1 - Czy widoczna na fotografii kamienica mieściła się (mieści) przy Jastrower Str. czy Gartenstr. ?
Fot. nr 2 - Przedstawia zapewne zakładową straż pożarną, tylko mylący jest podpis pod fotografią mówiący o Motorenwerke, a na tablicy (fot. 3) wyraźny jest napis Albatroswerke. Czy ktoś mógłby to wyjaśnić?

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Ad. FOTO 2

Uważam że napis jest poprawny i wcale mie ma żadnej pomyłki.
Po polsku przetłumaczyć można - ("Motorenwerke") - w tym zdaniu znaczy - Zmotoryzowane

"Ochotnicza Zmotoryzowana Straż Pożarna Wschodnich Niemiec"

Pozdrowienia
Tom
Awatar użytkownika
Pauli
Posty: 11
Rejestracja: 11 maja 2006, 15:41
Lokalizacja: Górne

Post autor: Pauli »

Ad foto 1:

Obecnie ta kamienica mieści się na przeciwko Merkurego (na dole jest tam sklep i wypożyczalnia kaset/dvd), tak mi się zdaje.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

1 - to dom przy Jastrower Strasse 26. Nazwę Jastrower Strasse do lat 30. nosił początkowy odcinek obecnej ul. Kolbego (do ul. Popiełuszki) i ul. Popiełuszki. Później część tej ulicy (dzisiejszą Popiełuszki) nazwano Saarland Strasse, a pozostałą część włączono do Gartenstrasse. Wg podpisu pod zdjęciem wówczas numerację tego domu zmieniono na Gartenstrasse 14. Dom ten już nie istnieje. Stał mniej więcej tam, gdzie teraz jest blok z zegarem przy ul. Kolbego.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Co sie tyczy foto nr 1 - SA108 ma całkowitą rację.
Natomiast foto nr 2 - Ochotnicza Zmotoryzowana Straż Pożarna Zakładów ALBATROS.

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Jeżeli foto - 2 przedstawia Ochotniczą Zmotoryzowaną Straż Pożarną Zakładów ALBATROS to może ktoś potrafiłby umiejscowić widoczną wieżę?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jak wiadomo o teren Zakładów Albatros i przylegające doń lotnisko toczyły sie ciężkie i długotrwałe walki. Obszar ten wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Jak widać owa wieża była drewniana, więc trudno aby sie ostała. Niewiele obiektów z "niemieckich" czasów tam pozostało.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Na terenie lotniska (dokładniej w południowej części dawnych zakładów) stoi remiza strażacka, jednak jest to budynek już powojenny (z 1953 r.) i z murowaną wieżą.

Chciałbym powrócić do omawianej już kawiarni "Schlosskaffee". Udało mi się ustalić (głównie dzięki artykułowi w "Deutsch Kroner und Schneidemühler Heimatbrief" nr 10/89), że znajdowała się ona przy Neuer Markt w domu nr 6 (wschodnia pierzeja). W późniejszym okresie na miejscu kawiarni mieściła się firma samochodowa "Auto-Union".
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
piotr k
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:56
Lokalizacja: Chodzież

Post autor: piotr k »

Odpowiadając Markowi, uważam że po to jest forum aby zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi, to się rozumie samo przez się.
Taka jest formuła forum.
piotr
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Mam następujące pytania:
1. Czy może posiada ktoś informacje gdzie dokładnie znajdowała się Militär Fliegerschule?
2. Co dokładnie przedstawia poniższa fotografia ponieważ spotkałem się z różnymi wersjami?
Obrazek

3. Gdzie znajdowała się Schonrocks Villa?
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
piotr k
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:56
Lokalizacja: Chodzież

Post autor: piotr k »

Co do zdjęcia nr 1 poczytaj ten post > viewtopic.php?t=168
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

SA108

Nie bardzo mi to pasuje, gdyż według książki adresowej z roku 1928:
- firma związana z samochodami to - BRUST Walter, Neuer Markt 12,
- taxi - GRIBOWSKI Georg, Neuer Markt 5,
a według książki adresowej z roku 1938:
- SODTKE Paul, Neuer Markt 5

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Marek pisze:3. Gdzie znajdowała się Schonrocks Villa?

Obrazek
SCHŐNROCK

Według książki adresowej z roku 1928:
1. - Amalie, wdowa, Bäckerstr. 9,
2. - Marta, Rektorin (kierownik szkoły, przedszkola) , Rüster Allee 32

Według książki adresowej z roku 1938:
3. - Berta, wdowa, Bergstr. 6,
4. - Otto, urzędnik pocztowy, Königsblicker Str. 155,
5. - Willi, wachmistrz policji, Königsblicker Str. 49/55

Być może jest to dom stojący na rogu ulic Walki Młodych-Komuny Paryskiej.

Obrazek

Brak ozdób i balkonów można tłumaczyć uszkodzeniem w czasie wojny. Wiele kamienic w Pile zmieniło swój wygląd.
Czasami tak bardzo, iż niezbyt przypominają pierwowzór.
Ale się nie upieram przy swoim stwierdzeniu. Mogę być w błędzie.

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Jeżeli chodzi o układ ulic przy tej willi można też założyć, że jest to na rozwidleniu Rüster Allee i Berliner Strasse, frontem do Friedrich Str. Numer 36 chyba też byłby blisko tego miejsca.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się