Pytania o przeszłość

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Jaruzelski należał 5 pułku piechoty, który nie wyzwalał Piły. Bił się za m.in. o Mirosławiec.
RL
Posty: 49
Rejestracja: 19 kwie 2006, 12:22

Post autor: RL »

Konkretnie był dowódcą plutonu zwiadu 5 pułku piechoty 2 Dywizji Piechoty 1 Armii.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Pytania o przeszlosc.

Post autor: adam »

Witam
Flüchtlingsheim (Dom Uchodców) obiekt ten lub miejsce o tej nazwie w czasie teraźniejszym znajdowało by się przy Al. Powst. Wielkop. po lewej stronie pomiędzy ulicą Wl. Łokietka a ulicą Szosa.
Pozdrawiam
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Post autor: adam »

Zapomniałem w poprzednim poście zapytać, czy ktoś z formuowiczów wie coś na temat Flüchtlingsheim (Dom Uchodców).
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

O ile się nie mylę na pewnej mapie opisano w ten sposób obecne zakłady Philipsa. Jednak nie przypominam sobie, abym gdzieś czytał o tym "Domu Uchodźców".
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Sa 108 pytał o internat TG przy Bohaterów Stalingradu.
Bydynek został przebudowany pod koniec lat trzydziestych. Inwestycja została zatrzymana i w latach czterdziestych nic z tym budynkiem się nie działo. Stał bez okien i drzwi. Rok 1945 przetrwał bez większych uszkodzeń. Po przeznaczeniu na internat do stojącego budynku dobudowano część od podwórza ( całe skrzydło w kierunku obecnej poczty ) W dobudowanym skrzydle urządzono kuchnię, magazyn, pralnię, na piętrze stołówkę. Na zdjęciu z lat sześćdziesiątych widać balkon od strony ulicy, podobno powodem jego usunięcia były notoryczne próby wejścia do budynku przez chłopaków ( w internacie mieszkały same dziewczyny ). Z tego powodu również od podwórza w oknach pojawiły się kraty i zlikwidowano czy przesunięto część piorunochronów.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Pytania o przeszlosc .

Post autor: adam »

Obrazek

Zdjęcie to przedstawia miejski areszt policyjny. Ciekawi mnie gdzie on się znajdował, co dzisiaj jest na jego miejscu? Może ktoś posiada jakieś informacje o tym budynku.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Bogdan już kiedyś pisał o tym areszcie (też o jego dokładniej lokalizacji):
viewtopic.php?p=1836#1836
A tu jest zdjęcie:
viewtopic.php?p=2738#2738
Na Twoim zdjęciu areszt to chyba budynek z mansardowym dachem widoczny po prawej stronie w głębi (ten sam co na zdjęciu Bogdana). Natomiast budynek na pierwszym planie wygląda na zwykłą kamienicę.
Przy okazji - świetne zdjęcie, masz może więcej takich?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Pytania o przeszlosc .

Post autor: adam »

Witam, SA108 dziękuje za odpowiedź, odnośnie zdjęć myślę, że mam coś jeszcze ciekawego, z tym, że będę je umieszczał tematycznie. Mam tu miejską sale gimnastyczną i poza tym nic więcej o tym budynku nie wiem.

Obrazek
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Sala Gimnastyczna Technikum Ekonomicznego przy ul. Sikorskiego. Istnieje do dziś w niezmienionym stanie. Krótko po wojnie było tam Kino "Gwda". O tym na forum już pisano, i było foto lepszego stanu ale nie mogę odnaleźć.

Pozdrawiam
Tom
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Pytania.

Post autor: adam »

Tom, dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Stan się trochę zmienił przełożono dach - po partacku !!!
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Stwierdzam, że struktura stanu ogólnego nic się nie zmieniła poza nową dachówka i chyba lekko zmienionym dachem nad zaokrągloną częścią narożnika. Małe okna i obramowania pozostały takie jak na Foto, oraz oryginalne drzwi wejściowe, które w moich czasach nie były używane lecz wchodziło się od podwórza. Na pierwszym piętrze były mieszkania i gabinet stomatologiczny, oraz do dziś drewniane kręcone schody.

Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Sala gimnastyczna została zbudowana w 1909 roku. Faktycznie się niezbyt zmieniła, poza tym że w narożniku (chyba jeszcze przed wojną) nadbudowano pierwsze piętro.

Obrazek Obrazek
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Pytania

Post autor: adam »

Obrazek

Zdjęcie to przedstawia Dom Diakonisek, nie wiem czy dobrze kojarzę, ale ten budynek stoi chyba do dzisiaj i czy mieściła się w nim kiedyś kolejowa apteka ?
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Tak, ten budynek stoi przy obecnej ul. Kilińskiego. Ten fragment od obecnej ul. Boch. Stalingradu do ul. Sikorskiego przed wojną miał swoja nazwę. Teraz nie pamiętam jaką ale to nie była Moltke str.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Nazwa ulicy to Kirchhofstrasse.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Ja mam takie oto pytanie. Na tych dwóch fotkach to jest ten sam budynek, czy identyczny? Moim zdaniem identyczny ale w dwóch różnych miejscach. Co Wy na to?

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

No tak, ten sam projekt mógł być w dwóch różnych miastach, co się zdarzało, ale dlaczego nie w tym samym mieście? Poza tym widzę 2 różne szczegóły: szczytowa dobudówka w narożniku (pierwsze Foto) posiada 2 małe okienka, a drugie foto jest tylko jedno okienko. Chyba się nie pomyliłem?

Pozdrawiam
Tom
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Oba budynki były w Pile przed wojną - tak wynika z podpisów zdjęć. Pierwszy na obecnej ul. Wodnej (istnieje do dziś). Drugi miał być przy obecnej ul. Warsztatowej. Szkopuł w tym, że tego drugiego nie potrafię umiejscowić.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Jak zobaczyłem to zdjęcie pierwszy raz to pomyślałem, że to błąd w podpisie, a na obu zdjęciach jest ten sam dom. I chyba rzeczywiście jest błąd, ale trochę innego rodzaju niż pierwotnie myślałem.

Obrazek

To jest ta fotka w oryginale, w albumie udostępnionym przez sismana. Z podpisami pod domami przy Küddowstr. i Bergstr. wszystko jest w porządku, ale w przypadku Werkstättenstr. i Jastrower Allee najprawdopodobniej pomyłkowo zamieniono podpisy. Wiem, że budynki w prawym górnym rogu stały przy Warsztatowej, do tego w podpisie do zdjęcia o które nam chodzi jest mowa o "domach mieszkalnych", podczas gdy widać na nim tylko jeden budynek. Jeśli by więc założyć, że podpisy zostały zamienione, to ten dom:

Obrazek

stałby gdzieś przy Jastrower Allee, czyli przy al. Niepodległości. Nie jest to jednak ten sam dom co ten:

Obrazek

bo jak widać w podpisie ten odcinek al. Niepodległości nazywał się wówczas Logenstr.
W podpisie do zdjęcia z Jastrower Allee jest napisane, że dom został zbudowany dla urzędników lasów państwowych. Udało mi się znaleźć parę informacji na temat domów dla leśników przy Jastrower Allee, jak również parę zdjęć. Na jednym z nich widać budynek o który nam chodzi, opisany jako Jastrower Allee 66. Obok był też drugi dom dla leśników (nr 68), widoczny po prawej stronie zdjęcia zamieszczonego przez Marka. Oba domy nie istnieją. Numeracja al. Niepodległości nie zmieniła się, więc osiedle dla leśników było między istniejącymi budynkami nr 62 i 72, na miejscu stojących tam teraz jednorodzinnych klocków.
A więc podsumowując: na zdjęciach są widoczne dwa różne budynki, stojące przy tej samej ulicy, ale w zupełnie innych miejscach. Jutro postaram się zamieścić wszystkie zdjęcia z tego rejonu jakie udało mi się znaleźć i mapkę z dokładną lokalizacją domu nr 66.
Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Post autor: Kreska »

Obrazek

Ja tez glowilam sie nad tym niemozebnie. Doszlam do wniosku, ze zaszla pomylka w podpisach. Zamieszczam fotke, na ktorej na pewno jest ul. Warsztatowa. Prawa gorna fotka z albumu tez przedstawia Warsztatowa, ale jest blednie opisana. Budynki ze zdjec zamieszczonych przez Marka ani rusz nie pasuja do ul. Warsztatowej na tym odcinku. Chyba, ze powyzej ul. Reymonta, ale i to wydaje mi sie malo prawdopodobne.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

To teraz pora na foty. Słaba jakość, ale lepszych nie posiadam.
Na początek mapka omawianego rejonu:

Obrazek

Dziś istnieją domy nr 60-62, 72 i 74-76. Zniszczone zostały budynki:
- nr 64 - ogrodnictwo Alberta Friske
- nr 66 - dom mieszkalny lasów państwowych (to ten na zdjęciu Marka)
- nr 68 - dom mieszkalny lasów państwowych
A teraz zdjęcia:

Obrazek
Po lewej nr 64 (budynek ogrodnictwa), po prawej nr 66

Obrazek
Po prawej część domu nr 68

Obrazek
Istniejące do dziś domy nr 72 i 74-76 przy skrzyżowaniu z ul. Nowowiejskiego (Bagnaweg)
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Przepraszam ale dopiero dziś "wszedłem" na ten wątek. Na marginesie nie mogę się sam nadziwić jak mogłem go przegapić. A może i byłem tu ale?

Pozwólcie, że najpierw wyjaśnię pewne sprawy (z mojego doświadczenia- oczywiste błędy).
ŚP. Bogdan z korespondencji z 12, 11, 2006 pisze, że w tym okrągłym budynku między Ludową- Roosevelta- Okólna w czasach niemieckich było przedszkole. To przedszkole było i wiele lat po wojnie I chyba jeszcze w latach przełomu 60/70. Niestety dokładnej daty zamknięcia przedszkola nie pamiętam.

Sprawa druga Filip pisze, też o latach 60-tych poprzedniego wieku. Chciałbym zauważyć Filipie, że w latach do 1960 Piła WCALE NIE BYŁA ODBUDOWYWANA a sterczące wiele lat ruiny rozbierano (przweracano- pod niektórymi z nich zginęłi ludzie) a cegłę wywożono do wielu miast. W tym pamiętam do Lublina Warszawy, Poznania itp. Było przy tym wiele nadużyć. W tym i osoby duchowne!!!
O pierwaszych budynkach w odzyskanej POLSKIEJ Pile piszę w innym wątku (Piła w latach odbudowy) i tam załączam zdjęcia z lat 60-tych z dzisiejszego placu Zwycięstwa i okolic. W tych latach (pięćdziesiątych) krżyła po Pile plotka, że w 1956 roku przyjechali do Piły fotoreporterzy "Sterna" i zrobili zdjęcia gruzów leżących -gdzieś na dzisiejszym rondzie (przy hotelu "Rodło") i zdjęcie to z tekstem "Schneidemuhl; im polnische Hende" (myślę, że nie popełniłem błędu a jeśli to przypuszczam, że TOM mi nie daruje i "nie zostawi na mnie suchej nitki" - na moim niemieckim! Ale proszę wybaczyć chciałem się pochwalić! To takie ludzkie!!! Tytuł z pierwszej strony miał znaczyć: "Piła w polskich rękach" a z artykułu ponoć wynikało, że w 11 lat po wojnie polacy nie potrafili w Pile (czytaj Schneidemuhl) nawet usunąć gruzów. Gdy w tym czasie wiele niemieckich miast zbombardowanych przez aliantów kwitło już pełnią życia. Według plotki to ten artykuł był powodem, że ruszyło w Pile. Postawiono wtedy pierwsze budynki przy ul. Sikorskiego (te po prawo od ul. Śródmiejskiej a przedtem ten przy Kilińskiego - gdzie na dole sklepy). A budynek - o którym pisaliście, że była w nim kasa miejska- przepraszam jeślim pomylił, ale chodzi o ten w którym dziś jest "Wrzos"-kawiarnia. pamiętam jak przyjechałem na święta Bożegonarodzenia 1956 roku na przepustkę i szliśmy do kina "Iskara" (tego na Kilińskiego) i właśnie przechodząc koło tych gruzów fiknąłem kozła - bo podcięła mnie dziewczyna, która sie poślizgnęła).
Trzeci błąd- który Tom powiela już bodajże drugi raz to pierwsze kino - to w sali gimnastycznej (przy ul. Sikorskiego nazywało się nie "Gwda" - bo tak nazywało się kino w Szkole Podoficerskiej MO przy ul. Konopnickiej. A to kino nazywało się "ZORZA"!!!

I na koniec ( nie tylko do Marka), dośc dokładny zbeletryzowany opis walk o Piłę i okolice znajduje się w książce: "Klucz do Berlina" ojej ze względu na sklerozę nie mogę dziś podać imienia (Jerzy) i nazwiska autora. Pamiętam, że było to wydawnictwo poznańskie. Lata chyba końcówka 60-tych? Może w Miejskiej Bibliotece będą mieli, choć jeden egzemplarz? I o ile pamiętam w Pile ani w jej pobliżu nie było ani por. ani kpt. Jaruzelskiego.
A tak na marginesie w latach 50-tych w OSS (Oficerska Szkoła Samochdowa) jednym z wykładowców w stopniu ppor. był Jan Zieliński póżniejszy komendant tej szkoły (w stopniu generała) a póżniejszy d-c Pom.Okr.Wojsk.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Konsulat Polski.

Post autor: adam »

Czytajac przewodnik po Schneidemühl natrafilem na informacje , ze Konsulat Polski znajdowal sie przy Bismarckstr. w budynku z brama przejezdna na przeciwko dzisiejszej szkoly nr.1 . Jestem ta informacja zaskoczony ,poniewaz bylem przekonany , ze Konsulat znajdowal sie w budynku dzisiejszego muzeum Okregowego. Ciekawy jestem czy budynek z brama to ten sam , ktöry stoi do dzisiaj .Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się