Pytania o przeszłość

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Konsulat miał kilka siedzib. Pierwszą i najkrócej użytkowaną był budynek przy dzisiejszej ul. 14 lutego, następnie Koenigstr. 37 (dzisiejsza Roosvelta), w budynku byłego lazaretu. Dopiero w 1928 siedzibę przeniesiono do budynku przy Kilińskiego, znana sprawa, przejście zwano "polskim korytarzem", budynek oczywiście stoi do dziś. Dzialalnosc konsulatu w tym miejscu opisuje konsul Szwarcenberg-Czerny w swoich wspomnieniach publikowanych w dwóch częściach w Roczniku Pilskim (polecam!). Dopiero w 1934 r. udało się wykupić budynek przy Browarnej 7, w którym konsulat mieścił się do wybuchu wojny, a dziś znajduje się muzeum okręgowe.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Konsulat.

Post autor: adam »

RR dzieki za odpowiedz, przewodnik, ktöry czytam zostal wydany w 1931 r. czyli wszystko sie zgadza i przyznam ze znalem tylko to ostatnie miejsce w ktörym konsulat sie znajdowal.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Jeszcze a propos budynku zwanego "Polskim Korytarzem". Został on zniszczony w lutym 45 roku. Odbudowany w zmienionej formie, jako niższy budynek o jedno czy dwa piętra, poza tym rozbudowany o skrzydła wystające przy Bibliotece Mejskiej i od pawilonów na Buczka.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Budynek (Konsulatu działającego do 22.01.1934r.) posiadał przed wojna 3 kondygnacje, nie przypominam sobie aby był niższy. Poza tym przedwojenne Foto nie wskazuje aby od strony Biblioteki dobudowano skrzydło po wojnie, albowiem na Foto istniało jeszcze przed. Także po przeciwnej stronie - to przeszło większy remont.

Pozdrawiam
Tom
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

^^ Do budynku z Konsulatem przed wojną były przyklejone z obu stron kamienice. Jedna pomiedzy biblioteką i konsulatem, a z drugiej strony cała pierzeja Buczka do tych na rogu z Okrzei.
Budynek po wojnie został obniżony:

przed wojną:
Obrazek

i po:
Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Tom pisze:Poza tym przedwojenne Foto nie wskazuje aby od strony Biblioteki dobudowano skrzydło po wojnie, albowiem na Foto istniało jeszcze przed. Także po przeciwnej stronie - to przeszło większy remont.
Z porównania zdjęć wynika, że coś tam jednak dobudowano (na prawo od wnęki z balkonami), chociaż nazywanie tego skrzydłem to lekka przesada:

Obrazek Obrazek

Do tego oczywiście przebito okna w ścianach szczytowych.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Post autor: dizel »

Extra fotki :) wiecej takich poprosze.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Obrazek
Tutaj widać, że pomiędzy Biblioteką, a samym budynkiem stała kamienica. Ta wnęka z balkonami to nic innego jak fragment tzw. "studni", podwórka pomiędzy tak gęstą zabudową XIXwieczną, rozwiązanie bardzo częste w tamtym czasie.
Awatar użytkownika
adam77
Posty: 26
Rejestracja: 15 mar 2007, 02:26
Lokalizacja: Piła, Konigstrasse,Bydgoszcz

Post autor: adam77 »

co jakis czas wypływają takie perełki fotograficzne.Filipie czy to część prywatnych zbiorów? podziel sie większą ilością jeśli możesz,pozdrawiam :D
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

^^ Naczy gdzie jest część prywatnych zbiorów? :D Bo ja tylko zacytowałem zdjęcie zapostowane przez SA108, te z góry, przedwojenne skądś mam na komputerze, a to ze stanu obecnego owszem moje :D
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Post autor: sisman »

Obrazek

Kto wie do czego to-to, gdzie to wiem.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

O reperach było tutaj
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Post autor: sisman »

Nie sądzę - jest to-to zbyt dostępne, na wyciągnięcie ręki.

Obrazek
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

to-to > höhenmarke < określa jakiś punkt wysokości.

Tom
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Post autor: sisman »

Dzięki - jednak reper.
I to tak na oczach - najczęściej nie są tak widoczne.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Filip pisze:Bo ja tylko zacytowałem zdjęcie zapostowane przez SA108
Jedno ze zdjęć z mojego posta (to z ruinami) pochodzi z prezentacji "Piła prawie wczoraj", a drugie to skan pocztówki z Allegro.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Pytania o przeszłość

Post autor: adam »

• Ignacy Jan Paderewski (ur. 1860 Kuryłówka – zm. 1941 Nowy Jork), kompozytor, pianista, polityk, w 1918 roku przejeżdżał pociągiem przez Piłę
– tablica na dworcu PKP

• Józef Piłsudski (ur. 1867 Zułów – zm. 1935 Warszawa), działacz niepodległościowy, polityk, w 1918 roku przejeżdżał pociągiem przez Piłę
– tablica na dworcu PKP

Czy rzeczywiście te tablice znajdują się na naszym dworcu?
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Pytania o przeszłość

Post autor: Aragorn »

adam pisze:Czy rzeczywiście te tablice znajdują się na naszym dworcu ?
Hol główny dworca P.K.P
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Pytania o przeszłość

Post autor: adam »

Dziękuje za odpowiedź, ale mam też jeszcze jedno pytanie, od kiedy są one tam umieszczone, bo jakoś ich w ogóle nie pamiętam?
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Pytania o przeszłość

Post autor: Mateusz 24 »

Z tego co pamiętam to tablica dotycząca przejazdu Paderewskiego wisi tam od niedawna. Mogę się mylić, ale powstała jakieś 4 lata temu... może wcześniej rok, może później... na pewno nie wcześniej... Co do Piłsudskiego.. nie mam pojęcia, ale pewnie wisi już tam dłuugo.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pytania o przeszłość

Post autor: ziolek »

Wcześniej.

"28 grudnia 2003 roku - z inicjatywy Koła odsłonięto pamiątkową tablicę na dworcu PKP w Pile poświęconą J. I. Paderewskiemu i J. Piłsudskiemu. Tablice ufundowali pp. Ewa i Krzysztof Wyrwa. Uroczystość z udziałem przedstawicieli władz miasta i powiatu oraz PKP uświetnił chór "Halka" z Piły. Tablice poświęcił ks. dziekan Stanisław Oracz. Opiekę nad nią powierzono młodzieży Gimnazjum Nr 4 im. J. I. Paderewskiego w Pile."

Źródło: http://tppw.pila.pl/pomnik.html
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Pytania o przeszłość

Post autor: SA108 »

Na dworcu jest tylko jedna tablica.

Obrazek
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Pytania o przeszłość

Post autor: maritim »

Witam
Próbowałem znaleźć coś na forum, ale jak się wydaje sprawa która mnie interesuje nie została tu poruszona. Chodzi o rzecz następującą: z przekazów rodzinnych wiem, że na skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Piekarskiej i Kolbego znajdowała się mała stacja benzynowa, wkomponowana w ciąg budynków. Nie mogę nigdzie znaleźć informacji na jej temat; być może ktoś z Forumowiczów wie coś na ten temat, posiada zdjęcia etc... Będę wdzięczny za pomoc, może uda się pogłębić wiedzę o przeszłości naszego miasta...
Pozdrawiam
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Pytania o przeszłość

Post autor: maritim »

Witam
Jak widać jest mały problem z moim pytaniem... czyżby nikt nie miał żadnych informacji...? To świadczy o tym, że nie wszystko jeszcze o dawnej Pile wiemy... no, mało powiedziane...
Z opowiadań mojego dziadka, który mieszkał vis-a vis, i to od wiosny/lata 1945 r. wiem, że obiekt ten przetrwał wojnę, jak zresztą wiele budynków w tej okolicy. Pytanie - kiedy i dlaczego został zniszczony? Później na jego miejscu wybudowano charakterystyczny pawilon, gdzie mieścił się m.in zakład fotograficzny Foto Daniel oraz sklep słynnego "Żyda" - Moisze Ziembowskiego... Obecnie w tym miejscu znajduje się narożny budynek z przeszkloną absydą.
Ciekawe, że wcześniej nie poruszano tego tematu; z mojej wiedzy wynika, że w przedwojennej Pile były tylko dwa takie obiekty... Dla lepszej orientacji - zdjęcie z zaznaczoną stacją paliw...

Obrazek

Pogrzebcie proszę w archiwach...
Czuwaj...
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Pytania o przeszłość

Post autor: Kanclerz »

Prawdopodobnie stacja została zlikwidowania z powodów bezpieczeństwa. Normy określają w jakiej odległości taki obiekt może znajdować się od budynków mieszkalnych.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się