Pytania o przeszłość

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
tomcio1
Posty: 62
Rejestracja: 19 paź 2008, 17:13

Re: Pytania o przeszłość

Post autor: tomcio1 »

SA108 pisze:Na dworcu jest tylko jedna tablica.

Obrazek
Przyjrzyjcie się nazwisku Piłsudskiego z bliska ale na żywo, bo na zdjęciu tego nie widać, dla mnie to jest niezły wstyd.
Domi
Posty: 1
Rejestracja: 01 sie 2012, 00:46

Re: Ciekawostki z Allegro.pl

Post autor: Domi »

Witam wszystkich miłośników historii naszego miasta :D
Od niedawna jestem wśród Was i mam ogromną prośbę... interesuje mnie bardzo historia kamienicy nr 15 na ul. ks. J. Popiełuszki. Może ktoś mógłby się podzielić wiedzą, zdjęciami, ciekawostkami.
Awatar użytkownika
123456
Posty: 100
Rejestracja: 02 kwie 2012, 21:38

Re: Pytania o przeszłość

Post autor: 123456 »

Mam takie pytanie czy ktoś mógł mi zlokalizować pilskie więzienie???
Czy było w niebieskiej otoczce czy żółtej? Dodatkowo spytam co ta za mur (czerwona otoczka) i czemu na górze muru jest powbijane pobite szkło...???

Obrazek



/ EDIT MODERATOR: Gdybyś użył opcji szukaj to byś znalazł odpowiedź na swoje pytanie np. pod tym linkiem » viewtopic.php?f=11&t=1098 /
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Pytania o przeszłość

Post autor: dudi »

Jak wyglądała flaga Schneidemühl?
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Pytania o przeszłość

Post autor: maritim »

Nie słyszałem by było coś takiego jak flaga miasta, to chyba wynalazek naszych czasów. Była natomiast flaga prowincji-Marchii Granicznej, której Piła była stolicą, przedstawiała się następująco:
Obrazek

Była to kompilacja flag Prowincji Prusy Zachodnie:
Obrazek

oraz Prowincji Poznańskiej:
Obrazek

Całość nawiązywała do barw Królestwa Prus.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Pytania o przeszłość

Post autor: Aragorn »

Zdjęcie formatu pocztówkowego, datowane na 18 lipca 1950 roku. Ulica znana bo jest to ulica 14 Lutego. Osoby na tym zdjęciu to podobno pilski chór Halka, czy ktoś może to zweryfikować?

Obrazek
KJK
Posty: 10
Rejestracja: 23 sty 2021, 13:08

Re: Pytania o przeszłość

Post autor: KJK »

Witam. Dawna Jastrower Strasse to dzisiejsza ulica Popiełuszki i fragment ulicy Kolbego od skrzyżowania z Popiełuszki do Piekarskiej. Kamienica przy Jastrower Strasse 14 to jaka dokładnie dzisiejsza lokalizacja ?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Pytania o przeszłość

Post autor: SA108 »

W połowie lat 30. dotychczasową Jastrower Strasse rozdzielono na Gartenstrasse i Saarland Strasse. Budynek Jastrower Strasse 14 otrzymał numer Saarland Strasse 11. Obecnie jest to ul. Popiełuszki. Jeśli numeracja się nie zmieniła - a wygląda na to, że nie - jest to ten budynek: https://fotopolska.eu/62321,obiekt.html
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się