Pytania o przeszłość

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Ten widoczny "okrąglak" to przedszkole w czasach "niemieckich". Stoi do dzisiaj za domami w obrębie ulic Okólnej, Roosevelta i Ludowej.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Dodam, że teraz mieści się tam CARITAS kościoła św. Antoniego. Jest tam bodajże przytulisko i jadłodajnia.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Tym razem zapytam się o budynek Internatu ZSG przy ul. Bohaterów Stalingradu. W literaturze niemieckiej jest on określany jako dom Ferdinanda Grassa. W pewnym okresie został znacznie przebudowany - jeszcze w latach 30. wyglądał tak, jak na zdjęciach:

Obrazek Obrazek

Moje pytanie dotyczy właśnie tego, kiedy miała miejsce owa przebudowa. Podejrzewam, że jeszcze przed 1945 r., ale nie mam na to dowodów. I przy okazji prosiłbym o wszelkie informacje na temat tego budynku :)
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Jak już jesteśmy w trakcie przebudów to zapytam o CENTRAL HOTEL. Czy został przebudowany? Na niektórych zdjęciach balkon, czy wykusz nad wejściem "trzymają" dwa "giganty", a innych już wejście jest bodajże z jakimiś kolumnami. Mam na myśli ten na rogu Śródmiejskiej. Na przeciw Arsenału.

Obrazek
Zdjęcie może nie najlepszej jakości, przed albo po przebudowie.

Obrazek
Kolejne zdjęcie.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Budynek został zniszczony przy zdobywaniu miasta w 1945 roku.
Dzisiaj nie ma po nim śladu.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

BOGDAN pisze:Budynek został zniszczony przy zdobywaniu miasta w 1945 roku.
Dzisiaj nie ma po nim śladu.
Nie ma go obecnie, to fakt. Ale czy PRZED wojną został przebudowany. Bo oba zdjęcia pochodzą sprzed wojny, ale się różnią. Znaczy się musiała nastąpić jakaś przebudowa. I chodzi mi o to kiedy i gdzie? :wink:
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Na pierwszym foto - nie jest to Central Hotel.
Ten budynek akurat się zachował. Możesz tam sobie kupić m.in. telefon komórkowy.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Tak, nie jest sfotografowany "twarzą w twarz" z obiektywem, ale jest zaraz obok. I widać wyraźnie że wygląda inaczej niż ten po prawej na drugim zdjęciu. I o to się rozchodzi. :wink: Ja znam pilskie śródmieście, a chodzi mi tylko i wyłącznie jak już powiedziałem o Central Hotel, a dokładniej o jego przebudowę!! :D :wink:
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Dopiero po chwili załapałem, o co Ci chodzi ;). Owszem, porównując zdjęcia widać, że wejście do hotelu zostało poszerzone, a przy okazji zlikwidowano podtrzymujące wykusz giganty czy też atlanty (bo chyba tak to się "fachowo" nazywa). Nie wiem kiedy miała miejsce ta przebudowa - najstarsza znana mi pocztówka z poszerzonym wejściem pochodzi z 1934 r.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Naprawdę takie niezrozumiałe? :wink:
Jeżeli najstarsza jest z 1934 to pewnie na początku lat 30 to się zdarzyło.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Aby nie było wątpliwości co do pierwotnego wyglądu wejścia Central Hotel umieszczam skan mojej widokówki z 1911 roku.

Obrazek

Zdjęcie zrobione w stronę Bismarckstrasse i są wyraźnie widoczne owe "giganty"
Pozdrawiam!
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Dzięki za umieszczenie, niestety nie miałem takiej, aby dokładnie pokazać o co mi chodzi.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Tak wyglądał Central Hotel po przebudowie wejścia:
Obrazek

A to na dowód, że budynek Internatu ZSG został przebudowany jeszcze przed 1945 r.:
Obrazek

A oto pocztówka z 1962 r. Interesujący napis...
Obrazek
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Dzięki SA108 za zdjęcie CENTRAL HOTELU, "twarzą w twarz".
Faktycznie ciekawy napis. Ciekawe kiedy się tam pojawił. I dlaczego?

----

Mam problem z przestrzennym umieszczeniem tego na ul. 11 Listopada
W którym miejscu teraz zaczyna się to zdjęcie?
Obrazek

10 minut po załadowaniu, po przyglądaniu się zdjęciu, już nie potrzebuje pomocy. Jest to wlot 11 listopada do Sternplatzt czyli pl. Konstytucji :D
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Witam, mam pytanie odnośnie budynku z wieżyczka wskazanego strzałką na poniższej fotce (lata 20-te - 30-te). Czy ktoś ma jakiś pomysł co do jego lokalizacji, może też jakieś lepsze fotki?

Obrazek

Pozdrawiam,
Rafał
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Bardzo fajna panorama. Byłbym wdzięczny za zamieszczenie całej fotografii w miarę możliwości o dobrej rozdzielczości. Ewentualnie proszę na e-maila. Moim zdaniem jest to budynek, który obecnie stoi na rozwidleniu obecnej ul. Dąbrowskiego i Śniadeckich. Choć wygląda on teraz trochę inaczej nie wykluczone jest, że w przeszłości wyglądał jak na przedstawionej fotce. Nikła można powiedzieć zabudowa może sugerować, że są to wczesne lata 20-te. Foto zapewne wykonane zostało z wieży kościoła Św. Jana przy ul. Okrzei. Nie upieram się przy swoim ale może coś zasugeruję.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Kiedyś również zainteresował mnie ten budynek, jako że jest on widoczny na wszystkich panoramach miasta wykonywanych ze Wzgórza Mewisa oraz na powojennych zdjęciach z wieży kościoła św. Rodziny. Nigdy nie miałem jednak zdjęcia tak dobrej jakości jak Twoje. To dawna hala odlewni zakładów OEW, po wojnie oddział poznańskiego "Pometu":

Obrazek

Zwróćcie uwagę na charakterystyczne elementy, widoczne na obu zdjęciach: wieżyczkę po lewej stronie, świetlik na dachu, trójkątny szczyt z półokrągłym oknem.
Tak na marginesie, ten budynek od jakiegoś czasu jest opuszczony i pojawiła się na nim tabliczka ostrzegająca przed groźbą zawalenia. Cały teren jest przeznaczony na sprzedaż. Hala pewnie zostanie wyburzona, a szkoda jej, bo to naprawdę ciekawy obiekt.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Oto całość fotografii:

Obrazek

Widać, że jest to świetnej jakości zdjęcie robione ze Wzgórza Mewisa.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Oczywiście SA108 ma rację. Dopiero cała fotografia pozwala ,,złapać" właściwy kierunek. Dzięki za fotkę. Rarytasik
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

:shock: Równie pięknej fotki naszego miasta chyba jeszcze nie widziałem.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

Zawsze kiedy oglądam tego typu fotki to robi mi się przykro :cry: Piła była kiedyś taka piękna...
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Trzeba mieć na uwadzę, że chyba duża w tym zasługa czarno-białych fotografii, które mi wydają się ostrzejsze od współczesnych kolorowych i oddać detale, a poprzez brak natłoku barw łatwiej im wytworzyć klimat. Ponadto ówczesny sprzęt fotograficzny był taki, a nie inny i w porównaniu ze współczesnym może wydawać się lepszy. Zdjęcia wydawały się mieć duszę. Świat to zestawienie często zestawienie nijak pasujących do siebie barw, a na fotografi czarno-białej tego poprostu nie widać. Pamiętajmy także o tzw. sepi. Współczesne fotografię wydają mi się w związku z tym zbyt "reportażowe", a duża w tym zasługa tego, iż są właśnie kolorowe.
Ale przyznaje, iż architektura (i jej stan) mogła być lepsza.
Tak mi się wydaje. ;) Sorry za offtopic.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

drstein pisze:Zawsze kiedy oglądam tego typu fotki to robi mi się przykro :cry: Piła była kiedyś taka piękna...
Dokładnie, aż żal ściska.
A a propos budynku - okropnie by go było szkoda, gdyby go rozebrali. Ładny budynek, może można by go przerobić na ostatnio modne "lofty" czyli mieszkania w starych budynkach fabrycznych. Budynek jest o ciekawej architekturze, nie jest jakimś "fabrycznym barakiem".
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

W innym miejscu forum jest wątek dotyczący Pana Kuklińskiego i jego związku z naszym miastem. Ja chciałbym zapytać, czy posiada ktoś informacje na temat związku z naszym miastem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Słyszałem z wielu źródeł, że prawdopodobnie dowodził jakimś oddziałem WP w czasie zdobywania Piły w 1945r. Niestety w żadnych dokumentach nie natknąłem się na taką informację, a biografii Generała też nie znam na tyle aby to potwierdzić. Jeżeli to jest plotka to ciekawy jestem skąd się wzięła. Taką informację słyszałem wielokrotnie na przestrzeni lat.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Ja zupełnie inną historię pamiętam (koniec lat 70-tych, początek 80-tych). Kiedy na /Hamrach/ tak się jeszcze wtedy mówiło, wybudowano muzeum wyzwolenia miesta Piły, w Pilskiej gazecie była wzmianka, o gen. Jaruzelskim. On nie wyzwalał miasta. Proponuję sprawdzić w archiwach. Niestety roku nie pamiętam. Pierwszy raz dowiedziałem sią z tąd, że taka plotka "chodziła" po mieście. Nie przypominam sobie nic poza tym, że przeszedł "bokiem" tak się wtedy określało. Gdyby wyzwalał miasto to wszyscy by o tym wiedzieli, nawet miałby swoją ulicę.

Pozdrawiam
Tom
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się