Pytania o przeszłość

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Ta fotografia mogła być wykonana z tego budynku.

Obrazek

Ale to tylko moje spekulacje.

Pozdrawiam
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Marek pisze:3. Gdzie znajdowała się Schonrocks Villa?
Masz rację. Willa ta stała do 1945 roku na rozwidleniu Rüster Allee i Berliner Strasse /na dzisiejszej Drygasa w bezpośrednim pobliżu pawilonu handlowego/. Po drugie stronie tej wilii mniej więcej na jej wysokości była kaplica baptystów, o której swego czasu pytałeś. Ostatnia fotka jest świetna pod względem poznawczym. Piękny widok z willi na gimnazjum, o który toczył się na forum spór. A po lewej stronie u dołu zachowany do dziś budynek.
Kim był Emil Schonrocks? W połowie lat 90-tych XIX wieku był skarbnikiem pilskiej kasy miejskiej. I w tym czasie wybudował willę o której mowa. Miała nr 1. Jak widać była sporych rozmiarów i świadczyła o dość pokaźnym zapleczu finansowym jej właściciela. Wydaję mi się, że fotka stanowi fragment pewnej całości /widziałem kiedyś kopię pocztówki z tym elementem budowli, być może na tym forum. Nie śledzę wszystkich wątków/. W połowie pierwszego dziesięciolecia XX wieku właścicielem tej willi została jego żona Anna. A później to jak zwykle bywa sprzedaż i nowy właściciel.
Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Dziękuję za wyjaśnienia i pozdrawiam.

Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

To zdjęcie:

Obrazek

w źródłach niemieckich jest opisywane jako "Militärfliegerschule Albatros in Schneidemühl 1914-18". To wszystko, co na ten temat potrafię powiedzieć.
Co do firmy Auto-Union - oparłem się na wspomnieniach przedwojennego mieszkańca tego budynku, mało prawdopodobne jest więc, że pomylił on numery domów, chociaż nie jest to niemożliwe. Co w takim razie wg książek adresowych znajdowało się pod nr 6?

Obrazek

Chciałbym zwrócić uwagę, że na tym zdjęciu po lewej widoczny jest zakład kamieniarski Wilhelma Peglowa założony w 1875 r. i mieszczący się przy ówczesnej Berliner Strasse 2/3. W latach 20. właścicielem tego zakładu był Otto Jeschke. Ale to już OT.
I na koniec jeszcze pytanko - czy ma ktoś może stare zdjęcia dawnej elektrowni miejskiej przy dzisiejszej ul. Walki Młodych?
Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Chciałbym jeszcze, jeżeli można wyjaśnić numerację budynków przy Rüster Allee. Otóż jak podałeś Robert w innej części forum kaplica Babtystów miała numer Rüster Allee 34. Według Bogdana informacji Schonrocks Villa miała numer Rüster Allee 32 (pod warunkiem, że chodzi o ten budynek). Sugerowałoby to bezpośrednie sąsiedztwo tych budynków. W poście niżej podajesz jednak, że Schonrocks Villa miała numer 1. Tylko o jaką ulicę chodzi, czy o Rüster Allee, czy Berliner. Str. ?

Przepraszam, że dochodzę takich detali ale jest to dla mnie ważne z uwagi na porządkowanie moich zbiorów.

Pozdrawiam
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Moja informacja dotyczyła numeracji Schonrocks Villa nr 1 z okresu połowy lat 90-tych XIX wieku, kiedy najprawdopodobniej została wybudowana. Oczywiście mówię cały czas o ulicy Rüster Allee. Widać to na Twojej fotce rozpoczynającej ten wątek /jest w rozwidleniu ulic jako pierwsza budowla - z lewej strony dzisiejsza Drygasa a z prawej Boh. Stalingradu/. Ta budowla zawsze aż do roku 1945 była na początku ulicy z prawej strony, ale nieco w głebi. O ile na przełomie wieków XIX/XX znana była jako Schonrocks Villa /czego dowodem jest jej fotka z nazwą/ to w latach późniejszych zmieniając kolejnych właścicieli powoli o niej zapomniano. Nie jest to budynek o którym mówi 'Bogdan".
Odnośnie Kaplicy Baptystów. Kaplica Babtystów miała numer Rüster Allee 34 /to są dane z 1930 roku/. Dziś uplasowałbym ją na wysokości baru "Pod klonem". Następny był numer 35 i na samym rogu z dzisiejszą ulicą Drygasa i Stefana Okrzei był numer 37. To był parterowy budynek, który zachował sie o ile pamietam do połowy lat 90-tych. Tam były do końca jakieś warsztaty. W latach 30-tych miał tam warsztat i sprzedaż aut niejaki Pufahl Gebruder. Rozbiórkę tej budowli widziałem osobiście. Tak więc naprzeciw kaplicy /mniej więcej/ stała willa Schonrocks. A tak przy okazji, "Marku" - popatrz na zdjęcie kaplicy i zauważ jak układają się cienie na tym budynku. To również jest wskazówka pozwalająca określić wstępnie położenie tej budowli, i nie tylko tej.
To na tyle.
Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Chociaż nie bardzo wiem o co chodzi z tymi cieniami. Domyślam się jedynie, że można na tej podstawie ustalić mniej więcej kierunki Świata, ale to też zależy chyba od pory dnia kiedy fotka była robiona.
Poniżej przedstawiam kolejne foto i prosiłbym o określenie przeznaczenia zaznaczonego obiektu z charakterystyczną wieżyczką. Czyżby to była jakaś remiza strażacka?

Obrazek

Foto pochodzi z około 1930 roku.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Ze zdjęcia wynika, że ten budynek stał na skrzyżowaniu Karlstrasse i Thorner Strasse, czyli w miejscu płn.-zach. narożnika dzisiejszego pl. Domańskiego. Mogę się mylić, ale w tym rejonie znajdowały się kiedyś stajnie przeznaczone do obsługi targu końskiego na terenie dzisiejszego pl. Staszica. Wiadomo mi, że stały one na miejscu budynku rejencji oraz przy krótkiej, ślepej uliczce zwanej Stallgasse (w tłumaczeniu na polski ul. Stajenna). Później została ona nazwana Karlgasse i prowadziła od skrzyżowania Karlstrasse i Bülowstrasse w kierunku cmentarza żydowskiego. Przy niej znajdowały się ostatnie stajnie zburzone w 1934 r. Możliwe, że budynek ze zdjęcia to także jedna z dawnych stajni. Zaznaczam jednak, że jest to tylko moje przypuszczenie i nie mam żadnych dowodów na jego potwierdzenie.

P.S. Przeglądając ostatnio zdjęcia z Neuer Markt zauważyłem tuż obok pomnika cesarza Wilhelma taki dziwny obiekt:

Obrazek

Czyżby oryginalny pomysł na reklamę? ;)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Mam pytanie dotyczące budynku Miejskiej Kasy Oszczędności i Miejskiej Uczelni Handlowej stojącego na rogu Milchstrasse i Posener Strasse (ul. Sikorskiego i Śródmiejska):

Obrazek

Budynek został spalony w 1945 r., ale jego boczne skrzydło wzdłuż ul. Sikorskiego stało jeszcze wiele lat po rozbiórce ruin głównej części. Widać je m.in. na tym zdjęciu po lewej:
http://www.dawna.pila.pl/galeria/ruiny/Pila-CAB0023.jpg
Obecnie na jego miejscu stoi ten budynek:
http://www.schneidemuehl.net/Bilder/Pil ... se_jpg.htm
Czy jest możliwe, aby skrzydło od ul. Sikorskiego stanowiło pozostałość po przedwojennym budynku, do którego podczas odbudowy dołączono nową część od ul. Śródmiejskiej? Jeśli by założyć, że zniszczeniu uległa część tego skrzydła położona bliżej ul. Śródmiejskiej, to zgadza się nawet ilość i układ okien oraz położenie wejścia.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Pytania o przeszlosc.

...Ta strona o Pile jest kopalnia historii, ktora na nowo jest odkrywana. Jest wiele spraw dla nas dzis nowych poruszanych na Forum. Zapewne o wielu dawniejszach ktore staly sie tajemnica, jeszcze sie dowiemy.

Ten budynek w/w na rogu Sikorskiego i Srodmiejskiej odbudowywal miedzyinnymi moj ojciec, jak i cala Sikorskiego, Centrum. Wiele opowial o rozwalaniu gruzow i wykorzystywaniu fundamentow po bylych budynkach. O rozbieraniu murow i pozostawieniu piwnic, w miejscach gdzie obecnie nic na nich nie ma.

Pytanie czy budynek stanowi pozostalosc po poprzednim?
To co pamietam wspominal o "fundamentach na ktorych stawiano mury i czesc wykorzystanych piwnic" powojennej kawiarni "WRZOS". W czesci budynku od strony ul. Sikorskiego bylem dwukrotnie, od strony Srodmiejskiej - wielokrotnie i nic nie wsykazuje, ze to stary obiekt. Przede wszystkim grubosc murow jest obecnie miejsza, na zewnatrz i wewnatrz.

Musze jednak rozczarowac tych, ktorzy wierza w siec tuneli podziemnych. Moj ojciec odbudowywal miasto do polowy lat 60 -tych. Ale na nic takiego nie natrafiono. Pojedyncze magazyny, wiele bunkrow przeciwlotniczych.

Praktycznie pozostawieni zostalismy z problemem brakujacych informacji, a pokolenie ludzi ktorzy mogliby wiecej opowiedziec co przezyli i widzieli praktycznie juz odeszli zabierajac wiedze o Pile do grobu.

Pozostalo nam tu byc "przypadkowym" odkrywca tego co bylo. A jest to wiecej warte niz siedziec przed TV i nic nie robic.

Pozdrowienia
Tom
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Chciałbym zapytać, czy może ktoś z Forumowiczów posiada bliższe informacje dotyczące tego budynku. Stał on przy Milchstrasse. Może Ktoś posiada lepszej jakości taką fotografię lub inne ujęcia na których byłby widoczny ten budynek?

Obrazek


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Dom ten stał przy Milchstrasse 4 i należał do Paula Dreiera. Został zbudowany w 1926 r. wg projektu Maxa Poppa. Mam tylko niewyraźne zdjęcie lotnicze, na którym jest widoczny ten budynek:
Obrazek
Jak widać stał on naprzeciwko istniejącej do dziś willi przy ul. Sikorskiego.
Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Moje pytanie brzmi następująco. Czy wiadomo Wam coś o budynku stojącym w miejscu obecnego budynku PKO S.A. przy ulicy Wyspiańskiego?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Przed wojną w tym miejscu stał budynek 5. Szkoły Gminnej im. Marcina Lutra, zbudowany w 1892 r. Nie przetrwał on 1945 r., podobnie jak położony na rogu ul. Żeromskiego i Orzeszkowej budynek 6. Szkoły Gminnej im. Hindenburga z 1933 r. Dokładny opis (dla znających niemiecki) i zdjęcia są tutaj:
http://www.schneidemuehl.net/Geschichte ... schule.htm
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Mój ojciec twierdzi, że jeszcze po wojnie salę gimnastyczną widział. Z nieznanych mu przyczyn została ona zburzona. Pytając chciałem dociec z jaką to szkołą był związany ten budynek. Zastanawiała mnie też obecność licznych, już dość pokaźnych drzew w tym miejscu.
Za odpowiedź dziękuje.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Był to 2-piętrowy budynek. Miał m.i. 24 sale lekcyjne, kilka gabinetów przedmiotowych, pomieszczenia administracyjne (pokój nauczycielski, gabinet dyrektora itp.). Także salę gimnastyczną.

Obrazek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Jeszcze zapytam się o budynek z czerwonej cegły przy ul. Pocztowej (kiedyś była tam wytwórnia wód gazowanych). Co mieściło się w nim przed wojną?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Według książki adresowej z roku 1928, przy Poststr. nie znajdował się żaden dom.
Było to zaplecze (podwórka) budynków - Kirchstr. nr 1 i nr 2. Oba należały do - Gustav Zeek, zam. Posener Str. 27/28.
Poczta mieściła sie pod adresem - Wilhelmsplatz 16.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Teraz pytanie o czasy powojenne (nie będę specjalnie tworzył osobnego tematu): gdzie w Pile w latach 50. znajdował się Bank Rolny?
A wracając do budynku przy ul. Pocztowej - wg wykazu zabytków jest to dawny magazyn poczty zbudowany około 1926 r. Trzeba jednak pamiętać, że w wykazie jest trochę błędów.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Co się tyczy Banku Rolnego to autor książki pt. "Piła - miasto Stanislawa Staszica - Stanisław KROKOWSKI - wydana w 1956 roku, nic nie wspomina o istnieniu takowego. Nie znaczy to wcale, że go nie było.

Natomiast co do budynku przy ul. Pocztowej.
Jedna informacja nie zaprzecza drugiej. Po prostu ów magazyn nie posiadał odrębnego adresu.

Pozdrawiam
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Ostatnio wpadło w moje ręce ciekawe zdjęcie, wykonane przez fotografa Graszyńskiego.
Data pod zdjęciem 26 kwiecień 1905 r.
Wg podpisu zdjęcie przedstawia Pensjonat "Mudrack".
Czy ktoś z forumowiczów może udzielić bliższych informacji o tym obiekcie.

Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Pensionat "Mudrack" znajdował się przy Rüster Allee 31. Jego właścicielką była Elise Mudrack.
Foto musiało być robione najpóżniej w okresie I wojny światowej.

Dane z roku 1928.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Też gdzieś czytałem, że ten pensjonat był przy Rüster Allee, ale znalazłem takie zdjęcie:

Obrazek

Na pewno nie jest to ten sam budynek, może w innym okresie swojego istnienia pensjonat znajdował się przy Güterbahnhof Str.?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

BOGDAN pisze:Foto musiało być robione najpóżniej w okresie I wojny światowej.
Wielkim znawcą mody nie jestem ale sądząc po garderobie można się z tym zgodzić.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

PO I wojnie światowej zmieniła się szczególnie moda kobieca. Zaczęto nosić krótkie suknie.

Co do budynku przy Güterbahnhofstr. to według danych z roku 1928 i 1938 nie figuruje tutaj żaden pensjonat. Także nikt o tym nazwisku nie mieszkał. Musiało to być wcześniej.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się