Fotozagadka

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Czemu w ogóle tak oszpecono tak piękny budynek - zniszczenia wojenne, czy widzimisie powojennych władz?
Jedno i drugie - budynek prawdopodobnie dość mocno został zniszczony w 1945 r., po odbudowie wyglądał tak:

Obrazek

Już w późniejszych latach nadbudowano drugie piętro i zlikwidowano wszystkie gzymsy itp. Co ciekawe w planie zagospodarowania przestrzennego jest zapisane przywrócenie budynkowi stromego dachu.
Możesz powiedzieć coś więcej o tym właścicielu willi?
Wiem tylko, że Julius Eichstädt był założycielem gazety "Schneidemühler Zeitung". W willi mieszkali pewnie jego spadkobiercy.
Uzyskałem informację, iż do lat 70-tych mieścił się w tym budynku Komiet Miejski PZPR.
Dokładnie, w 1978 r. przeniesiono go do "Berpilu".
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Zanim przeniwsiono Komitet PZPR do "Berpilu" kilka lat mieścił się on przy ul. Sikorskiego nr 81.
Dzisiaj jest tam bank.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Znalazłem takie coś na aukcji. Zagadki nie będzie bo jest napis ale proszę o trochę informacji na temet tego budynku.

Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Ten budynek znajdował się między Güterbahnhofstr. (Towarowa) a Neue Bahnhofstr. (wiadukt). Pierwotnie był w nim hotel "Kaiserhof". W latach 20. budynek został podwyższony o 2 piętra i przebudowany. Umieszczono w nim Izbę Rolniczą (Landwirtschaftskammer).
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Następnie hotel KAISERHOF mieścił się przy Alte Bahnhofstr.

Obrazek

Ale to już zupełnie inna historia.

Pozdrawiam
waldemar t. piatek
Posty: 38
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:20
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: waldemar t. piatek »

Komitet Miejski PZPR nigdy nie mieścił się w budynku obecnej biblioteki przy ul. Buczka, czego nie można powiedzieć o NSZZ Solidarność, bo to tam właśnie w 1981 r. znajdowały się biura Zarządu Regionu Solidarności w Pile z mjr. Eligiuszem Naszkowskim na czele. Co się zaś tyczy KM PZPR a potem też KW PZPR, to instytucje te mieszkały do dnia 1 maja 1980 r. przy ul. Sikorskiego, w budynkach w których dziś mieści się oddział banku WBK BZ, a także w sąsiednim gmachu w podwórku, gdzie z kolei w latach 90-tych znajdował się Oddział Obrotu Towarowego Rejonowego Urzędu Poczty oraz stacja paliw Wojewódzkiej Kolumny Transportu Sanitarnego. W dniu 1 maja 1980 r. KW PZPR i KM PZPR przeniesiono uroczyście do tzw. Białego Domu, czyli gmachu partii przy ul. Dąbrowskiego, który dziś jest swoistym centrum pilskiego biznesu i siedzibą m.in. jednej z pilskich telewizji kablowych VECTRA TV. Ale to jak gdyby inny temat.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

Otóż postanowiłem zasięgnąć informacji u źródła. Rozmawiałem z dyrektor biblioteki p. Marią Bochan, która potwierdziła, że w budynku przy ulicy Buczka w przeszłości mieścił się m.in. komitet PZPR. Kto, jak kto, ale ona chyba zna dobrze historię miejsca, w którym pracuje.
p. Z
PRZYJACIEL
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2007, 22:30
Lokalizacja: Piła

Post autor: p. Z »

W 1972 r. Krajowa Agencja Wydawnicza "RUCH" wydała widokówkę z omawianym budynkiem i widnieje na nim napis PZPR (posiadam taką w swoich zbiorach). Natomiast wspominanie na tym Forum o ludziach, którzy przyczynili sie do nieszczęścia innych jest bardzo nieuczciwe. Bo o szpiegach, donosicielach, konfidentach zawsze mówi się, że to ludzie, którzy działąją na szkodę swoich bliskich. Jeżeli ktokolwiek wspomina P. Naszkowskiego i temu podobnych powinien zainteresować się tym co oni "DOBREGO" zrobili dla innych. Polecam lekturę książki: "Wojna polsko-jaruzelska stan wojenny 13 XII-22.VII 1983" autorstwa Prof. A. Paczkowskiego oraz książkę "Solidarność Pilska 1981-1989" pod redakcja Ks. Jarosława Wąsowicza SDB. Są tam opisane "CHWALEBNE CZYNY" P. E. Naszkowskiego. Lepiej byłoby gdyby nazwisko to nigdy nie padało na tym Forum.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Czytam, czytam, przeczytałem każdy Post tego Tematu i nie rozumiem Adresata p. Z który napisał: "Natomiast wspominanie na tym Forum o ludziach, którzy przyczynili sie do nieszczęścia innych jest bardzo nieuczciwe"

Czy ten ogólnikowy i niepełny list dotyczy na pewno tego Forum i tej Strony?

Tom
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Tom masz rację trzeba mówić o wszystkim, nie można wymazywać historii.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

Również nie bardzo rozumiem wypowiedzi p. Z. Naszkowski nie jest postacią, którą możemy się chlubić, ale co jest nieuczciwego w tym, że na forum wymieniane jest jego nazwisko? Skoro jego postać opisywana jest w książkach nt. Solidarności, to dlaczego nie możemy o nim dyskutować na forum? Zresztą w tym wątku zostało tylko wymienione nazwisko tego człowieka.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Fotozagadka

Post autor: Krzysztof Ju »

Odkurzam wątek, bo dzisiaj na Facebooku pan Dariusz Janecki wrzucił zdjęcie sprzed 1945 roku i zastanawia się, gdzie je zrobiono. Cytuję jego pytanie z załączonym zdjęciem oraz dodatkowo pod tym zdjęcie już wszystkim znane a również udostępnione przez pana Dariusza.
Znalazłem kiedyś to zdjęcie u kolegi. Pochodziło z albumu niemieckiego żołnierza. Zastanawiam się czy to zdjęcie zrobiono gdzieś w okolicach ul. Głuchowskiej?
Obrazek

Rok 1936
Obrazek
jankes61
Posty: 8
Rejestracja: 12 cze 2014, 20:12

Re: Fotozagadka

Post autor: jankes61 »

Jeśli można to wrzucę tu kilka fotek z tego albumu. Niestety zdjęcia zrobiłem ze skanu albumu. Album został znaleziony gdzieś w Pile. Nie pamiętam w jakich okolicznościach trafił do kolegi. Pozwolił mi go zeskanować co skrzętnie uczyniłem. Album rozpoczynają zdjęcia z 1934 roku i kończą się zdjęciami z 1941 r. Jak zauważyłem jest kilka stron poświęconych Naszemu miastu. Od 1939 są zdjęcia zapewne z frontu.
Jakość "wrzuconych" fotek nie jest rewelacyjna gdyż zrobiłem je przed chwilą ze skanów.
Pozdrawiam

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dla porównania dołożyłem kilka zdjęć zeskanowanych bezpośrednio z albumu.

Obrazek
1934 r.

Obrazek
1935 r.

Obrazek
1935 r.

Obrazek
1935 r.

Obrazek
1935 r.

Obrazek
1936 r.

Obrazek
1936 r.

Obrazek
1939 r.

Obrazek
1940 r.

Obrazek
1941 r.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Fotozagadka

Post autor: SA108 »

Te zdjęcia już kiedyś pojawiały się na forum, m.in. tutaj: viewtopic.php?p=1695#p1695
Cztery zdjęcia z 1935 r. to koszary przy dzisiejszej al. Powstańców Wlkp., drugie zdjęcie z 1936 r. to Stary Rynek. Pozostałe zdjęcia to najprawdopodobniej nie Piła (zdjęcie z 1934 r. przedstawia koszary w Szczecinku).
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się