Co z planami zagospodarowania?

Wszelkie bieżące zmiany architektoniczne zachodzące w naszym mieście.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Co z planami zagospodarowania?

Post autor: Filip »

Chciałbym prosić o linki do mapek (dobrej jakości) lokalnych planów zagospodarowania, uchwalonych przez naszą wielmożną radę miasta. Z tego co widziałem, niezła chryja. Czy nie uważacie że Śródmieście powinno pozostać śródmieściem i nie powinno się zmieniać jego układu, ba nawet rekonstruować starówkę :?: - Liczę na głosy poparcia :)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Przede wszystkim przeniosłem do odpowiedniego działu ;). Na początek polecam stronę www.miastowirtualne.pila.pl .
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Przepraszam za dział :oops: . Znalazłem tą stronę jakiś czas temu i jestem zbulwersowany tym co chce zrobić nasze miasto ze Śródmieściem.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Mnie najbardziej bulwersują plany rozbiórki wielu starych kamienic, i to wcale nie chodzi o rozpadające się rudery... Zresztą pewnie i tak niewiele wyjdzie z tych planów. Rekonstrukcja "starówki" raczej nie ma sensu, natomiast moim zdaniem dobrym pomysłem byłaby budowa w śródmieściu budynków nawiązujących architekturą do przeszłości. Co do mapek - lepszej jakości są na http://www.bip.um.pila.pl , ale trzeba trochę się naszukać zanim znajdzie się coś ciekawego ;). Na razie wrzucam mapki śródmieścia i dawnego WOSS-u:

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Zgadzam się z przedmówcą. Jednkaże biorąc pod uwagę szybkość w realizacji planów zagospodarowania miasta, mam nadzieję, iż ten "poroniony" pomysł także upadnie i nic z niego nie będzie, czego sobie i pilanom życzę.
Wszak nie chodzi tutaj wcale o podniesienie estetyki czy też funkcjonalności śródmieścia, a tylko o "kasę". Ktoś na tym zarobi i to napewno nie szary obywatel. Dla porównania polecam przypomnieć sobie o zagospodarowaniu Motylewa i rejonu obwodnicy. Jest tajemnicą poliszynela kto na tym zarobił i jeszcze zarobi.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Bogdan, zgadzasz się z niemożnością odbudowy starówki, czy z upadkiem planów? Ja chciałbym zobaczyć chociaż wschodną pierzeje Nowego rynku, tam jest pusty plac i pozostała brukowana uliczka.

Dzięki za mapki w logicznej jakości :D
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Filip pisze:Bogdan, zgadzasz się z niemożnością odbudowy starówki, czy z upadkiem planów? Ja chciałbym zobaczyć chociaż wschodną pierzeje Nowego rynku, tam jest pusty plac i pozostała brukowana uliczka
Jeżeli miał by to być w miarę wierna replika to zgoda. Ale gdyby "coś" w stylu, to jestem przeciwny. Jeden taki przykład już mamy. Mam na myśli budynek poczty - dzisiaj Telekomunikacji. Nie wiem jakim "cudem" innwestor uzyskał zgodę od konserwatora zabytków na budowę tego pseudozabytkowego kalectwa.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

To fakt, musiałaby być to wierna replika. Według rady miasta, budynki na ul. Kolbego są nawiązaniem do przedwojennej architektury (HAHAHAHA). Jeśli chodzi o Pocztę to też jestem zawiedziony, dobrze że chociaż część się zachowała, szkoda że nie ostała się część z wieżą, a zburzone zostałoby skrzydło dobudowane najpóżniej na ul. Pocztowej - ale nie da się zmienić biegu historii.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jak dotychczas nie zauważyłem w naszym mieście ani jednego nowego obiektu, który chociażby w części nawiązywałby do swojego pierwowzoru, czy choćby do zabudowy XIX wieku. A tyle władze miasta obiecują. Szczególnie jak zbiżają się wybory samorządowe.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Dokładnie, i nie jest to dobrą stroną zabudowy naszego miasta, a szczególnie pl. Zwycięstwa, od Rodła do uliczki brukowanej. Możnaby też zrekonstruować ul. Ossolińskich dla dobrych restauracji bo tych brakuje w Pile.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

W początkach lipca br. byłem w Wydziale Architektury Urzędu Miasta i nie udało mi się uzyskać dokładniejszych kopii planów zagospodarowania Piły. Oświadczono mi, iż każdy egzemplarz stanowi druk urzędowy za który trzeba zapłacić i nie każdy może go otrzymać. Mogłem tylko pooglądać i to tylko dzięki uprzejmości pracowników.

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Jak mi wiadomo to MPZP jest aktem prawa miejscowego. Obowiązkiem samorządu jest go upowszechniać.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Owszem. Ale będzie on bez wielu danych. Okrojony maksymalnie.

Pozdrawiam
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Moim zdaniem rekonstrukcja wschodniej pierzei Nowego Rynku nie jest dobrym pomysłem. Takie budynki nie bedą pasować do obecnej zabudowy i raczej zwiększą dysonans estetyczny, jaki się odczuwa w tym miejscu. Wyobraźcie sobie: Dużo lepszym pomysłem jest budowa czegoś starego na Ossolińskich.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Jeżeli rekonsruować to Nowy i Stary Rynek, ul. Mostową, kawałek Piekarskiej, Śródmiejską, może Boh. Stalingradu, może al. Piastów z pl. Żydowskim. Po prostu w każdym mieście widać znaki czasu: tam gotycki kościół, tu renesansowe kamienice, tam jeszcze inne barokowe pałace i komunistyczne lub socjalistyczne bloki. A w Pile? Jak na makiecie zrobionej przez dziecko z drewnianych klocków... No i oprócz tego, a może nawet przedewszystkim pieczołowicie odrestaurowywanie i bycie dumnym z tego co zostało. Mieszkałem jakiś czas na ul. Kolbego i przy skrzyżowaniu 2 razy remontowali kamienice z wierzchu. Czy to ma jakiś sens?? Po prostu zaklejanie steropianem i tynkowanie na odczep się nie ma sensu. Powinniśmy dbać o to co nam zostało bo jest tego baaardzo niewiele. Liczę na głosy poparcia jeżeli chodzi o rekonstrukcję najtarszej części miasta! :) :D 8)
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jak wiadomo rekonstrukcja wymaga kolosalnych pieniędzy. A ich jak na razie nie ma i obawiam się, iż długo tak będzie. Na sponsorów nie ma co specjalnie liczyć. Bo niby dlaczego miałby ktoś z "Zachodu" dać na to minimum kilkaset milionów euro? W zamian za co? A co z istniejącymi blokami-brzydactwami? Można rozebrać, ale kto da ich mieszkańcom nowe mieszkania? Władze miejskie nie dbały i nadal nie dbają o temat rekonstrukcji. Robi się "niby stylizację" ale pasuje to jak przysłowiowa pięść do nosa. Ale najważniejsze, iż inwestor buduje taniej. I tak powstają następne "cuda" architektoniczne.

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Fakt. Bunkier/schron zwany domem handlowym Alfa to dobry tego przykład.
Co do rekonstrukcji którą lepiej chyba nazwać stylizacją, obawiam się że na przeprowadzenie jej na wiekszą skalę ze względu na brak środków - jeżeli kiedykolwiek ona nastąpi - to przyjdzie nam czekać jeszcze lata. Pozostaje nam tylko ewentualnie odpowiednia zabudowa niezagospodarowanej przestrzeni. Być może jednak zwycięży koncepcja nowoczesnego budownictwa, która można by przyjąć o ile faktycznie przedstawiałaby jakąś wartość.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Oczywiście że wymaga pieniędzy, ale przecież nikt nie mówi o rekonstrukcji w jeden rok. Warszawę odbudowywali do późnych lat 50-tych, a nawet później odbudowywano różne zabytki (np. na pl. Teatralnym zrekonstruowano fasadę pałacu Jabłonowskich, są plany o odbudowie Pałacu Saskiego (Grób Nieznanego Żołnierza). Z drugiej strony z tego co mi wiadomo, bloki przy placu zwycięstwa sa zbudowane z czerwonej cegły. Można by ją wykorzystać choć w części. A propos mieszkań, to w zrekonstruowanych kamienicach, coś sie znajdzie, a jak grzyby po deszczu powstają osiedla TBS (w Pile ludności raczej ubywa niż przybywa). A nowoczesna architektura w Pile w wykonaniu architektów miejskich to kwiatek do korzucha! Gdzie w Pile pasuowałyby kilkupiętrowe szklane budynki albo nowoczesna architektura! Po prostu Piła ma fatalne plany zabudowy terenów. Powstają sypialnie z jak najgęściej utkanymi blokami (Zielona Dolina) zamiast nowych ładnych osiedli z dużą ilością zieleni.

A pozatym - czy nie wygląda to pięknie i czy się nie robi smutno jak się na to patrzy?
http://www.schneidemuhl.net/grafika/Szw ... ski-14.jpg
luther
Posty: 25
Rejestracja: 04 wrz 2006, 18:10

Post autor: luther »

Aż żal patrzeć na te kamienice :(
Szkoda że ich nie ma.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

To, iż "twórcy" pilskich budynków nie należą do "asów" w swoim zawodzie to widać gołym okiem. Jedno "paskudztwo" pogania drugie. Zero szerszego myślenia. Dobrze, że nie budują 100-piętrowych klocków bo się nie da.
Jedyna "korzyść" jaka pozostała po zniszczeniu miasta to fakt, iż można było zbudować dwupasmowe, przelotowe ulice. Przy poprzednim (przedwojennym) układzie komunikacyjnym przejechanie przez miasto trwało by bardzo długo. Już dzisiaj jest z tym problem w godzinach szczytu.

Pozostało nam tylko ponarzekać, bo o poprawie sytuacji nie ma co marzyć.

Pozdrawiam
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

luther pisze:Aż żal patrzeć na te kamienice :(
Szkoda że ich nie ma.
Mam to samo. Ilekroć bywam na placu Zwycięstwa zawsze robi mi sie smutno. Uważam, że to jedno z najbrzydszych miejsc w Pile. I nie zmienia tej opinii żadne zielone trawniki, czy krzaki. Sentyment mam wyłacznie do 7 czy 8 kasztanowców.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Filip pisze:Oczywiście że wymaga pieniędzy, ale przecież nikt nie mówi o rekonstrukcji w jeden rok. Warszawę odbudowywali do późnych lat 50-tych, a nawet później odbudowywano różne zabytki (np. na pl. Teatralnym zrekonstruowano fasadę pałacu Jabłonowskich, są plany o odbudowie Pałacu Saskiego (Grób Nieznanego Żołnierza). Z drugiej strony z tego co mi wiadomo, bloki przy placu zwycięstwa sa zbudowane z czerwonej cegły. Można by ją wykorzystać choć w części. A propos mieszkań, to w zrekonstruowanych kamienicach, coś sie znajdzie, a jak grzyby po deszczu powstają osiedla TBS (w Pile ludności raczej ubywa niż przybywa). A nowoczesna architektura w Pile w wykonaniu architektów miejskich to kwiatek do korzucha! Gdzie w Pile pasuowałyby kilkupiętrowe szklane budynki albo nowoczesna architektura! Po prostu Piła ma fatalne plany zabudowy terenów. Powstają sypialnie z jak najgęściej utkanymi blokami (Zielona Dolina) zamiast nowych ładnych osiedli z dużą ilością zieleni.
Co do odbudowy Warszawy to o tym jak jest/była czasochłonna to świadczy fakt, że Zamek Królewski odbudowano dopiero w latach 70-tych.Słowo w przypadku Warszawy to także pewien skrót myślowy.Jak wiadomo Warszawa przybrała po wojnie już inny charakter,czego przykładem jest MDM. Jeśli już pokuszono się odbudowę przedwojennej to obiekt powstały był wersją "uszczuploną" swojego pierwowzoru. Wiele budynków nie odzyskało już licznych zdobień. Pamiętajmy także, że odbudowa Warszawy to swego rodzaju grabież. W celu pozyskania surowca niszczono cenne, dobrze zachowane obiekty z innych miast Polski (Piła, Wrocław). Jak dla mnie odbudowa stolicy nie jest ani dobrym przykładem, ani powodem do dumy. To taka mała dygresja, zamieszczona po to jak duże problemy mogą się pojawić przy okazji "odbudowy". ;)
Co do współczesnego budownictwa mieszkaniowego to niepokojąca jest ogólnopolska tendencja budowy zwartej. Piła dostarcza przykładu Zielonej Doliny czy Słonecznego Wzgórza, ale i również w innych miastach obserwuje wręcz ścisk na nowych osiedlach. Budowę osiedli przypominających wręcz getta. Jak mi wiadomo stoją za tym wysokie cenny gruntów. Może tak krytykowane budownictwo okresu PRL nie cieszyło się dużym metrażem i ciekawymi elewacjami, ale znacznie lepiej radziło sobie za zagospodarowaniem przestrzeni. Wbrew pozorom te klocki też mają swój urok. ;)
Co do rekonstrukcji starej zabudowy. Obawiam się, że jest zbyt wiele problemów by móc to zrealizować. Przede wszystkim koszty.Budowa nowy mieszkań w miejsce utraconych starych jest spora.Nie sądze,że mieszkańcy bedą chcieli je pokryć dobrowolnie,a miasto w chwili obecniej na to niestać. Myślę, że mogłaby przy tym ucierpieć istniejąca sieć komunikacyjna, z którą i tak już mamy problemy. Myślę, że w pkt. widzenia inwestorów rekonstrukcja strarych budynków może być kłopotliwa. Budynki takie mogą nie być atrakcyjne ze wględów funkcjonalności czy przystosowania dla osób niepełnosprawnych.
Osobiście wolałbym żeby wszelkie zmiany jakie miałyby nastąpić były ewentualnym kompromisem między nowoczesnością a zachowaną starą zabudową.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Fakt, Warszawa odzyskała tylko najważniejsze zabytki, bo praranoją byłoby odbudowywanie jej całej, do przedwojenych granic. A pl. Kostytucji czy jak kto woli MDM to bardzo ciekawy przykład architektury socjalistycznej, tak samo jak PKiN. Jak dla mnie stolica powinna była być odbudowana ze wzhględu na to aby pokozać ze umieliśmy się podnieść. Fakt że działało to na dziwnych zasadach, ale ca za PRL-u nie było dziwne. Chciażby budowa hotelu RODŁO w Pile.
Zawsze pojawia się problem kosztów, ale jak już mówiłem wszystko powoli i stopniowo. A mówiąc rekonstrukca, mam na myśli tylko i wyłącznie fasady, które stały "od ulicy". Mieszkania, lokale lyb inne rzeczxy zostałyby przystosowane do nowoczesnych potrzeb. Tak samo - znowu odwołam się do Warszawy - zostły odbudowane tamtejsze kamienice. Z nowym rozkładem mieszkań itp. Tylko na Starym Mieście jest kilka faktycznie zrekonstruowanych kamienic z przeznaczeniem na Muzeum m. st. Warszawy.

A propos wypowiedzi drstein-a
Ja też żałuję ze chociaż kilka, kilkanaście budynków nie zachowało się, wtegy inaczej wyglądaoby pilskie śródmieście i racja że nie wyglada ono teraz lepiej przez kilka krzewów czy donicę z pelargoniami.
A propos wypowiedzi BOGDANA:
Podejrzewam, że centrum mogłoby się przenieść bardziej w w stronę dworca, zaraz po wojnie, dawny rynek Żydowski był głównym placem Piły. Podejrzewam również, ze drogi przelotowe przez miasteo porowadzono by trochę inaczej i z czasem Stare Miasto byłoby wyłączone z ruchu.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Myślę, że generalnie jest zbyt wcześnie by o tych zamierzeniach dyskutować. Nie stać nas i nie prędko będzie. Ponad to za kilka lat mogą pojawić się nowe okoliczności, rozwiązania, potrzeby, trendy. W tej chwili np. obserwować możemy pogoń za jak największym zagospodarowaniem centrów miasta. W tym celu buduje się chociążby wysokie budynki i parkingi podziemne, by w ten sposób osiągnąć jak największe powierzchnie. Czy budowa niskich, dwupiętrowych kaminic temu nie przeczy? Zobaczymy.
Jedno można przypuszczać, że nawet Niemcy dokonali by licznych zmian i udogodnień w zabudowie jaką my obecnie im zazdrościmy. Centrum ma przede wszystki mądrze służyć całemu miastu (i nie tylko jemu) i myśle, że w tej kwestii wielkich wyjątków by nie robili.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Nie zgodzę się z tobą, ziolek. Wcale nie przeczy, po prostu chcę przywrócić to co ma większość miast w Polsce /lub nie w Polsce/ zbudowanych przed wojną i nawet 40 tys. Kołobrzeg odbudował coś na wzór starówki, choć akurat mi się nie za bardzo to widzi. Warszawa - niestety będę się często odwoływał do tego miasta - przesunęła Centrum tochę na południe i zabudowała część dawnej przedwojennej Warszawy socjalistycznymi blokami. Nie neguję tego bo to paranoja - jak już powiedziałem wcześniej - odbudowywać ją od granicy do granicy. Ale Stare Miasto ma? Ma. A Piła marny pl. Zwycięstwa i Śródmiejską na której nie uświadczy się kawiarni tylko lumpex!
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się