Co z planami zagospodarowania?

Wszelkie bieżące zmiany architektoniczne zachodzące w naszym mieście.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Z przebudową dworca PKS, też się zgadzam, bo fakt beznadziejny jest.
Sklep wielkopowierzchniowy ma się chyba znaleźć w budynku zakładu przmysłowego, obok nowej galerii przy Szkole Policji? Może nie najlepszy pomysł, podobnie jak np. Netto i Lidl na tej samej ulicy oddalone od siebie o dwa domy.

Może i budynki nie są rewelacyjne, ale są w takim miejscu, że nikomu nie przeszkadzają. Rozumiem burzenie starych, niezbyt ładnych kamienic, które po prostu się już nie nadają do zamieszkiwania, a w ich miejscu ma biec nowa droga. I stoi jeden tak brzydki szkopuł jako przeszkoda. To jest OK. Ale zapytam - po co burzyć jeżeli w tego zburzonego miejscu ma powstać kolejny budynek, jeżeli znajdzie się inwestor?! Rozumiem, że wyględne może nie są, ale to tylko ta pierwsza parterowa. Kolejne mają naprawdę ładne ozdoby nad oknami, wystarczy się przyjrzeć. Poza tym, jeżeli już je wyburzą, a inwestora nie będzie, to zostanie tam brzydki, brudny zarośnięty plac.
Jak już wspomniałem o W-wie - miasto to wie, że ma mało zabytków z epoki i je doskonale remontuje. Fakt, że pilskie kamienicae są nierzadko mniej zdobione czy ładniesze, ale uważam że takie które mogą, powinny być odremontowane.
Ja osobiście uważam, że lepiej, aby znalazł się inwestor na remont, niż najpierw wyburzyć a dopiero potem szukać inwestora. I jeszcze na koniec - znając pilskich architektów, mielibyśmy kolejny sklep, taki ALFA :wink:
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

A ja pozwolę sobie poprzeć Filipa ;)
Jestem przeciwny jakimkolwiek wyburzeniom w tym rejonie. Budynki przy ul. 14 Lutego mają dość ciekawą architekturę i detal (np. wspomniane putta pod oknami). Co ciekawe najwyższa z tych kamienic ma zostać zachowana, co prowadzi do wniosku, że dwie pozostałe "muszą odejść", bo są... za niskie. Natomiast dobrym pomysłem jest zabudowa dalszej części ul. 14 Lutego aż do Zygmunta Starego - może wreszcie zniknie ten okropny płot i resztki zburzonej kamienicy. A już konieczne jest zagospodarowanie pustego terenu po drugiej stronie wyjazdu z dworca PKS na 14 Lutego.
Nie podobają mi się plany wyburzenia domu koło wiaduktu przy ul. Kwiatowej. Pojedynczo te domki rzeczywiście nie mają prawie żadnej wartości, ale ul. Kwiatowa to jedna z ostatnich ulic w centrum, która zachowała większość przedwojennej zabudowy. Moim zdaniem powinna zostać zachowana jako zespół architektoniczny.

P.S. Ten plan został uchwalony 5 lat temu, a nadal nie uczyniono nic w kierunku jego realizacji...
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Obawiam się, iż decyzje zapadną bez pytania społeczności pilskiej o zgodę.
A byłoby szkoda.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

SA108 pisze:A ja pozwolę sobie poprzeć Filipa ;)
Dzięki :wink:
Jestem przeciwny jakimkolwiek wyburzeniom w tym rejonie. Budynki przy ul. 14 Lutego mają dość ciekawą architekturę i detal (np. wspomniane putta pod oknami). Co ciekawe najwyższa z tych kamienic ma zostać zachowana, co prowadzi do wniosku, że dwie pozostałe "muszą odejść", bo są... za niskie. Natomiast dobrym pomysłem jest zabudowa dalszej części ul. 14 Lutego aż do Zygmunta Starego - może wreszcie zniknie ten okropny płot i resztki zburzonej kamienicy. A już konieczne jest zagospodarowanie pustego terenu po drugiej stronie wyjazdu z dworca PKS na 14 Lutego.
Fakt, pewnie tylko z tego powodu, owe kamienice zostają wyburzone. A jak podoba się np. pomysł ze szklaną nadbudową. Jeszcze a propos pozostawienia tej trzeciej - gdyby tam się coś wybudowało, to byłby tam taki galimatias architektoniczny, że lepiej chyba wyglądałyby te trzy, nawet nie odremontowane.
A ulica 14 lutego powinna być naprawdę ładnie zagospodarowana, zabudowana gęsto ładnymi budynkami, czy to nawiązującymi do architektury przedwojennej, czy nowoczesnej, bo jeżeli ktoś już się pokwapi na przyjazd do Piły, w związku z odwiedzinami rodziny, czy spotkaniem służbowym, poza dworcem, jest to pierwsze wrażenie o - no cóż - nas, naszym mieście.
Nie podobają mi się plany wyburzenia domu koło wiaduktu przy ul. Kwiatowej. Pojedynczo te domki rzeczywiście nie mają prawie żadnej wartości, ale ul. Kwiatowa to jedna z ostatnich ulic w centrum, która zachowała większość przedwojennej zabudowy. Moim zdaniem powinna zostać zachowana jako zespół architektoniczny.
Z tego też nie jestem zadowolony - ulica Kwiatowa to jakby część pilskiej historii, trudno sobie ją wyobrazić bez piękniejszych lub brzydszych domków. Jeden został odremontowany na Dom Pomocy Społecznej, dlaczego nie zrobić takiego czegoś z drugim ?! Albo dać ofertę o przetarg na przekształcenie i wyremontowanie domu na fajne, duże mieszkania. Lub prywatnemu inwestorowi, choć przy torach mieszkać to niezbyt miło. Ale cokolwiek, aby go pozostawić. Podejrzewam, że biuro, czy dyrekcja dworca mogłaby tam być, no jestem pewien, że dla chcącego nic trudnego, zby zamiast burzenia, przeznaczyć to na cokolwiek, aby nie nieszczało. Nawet fajna restauracja by się przy dworcu przydała, bo w budach przy wejściu do tunelu, to się tyklko piwa i wódy można napić. I może jeszcze "zarobić" :wink:
P.S. Ten plan został uchwalony 5 lat temu, a nadal nie uczyniono nic w kierunku jego realizacji...
Obawiam się jednak, że teraz w związku z budową obwodnicy ruszą pracę w tej części miasta, w związku z przebudową dworca PKS i zmianą organizacji ruchu, i niestey burzeniem kamienic.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

O przebudowie dworca PKS nic nie słychać, a na potrzeby obwodnicy zostanie zlikwidowany parking przed dworcem. Te kamienice nie zawadzaja.

Dobrze byłoby zabudować ten teren zwartą zabudową. Nadbudowanie szklanego czegoś na te niskie kamienice raczej do mnie nie przemawia. To jest fajny bajer, ale nie w każdym miejscu.
Szczerze mówiąc trudno cokolwiek powiedzieć, zanim nie będzie konkretnych projektów.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Kamienice nie zawadzają, to prawda. Ale największą paranoją jest to, że wg planów, na ich miejscu ma powstać co innego. To wbrew logice.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Wbrew jakiej logice?

Powiedzmy, że będziemy mieli piękną pierzeję ulicy 14 lutego od dworca PKP do okolic West-Endu, a tu na samym środku dwa przykurcze, których jedyną zaletą jest kilka dekoracji przy oknach. Nie jest to nic szczególnego.

Kwestia dykusyjną jest to, czy wyburzać, czy nie, ale trudno tej koncepcji odmawiać logiki.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Może mojej logiki? :wink: Powiedzmy że będziemy mieli tą pierzeję. Pytanie brzmi - gdzie jest WEST END :wink: . Ale wybrnę. Powiedzmy /patrząc z innej perspektywy/, że wjeżdzamy na 14 lutego od pl. Konstytucji. I mamy przedwojenną czynszówkę, która gdyby ją tylko odremontować wyglądałaby całkiem całkiem. Następnie PRL-owskie bloki, które po odremontowaniu i przerobieniu na bardziej "modern" byłyby też niezłe. Potem mamy wplecione kamienice eklektyczne /ta z chórem HALKA/, następnie Sphinx i kamieniczki. Ładnie byłoby widać zamiany które zachodziły na tej ulicy przez lata. Co z tego, że są 1-piętrowe?. Jeżeli cała ulica 14 lutego byłaby uporządkowana i reprezentacyjna, to nie przeszkadzałoby, że stoją 2 takie kamieniczki. Należałoby jeszcze np. zabudować tu i ówdzie jakąś nowoczesną architekturą i podpasować do tego PRL, aby zbyt nie odstawało, żeby nie wyglądało paskudnie z oblażniętą farbą.
Myślę, że taka ulica 14 lutego byłaby naprawdę ładną. Tylko pozostawiony widok w jednym miejscu na pl. Staszica.

Poza ulicą 14 lutego - wiele pilskich kamienic nie jest wcale szczególna, ale zastanów się jakby wyglądała np. ulica Roosevelta bez przedwojennej zabudowy. Podejrzewam, że wielka płyta. Może przecudne nie są, ale uważam że takie akcenty charakter mają.
Dlatego pomyśłałem o szklanej nadbudowie, aby oszczędzić te budynki, a jednocześnie zrobić coś na miarę miasta "myślącego", które nie buduje na miejscu burzonego dobrego budynku. Chyba, że chodzi o przebudowę jakiegoś skrzyżowania, tylko że wtedy najczęściej burzy się pod bieg nowej drogi. Widziałeś może to zdjęcie w jednym z moich postów? Taka "szklarnia na góre do wys. 2 piętra. Szkło jest o tyle fajnym materiałem, że nie samo nie jest praktycznie w żadnym stylu, więc byłoby niezauważalne, a eklektyzm typu nowoczesność plus lata przedwojenne jest ostatnio modny, i moim zdaniem ponadczasowy.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Tu już wkraczamy w kwestie gustów, bo według mnie z eklektyzmem naprawdę trzeba się obchodzić ostrożnie. Widziałem zdjęcie, które tutaj wrzuciłeś, ale po prostu nie widzę szklaniej nadbudowy w tym miejscu. Wyglądałoby to po prostu źle...
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

W takiem razie nadbudować piętro do wysokości tej kamienicy co ma zostać w stylu. Zrobić takie same okna, dekory nad nimi i dobrze odrestaurować. Nikt nawet nie będzie wiedział czy to stare z nowym czy takie od początku. A tak w ogóle przeglądając ostatnio piłę na starej fotografii, to nie wiem przypadkiem czy te kamienice nie były wyższe. "Piła na starej fotografii", str 24, zdjęcie nr 22, podpis ul. Dworcowa... . Porównajcie, czy to nie są przypadkiem owe kamienice?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

To nie są te same domy, tamte ze zdjęcia stały na rogu 14 Lutego i 11 Listopada, w miejscu bloku w którym jest księgarnia.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Fakt, pomyliłem kierunki. Po przyjrzeniu się zdjęciu innemu po przebudowie małego hoteliku, na HOTEL, widać było podobieństwa w następnych kamienicach.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Odkopuję temat, gdyż ostatnio w kontekście tematu o "rozwalaniu starych budynków" przyjrzałem się ponownie MPZP dla śródmieścia Piły w części między al. Piastów, pl. Konstytucji, 11 Listopada i Gwdą (http://www.miastowirtualne.pila.pl/ambi ... stka_A.htm).
Przyjrzałem mu się dokładniej i obciążony nowymi doświadczeniami, także projektowymi na uczelni mam spore wątpliwości do jakości tego planu w tym miejscu. Być może nie mam racji, ze względu na to, że nie znam i nie uwzględniam warunków gruntowych, własnościowych i infrastrukturalnych, ale na większość uwag raczej nie ma to wpływu.

Najwięcej wątpliwości wśród forumowiczów wzbudza ulica - wyprostowana 11 Listopada. Nie wiem, czy jej prostowanie ma sens. Być może usprawni nieco jazdę samochodom jadącym z wiaduktu, z 1 Maja i al. Piastów na most Krzywoustego, choć 1 Maja-Buczka osiągnęła już maksimum przepustowości, poszerzyć się jej nie da. Bardziej mnie jednak niepokoi to, że ulica będzie prowadzona między podwórkami kamienic a parkingiem przed Tepsą. Zamknięta może być jakimś "transparentnym przejazdem bramowym" - to chyba miało być zamknięcie osi widokowej, nie wiem, czy trafne... raczej nie w połączeniu z parkingiem i oficynami kamienic.
Jeśli już musimy się trzymać tej ulicy (nie jest to w końcu tak głupie, aby od razu zarzucać), należałoby parking przed TPSA zamienić na działkę budowlaną mieszkalno-usługową do 5 kondygnacji.
Na planie mamy taką sytuację, że główny ciąg pieszy trafia w wąskie przejście przy Alfie. Według mnie jest to mało atrakcyjna droga. lepiej ciągi piesze powiązać z ulicami, aby nie było takiej sytuacji jak na planie, że osoba, chcąca iść z Witaszka w okolice Bowlingu musiała tak strasznie lawirować między budynkami. Między tymi dwoma punktami powinna iść najważniejsza oś kompozycyjna z bankiem przy Witaszka z jednej strony i z Rodłem z drugiej. Plac, który chcemy uzyskać wyjdzie sam, jeśli przedłużymy Pocztową i kilka innych innych kresek ;)

Oto efekt kilkuminutowej pracy:
Obrazek
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Jak dla mnie ulica 11 Listopada, a to rzekome prostowanie jest jakimś totalnym skrzywieniem. Centrum miasta, generalnie tak powinno być, winno mieć przede wszystkim wpływ na poczucie i identyfikacje się z najważniejszą i najcharakterystyczniejszą dzielnicą w mieście, tak rożną w każdym z nich. I powinno służyć przede wszystkim człowiekowi, a nie samochodom, bo na trasy szybkiego ruchu, które powinny być częściej uczęszczane miejsce jest na obrzeżach pomiędzy nowymi luźnymi osiedlami. Z budową tej drogi poczekałbym do zakończenia prac przy budowie obwodnicy wewnętrznej, która połączy Śródmieście/Koszyce z Jadwiżynem, więc uciążliwość korków w centrum powinna zmaleć.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej będą glosowane nowe MPZP
- w rejonie ul. Lutyckiej http://bip.um.pila.pl/pobierz.php?File=2307_01.pdf
- przy Wojska Polskiego naprzeciwko Karpolu http://bip.um.pila.pl/pobierz.php?File=2308_01.pdf
- przy Wawelskiej między Poligonem a dawnym Drewbudem http://bip.um.pila.pl/pobierz.php?File=2309_01.pdf
- malutka działeczka przy Starym Szpitalu http://bip.um.pila.pl/pobierz.php?File=2310_01.pdf
- ul. Kościuszki i Curie-Skłodowskiej (chyba ze trzy działeczki) http://bip.um.pila.pl/pobierz.php?File=2311_01.pdf

Jest też projekt uchwały w sprawie nadania nazw ulic. W większości nie wiem, gdzie będą, bo nie ma na stronach urzędu załączników mapowych do tej uchwały.
Powstaną ulice:
- Marszałka Józefa Piłsudskiego - to jest ta "wyprostowana 11 Listopada', która wzbudza tyle kontrowersji...
- 500 Lecia Piły - obwodnica śródmiejska od al. Niepodległości do al. Powstańców Wlkp.
- Magazynowa - łącząca Wawelską z Fabryczną
- w okolicach masztu na Staszycach: ul. Mały Borek, Irydowa
- w rejonie Kossaka i Wybickiego: Pusta, Legionów Polskich
- Zielona Dolina: Rzeczna, Deszczowa
całośc tutaj: http://bip.um.pila.pl/pobierz.php?File=2315_01.pdf
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

^^ W sumie nic nowego się w planach nie pojawia, podejrzewam że to tylko po to aby ustatkować jakąś pozycję prawną tych terenów. Jednak ciekawe co się będzie działo w sprawie działek na przeciw Karpolu przy osiedlu domków jednorodzinnych. Jakieś markety przemysłowe, składy, coś w stylu SCA czy obecnej Sanity?

A co do nazw ulic - nowe trzeba jakoś nazwać, tylko znowu pojawia się idiotyzm przy prostowaniu, czy krzywieniu czy czymkolwiek tam z 11 Listopada - znowu będzie jeszcze jedna ulica o 3 numerach, bo więcej sie albo nie zmieści, albo nie będzie takiej konieczności, z powodu braku zabudowy. W Warszawie znają sytuacje na osiedlach domków i bloków, że ulic jest tak dużo - bo są właśnie takie krótkie - że pomyłek pocztowych jest od groma, bo na dwóch krańcach miasta istnieją ulice np. Azaliowa i Azalii, analogicznie jest kilkadziesiąt par takich ulic.
Podoba mi się nazwa nowej obwodnicy, fajnie jakoś uczcić w 2013 roku 500 lecie nadania /potwierdzenia/ praw miejskich, chociaż moim zdaniem ulica to jednak "ciut" za mało :)
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Ulicę koło 11 Listopada trzeba jakoś nazwać, bo jakby nie patrzeć będzie praktycznie równoległa do dzisiejszej 11 Listopada. Bardziej niż nadmiar nazw ulic dezorientują różne dziwne odnogi...

Tereny na Wojska Polskiego to magazyny i chyba produkcja mająca obsługiwać i być obsługiwana przez lotnisko... Dość dalekosiężne plany, ale lepiej takie niż krótkowzroczność.
Jakiekolwiek by nie były te plany, dobrze, że się pojawiają, bo oprócz tego, że uporządkowują przestrzeń miasta, na ich podstawie łatwiej dostać pozwolenie na budowę.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

^^ Jasne, że ulicę trzeba jakoś nazwać, tylko, że czy naprawdę musimy tworzyć nową dróżkę, która stworzy skrzyżowanie 5 ulic, a przeciwko której jest tyle argumentów, jak choćby to, że będzie ona na tyłach kamienic i domu handlowego ALFA, które nigdy nie staną sie frontami no jakby nie patrzeć.

A z tymi terenami obsługującymi lotnisko na przeciwko Karpolu jestem niesamowicie zdziwiony! Po pierwsze nie słyszałem, żeby lotnisko miało się w jakikolwiek sposób rozbudowywać, nie powstanie tam ani terminal, a użytkowane będzie tylko przez Aeroklub, poza tym transport do obsługiwania lotniska też nie będzie bardzo prosty, takie rzeczy chyba lepiej umieszczać przy nowo zbudowanej obwodnicy.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Skrzyżowanie tych ulic będzie miało 4 wloty a nie 5.

Obrazek

Nie będzie można wjechać bezpośrednio w 14 Lutego. Trzeba będzie jechać przez nową ulicę. Do dworca główny ruch musi sie wtedy przenieść na Towarową, Kwiatową i obwodnice śródmiejska. 14 Lutego stanie się drogą lokalną. http://miastowirtualne.pila.pl/ambitne_plany.htm

Plan dotyczący terenów obsługujących lotnisko ma sens. Miasto konsekwentnie trzyma się koncepcji, że lotnisko kiedyś tam będzie i tworzy plany, które mają sprzyjać jego rozwojowi. Uchwalono już MPZP dla samego lotniska z terminalem i całą infrastrukturą, ale nie wiem, czy go nie uchylono.
Pozostawiono miejsce na budowę drogi z tych terenów na Gładyszewo, skąd jakaś droga ma trafiać do węzła Stara Łubianka na S10. Sens to jak najbardziej ma, tyle że to strasznie odległe plany, bo jak na razie nie ma ani lotniska, ani S10 ani zachodniej obwodnicy Piły.

Zreztą Twojej wypowiedzi się zgadzam...

Zachęcam forumowiczów do rzucenia oka na te plany, zarówno na część rysunkową, jak i opis.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

^^ Dzięki za uściślenie, nigdy się nie przyglądałem zbytnio tym rysunkom. Nie wiem w sumie co o tym myśleć. W sumie rysunek ma sens, tylko nie wiem czy pozostanie on po wykonaniu tej operacji zmiany ruchu itd. Jeszcze co mnie zastanowiło, to to, że ulica Piłsudskiego to będzie droga od mostu przy DPSie do skrzyżowania z al. Piastów, a ul. 11 Listopada pozostanie taki malutki kawałek od Banku do Domu Książki. Czyli zmieni się cała numeracja i adres ulicy co wiąże się ponownie z kosztami, ludzi będzie trzeba przemeldować, trzeba będzie wymieniać dowody, firmy swoje pieczątki, nawet taki bzdet jak tabliczki na budynkach. Chyba wolałem jak 11 Listopada, vel. Bieruta pozostanie taką jaką jest :D
W sumie swojego zdania, że Piła wymaga kompletnej przebudowy centrum, i nie chodzi tylko o drogi, nie zmienię. I powinna mieć z góry określony plan co nalezy wykonać, a nie robić 40 rozbitych, małych planików zagospodarowania, które dzielą teren na małe tereniki i okreslają konkretnie jakiego typu jest już budynek stojący, który ani nie bedze przebudowany ani wymieniony na nowy.

Plany obsługujące lotnisko są oczywiście dobre, tylko zastanawia mnie miejsce ulokowania tego typu obiektów, w miejscu gdzie z jednej strony jest całkiem przyjmne i spokojne osiedle domków jednorodzinnych, a z drugiej jakieś hale produkcyjne. W sumie nie chcialbym zeby postawiono mi za płotem blaszaną ścianę wysokości kilku metrów. Na takie obiekty jest mnóstwo miejsca na drogach dojazdowych do lotniska, m.in. przy nowej obwodnicy. Tak uwazam.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Filip pisze:Jeszcze co mnie zastanowiło, to to, że ulica Piłsudskiego to będzie droga od mostu przy DPSie do skrzyżowania z al. Piastów, a ul. 11 Listopada pozostanie taki malutki kawałek od Banku do Domu Książki. Czyli zmieni się cała numeracja i adres ulicy co wiąże się ponownie z kosztami, ludzi będzie trzeba przemeldować, trzeba będzie wymieniać dowody, firmy swoje pieczątki, nawet taki bzdet jak tabliczki na budynkach.
Ale z tego rysunku nic takiego nie wynika. Nie będzie żadnego przenumerowania ani zmiany nazwy. Tylko nowy fragment będzie ulicą Piłsudskiego.
W sumie swojego zdania, że Piła wymaga kompletnej przebudowy centrum, i nie chodzi tylko o drogi, nie zmienię. I powinna mieć z góry określony plan co nalezy wykonać, a nie robić 40 rozbitych, małych planików zagospodarowania, które dzielą teren na małe tereniki i okreslają konkretnie jakiego typu jest już budynek stojący, który ani nie bedze przebudowany ani wymieniony na nowy.
Znowu trafiłeś kulą w płot, bo ten plan obejmuje prawie całe centrum.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

^^ Czyli rozumiem, ze bedziemy mieli 2 ulice 11 Listopada, oraz ni z tąd ni z owąd fragment bedzie sie nazywal Piłsudskiego.

A co do Planów. Wiem, że całe centrum ma plan zagospodarowania. Podzielone jest to wszystko na malutkie jednoski, ale nie wprowadza w sumie drasycznych zmian. Np. działka przy swietej rodzinie z przedszkolem to usługi -czasowa opieka, szkoła to edukacja a garażyki to tereny obsługi mieszkaniowej. Jedyna zmiana jaka moze nastapi to budowa pawilonó handlowych przy czterech wieżowcach przy al. Wojska Polskiego.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Filip pisze:^^ Czyli rozumiem, że będziemy mieli 2 ulice 11 Listopada, oraz ni stąd ni zowąd fragment będzie się nazywał Piłsudskiego.
Ale to dość powszechny przypadek. Nie przypominam sobie, jaka ulica w Pile by tu pasowała... może Światowida na Zielonej Dolinie. Lepszym przykładem będzie ulica Oławska we Wrocławiu:
http://gisserver.um.wroc.pl/mapa/ - w wyszukiwarce wpisz ulicę Oławską.
Węższy fragment po lewej to deptak, reszta to szeroka ulica, tzw trasa W-Z, kiedyś to była jedna ulica.
A co do Planów. Wiem, że całe centrum ma plan zagospodarowania. Podzielone jest to wszystko na malutkie jednostki, ale nie wprowadza w sumie drastycznych zmian. Np. działka przy świętej rodzinie z przedszkolem to usługi - czasowa opieka, szkoła to edukacja a garażyki to tereny obsługi mieszkaniowej. Jedyna zmiana jaka może nastąpi to budowa pawilonów handlowych przy czterech wieżowcach przy al. Wojska Polskiego.
No jeszcze trochę zmian tam znajdziesz: przebudowa placu Zwycięstwa, terenów za Telekomunikacją, budowa placu koło Samolotu, przebudowa placu 9 maja - zniknie ulubione skrzyżowanie egzaminatorów na prawo jazdy ;) , zabudowany ma być ten skwer między liceum na Pola a PZU...
Czy to dużo, czy to mało - trudno powiedzieć. Jak na nasze możliwości całkiem sporo zmian.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

W Pile już była jedna taka ulica, Bohaterów Stalingradu i jednak zdecydowano się zmienić nazwę "szerokiej" części. Nie byłem świadomy co do ulicy Oławskiej tak samo nie wiem czy to dobry pomysł. Czy przed wojną po budowie czy tam planach trasy WZ też ten fragment szerokiej alei miał przyjąć nazwę małej wąskiej uliczki Starego Miasta ? Bo jak wiadomo co do nazewnictwa obu tych miast zmieniło się naprawdę wiele.

A a propos zmian. Nie widze w planach żadnej przebudowy placu Zwycięstwa. To ze powstanie, lub nie (sądzę że jednak w nienajbliższej dwudziestolatce) jakaś galeria handlowa na największym skwerze w centrum miasta, a przy okazji zapewne zostanie zniszczona tak dobrze i tak długo trzymająca się pozostałość po Nowym Rynku to żadna przebudowa. Zagospodarowanie i zabudowanie terenów za TEPSĄ to naturalne następstwo powstania nowej ulic, bo nie wyobrażam sobie żeby kolejny raz w mieście w centrum przy ulicy rosły chaszcze, a w oddali było widać jakieś nieudolne, zniszczone, nieremontowane zabudowania.
Plac koło samolotu - naprawdę sobie tego nie wyobrażam. Jeżeli coś tam nowego powstanie, to będzie to wyglądało jak perła w stosie łajna. Perłą będzie niebrzydki ZUS i mam nadzieje że trzymający podobny poziom nowy budynek (chociaż ZUS ma ten błąd że na jednej ze ścian ma okna także pierzei za ciekawej to tam nie bedzie), a naokoło łajno pod tytułem baraki w zespole tzw. Wykańczalni Mieszkańców, dwie jakieś średnie kamieniczki, któe byłyby i ładne gdyby je tylko wyremontować i wsadzić podobny budynek pomiędzy nie i zakończyć ścianę jakimś podobnym od zachodu - no ale one mają pójść pod kilof, więc z placu będzie widok na aleję, no i te dwa szare bloki, w których lcoraz mniej ludzi wystawia kwiaty na balkon, które choć trochę rozbijały monotonię i były wyrazem dbałości jakiejśtam ludzi o przestrzeń miasta, bo pomimo tego że kwiay ma się dla własnej satysfakcji, hobby itd, to chcąc nie chcąc ładnie wygląda ukwiecony dom gdy można na niego popatrzec idąc ulicą.
Mam nadzieję, ze te dwie kamieniczki przy placu 9 Maja pozostaną - bardzo fajnie wygląda ten ścięty dom i murek, no ale oczywiście remont i nie mieszkania, bo ludzie tam od hałasu szału dostają pewnie a jakieś biuro.
Skwer pomiędzy Pola i PZU - powstanie tam kościół (średni architektonicznie i niepasujący do otoczenia) a nowy obiekt powstanie jeżeli z łaski inwestora jakiegośtam wyjdzie inicjatywa i uzna on że to miejsce jest atrakcyjne, a za bardzo nie jest.

Przepraszam, za rozwlekłość :D

Generalnie Piła przypomina mi trochę Azję gdzie każdy buduje jak chce, z czego chce i kiedy chce, byleby miał działkę i pieniądze. W mieście nie myśli się całościowo, te malutkie jednosteczki na MPZP to tylko potwierdzają. Owszem - budynek PZU nie jest najbrzydszy, plac przed nim też jest w miarę, ale za chwile będzie kawałek trawy, o którą miasto nie zadba, jako "teren zieleni urządzonej" a potem znowu ktoś postawi budynek, bez pierzei, bez ładu i bez składu do niczego dookoła nie nawiązujący. A przecież np. ten nowy kościół, mógł nawiązywać do architektury LO na Pola i wyglądać jak taka niewielka modernistyczna kapliczka. W ogólnym rozrachunku wyglądałoby to o wiele lepiej niż taki "nowoczesny" kościółek, który w sumie jest bardzo podobny do tego jaki widać na drodze Poznań - Piła w którejś z wiosek. I ten przykład obrazuje całe miasto. Było coś sprzed wojny, przyszedł ktoś coś zbudował w latach 50, potem przydreptał pan budowniczy w latach 70, a na koniec budowniczy z końcówki lat 90 stwierdził ze coś by się tu jeszcze przydało i mamy 4 czy 5 takich bezładnych budynków a każdy z nich wyraża jakąś ideę, czy jej brak. Za jakiś rok tak właśnie będzie wyglądać 14 Lutego.

Jeszcze jako uzupełnienie. To efekt mojego półgodzinnego płodzenia. Tak lub podobnie widziałbym kościół luterański na przeciwko Liceum na Pola. Budynek w manierze niewielkiej kaplicy, nawiązujący swoją architekturą do tradycji pilskiego budownictwa lat międzywojennych (kościół św. Antoniego), prosty, ponadczasowy, pasujący stylem do dominującego budynku na ulicy - do gmachu liceum:

Wersja konturowa:
Obrazek

Wersja z kolorem, może i nieudolnym, ale to szybki rysunek. Ciemny brąz to jakiś dobrej jakości klinkier, szary to zwyczajny, surowy beton. Drzwi drewniane, nad wejściem do nawy witraże, w zadaszeniu nad wejściem do nawy tynk w takim lub innym kolorze. Gdyby był tam klinkier byłoby trochę przygnębiająco.

Obrazek
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Sorki Filip, że nie ustosunkuję się do wszystkich uwag, bo musiałbym przepisać cały MPZP dla Śródmieścia, a nie bardzo mam czas.

Proponuję, abyś zerknął na ten MPZP, może z planem miasta na kolanach, aby dokładnie to wszystko widzieć i abyś go przeczytał dokładnie. Możesz też przeczytać dokładnie artykuł na miastowirtualne.pila.pl, który to wszystko zgrabie streszcza. Myślę, że łatwiej będzie nam dyskutować o konkretnych miejscach na planie, bo nie wiem, na co Ci odpowiadać...

Kościół na Pola powstanie ale na tyłach obecnej parafii ewangelickiej. Mi chodzi o teren koło PZU. To jest 100 metrów na połnoc.

To, że plan jest podzielony na "małe" jednostki wynika jedynie z tego, że autorom planu było wygodniej w ten sposób opisywać ten wyjątkowo duży i bardzo złożony moim zdaniem teren jakim jest centrum Piły.
Nie możesz powiedzieć, że nie ma całościowej wizji miasta, bo taka istieje i została zapisana w nadrzędnym dla MPZP dokumencie jakim jest Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania.
Każda gmina musi mieć coś takiego.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się