Kopiec w północnej części Gładyszewa

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
Rafal_Pila
Posty: 41
Rejestracja: 21 sie 2006, 01:13
Lokalizacja: Podlasie!

Kopiec w północnej części Gładyszewa

Post autor: Rafal_Pila »

Na mapie topograficznej Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z 1991r. (N-33-XXIX) pozaznaczane są obiekty określone jako: "kopiec, dół".
Mnie interesuje ten znajdujący się w północnej częsci Gładyszewa (choć ten teren podlega już pod wieś Zawada, ale głupotę tego pomijam). Czy ten symbol oznacza jedynie, że jest to najzwyczajniejsza w świecie górka zaznaczona tylko w celu orientacyjnym, czy też ma to symbolizować coś więcej, bo mi kopce kojarzą się z oddawaniem hołdu sławnym ludziom, itp. (ewentualnie kopcem kreta 8) ).
Wg mnie to nie jest jakieś szczególnie charakterystyczne miejsce ułatwiające orientację w terenie, stąd moja ciekowość, "co autor mapy miał na myśli".

Chociażby wg Wikipedii:
Kopiec - antropogeniczna forma ukształtowania powierzchni ziemi, budowla ziemna w kształcie stożka (zazwyczaj ściętego). Na terenie Europy kopce, różnej wielkości i kontrukcji, były wznoszone stosunkowo powszechnie już w czasach prehistorycznych. Pełniły wówczas rolę miejsc pochówku, a także funkcje kultowe, obronne, obserwacyjne i in. (w znacznej części przypadków ich rola jest nieznana).
W późniejszych wiekach kopce wznoszono raczej jako pamiątki ważnych wydarzeń historycznych lub w celu pośmiertnego upamiętnienia godnych tego osób, niewielkie kopce oznaczały np. granice ziem czy wsi. W związku ze znacznymi kosztami budowy i problemami z zapewnieniem trwałości budowli (erozja, spełzywanie zboczy itp.), zdaje się, czasy świetności kopców należą już do przeszłości.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Nie tylko takie "ciekawostki" zawierają nasze mapy wojskowe. Przez wiele lat kamienny drogowskaz znajdujący się koło leśniczówki Zawada, oznaczany był jako "bratnia mogiła".

Należy chyba tylko pokiwać głową i się uśmiechnąć.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Kopiec w północnej części Gładyszewa

Post autor: Kanclerz »

Rafal_Pila pisze:Na mapie topograficznej Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z 1991r. (N-33-XXIX) pozaznaczane są obiekty określone jako: "kopiec, dół".
Mnie interesuje ten znajdujący się w północnej częsci Gładyszewa (choć ten teren podlega już pod wieś Zawada, ale głupotę tego pomijam). Czy ten symbol...
Widzisz Kolego. To, że ten kopiec podlega pod wieś Zawada, to żadna głupota. Według moich informacji osiedle, które tam powstaje też podlega pod Zawadę. Po prostu ziemie te należą do gminy Szydłowo, Gładyszewo zaś już pod gminę Piła.
Awatar użytkownika
Rafal_Pila
Posty: 41
Rejestracja: 21 sie 2006, 01:13
Lokalizacja: Podlasie!

Re: Kopiec w północnej części Gładyszewa

Post autor: Rafal_Pila »

No właśnie na tym polega problem tego właśnie powstającego osiedla, na którym kupiłem działkę budowlaną :) A ten kopiec właśnie mnie tak zainteresował, bo jest dokładnie zlokalizowany w miejscu mojej działki no i się zastanawiam, czy jakiegoś cmentarzyska Polan tam nie rozkopię, budując piwnicę :D Dlatego będę wdzięczny jeśli ktoś ma jakieś informacje nt. tego kopca. A narzekam, bo wolałbym być zameldowany w Pile a nie w Zawadzie. Ot takie drobne przywiązanie do naszego miasta. Tak przy okazji to właśnie ciekawe, czy jest możliwe ewentualne przyłaczenie tego terenu do obszaru Piły.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Kopiec w północnej części Gładyszewa

Post autor: Kanclerz »

Co do przyłączenia osiedla do Piły to raczej mało prawdopodobne. Gmina Szydłowo czerpie przecież z tego korzyści. W podobnej sytuacji znajduje się osiedle Dolaszewo. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Na ortofotomapie w tym miejscu (chociaż może trochę bardziej na zachód) jest coś, co wygląda jak zadrzewiona górka. Może o to chodzi? Na mapie z 1940 r. ten teren także jest zaznaczony jako okrągłe wzniesienie. W pobliżu znajdowało się gospodarstwo o nazwie Kalthöfen.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Kanclerz »

I tym sposobem dotarliśmy do interesującego mnie tematu gospodarstwa Kalthofen. Dawno już miałem zapytać. Czy posiadacie zdjęcia lub szkice tego właśnie gospodarstwa?
Awatar użytkownika
Rafal_Pila
Posty: 41
Rejestracja: 21 sie 2006, 01:13
Lokalizacja: Podlasie!

Re: Kopiec w północnej części Gładyszewa

Post autor: Rafal_Pila »

Jeśli ktoś coś wie więcej nt. tych oznaczeń na mapach "kopiec, dół" szczególnie w pobliżu Piły, to liczę na informację i z góry dziękuję.
SA108 pisze:Na mapie z 1940 r. ten teren także jest zaznaczony jako okrągłe wzniesienie. W pobliżu znajdowało się gospodarstwo o nazwie Kalthöfen.
Czy mógłbyś podać link do tej mapki/wstawić ją gdzieś na serwer/podesłać mi na priv :) Z góry wielkie dzięki!
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jak widać z mapy było to spore gospodarstwo. Być może nawet folwark.
Być może zachowały się jakoweś ślady. Fundamenty, nasadzenia itp.

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Kanclerz »

BOGDAN pisze:Jak widać z mapy było to spore gospodarstwo. Być może nawet folwark.
Być może zachowały się jakoweś ślady. Fundamenty, nasadzenia itp.
Zgadza się. Istnieją pozostałości po budynkach - fundamenty, gruz itp. Wszystko dość mocno zarośnięte. Ciekawe miejsce, ale sprawdzane już przez "poszukiwaczy skarbów" (apele o zasypywanie dołków jednak nie do wszystkich docierają).
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Najpierw "szabrowali" Rosjanie, później Polacy. Następnie podpalono budynki. Tym sposobem wiele gospodarstw położonych poza wsiami uległo zniszczeniu. W mieście spotkało to tzw. Wiesenthal - folwark przy dzisiejszej ul. Przemysłowej, leżący na wysokości końca cmentarza, od strony rzeki.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Powiększony fragment mapy z dobrze widocznym okrągłym wzgórzem - tuż nad literą h:

Obrazek
Na skrzyżowaniu dróg do Zawady i do Kalthöfen był drogowskaz, może jeszcze istnieje?
Awatar użytkownika
lamia
Posty: 3
Rejestracja: 01 cze 2006, 00:07
Lokalizacja: polanie

Post autor: lamia »

Na każdym fragmencie zamieszczonych tu mapek teren o którym mówicie nie jest górką. Jest to dołek i nie ma nad czym dyskutować.

Gdyby to była górka to symbol miałby kreski skierowane na zawnątrz - coś na kształt słońca. A że jest to dziura świadczą o tym kreski skierowane do wewnątrz - zarówno przy górce jak i dołku pokazują one kierunek zapadania zboczy.

A w takim razie sprawa wygląda inaczej. Ciekawe co sie stało z tym dołkiem. Czy był to twór antropogeniczny czy pozostałość po lodowcu. Brnąc dalej czy teren został zwyczajnie zniwelowany czy w swoim pierwotnym dnie nie kryje czasem "skarbów" wrzucanych tam przez wieki. A może na jeszcze starszej mapie istniało coś na wzór i podobieństwo "dołka" i poźniej tylko skopiowano ten fragment nijako bezmyślnie.

Co teraz? ...... Prośba do Kanclerza. Spróbuj jeszcze raz zrobić fotki tego terenu. Zoriętuj je na E-W i N-S lub jakoś inaczej byle żeby były jakoś podane dane odniesienia do kierunków.
Tak na marginesie - skoro kiedyś było tam zagłebienie to coś jeszcze bedzie widać.

PS. Na wielu mapach jest dużo takich symboli. Co one zazwyczaj oznaczają pozastawiam tylko waszej wyobraźni... . Rada - trzeba każde takie miejsce sprawdzić...
Awatar użytkownika
Rafal_Pila
Posty: 41
Rejestracja: 21 sie 2006, 01:13
Lokalizacja: Podlasie!

Post autor: Rafal_Pila »

lamia pisze:Na każdym fragmencie zamieszczonych tu mapek teren o którym mówicie nie jest górką. Jest to dołek i nie ma nad czym dyskutować.
No akurat bym się nie zgodził, bo na mapce wojskowej, którą posiadam nie ma rozgraniczenia na kopiec/dół i symbol jest identyczny dla obu. A ponieważ miejsce jest mi bardzo dobrze znane, to jestem przekonany, że chodzi o kopiec, bo jest to teren bardzo pagórkowaty, jak i większość terenu między Gładyszewem i Zawadą.
Awatar użytkownika
lamia
Posty: 3
Rejestracja: 01 cze 2006, 00:07
Lokalizacja: polanie

Post autor: lamia »

"...jestem przekonany, że chodzi o kopiec, bo jest to teren bardzo pagórkowaty..."

A ja nie jestem. Skoro teren jest jak piszesz pagórkowaty, to co znajduje się miedzy tymi pagórkami? Też pagórki?
Popatrz na to z innej perspektywy bo widzę, że na upartego szukacie kopca.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rafal_Pila
Posty: 41
Rejestracja: 21 sie 2006, 01:13
Lokalizacja: Podlasie!

Post autor: Rafal_Pila »

lamia pisze:A ja nie jestem. Skoro teren jest ja piszesz pagórkowaty to co znajduje się miedzy tymi pagórkami? Też pagórki?
Popatrz na to z innej perspektywy bo widzę, że na upartego szukacie kopca.
Perspektywa wykopania jakichś skarbów z kopca/pagórka jest bardziej emocjonująca i daje szanse na zwrot kosztów zakupu działki budowlanej :twisted: :twisted: :twisted:
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Kopiec w pölnocnej czesci Gladyszewa

Post autor: adam »

Chcialbym sie podzielic informacjami na temat KALTÖFEN.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Myślę, że chętnie poczytamy i witam nowego użytkownika na forum.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Kopiec w pölnocnej czesci Gladyszewa

Post autor: adam »

Z tego co wiem KALTÖFEN byl to folwark z pokaźnym budynkiem mieszkalnym, który został spalony przez Rosjan i wieloma budynkami gospodarczymi. W jednej ze stodólł były ukryte części do samolotów, prawdopodobie chłodnice, które Niemcy wywieźli z lotniska w obawie przed bombardowaniem. Cześci te znajdowały się tam jeszcze przez długi okres po wojnie, aż w końcu zabrało je wojsko. Budynki gospodarcze były używane przez okolicznych rolników, młócono i składowano tam zboże, ponieważ były tam poniemieckie maszyny rolnicze. Z czasem jednak zaczęto wszystko rozkradać i w rezultacie rozebrano też budynki gospodarcze. Postaram się dowiedzieć, w którym to było roku. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Bardzo ciekawe te informacje! Wiesz może coś na temat folwarku w Gładyszewie i okolicznych gospodarstw?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Kopiec w pölnocnej czesci Gladyszewa

Post autor: adam »

Piszac Kaltöfen miałem na myśli folwark w Gładyszewie, czy jestem w błędzie?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Owszem, ale był jeszcze jeden folwark, tym razem w samym Gładyszewie. Nosił on nazwę Neufier II, po wojnie było to PGR Gładyszewo. Zabudowania folwarczne do dziś istnieją na końcu ul. Agatowej. Poza tym w tej okolicy były jeszcze trzy mniejsze lub większe gospodarstwa (Neufier I, III i IV),
Pozdrawiam
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Kopiec w pölnocnej czesci Gladyszewa.

Post autor: adam »

Niestety nie wiedziałem, że aż tyle folwarków znajdowalo się w tej okolicy, może ta informacja coś pomoże, otóż dojechać można było drogą, która tworzyła krzyzówkę z drogą prowadzącą do lesniczówki Zawada. Czyli jadac z Piły do Zawady trzeba było skrecić w lewo na wysokości drogi do leśniczówki. Przepraszam za niejasności, ale powojenną historię, któregoś z tych folwarków znam z relacji mojego dziadka, który tam często przebywał. Pozdrawiam.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Gladyszewo .

Post autor: adam »

Kalkhöfen w 1939 r. administracyjnie należał do Hasenberg (Dolaszewo).
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Gladyszewo .

Post autor: adam »

W 1789 r. Kalkhöfen wraz z Klappstein (Cyk) należą do Lebehnke (Stara Łubianka). W 1886 po procesie w sprawie zarządzania tych miejscowości, Klappstein zostaje uznany za niezależny majątek a Kalkhöfen zostaje kupiony i od Klappstein oddzielony.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się