Przyszłość pilskiego lotniska

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Przyszłość pilskiego lotniska

Post autor: drstein »

Ostatnio nad Piłą kilka razy pojawiały się różnej maści samoloty. A podobno dzisiaj od godziny 20.00 na pilskim lotnisku mają się odbywać nocne loty. To informacja ze źródeł zbliżonych do aeroklubu. Szczegółów nie znam, ale może być ciekawie.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Nie bardzo wierzę w wykorzystanie pilskiego lotniska. Przecież prócz nizbyt już przygotowanego pasa nie ma tutaj żadnego zaplecza technicznego. Ale wszystko jest możliwe. Uzbrajam się w lornetkę i będę oczekiwał na samoloty.

Pozdrawiam
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

Właśnie wróciłem z lotniska. Prawdę mówiąc spodziewałem się czegoś więcej. Dzisiejsze loty to loty sprawdzające dla pilotów z leśnych baz lotniczych i aeroklubu. Latano... Cesną :)
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Na bezrybiu i rak ryba. Dobre i to.

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Właśnie przed chwilą miałem wrażenie, że podchodzi do lądowania niewielki samolot pasażerski. Ale ze względu na porę dnia mogą co do tego się mylić.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Niestety pilskie lotnisko nie jest już odpowiednio przygotowane do obsługi samolotów. Aeroklub robi to tylko dla małych jednostek. Być może coś większego od dawnego "Antka" wyladowało, ale później kto by to obsłużył???

Pozdrawiam
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

Podczas nocnych lotów miałem okazję zamienić słowo z ludźmi z aeroklubu. Stwierdzili, że pas startowy jest wciąż w nie najgorszym stanie i bez większych kłopotów każdy samolot mogłby tu wylądować. Różowo jednak nie jest. Asfaltowy fragment pasa wymaga konserwacji. Roślinność napiera i zaczynaja się robić garby. Natomiast jeżeli chodzi o obsługę samolotów to Bogdan ma racje. Ta sprawa leży. Wszelka infrastruktura została zlikwidowana lub rozkradziona. Podczas nocnych lotów pas oświetlany był lampami naftowymi :(
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Czyli na dzień dzisiejszy możemy powiedzieć, iż "mieliśmy" kiedyś lotnisko. Według aktualnych zamierzeń naszych władz, tych małych i tych większych, nie należy się spodziewać niczego na plus. Jak się ktoś "tam" obudzi to będzie jak zwykle "po herbacie".

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Hm. Nie wiem na ile wypowiedzi tych polityków należy traktować poważnie, ale przeciwko sobie w tej kwestii staneli Adam Szejnfeld i Grzegorz Piechowiak.
A tak przy okazji dzisiejszego widoku przypomniał mi się samolot, którym przybyli Holendrzy w celu negocjacji zakupu Polamu (a może już po nim). Ależ ja jako dziecko miałem radochę na widok znacznej wielkości samolotu pasażerskiego. ;)
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Ja jako dziecko zetknąłem się z samolotami po raz pierwszy w Poznaniu. Zarówno z pasażerskimi jak i wojskowymi.
I jak tak dalej pójdzie to pilskie dzieci i młodzież będą w Poznaniu miały następny punkt do zwiedzania poza ZOO, Maltą i Starym Rynkiem - Port Lotniczy Ławica.

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Heh. Problem w tym, że na tle innych znaczących ośrodków to i Ławica ponoć wypada kiepsko.
Kto wie? Może poniekąd to szansa dla naszego miasta.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

Może Bogdan też gdzieś w naszej dyskusji uczestniczy...
Lotnisko jako obiekt wojskowy padło zupełnie - to wiemy. Wszelkie obietnice polityków są tylko obietnicami. Całe szczęście na lotnisku kwitnie życie cywilne - to cieszy. W końcu nie o wojenne samoloty nam chodzi. Dziś było dużo lotni, motolotni, paralotni. Byli też próbujący możliwości swoich maszyn motocykliści.
Płyta lotniska jest dość wytrzymała i bez konserwacji trochę wytrzyma. Znikają jednak płyty na drogach kołowania. Czy to planowana rozbiórka, czy rabunek? Płot już dawno został skradziony...
foty: http://picasaweb.google.pl/polandpila/LotniskoWPile
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Post autor: GaWroN »

A według planów z 2004 roku miało tu powstać lotnisko do regionalnego ruchu pasażerskiego, jednakże w 2006 roku zostały one ostatecznie odrzucone z powodu braku inwestora. myślicie, że dobry to był pomysł, czy dobrze że nie doszedł do skutku?

GAWRON :D
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

Nocne loty odbywały się właśnie wczoraj (30.09.2007). Latano szybowcami. O dziwo robi się takie szkolenia. Szybowce nie mają nawet oświetlenia zegarów (tylko własna latarka). Przed zmierzchem wyciągała je Wilga. Było słychać samoloty na ciemnym niebie nad Piłą nawet w środku nocy.
Nie tęsknię do bojowych samolotów w Pile. Było, minęło. Nie mamy już tego hałasu (mają go w Krzesinach pod Poznaniem). Dyspozycyjne lotnisko dla małych samolotów byłoby wskazane. Duże nie mają po co tu ladować. Do Poznania daleko. Życie aeroklubowe może się rozwijać z powodzeniem ale z czasem zabraknie funduszy na remonty nawierzchni... Trzeba korzystać z tego co pozostało i cieszyć się, że w ogóle takie miejsce w Pile mamy.
Nevol
Posty: 7
Rejestracja: 14 cze 2007, 00:29
Lokalizacja: Piła (EPPI)

Post autor: Nevol »

obserwator pisze:- Nocne loty odbywały się właśnie wczoraj (30.09.2007). Latano szybowcami. O dziwo robi się takie szkolenia.
- Było słychać samoloty na ciemnym niebie nad Piłą nawet w środku nocy.
- Nie tęsknię do bojowych samolotów w Pile. Było, minęło. Nie mamy już tego hałasu
- (mają go w Krzesinach pod Poznaniem).
- Duże nie mają po co tu ladować. Do Poznania daleko.
- Trzeba korzystać z tego co pozostało i cieszyć się, że w ogóle takie miejsce w Pile mamy.
1) Zwykłe loty do zaliczenia kursu szybowcowego. Nie widzę w tym nic dziwnego.
2) Słychać i widać ;) Latali od 21.00 a skończyli przed północą.
3) Ja tęsknie. Nie mamy tego hałasu raczej tęgo pięknego hałasu ile bym dał żeby wojsko wróciło ale to nie możliwe :(
4) hmm wydaje mi się, że bronisz "ekologiczne marlewo". Mają hałas bo chcieli, kto im kazał się tam budować ? Przecież lotnisko było tam pierwsze więc nie ma o czym gadać.
5) No widzę, że pan Obserwator woli żeby inwestycje odbywały się w Poznaniu a Piła może schodzić na psy.
6) Więc się cieszmy, że został jeszcze aeroklub. :)

pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Moja mała uwaga.
Pierwsze było miasto (a nie lotnisko), które powinno się rozwijać i należy mu to umożliwić. I wdaję mi się to oczywiste, jak kwestia skażania hałasem związana z działalnością lotniska. Niezrozumiałym jest dla mnie jednak skąd upór wojskowych by lokować wojskowe lotniska w sąsiedztwie dużych ośrodków miejskich. Na szczęście my mieszkańcy Piły mamy już ten problem za sobą.
Nevol
Posty: 7
Rejestracja: 14 cze 2007, 00:29
Lokalizacja: Piła (EPPI)

Post autor: Nevol »

Hmm cofnij się do 1950 w Krzesinach było lotnisko i kilka domków a, że przeniosła się tam aglomeracja to ich problem. Jak w ogóle możesz tak mówić... :cry:

Na szczęście piloci z Mirosławca pamiętają o maniakach z Piły i dzisiaj ładnie duet SU-22 przeleciał nad górnym :)

pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Może to zabrzmi nieco ironicznie. Wybacz, ale nie mogę się z Twoją opinią zgodzić.
Teoretycznie mógłbym być miłośnikiem żaglowców, ale wątpię bym jakiemukolwiek miastu życzył zalania wodą (jeśli dobrze kojarzę to A. Hitler miał taki pomysł na Moskwę). Po prostu wszystko musi mieć swoje miejsce. Lotniska wojskowe w sąsiedztwie takich aglomeracji mieć miejsca nie powinny.
A wracając do 1950. Jeśli dobrze kojarzę to wówczas na naszym niebie jeśli były samoloty odrzutowe to nie o takiej mocy jak współczesne F 16. Jeśli dobrze pamiętam to oburzenie mieszkańców naszego miasta wzrosło po sprowadzeniu na nasze lotnisko głośnych samolotów Su 22. Nie wiem czy wcześniej takowa niechęć do lotniska wojskowego w naszym mieście miała miejsce?
Wydaje mi się zatem, że porównanie roku 1950 do roku 2007 i samolotów F 16 jest nietrafne.
Dwa, to nie wiem skąd ten upór by lotnisko wojskowe utrzymywać właśnie w Poznaniu, skoro są inne w mniejszych ośrodkach miejskich. Dlaczego np. nie Mirosławiec, Powidz, a w miejsce Krzesin zorganizować lotnisko cywilne, które na obecnej Ławicy zaczyna się dusić?
Nevol
Posty: 7
Rejestracja: 14 cze 2007, 00:29
Lokalizacja: Piła (EPPI)

Post autor: Nevol »

ziolek pisze:Dwa, to nie wiem skąd ten upór by lotnisko wojskowe utrzymywać właśnie w Poznaniu, skoro są inne w mniejszych ośrodkach miejskich. Dlaczego np. nie Mirosławiec, Powidz, a w miejsce Krzesin zorganizować lotnisko cywilne, które na obecnej Ławicy zaczyna się dusić?
Dlatego, że na Krzesinach zostały wydane $$$$$$ i im się nie opłaca a raczej nie mają kasy na modernizacje np. Mirosławca. A poza tym sporo cywilów na Krzesinach ma pracę.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

A kiedy one zostały wydane?
Nevol
Posty: 7
Rejestracja: 14 cze 2007, 00:29
Lokalizacja: Piła (EPPI)

Post autor: Nevol »

Parę lat temu.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

No więc właśnie. Już chyba kilka lat temu było wiadomo, że lotnisko położone jest w sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych?
Nevol
Posty: 7
Rejestracja: 14 cze 2007, 00:29
Lokalizacja: Piła (EPPI)

Post autor: Nevol »

Wcześniej latały tam samoloty głośniejsze od dzisiejszych F-16 czyli Migi 21. Kto tam kazał się budować ludziom ? Najwidoczniej sami chcieli mieć takiego sąsiada i teraz żałują, ale to ich problem :)

Dla uściślenia loty naszych Jastrzębi 8) odbywają się w dwóch turach porannej (9.10 do 10.50) i popołudniowej (13.00 do 14:40)


źródło
http://www.amc.pata.pl/
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

A to zmienia postać rzeczy, acz nadal się upieram przy poglądzie, że sąsiedztwo takiego lotniska z takim miastem to pomysł chybiony.
Nevol
Posty: 7
Rejestracja: 14 cze 2007, 00:29
Lokalizacja: Piła (EPPI)

Post autor: Nevol »

Najlepiej jakby zostało w Pile nie było by tyle problemów :)
To odpowiedz mi na pytanie poco ludzie budują się koło lotniska ?

pozdrawiam :wink:
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się