Podziemia kościoła ewangelickiego na Nowym Rynku

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Podziemia kościoła ewangelickiego na Nowym Rynku

Post autor: drstein »

Ongiś na Nowym Rynku, obecnym placu Zwycięstwa stał kościół ewangelicki. Po wojnie został rozebrany, ale zostaly po nim podziemia. Czy ktoś z was miał okazję je spenetrować? Na placu udało mi się zlokalizować dwa włazy - jeden większy na wysokości baru "Niko", drugi mniejszy - przy alei JP II. Który z nich prowadzi do podziemi kościoła?
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Nic o tym nie wiedziałem, bardzo interesuące - jeżeli istnieją w ogóle takie podziemia, ciekawe co tam jest?
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Pisałem już na ten temat i zamieściłem kilka fotek w tym temacie > viewtopic.php?p=310#310

PS. Nie do końca jestem tylko przekonany czy są to podziemia kościoła. Osobiście myślę że ten schron został wybudowany w bardzo bliskim sąsiedztwie kościoła a nie pod nim. Taki sobie przykościelny schron OPL.
Aby mieć 100% pewność trzeba by zadać sobie zasadnicze pytanie: czy dokładnie w tym miejscu gdzie znajduje się ten schron stał kościół? Może jest ktoś w stanie precyzyjnie to określić? Czy na tym fotomontażu kościół jest usytuowany właściwie? >http://www.dawna.pila.pl/grafika/Szwedz ... ski-18.jpg
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Z dokładnym umiejscowieniem Stadtkirche będą pewne kłopoty, gdyż brakuje kilku punktów odniesienia. Jedne co jest pewne to droga - bruk, która rozdziela dzisiejszy pl. Zwycięstwa na dwie części.
Kościół znajdował się na środku ówczesnego Nowego Rynku. Układ ulic (ich szerokość) uległa zmianie.
Ja stoję na stanowisku, iż aktualny, a być może już były schron OPL, to podziemia kościelne. Za tym przemawia niezbity fakt - na środku Rynku stała tylko świątynia ewangelicka.

Pozdrawiam
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

Być może jest tak, jak twierdzi Bogdan. Podziemia musiałyby jednak być znacznie przebudowane. Może skucie kawałka ściany schronu wyjaśniłoby zagadkę. Obecny widok schronu zdecydowanie nie przypomina budowli z XIX wieku.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Moim zdaniem z umiejscowieniem byłego kościoła na Nowym Rynku nie ma problemu. Wydaje mi się, że stał on dokładnie między drzewami które znajdują się na obecnym Placu Zwycięstwa. Moim zdaniem są to te same drzewa które rosły przed wojną. Wystarczy porównać fotografie z tamtych lat. Głowy jednak nie dam.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

Drzewa to dobry trop. Według moich porównań na placu stoi do dziś osiem kasztanowców z czasów, gdy stał tam koscioł. Pozostałe drzewa stojące i rosnące tam dzisiaj zostały zasadzone po wojnie.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

W swoim poprzednim poście stwierdziłem, iż z lokalizacją Stadtkirche mogą być kłopoty. Dla ścisłości podaję, że chodziło mi o dokładne umiejscowienie - prawie co do centymetra.
Mniej więcej - z dokładnością do około 1 metra - to nie ma problemu.
Kasztanowce, tak jak podaje mój przedmówca, to dobry i bardzo czytelny ślad.
Aktualnego stanu podziemi, zamienionych na schron OPL, nie znam. Podejrzewam, iż w okresie II wojny światowej mógł być on wzmocniony (przebudowany).
Najlepiej byłoby dokonać wizji lokalnej.

Pozdrawiam
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

BOGDAN pisze:Najlepiej byłoby dokonać wizji lokalnej.
Jestem za! :) Ciekaw jestem, kto dysponuje kluczami do schronu/podziemia.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Kiedyś zajmowała się tym tzw. Obrona Cywilna. A dzisiaj??? Może Urząd Miasta???
Taka "wyprawa" byłaby napewno bardzo poznawcza. Może kiedyś komuś się uda, kto wie.

Pozdrawiam
mar
Posty: 33
Rejestracja: 24 mar 2006, 15:16
Lokalizacja: Piła

Post autor: mar »

Ja również jestem za zwiedzeniem tego miejsca, ale z tego co widać na zdjęciach "Pavvla" to schron jest dość poważnie zalany, więc tenisówki na nogach nie wystarczą aby tam wejść. Takie wejście trzebaby chyba dość dobrze przygotować, raz żeby nikomu nic się nie stało, dwa żeby nikt później nie wylądował w szpitalu z powodu poważnego przeziębienia ;)

pozdrawiam
Marcin

PS. Jeśli będziecie organizowali wyprawę tam to dajcie mi znać, chętnie się zabiorę i pomogę w przygotowaniach.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Sprawa z kościołem ewangielickim na pl. Zwycięstwa i drzewami wokół tego kościoła nie jest wbrew pozorom taka łatwa.
- Po pierwsze Rynek, nie był tak proporcjonalny jak dziś. Jego północna jezdnia (ta przy której stoi "dom bez sklepów" (nr od 1-8) była szersza od jezdni południowej. Kościół - być może pamięć mnie myli stał z "tamtej strony" placu i resztki fundamentów tego kościoła likwidowano (wybuchami) bodajże w końcówce lat 60-tych szykując miejsce pod pomnik. Mam przed sobą zdjęcie zrobione gdy już stał pomnik wykonane z II-go piętra domu bez sklepów i plac jest... bez drzew!!!
Zdjęcie jest zrobione po "przekątnej " - na pomnik i dom z długimi balkonami w którym na dole jest księgarnia i "Orbis". Na zdjęciu niewidoczna - jest kępka drzew po prawej (przy światłach) i .. tylko pamięć pozostały bodajże dwa kasztany przy postoju "taxi".
Od tej strony kiedyś (w latach chyba do rok lub dwa "przed pomnikiem" znajdował się tu jedyny w Pile "publiczny szalet" czynny w dni targowe, bo najpierw tu a potem na miejscu gdzie stoi "Piła wita" odbywały się przez lata targi (we wtorki i piątki). A dopiero gdy w latach 65-66 zrobiono tu "Centrum" targowisko przeniesiono.
Pamiętam, że "niegdysiejsze skrzyżowanie ul. Budowlanych i placu (nie było jeszcze ulicy na wprost do DH "Stokłosy" w latach 63 bądz 64??? gdy Komenda Miejska MO otzrzymała nową Warszawę (tę z przerobionym tyłem) doszło na tym skrzyżoweaniu do "przytarcia" tej W-wy z taksówką i śmiano się wtedy, że na najszerszym skrzyżowaniu mało było miejsca by się dwa autka osobowe minęły. Czy tym drugim nie był pan Kłóta Mieczysław??? A w miejscu gdzie jest "wejście przy światłach (z tamtej strony)na plac stał betonowy słup ogłoszeniowy.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Post autor: mathias »

Moim skoromnym zdaniem trzeba tam poprostu wejść zorganizować ekipę poprosić władze miasta że chcemy tam zajrzeć a napewno nie odmówią...
Awatar użytkownika
maciekpp
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2006, 11:48
Lokalizacja: Piła - Jadwiżyn / Burnham
Kontakt:

Post autor: maciekpp »

Ojj chciałbym żeby to wszystko tak ładnie poszło, ale na pewno znajdzie się jakiś "dobry" człowiek któremu będzie przeszkadzało że ktoś chce tam wejść...
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Kościoły Protestanckie nie mają w zwyczaju budowy podziemi. Albowiem ten zwyczaj prowadzą kościoły katolickie w celu wykorzystania na grobowce. Jedynie to tylko częściowo wysoka piwnica z przeznaczeniem na kotłownie do ogrzewania budynku.
Np.: Johanniskirche też nie posiadał podziemi, na forum "SA108" - 11.07.06 zamieścił orginalny szkic budowli dokładnie widać brak piwnic.
Ale to samo jest z kościołem św. Rodziny. Mimo, że katolicki posiada tylko wysoką piwnicę pod ołtarzem - kotłownię. W Ewangelickich kościołach pod tym względem brak tego typu sensacji.

Pozdrawian
Tom
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Post autor: mathias »

Ale może wybudowano schron by mieszkańcy jak i duchowni mogli się ukryć przed nalotami?? Poprostu... ale najlepiej było by to sprwdzić a co do ludzi to nie sądze żeby komuś to przeszkadzało... mam tu na myśli przede wszystkim mieszkańców miasta jak i samych polityków... mój sąsiad był chyba pilotem w czasie wojny i chyba też jeździ i czegoś szuka w okolicach działek bo co rano robi wypad... z saperką :)
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Tak, tak na pewno zbudowano schron kopiąc wewnątrz Kościoła.

Tom
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Moim zdaniem jak budowano przedmiotowy kościół to jeszcze nie wiedziano co to jest samolot, tymbardziej nalot bombowy. Na tym forum są fotografie schronu w miejscu byłego kościoła miejskiego a ich analiza może jedynie nasunąć wniosek, że nie stanowi on piwnic dawnego kościoła. Uważam, że nie ma sensu wchodzenia do tego schronu, ponieważ zamieszczony na forum materiał fotograficzny jest wystarczający. Uważam, że nic nowego się nie odkryje. Sądzę, że sensowniejsze byłoby ustalenie np. w dowództwie Obrony Cywilnej daty budowy tego schronu oraz czy to twór powojenny, czy zaadoptowany po Niemcach.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

mathias pisze:mój sąsiad było chyba pilotem w czasie wojny i chyba tez jeździ i czegoś szuka w okolicach działek bo co rano robi wypad... z saperką :)
E tam, pewnie robaki kopie na ryby :)
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Post autor: mathias »

Co do tej opinni pana marka to sądze ze raczej ta druga opcja czyli adaptacja po Niemcach...

A co do twojego pomysłu Drstein to może i tak nie sprawdzam... chyba że ma tam chodowle robaka :P
RL
Posty: 49
Rejestracja: 19 kwie 2006, 12:22

Post autor: RL »

Możliwe że te robaki nawet zalewa :lol:
Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać :lol:
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Miejsce to jest podmokłe, może te piwnice wybudowano aby sprawdzać czy kościół nie "siada" na podmokłym terenie, lub izolacji kościoła od wilgoci. Może jakiś architekt by się wypowiedział na ten temat (ewangelickie kościoły nie miały podziemi). A ten może musiał mieć (ze względu na teren)?
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Podziemia kościoła ewangelickiego na Nowym Rynku

Post autor: dizel »

Schron na Pl. Zwycięstwa będzie można pewnie niedługo zwiedzić jak stowarzyszenie Przedmoście Piła skończy go przygotowywać do funkcji muzeum dawnej Piły. Tylko czy będzie udostępniony cały czy tylko wycinek...
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Podziemia kościoła ewangelickiego na Nowym Rynku

Post autor: marasxt »

Będzie udostępniony cały.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Podziemia kościoła ewangelickiego na Nowym Rynku

Post autor: mathias »

Czy w tym schronie jest coś co przypomina historie miast tzn. pozostałości jakichś sprzętów czy coś takiego?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się