Stary ratusz

Okres gdy Piła była w granicach Polski, czyli od powstania osady do 1772 roku i 1807-1815.
Awatar użytkownika
emigrant
Posty: 46
Rejestracja: 19 maja 2005, 07:07
Lokalizacja: IV Wielka Emigracja

Stary ratusz

Post autor: emigrant »

Czy szanowni Forumowicze posiadają może jakieś informacje na temat starego ratusza miejskiego? Zaznaczam, że chodzi mi o ten ratusz, który w XVII i XVIII wieku stał na środku Nowego Rynku - tam, gdzie później stanął kościół miejski. Wiem tylko, że był drewniany i miał podobno podcienia...
O ile wiem plany nie istnieją, tylko jakieś skąpe opisy...
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Stary ratusz

Post autor: SA108 »

Ratusz był zbudowany na planie kwadratu o wymiarach 20x20 łokci. Z tego, co wiem, był to jednak budynek murowany. Miał niewielką wieżę z miejscem na zegar, którego prawdopodobnie nie zakupiono. W głównej sali odbywały się posiedzenia Rady Miejskiej, a na dole znajdowała się waga miejska. Ratusz był otoczony krużgankami. W drugiej połowie XVIII w. budowla popadła w ruinę, a posiedzenia Rady Miejskie musiały się odbywać w prywatnych mieszkaniach. Ratusz rozebrano w końcu XVIII w.
Awatar użytkownika
emigrant
Posty: 46
Rejestracja: 19 maja 2005, 07:07
Lokalizacja: IV Wielka Emigracja

Post autor: emigrant »

Nie wiem dlaczego, ale tego drewnianego ratusza tak jaby bardziej jest mi żal niż tego nowego, w zachodniej pierzei rynku.
Swoją drogą ciekawe, czy istnieją gdzieś jakieś podobne zabytkowe budowle uzyteczności publicznej (myślę o innych miastach) i czy zachowały się tam plany analogicznych budynków. Nie wiem czy prowadzony jest rejestr zabytków tego typu... Jeśli nie, szkoda.
Raz jeden tylko widziałem model budowli, która odpowiadała powyższemu opisowi - znajdowała się w Krzeszowicach. Ale to była... karczma :P

Podobno wszelkie dokumenty mówiące o tamtych czasach spłonęły w 1834 roku. Myślę jednak, że nie wszystkie. Przed lutym 1945 roku wielką część dokumentów dotyczących miasta wywieziono wgłąb Niemiec. Być może nadal butwieją w jakichś archiwalnych piwnicach i czekają na odkrycie...

Dzięki, SA108
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

emigrant pisze:Swoją drogą ciekawe, czy istnieją gdzieś jakieś podobne zabytkowe budowle uzyteczności publicznej (myślę o innych miastach) i czy zachowały się tam plany analogicznych budynków.
Ratusz w Sulmierzycach (południowa Wielkopolska) z 1743 r.:
http://www.sulmierzyce.pl/dir/grafika/w ... wniany.jpg
Może nasz ratusz był podobny?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: Stary ratusz

Post autor: BOGDAN »

Czy szanowni Forumowicze posiadają może jakieś informacje na temat starego ratusza miejskiego? Zaznaczam, że chodzi mi o ten ratusz, który w XVII i XVIII wieku stał na środku Nowego Rynku - tam, gdzie później stanął kościół miejski. Wiem tylko, że był drewniany i miał podobno podcienia... O ile wiem plany nie istnieją, tylko jakieś skąpe opisy...
Najlepszym źródłem jest - Geschichte der Stadt Schneidemuehl - Karl Boese - Wydanie I z 1935 roku lub wydanie II z 1965 roku. Niestety w języku niemieckim. Są jednak tacy, którzy mają tłumaczenie.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Pojawił się nowy materiał na stronie, autorstwa Krzysztofa Świniarskiego (SA108), dotyczący pilskiego ratusza » http://www.dawna.pila.pl/czytelnia/ratusz.php

Zapraszamy!
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się