Stowarzyszenie na rzecz ratowania "Okrąglaka"

Aktualności stowarzyszenia miłośników zabytkowej parowozowni.
Awatar użytkownika
Piterek
PRZYJACIEL
Posty: 491
Rejestracja: 05 maja 2006, 20:35
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: Piterek »

9 czerwca póki co mi pasuje. Najlepiej rano. Potem może jakieś wspólne focenie w okolicach :)
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Czy ktoś z szanownych forumowiczów orientuje się jakie są ceny biletów normalnych i ulgowych na podróż PIRATEM w sobote 2 czerwca? Jeżeli nic dziwnego nie wyskoczy to mam w planie zrobić wypad z dziećmi.

Pozdrawiam
Waldek
BOB WYATT
PRZYJACIEL
Posty: 59
Rejestracja: 30 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: BOB WYATT »

Z tego, co podaje na stronie PKP to 34 zł/2 kl.
Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Witam.
Wstępnie proponuję jako godzine naszego spotkania godzine 10:00.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Witam po raz kolejny. :)

Wobec braku sprzeciwu zapraszam na najbliższą sobotę na godzinę 10:00. Miejscem naszego spotkania proponuje uczynić placyk przed kioskiem przy podziemnym zejściu z peronu I (okolice pomnika). Stamtąd udamy się na teren parowozowni i tam omówimy nasze pomysły na zagospodarowanie tego obiektu.

Zatem zapraszam wszystkich członków jak i osoby zainteresowane naszą działalnością i mogące podzielić się swoimi uwagami.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Post autor: MaksLen »

Czy najbliższa sobota to ta 9.06.2007, godz. 10,00?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Tak. Przepraszam, że informacja pojawiła się tak późno, ale tym razem wyznaczenie terminu spotkania nie zależało tylko od nas.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Witam.

Właśnie jestem w trakcie współtworzenia strony internetowej naszego stowarzyszenia. W związku z tym prosiłbym o zdjęcia naszego obiektu jakie Panowie posiadają (zarówno samej hali jak i innych budynków wchodzących w skład dawnej parowozowni, a także magazynu nieopodal rzeki).

Warto byłoby nawiązać również współprace z innymi stronami internetowymi. Jeśli Panowie znają takowe interesujące, które być może byłyby gotowe zamieścić link do naszej strony to prosiłbym o przesłanie ich adresów na moją skrzynkę mailową.

Z góry dziękuje za pomoc. :)
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

W tym miejscu wypada podziękować administracji forum za wydzielenie naszych tematów i stworzenie osobnego działu, a także za wszelką wcześniejszą pomoc.

W tej chwili jesteśmy na etapie prac, o których pisanie byłoby przedwczesne. Myślę jednak, że forum niejednokrotnie będzie środkiem, który przybliży mieszkańcom naszego miasta ( z resztą już wiemy, że nie tylko im) zainteresować się problemem pilskiej parowozowni.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje za pomoc.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Uwaga!! Małe ogłoszenie natury organizacyjnej.

Od dziś w celu szybkiego mailowego kontaktu z zarządem stowarzyszenia wszelkie osoby zainteresowane mogą pisywać pod adres parowozownia@gmail.com !!!

Pozostałe adresy mailowe członków zarządu pozostaja nadal aktualne.

Pozdrawiam.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Witam.

Na wstępie proszę o małą wyrozumiałość. W ostatnich dniach i w dniach najbliższych z przyczyn ode mnie niezależnych mój dostęp do internetu jest/będzie znacznie ograniczony. Niestety jako, że nie jest to ode mnie zależne trudno mi powiedzieć jak długo ten stan potrwa, niemniej w miarę możliwości staram się reagować na dochodzące do mnie prośby i sygnały.

Widząc, że po raz kolejny nasz problem poruszono w prasie ulegnę jednak po namowie d-t-x i zamieszczę dwa skany świeżych artykułów. :)

Kurier PKP oraz Głos Wielkopolski:
Obrazek Obrazek

W imieniu członków stowarzyszenia dziękuje dziennikarzom za zainteresowanie wykazane naszym pilskim problemem, a także osobom które gotowe były nam swoje prasowe zbiory użyczyć. :)

Dziękuje również osobom, które widząc potrzebę ratowania okrąglaka nawiązują z nami mailowy kontakt. Każdy jeden to dla nas cenna informacja, że to co robimy nie pozostaje obojętne innym. :)
Emilca
Posty: 31
Rejestracja: 10 lis 2006, 13:27
Lokalizacja: Piła/Warszawa

Post autor: Emilca »

Witam!
Jestem studentka IV roku konserwatorstwa na UMK w Toruniu i jednym z moich zadań jest stworzenie projektu zaadaptowania jakiegoś zabytkowego budynku, nadanie mu jakiejś funkcji, co jest jednoznaczne z jego rewitalizacja. Wiem, że w przypadku pilskiej parowozowni jak na razie to tylko kwestia odległych planów, a może i bardziej marzeń (chyba że się mylę :wink: ), ale tak "okrąglak" zauroczył mnie swoją formą, wykonaniem etc., że postanowiłam to nim zająć się w ramach mojej pracy. Mam kilka pomysłów co do zagospodarowania, ale może Wy, Miłośnicy tejże niesamowitej architektury, macie jakieś pomysły?? A nóż, może ten projekt zostanie kiedyś zrealizowany :lol: Mam jeszcze pytanie o to, czy ktoś z Was posiada informacje nt. inwentaryzacji parowozowni? Czy ktoś kiedyś się tego podjął?
Pozdrawiam serdeczne :)
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Znakomicie. Cieszę sie, że ktos się tym zainteresował. jaki ma być zakres opracowania Twojego projektu? Czy to jest praca dyplomowa?

Jestem studentem II roku architektury, ale pomysłu na parowozownię jakos na razie nie mam. Licze na aktywnosć forumowiczów.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Witam.
Prosiłbym o jeszcze trochę cierpliwości.Jestem w kontakcie z pewną osobą, która może nam w tym pomóc.Czekam na jej odzew.Jeśli takie informacje otrzymam to przekaże, bądź podam do tej osoby kontakt.Przyznaje,że sam jestem ich ciekaw.

A swoją drogą ciekawe odpowiedzi podaliśmy w pytaniu skąd jesteśmy.Obyśmy później mogli w naszym miejście już na stałe zamieszkać. :)

Pozdrawiam.
Emilca
Posty: 31
Rejestracja: 10 lis 2006, 13:27
Lokalizacja: Piła/Warszawa

Post autor: Emilca »

Bocian pisze:Znakomicie. Cieszę sie, że ktos się tym zainteresował. jaki ma być zakres opracowania Twojego projektu? Czy to jest praca dyplomowa?

Jestem studentem II roku architektury, ale pomysłu na parowozownię jakos na razie nie mam. Licze na aktywnosć forumowiczów.

Co masz na myśli pisząc "zakres opracowania"?
Nie, to nie praca dyplomowa, a semestralna. Ale bez inwentaryzacji nie da się wykonać projektu, także pomawiam swoje pytanie odnośnie jakichkolwiek informacji nt. inwentaryzacji parowozowni.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Hm... Tych pomiarów które robiliśmy w czerwcu raczej nie można nazwać inwentaryzacją ;) Może konserwator ma coś takiego?
Emilca
Posty: 31
Rejestracja: 10 lis 2006, 13:27
Lokalizacja: Piła/Warszawa

Post autor: Emilca »

Właśnie jutro mam zamiar dzwonić do p.Romana Chwaliszewskiego. Prawde mówiąc, nie miałam z nim wcześniej do czynienia, więc czy ktoś (kto miał z tym Panem 'do czynienia') może mi powiedzieć, czy to otwarty człowiek, czy muszę przygotować się na atak :wink: (?) Pytam o to bo bywam od czasu do czasu w toruńskim urzędzie konserwatorskim i tam przeważnie niezby chcą ułatwić drugiemu człowiekowi życie :?
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

Mysle, ze w przypadku pana Chwaliszewskiego klopotow z komunikacja nie bedzie. To sympatyczny czlowiek, z ogromna wiedza.
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Pan Roman Chwaliszewski - przesympatyczny, otwarty, pasjonat regionu i przyjaciel innych pasjonatów - kilkakrotnie korzystałem z Jego wiedzy przy przygotowywaniu imprez rowerowych.
Ale nawet jeśli okrąglak jest zinwentaryzowany to wg mojej wiedzy dokumentacja jest w Poznaniu - to efekt likwidacji województw przed paru laty.
Życzę powodzenia - jeśli będzie mógł - z pewnością pomoże.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Witam.

Dnia 26 października tego roku w sali 313 na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej odbędzie się obrona doktoratu pani mgr Joanny Sówki-Sowińskiej. W jej imieniu zapraszam. Tematem jej pracy jest zagospodarowanie pilskiego dworca w tym interesującej nas parowozowni. Ja niestety ze względu na brak czasu i odległość nie będę mógł być świadkiem jej obrony. Jeśli ktoś jest zainteresowany proszę o kontakt. Podam wówczas godzinę obrony (póki co nie jest ona znana).
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Kurcze, powinienem iśc do Gdańska na architekturę, a nie do Wrocławia... ;) Trochę mam daleko.
hola
Posty: 1
Rejestracja: 22 paź 2007, 23:35

Post autor: hola »

Witam

Miałam okazję bliżej zapoznać się z parowozownią, zarówno od strony historycznej, architektonicznej i konstrukcyjnej. Nie jestem z Piły i nie wiedziałam jej "na żywo" mimo to zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Ogromne ważenie zrobił też na mnie jej obecny stan, który jest niestety przerażający!!! Ludzie ona się sypie i za dwa, trzy lata przy "sprzyjających" okolicznościach nic z niej nie będzie. Rozumiem PKP że nie chce jej odbudować, wiadomo że plac jest wart więcej pusty aniżeli z nikomu nie potrzebną ruiną. Na szczęście działa Stowarzyszenie Na Rzecz Ratowania Okrąglaka, które "prężnie" działa, ma mnóstwo pomysłów na zaadoptowania tego budynku i nie jest jedynie wirtualnym miejscem spotkań i wymiany poglądów pt. "jak ja dużo wiem na ten temat". Żywie również nadzieję, że nie poprzestajecie jedynie na wysłuchiwaniu kolejnych teorii i prac magisterskich lub tym podobnych, dotyczących poruszonego problemu, które pozostaną tylko martwym pomysłem - nawet jeśli będzie on genialny. Prześledziłam forum i nie znalazłam niestety żadnych konkretnych przedsięwzięć co do ratowania budynku. Oczywiście gratulacje należą się za samo "Stowarzyszenie" ale to już chyba za mało. Teraz trzeba zacząć działać!!! Jest to trudne zadanie, ale skoro się go podjęliście to trzeba mu sprostać. Cóż na razie nie widać żadnych konkretnych kroków, pomysłów na adaptację "okrąglaka", sposobów na pozyskanie funduszy, itd. Jednym słowem nie widać nic - oprócz nazwy "Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Okrąglaka" a przepraszam widać jedno niesamowity budynek w koszmarnym stanie...

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Zatem czekamy na Pani (?) pomysły. Dla przypomnienia nasz adres mailowy to: parowozownia@gmail.com
Emilca
Posty: 31
Rejestracja: 10 lis 2006, 13:27
Lokalizacja: Piła/Warszawa

Post autor: Emilca »

A ja ponawiam mój apel do Miłośników pilskiej parowozowni dotyczący pomysłów na adaptację tego obiektu. A tak na marginesie, to słyszałam od Prezesa firmy Interlok, że podobno myśleliście o zagospodarowaniu parowozowni na coś w stylu muzeum koleji (?) A więc jakieś pomysły się musiały pojawić.
Jeśli kogoś zainteresowała moja sprawa, a konkretnie to, co wcześniej pisalam, to informuję że dokumentację rysunkową parowozowni zdobyłam (Ogromne Podziękowania dla Prezesa Filrmy Interlok :)) (!) oraz dokładnie sfotografowałam obiekt (wnętrze niestety tylko przez zbitą szybę w oknie).
Na koniec 2 pytania (by wprawić w ruch szare komórki osób czytających :wink:) : Czy ktoś posiadam może fotografie ukazujące dawny stan parowozowni? oraz Czy w najbliższym czasie jest planowane spotkanie Miłośników 'Okrąglaka'? (np. w okolicach 1. XI. gdy chociażby studenci wracają do domów rodzinnych :wink: )
Pozdrawiam serdecznie!
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Jak wcześniej pisałem mój dostęp do internetu jest nadal znacznie ograniczony. Niestety na podłączenie internetu w Poznaniu wciąż oczekuje. :?
Korzystając z pobytu w Pile odpowiadam. ;)
1.Tak.Jednym z pomysłów na zagospodarowanie parowozownii to pomysł urządzenia w niej skansenu kolejowego.Czas i stosunek osób, które mogą nam mogą w tym pomóc pokaże na ile jest to realne.
2.Jeśli chcesz mogę Ci podać "namiary" na osobę, która mogłaby pomóc wejść do okrąglaka.
3.Co do fotek ukazujących wcześniejszy stan niestety jest problem.Z taką prośbą już się do mnie w przeszłości zwrócono.Niestety takowych nie posiadam i nie znam osoby, która takie fotki posiada.Może ktoś z forumowiczów bądź osób czytających.
4.Tak.Jeszcze w tym roku planujemy spotkanie.Najprawdopodobniej właśnie w grudniu.Informacja napewno pojawi się na forum. :)
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się