Pozostałości lotniska przy Al. Powstanców

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
Ikarus
Posty: 45
Rejestracja: 24 sie 2005, 21:39
Lokalizacja: Piła

Pozostałości lotniska przy Al. Powstanców

Post autor: Ikarus »

Wielu z nas eksploruje tereny lotniska wojskowego przy ul. Lotniczej i ten teren jest dość dobrze znany, natomiast ciągle niewiele wiadomo o drugim pilskim lotnisku, już dziś nie istniejącym, które mieściło się mniej więcej między ul. Łączną, Al. Powstańców i Śniadeckich. Razem z SA108 i Aragornem postanowiliśmy poszukać pozostałości tego lotniska. Jest to dość trudne, bo część terenu zajmuje zajezdnia MZK, supermarket IBI, różne firmy, hurtownie itp, a jego północną część jednostka wojskowa.

Obrazek
Budynek byłej drukarni, dziś należący do poczty, podobno kiedyś znajdowała się tutaj komenda lotniska.

Obrazek Obrazek
Przy płocie jednostki znajdują się betonowe okrągłe ruiny, wyglądają na przedwojenne. Może był to np. zbiornik przeciwpożarowy?

Obrazek Obrazek
Po przeciwległej stronie Al. Wyzwolenia, w kępie krzaków znajdują się betonowe pozostałości jakiegoś obiektu. Niestety teren jest strasznie zaśmiecony. Widoczne są betonowe fundamenty z metalowymi uchwytami.

Dla mnie jest dość prawdopodobne, że te budowle mają coś wspólnego z lotniskiem.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Nic nie prawdopodobnie, ale na pewno. Widoczny na zdjęciu budynek powstał w roku 1913 jako Komenda Lotniska. Na ten temat pisałem już na Forum.
Dzisiejsze byłe lotnisko wojskowe przy al. WP to już sprawa całkiem inna, o wiele późniejsza.

Pozdrawiam
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Kiedyś takich fundamentów było o wiele więcej w miejscu gdzie teraz jest zakład oczyszczania i MZK. Były też usypane obwałowania podobne jak na strzelnicach, ale nigdy nie znalazłem tam żadnych pocisków (może za mało kopałem). A między ul. Łączną a magazynami wojskowymi (Kaufland) była masa ruin baraków po obozie pracy (cały taki barak został rozebrany podczas budowy marketu).
KiNgLoRd
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2007, 23:21
Lokalizacja: Piła "moje miasto!"

Post autor: KiNgLoRd »

O ile mi wiadomo lotnisko przy Al. Powst. Wlkp. to nie był pas betonu i kilka budynków na krzyż, była to cała baza lotnicza z licznymi hangarami i magazynami. Ogólnie cały teren użytkowy tego lotniska był znacznie większy niż tego co teraz mamy (jeszcze) na górnym. Budynki znajdujące sie w obszarze lotniska ciągnęły się od okolic starego cmentarza przy Al. Powst. Wlkp. aż po las przy obwodnicy (no prawie). Wcześniej lotnisko to stanowiło wraz z jednostką wojskową cały kompleks, obecnie został z niego teren pod "Tarczą" (za i przed hotelem), oraz parę budynków wojskowych. Jednak żaden z nich nie należał do budowli lotniska.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Cale "dzieciństwo" ganiałem po okolicy, od cmentarza ciągnęły się runy baraków (dwa takie baraki zostały rozebrane podczas budowy marketu). MZK było o wiele mniejszym zakładem i z tyłu były ruiny większych budynków. Od baraków przy ul. Łącznej dalej były nasypy podobne jak na strzelnicach, przy obecnych magazynach kończyły się ruiny a mniej więcej w połowie magazynów był pas startowy. Tereny za obecną Tarczą to dzieło WP. Całe lato stacjonowały tam wojska łączności (niektóre samochody rozkładały stanowiska przy ostatnich domach na Śniadeckich), tak było co roku od kwietnia do września. Pamiętam za ostatnim domem (114) była biała tablica TEREN WOJSKOWY WSTĘP WZBRONIONY A zimą częstymi gośćmi byli żołnierze z pułku przy al. Powst. Wlkp. Na ternie obecnej Tarczy była ich strzelnica. Nigdy na tym terenie nie widziałem ruin przypominających hangary. Niemiecka obsługa była zakwaterowana w koszarach przy al. Powst. Wlkp mam zdjęcie z podpisem "Kaserne der Flieger und Luftschiffer an der Gabelung Krojanker Strase".
Rekkeswind
Posty: 37
Rejestracja: 14 cze 2007, 11:39
Lokalizacja: Nawet nie z okolic Piły

Post autor: Rekkeswind »

Czy są gdzieś dostępne zdjęcia tych baraków, w których trzymano więźniów?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Dwa zdjęcia baraku rozebranego w 2004 r. są tutaj:
viewtopic.php?p=6150#6150
Rekkeswind
Posty: 37
Rejestracja: 14 cze 2007, 11:39
Lokalizacja: Nawet nie z okolic Piły

Post autor: Rekkeswind »

Dzięki :)
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się