Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: Mistrz »

Ostatnio próbowałem zrobić listę zachowanych ziemiańskich dworów i pałaców z terenu obecnego powiatu pilskiego. Przy tych, których istnienia nie jestem pewien, postawiłem znak zapytania.
Obiekty podzieliłem według gmin:

:arrow: Gm. Białośliwie
Nieżychowo - pałac

:arrow: Gm. Kaczory
Dziembowo - oficyna dworska
Krzewina - pałac
Rzadkowo - dwór

:arrow: Gm. Łobżenica
Bagdad - dwór
Chlebno - pałac
Dębno - pałac
Falmierowo - dwór
Ferdynandowo - dwór
Glesno - dwór
Liszkowo - dwór

:arrow: Gm. Miasteczko Krajeńskie
Brzostowo - pałac
Grabówno - dwór i pałac

:arrow: Gm. Szydłowo
Kotuń - pałac
Jaraczewo - dwór
Leśny Dworek (?)
Nowy Dwór - dwór
Skrzatusz (?)
Stara Łubianka - pałac

:arrow: Gm. Ujście
Bronisławki - dwór
Jabłonowo - pałac
Kruszewo - pałac

:arrow: Gm. Wyrzysk
Dąbki - pałac
Dobrzyniewo - dwór
Kosztowo - dwór
Rzęskowo - dwór
Wyrzysk - dwór

:arrow: Gm. Wysoka
Czajcze (?)
Gmurowo - dwór
Kijaszkowo (?)
Mościska - dwór
Wysoka Mała (?)

Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś uzupełnił brakujące dwory lub rozwiał moje wątpliwości co do niektórych wymienionych.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

W tej sprawie polecam mapy WIG-owskie w skali 1:100 000 z lat 30., ponieważ są tam zaznaczone wszystkie istniejące wówczas pałace/dwory (bez rozróżnienia). Trzeba jednak pamiętać, że wielu dworów już nie ma. Wg tych map na terenie obecnej Piły były cztery dwory:
- Hammer (Kuźnica Pilska, 2 sztuki),
- Grüntal (rejon ul. Lelewela),
- Lehngut Küddowtal (Kolonia Motylewo).
Niebawem postaram się uzupełnić tę mapę o obiekty spoza Piły :)
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Polecam alejkę znajdującą się niedaleko pałacyku w Kotuniu. Dla wyjaśnienia dodam, że prowadzi na sąsiadującą z pałacykiem skarpę. Pod koniec kwietnia kwitnące krzaki są naprawdę piękne.

Wspomniałem też niedawno na forum o dworku w okolicy Krępska w pobliżu rzeki Piława. Zdaniem starych mieszkańców ów dworek został rozebrany po wojnie. Pozostały po nim jednynie drzewne alejki.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

W Gazecie Poznańskiej i Głosie Wielkopolskim ukazał się Atlas Wielkopolski w skali 1:75 000.
Wszystko co może być interesujące zostało w nim umieszczone.
Polecam!!!

Pozdrawiam
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

W miejscu wysypiska śmieci był PGR Skrobek, też tam był pałac. Mieszkał tam znajomy, mieszkańcy tego PGR-u zostali przesiedleni do Kotunia.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Wysypiska w Kłodzie?
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Tak. Podobno są jeszcze schody.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

A wiesz coś może więcej na temat tego nieistniejącego obiektu? Wdzięczny byłbym za szkic. Bywam tam często rowerem, ale póki co muszę posiłkować się swoją wyobraźnią, a miejsce to wierzcie mi ma swój urok.

Wiem, że na miejscu obecnego wysypiska była żwirownia. Być może pałacyk znajdował się w jego sąsiedztwie. Pamiętam, że w latach 80-tych zrywałem -i wiele innych osób- owoce w byłym przypałacowym sadzie. Od jednej z osób zrywających słyszałem, iż pałac ten został rozebrany po wojnie.
RL
Posty: 49
Rejestracja: 19 kwie 2006, 12:22

Post autor: RL »

Byłem w Skrobku jesienią ub. roku. Widać pozostałości po fundamentach budynków oraz brukowane podwórze. W chwili obecnej miejsce to wykorzystuje Szkoła Policji w Pile na poligon chemiczny. A co do śmieci, to okoliczni mieszkańcy sami zrobili sobie tam nielegalne wysypisko.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Według map był tam majątek (przed wojną o nazwie Kegelshöhe) i cegielnia.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Oto wspomniane "schody do nieba" ;) , fragment muru oraz piwnicy(?).
Obrazek Obrazek

Znalazłem też drzewo (wg. mnie jest to dąb), będące pomnikiem przyrody. Szkoda tylko, że rosnące w tak wstrętnym miejscu. Nie licząc znajdującego się nieopodal wysypiska śmieci to chyba najbardziej zaśmiecone ze znanych mi miejsc w okolicy.

A przy okazji zapytam.
Cóż znajduje się na tych fotografiach?
Obrazek Obrazek

A także czemu służy ten właz?
Obrazek
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

RL napisał, że to miejsce jest poligonem policji. Na zdjęciach to chyba ich śmieci, tylko kto wystawi policji mandat.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Wojewódzki Inspektor Środowiska?
Oprócz ukazanych na zdjęciu jest sporo śmieci gospodarczych, budowlanych, pustych plastykowych opakowań po napojach (co ciekawe wszystkie mniej więcej tej samej wielkości, swego czasu w lesie koło Kotunia można było znaleźć opakowania 5 litrowe) oraz sporo butelek szklanych. Krótko mówiąc syf wielki. :evil: :evil: :evil:
Awatar użytkownika
JAVA
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2007, 20:38

Post autor: JAVA »

Witam!
W Skrobku nie było dworku. Stał tam pałacyk, który został rozebrany w latach 80-tych. Nie pamiętam dokładnie kiedy, ale pamiętam za to jak wyglądał. Był bardzo podobny (chyba bliźniaczy) do pałacu w Kotuniu. W Skrobku było również kilka murowanych chat (ja pamiętam pięć), chyba dwa stawy i dwa parki. Przy jednej z dróg polnych w odległości ok. 500 m od Skrobka idąc w kierunku Kotunia był/jest grób nieznanego żołnierza niemieckiego ale pewnie już bym go nie odnalazł :(
Poz.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Witamy na forum i zapraszamy do dalszego dzielenia się swoją wiedzą! :)

Oprócz sfotografowanych pozostałości znajdujących się pośród drzew znaleźć można na skraju wzniesienia, a zatem bliżej asfaltówki jeszcze sporo innych gruzów. Miałem wrażenie, iż był to jeden znaczny obiekt ale mogę się mylić.

Co do lat 80-tych to faktycznie. Gdy byłem tam pod koniec tych lat zbierać owoce mawiano, iż rozbiórka odbyła się przed paroma laty.

Teraz tylko można pozazdrościć osobom, które tam dawniej mieszkały. Ze względu na położenie na wzgórzu mogli podziwiać niemały krajobraz. Zarówno od północy, południa i zachodu rozpościera się znaczna przestrzeń. Patrząc na obecny stan tego miejsca można tylko westchnąć (choć będąc tam może to być trudne ze względu na zapach pobliskiego wysypiska ;)).
Awatar użytkownika
JAVA
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2007, 20:38

Post autor: JAVA »

... a i jeszcze jedna ciekawostka odnośnie Skrobka. Równolegle do obecnej asfaltówki biegła niegdyś kolejka wąskotorowa. Wywożono nią żwir z wyrobiska gdzie obecnie jest wysypisko śmieci. Jej pozostałości powinny jeszcze być.
Poz.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Zatem czuję, iż miejsce to będzie jeszcze miejscem moich kolejnych penetracji. ;)

Okazało się, że jako dziecko te stawy widziałem. Lecz dziś ani tego faktu nie pamiętam, ani też ich dziś nie widziałem. Spróbuje zatem kolejnym razem odszukać obiektów o których JAVA piszesz.

Swoją drogą zastanawiam się czy pałacyku tego jak i tego w Kotuniu nie można było wykorzystać na ośrodek jeździecki. No ale jest powiedzenie, które głosi że na internetowym forum jest każdy mądry, a w rzeczywistości nie ma czasu ani pieniędzy. ;)

Pozdrawiam.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Zasięgnąłem nieco informacji o Skrobku.
PGR ten oprócz chowu bydła i trzody chlewnej specjalizował się w hodowli bażantów i kuropatw wypuszczanych następnie do lasów. Do PGR-u tego należały łąki obecnie zalane przez stawy gospodarstwa rybackiego w Stobnie. Mój informator twierdzi, iż koniec tego PGR to początek lat 70-tych. Mieszkające w nim osoby (oprócz pałacu było w nim kilka domów) zostały wówczas przeniesione do bloków w Kotuniu.

Dowiedziałem się także, iż położony był na wysokości niemal 100m n.p.m. (stąd ładny widok na dolinę Noteci). Zamieściłbym także fotografię tamtejszych stawów, ale chyba szczęśliwie dla tego forum moje usb przed kilkoma dniami odmówiło posłuszeństwa. ;)

I jeszcze pytanie do JAVY. Czy może Pan opisać ten grób? Mimo kilkugodzinnej penetracji tego miejsca nie udało mi się go odnaleźć.
Awatar użytkownika
JAVA
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2007, 20:38

Post autor: JAVA »

Cze!
Miejsca nie opisze ponieważ nie wiem jak wygląda obecnie. Nie byłem tam z 12 lat. Nawet wówczas było wręcz niemożliwe do odnalezienia ponieważ graniczyło z polem uprawnym należącym do PGR-u Kotuń więc po części mogiła była już... zaorana. W wolnej chwili mogę tam wpaść i najwyżej zrobię kilka fotek, na tej podstawie może uda się namierzyć grób. Nadmienię, że grób nigdy nie był dokładnie oznaczony a o jego istnieniu wiem od rodziców i dziadków.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: obserwator »

Mistrz pisze:Ostatnio próbowałem zrobić listę zachowanych ziemiańskich dworów i pałaców z terenu obecnego powiatu pilskiego. Przy tych, których istnienia nie jestem pewien, postawiłem znak zapytania. Obiekty podzieliłem według gmin: (...)
Gm. Szydłowo:
Kotuń - pałac
Jaraczewo - dwór
Leśny Dworek (?)
Nowy Dwór - dwór
Skrzatusz (?)
Stara Łubianka - pałac
(...)
"Leśny Dworek" istnieje nadal. Choć nie jest to kwitnąca okolica... Sam budynek zaskakuje jednak samą swoją obecnością w tak zalesionym i odludnym terenie.

Obrazek Obrazek Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Żeby nie być gołosłownym ;) (wcześniej pisałem o uroku alejki jaka znajduje się w okolicy Kotunia) zamieszczam kilka dzisiejszych fotek.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nasłonecznienie nie było najlepsze.Czas nieco gonił. Ale pocieszający jest fakt, iż wiele kwiatów nie było w pełni rozwiniętych, a aura w najbliższych dniach ma być lepsza. Widok na doline Noteci jest znaczny. Obok na polach rośnie wiele podobnych kwitnącyh krzaków.Kamienne fragmenty drogi przypominają o dawnej śwetności tego miejsca(aż się łezka w oku kręci). Krótko mówiąc polecam to miejsce. :)
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Zamieszczam także fotografie Skrobka (stawy i z wąwozów) poczynione w Wielką Sobotę (widać jak bardzo zmieniła się przyroda od tamtego czasu).

Obrazek Obrazek

Dodam, że oprócz wąwozu uwiecznionego na drugiej fotografii, jest jeszcze jeden, przez który przepływa strumień nad brzegiem, którego rosną wiekowe drzewa - w tym pokaźne dęby.
Myślę, że to dobre miejsce dla miłośników fotografii, pejzaży, sportu, ptaków (jest ich tam sporo) itd, itp.
Dobra. Kończę już swój zachwyt. ;)
Awatar użytkownika
JAVA
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2007, 20:38

Post autor: JAVA »

He :D Dzisiaj byłem z aparatem w Kotuniu i miałem ochotę wpaś do Skrobka. Prawie się spotkaliśmy ZIOLEK. Chyba musimy się skrzyknąć kiedyś na wspólny rekonesans po Skrobku :wink:
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

A z miłą chęcią. Jeśli aura dopisze to w przyszłą sobotę mam również zamiar tam zawitać. :)
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

ziolek pisze:Żeby nie być gołosłownym ;) (wcześniej pisałem o uroku alejki jaka znajduje się w okolicy Kotunia) zamieszczam kilka dzisiejszych fotek. (...)
Byłem tam po wcześniejszej Twojej informacji. Z pozoru normalna ścieżka pod górkę. Jednak rzeczywiście pąków na tych krzakach było bardzo dużo. Teraz pięknie rozkwitły. Ładne zdjęcia!
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się