Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
JAVA
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2007, 20:38

Post autor: JAVA »

W Kotuniu nie skręcając w pobliżu PGR-u na stację Stobno, ani na pałac, a jadąc prosto (droga polna) dojedzie się rownież do Skrobka. Niegdyś była to droga pełna drzew owocowych (grusze, jabłonie, śliwy) i być może obecnie wygląda równie ciekawie. W wolnej chwili zachęcam do przetarcia tego zapomnianego traktu od Skrobka a dalej do samego Szydłowa.
Pzdrawiam.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

O. To mnie cieszy, że udało się Obserwatorowi je podziwiać. Ku mojemu zaskoczeniu tydzień później widok był mizerny. Wręcz wszystkie kwiaty przekwitły. Zatem w przyszłości warto się śpieszyć.
To o czym pisze Java to najprawdopodobniej to co uwieczniłem na fotografiach. Dawniej to była faktycznie droga na Szydłowo.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Może to zdjęcie (a dokładnie górny fragment, tuż pod numerem zdjęcia) komuś coś przypomni: http://www.dawna.pila.pl/grafika/FotoLo ... Stobno.jpg
Czuję, że w moim przypadku nie obędzie się bez kolejnej wizji lokalnej i bez dokonania kolejnych zdjęć. Mam tylko przeczucia co do niektórych obiektów. Wydaje mi się, że ów pałacyk to na tym zdjęciu cyfra zero, bądź ciemny kwadracik poniżej. Widoczny jest także kręty strumień. Niżej biegnie droga, z której pozostały tylko przydrożne zarośla.
W prawym górnym rogu widoczna jest żwirownia, czyli obecne wysypisko śmieci, tego jestem raczej pewien.
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: jarek »

Mistrz pisze::arrow: Gm. Wysoka
Czajcze (?)
Gmurowo - dwór
Kijaszkowo (?)
Mościska - dwór
Wysoka Mała (?)

Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś uzupełnił brakujące dwory lub rozwiał moje wątpliwości co do niektórych wymienionych.
Dworek w Wysoce Małej istnieje, jeśli to faktycznie ten, o którym myślę. Nieraz obok niego przejeżdżałem jadąc do babci do Wysokiej. Znajduje się on po prawej stronie drogi przy samym końcu wsi. Po lewej stronie drogi jest natomiast bajorko. Co prawda kilka lat już tam nie przejeżdżałem, ale wtedy dworek był w dobrym stanie, było tam chyba przedszkole albo coś takiego, tak wyglądało to z zewnątrz (plac zabaw). Obecnie zapewne jest w podobnym stanie.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Czy komuś coś wiadomo na temat majątku w miejscowości Gądek (gm.Szydłowo)?

P.S. Niedawno wyczytałem, iż średnia wielkość gospodarstwa rolnego w wyniku reformy rolnej w porównaniu z okresem przedwojennym wzrosła z 5ha do 5,2 ha. Pytanie czy było warto ciśnie się samo na usta.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

Tak wygląda obecnie pałac w Wiesiółce. Ostatnio ktoś nowy tam gospodarzy. Widac duże postępy choć bardzo dużo pracy jeszcze do wykonania. Kiedyś ten teren wyglądał już fatalnie. Był tak zarośnięty, że ginął wśród krzaków. Teraz właściciel robi porządek z przybudówkami (chyba z czasu PGR). Nie wiem jakie jest docelowe przeznaczenie tego dość dużego obiektu. Zazwyczaj takie miejsca z czasem stają się hotelami i restauracjami.

Obrazek
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Skrobek

Post autor: adam »

Skrobek ( Kegelshöh ) administracyjnie należał do Kotunia ( Kattun) . W 1812 wraz z majatkiem Kotuń ( Kattun) stał się wlasnością urzednika skarbowego o nazwisku Kegel.
W roku 1885 ( Kegelshöh ) Skrobek zostaje od majątku ( Kattun ) oddzielony.
Pamiętam to miejsce z lat dzieciństwa, opuszczony pałac dwa stawy, budynki gospodarcze. Stały tam też ule. W palacu tym byly urządzane w latach powojennych wieczory taneczne.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Gadek

Post autor: adam »

Majątek w Gądku i pałac w 1920r był własnością Wiese. Po wojnie w pałacu były biura PGR-u, później przerobione na 5 mieszkań. 10 lutego 2000r wybuchł pożar i zniszczył prawie cały obiekt. Obudowano tylko 2 mieszkania.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Widzę, że ma Pan cenne informacje. Dziękuję za podzielenie się nimi.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Palace

Post autor: adam »

Bardzo chętnie dzielę się informacjami, które posiadam na te tamaty. Sam zresztą bardzo dużo dowiedziałem się z tego forum.
Pozdrawiam.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Palace i dworki.

Post autor: adam »

Wąskotorówka o której wspomina Java łączyła wyrobisko żwiru w Kłodzie z zakładem produkcyjnym w Dolaszewie przy stacji kolejowej. Przy wyrobisku na torach znajdowała się koparka, która wydobywała żwir. Funkcjonowało to wszystko jeszcze po wojnie.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

ziolek pisze: A także czemu służy ten właz?
Obrazek
Niedawno dowiedziałem się że pod tym włazem w Skrobku kryje się nic innego jak ujęcie wody.

Pozdrawiam.
magda
Posty: 4
Rejestracja: 03 sty 2008, 18:06
Lokalizacja: Piła

Post autor: magda »

Czy ktoś wie, co obecnie znajduje się w pałacu w Kotuniu? Został odrestaurowany, trafił w prywatne ręce - zastanawiam się czy służy li tylko za mieszkanie. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
JAVA
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2007, 20:38

Post autor: JAVA »

Witam w Nowym Roku!

Niestety niczemu nie służy poza obiektem do rozkradania przez miejscowych żuli :( Ze stojącej obok pałacu 100 ponad letniej stajni zostały wyjęte i prawdopodobnie sprzedane na złom metalowe żerdzie podtrzymujące strop. W efekcie stajnia zawaliła się i obecnie rozkradane są nawet cegły pozyskiwane z gruzu. Cegły są także wyjmowane z sufitów w piwnicach samego pałacu i odpsrzedawane jakimś budującym się w okolicy bambrom. Tylko, żal sciska serce i duszę jak się to widzi, a łzy cisną się na oczy gdy na myśl powracają wspomnienia ze spędzonego niegdyś tu dzieciństwa.

Obecny właściciel pałacu mieszka z tego co wiem gdzieś w okolicach Lipki. Nie wiem czy by go nie zawiadomić o rozkradaniu jego własności?

Poz.
Awatar użytkownika
JAVA
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2007, 20:38

Post autor: JAVA »

http://foto.aol.pl/galleries/jarek.trembo@aol.pl

jeszcze kilka fotek z ostatniej mojej wizyty w majątku Kotuń.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

No niestety smutny to bardzo widok. Bywam tam dość często. Ostatnio zauważyłem kolejny ubytek w ogrodzeniu. Stolarka okienna w jednym z budynków to już daleka przeszłość.
Mentalność mieszkańców okolic pozostawia wiele do życzenia.
Alejka, która dawniej prowadziła do Szydłowa ulega ciągłej dewastacji. Nie tak dawno ktoś pokusił się o wysypanie przy niej całej wywrotki gruzu :!: :evil: Przed świętami pokuszono się o wycięcie krzewów, na których rosła jemioła :!: :evil: Krótko mówiąc zgroza.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Palace .

Post autor: adam »

W 1899 r. właścicielem Skrobka był Adolf Hausse, a w 1902 r. Fritz Bader.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
JAVA
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2007, 20:38

Post autor: JAVA »

A może zna ktoś personalia i inne ciekawe fakty dotyczące byłych wlaścicieli majątku w Kotuniu. Nie interesują mnie oczywiście czasy po 45-tym 8) te akurat znam :(
Poz.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Kotun .

Post autor: adam »

Java napisal :A może zna ktoś personalia i inne ciekawe fakty dotyczące byłych wlaścicieli majatku w Kotuniu.

Oto co znalazlem :
Nazwa Kotuń pochodzi prawdopodobnie od slowiańskiego slowa " Kutno " , choć inne zródła podają, że nazwa ta wywodzi się od strumyka przepływającego przez tą wieś, a nazywającego się Kotuń .
Jednym z pierwszych wlaścicieli folwarku był polski szlachcic Kilian Pobolski od Jego nazwiska nazwano tamę Pobolski i most Pobolski . Po nim wlaścicielem jest schlachcic Bielawski . W 1669 r. folwark dzierżawił Bokorowski . W czasie I rozbioru Polski folwark w Kotuniu staje się wlasnością królewską, a 3 lipca 1812 r. kupuje go królewski urzędnik skarbowy Kegel . W 1831 r. właścicielem zostaje Jego syn Wilhelm Kegel, a od 1892 r. Franz Modrow z Wrzącej .
Jeśli uda mi się znależć coś po 1900 r to oczywiście napiszę.
Pozdrawiam .
Awatar użytkownika
JAVA
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2007, 20:38

Post autor: JAVA »

:shock: skąd Ty to bierzesz Adam? Masz w domu jakies archiwum ksiąg parafialnych czy co? Qrde chyba zbyt mało dociekliwie grzebałem.
Poz i thx.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Kotun.

Post autor: adam »

To trochę taka ironia losu, bo w Niemczech można więcej znaleźć o polskości naszych terenów, niż u nas. Trochę przypomina mi to sytuacje, gdzie pewien rosyjski przedsiębiorca otwierał w Rosji restauracje z typową starą rosyjską kuchnią i się okazało, że przepisy do gotowania potraw musiał sprowadzić ze Stanów Zjednoczonych bo w dzisiejszej Rosji nikt już ich nie pamiętał.
Podane informacje pochodzą z niemieckiej książki.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

A oto ogłoszenie sprzedaży dworku w Kotuniu: http://www.otodom.pl/dom-pila-1400m2-12 ... 25515.html

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Klejna-Wendt
Posty: 11
Rejestracja: 07 lip 2008, 14:06

Post autor: Klejna-Wendt »

Witam,
Czy ktos ma moze rysunki lub zdjecia dworku i drewnianego kosciolka w Wiesiolce? Kosciolek powstal w 1775 roku a zniszczyla go sowiecka bomba w 1945. Dwor murowany w Wiesiolce postawiono okolo 1830 przed tem stal w tym miejscu drewniany. Bardzo interesuja mnie wszelkie zdjecia , rysunki lub opisy dotyczace Wiesiolki i ww budynkow.
pozdrawiam wszystkich
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

We wrześniu PTTK organizuje kolejny rajd Szlakiem zamków i pałaców do pałacu w Gmurowie
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Niestety Gmurowo nie wypaliło i rajd jest do dworku w Hercowie koło Łobrzenicy.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się