Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

A ja mam małe pytanie do znawców tematu dworków.
Otóż zarówno w Skrobku jak i w Pokrzywnie/Kępie natknąć się można na alejki obsadzone drzewami owocowymi. Czy takie "owocowe"alejki często towarzyszyły dworkom?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

skrobek

Post autor: adam »

Mnie osobiscie roslinnosc przy dworach i palacach kojarzy sie z lisciastymi drzewami ozdobnymi np: deby , kasztanowce , klony , jesli jestesmy znowu przy temacie Skrobka to jako ciekawostke moge dodac , ze w 1930 r znaleziono tu kamienne skrzynki grobowe . Szkoda , ze tak ciekawego miejsca pozostala tylko kupa gruzu .
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

A tak. We wspomnianym Skrobku znajdują się ładne dęby rosnące nad strumykiem. Bardzo urocze miejsce, mimo postępującej dewastacji.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: MiReK »

W okolicy można spotkać kilka alejek owocowych niekoniecznie prowadzących do pałaców.
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: okiennica »

Podobno Niemcy obsadzali drogi drzewami owocowymi, żeby ubożsi ludzie i podróżni mieli coś do przekąszenia... Prawda to :?:
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: adam »

W obecnych czasach w Niemczech owocowymi drzewkami obsadza sie sciezki rowerowe, po to aby uzytkownicy tych sciezek mogli sie posilic owocami z tych drzew, dlatego mysle, ze wczesniej tez moglo miec to miejsce.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: rasaxas »

Mistrz pisze:Ostatnio próbowałem zrobić listę zachowanych ziemiańskich dworów i pałaców z terenu obecnego powiatu pilskiego. Przy tych, których istnienia nie jestem pewien, postawiłem znak zapytania.
Obiekty podzieliłem według gmin:

:arrow: Gm. Szydłowo
Kotuń - pałac
Jaraczewo - dwór
Leśny Dworek (?)
Nowy Dwór - dwór
Skrzatusz (?)
Stara Łubianka - pałac
(...)

Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś uzupełnił brakujące dwory lub rozwiał moje wątpliwości co do niektórych wymienionych.
Jeśli chodzi o Skrzatusz to w samym Skrzatuszu nie ma żadnego pałacu ani dworku ale znajduje się on w miejscowości Coch. Pałac ten jest całkowicie odnowiony i mieszka w nim rodzina Leśniewskich. A jeśli chodzi o dwór w Jaraczewie to o jego stanie szkoda gadać... Jest on pod opieką inspektora zabytków(?) czy jakoś tak, a on chyba czeka na to aż pałac sam się rozsypie bo jego stan jest straszny.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: adam »

Odnosnie Skrzatusza, nie przypominam sobie abym natrafił na informacje o istnieniu dworu lub palacu, sa natomiast wzmianki o tym, ze oczywiscie w odpowiednio dawniejszych czasach na terenie tej miejscowosci znajdowal sie punkt warowny plemienia Pomorzan, ktory zostal zniszczony jesli dobrze pamietam przez Polan.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: rasaxas »

A orientujesz się może w którym to wieku było i posiadasz więcej informacji na ten temat? :) Bo pierwszy raz o tym słyszę :D
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: adam »

Troche czasu to potrwa, ale informacje te odnajde i podam szczegöly, jest tam sporo informacji o tym, ze tereny od morza Baltyckiego az do Noteci byly zamieszkiwane przez plemienia Pomorzan, ktöre byly systematycznie wypierane przez Polan, sa wlasnie wzmianki o miejscu w ktörym dzisiaj znajduje sie Skrzatusz, jesli dobrze pamietam to takich punktöw fortecznych w naszych okolicach bylo wiecej. Bardziej znane sa chyba fakty wypraw Boleslawa Chrobrego na Pomorze i zniszczenie punktu fortecznego nad jeziorem Betyn Wielki. Przez Tuczno przebiegal szlak wypraw Chrobrego a pözniej tzw. szlak solny.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: rasaxas »

adam pisze:(...)Bardziej znane sa chyba fakty wypraw Boleslawa Chrobrego na Pomorze i zniszczenie punktu fortecznego nad jeziorem Betyn Wielki. Przez Tuczno przebiegal szlak wypraw Chrobrego a pözniej tzw. szlak solny.
Poprawiam cię bo jeśli się nie mylę to gród nad jeziorem Bytyń zniszczony został przez Bolesława Krzywoustego 8)
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: adam »

Obrazek
Wprawdzie to nie powiat pilski, ale bliska okolica, bo Straczno kolo Walcza i wg. mnie jeden z najladniejszych dworöw w naszych okolicach. Zdaje sie, ze nie ma po nim juz nawet sladu, ale nie jestem pewny.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: rasaxas »

Dworek rzeczywiście piękny. Szkoda tylko ze tak dużo pięknych budowli nie przetrwało do naszych czasów, a co boli jeszcze bardziej niektóre z tych co przetrwały są w opłakanym stanie i niszczeją na naszych oczach. :cry:
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re:

Post autor: adam »

obserwator pisze:Tak wygląda obecnie pałac w Wiesiółce. Ostatnio ktoś nowy tam gospodarzy. Widac duże postępy choć bardzo dużo pracy jeszcze do wykonania. Kiedyś ten teren wyglądał już fatalnie. Był tak zarośnięty, że ginął wśród krzaków. Teraz właściciel robi porządek z przybudówkami (chyba z czasu PGR). Nie wiem jakie jest docelowe przeznaczenie tego dość dużego obiektu. Zazwyczaj takie miejsca z czasem stają się hotelami i restauracjami.

Obrazek
Nowym wlascicielem tego palacu jest rodzina z Walcza, obiekt ten sluzy do celöw prywatnych, czyli jako miejsce zamieszkania. Zanim palac zmienil wlasciciela odbywaly sie w nim msze swiete, z tego co slyszalem nowi wlasciciele po jakims czasie nie wyrazili zgody na dalsze prowadzenie tych mszy w palacu.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: Bocian »

^^ Który to jest rok? Mniej więcej?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: adam »

Jesli dobrze pamietam to palac ten zostal wybudowany w 1898 roku. Wczesniej palac byl drewniany.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: rasaxas »

O tym pałacu drewnianym chyba nawet coś na forum pisze bo coś w głowie mi śwista i gdzieś o nim czytałem.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: adam »

Obrazek
Palac w Rözewie, czy budynek ten przetrwal do lat dzisiejszych? Na zdjeciu wyglada imponujaco.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: rasaxas »

Budynku ni w ząb nie kojarzę ale może po prostu go przeoczyłem bo stoi gdzieś na uboczu :wink: także ręki nie dam uciąć.
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: okiennica »

Pałacyk w Różewie już nie istnieje, jego koniec zawdzięczamy "bratniej" armii, która najpierw zajęła go i gromadziła w nim bydło, a potem spaliła opuszczając wieś.

Budynek znajdował się najprawdopodobniej w miejscu obecnego magazynu PGR, na północ od przystanku PKS leżącego w centrum wsi.

Do dziś zachował się kamienny murek okalający teren pałacyku, stawek, który może być tym z fotki, a także kamienny drogowskaz (?) na krzyżówce do Przybkowa.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: rasaxas »

Kojarzę ten murek... Znajduje się on obok drogi prowadzącej do Chwiramu?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: adam »

Obrazek
Jesli mowa o Chwiramie to pozwole sobie wrzucic fotke palacu ktöry przetrwal do czasöw obecnych. Slyszalem, ze zostal on ostanio odnowiony. Kiedys miescily sie w nim biura PGR-u. Kto jest obecnym wlascicielem tego nie wiem.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: rasaxas »

Pałac znajduje się na terenie byłego PGR-u?
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: okiennica »

rasaxas pisze:Kojarzę ten murek... Znajduje się on obok drogi prowadzącej do Chwiramu?
Tak, dokładnie, przed krzyżówką na Przybkowo :)

Pałac w Chwiramie faktycznie jest odnowiony i znajduje się na terenie gospodarstwa rolnego w Chwiramie, świetnie go widać na googleearth :) W naturze też go widać, nawet z busa do Wałcza, ale trzeba wiedzieć, gdzie popatrzyć, bo stoi w pewnej odległości od drogi i tylko miga między drzewami i budynkami.
To budynek z charakterystycznym "łamanym" dachem na środku fotki:
Obrazek
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: adam »

Obrazek
Palac w miejscowosci Chude, podobno budynek ten zachowal sie, niestety za kazdym razem jak jestem w Pile zapominam tam zajechac.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się