Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: rasaxas »

Budynek w Chudym owszem istnieje do dziś, mieszka w nim bodajże jakiś Duńczyk (nazwiska w życiu sobie nie przypomnę :wink: ) Jest on właścicielem całego gospodarstwa rolnego jakie znajduje się w miejscowości Chude. Wcześniej mieszkał tam inny obcokrajowiec :lol: Niemiec, nazywał się bodajże Chopin. :? :rolleyes: A co do pałacu w Chwiramie to jego właścicielem jest nijaki Michalski czy jakoś tak. Jest on właścicielem ponad 5 tysięcy hektarów ziemi w tamtych okolicach i to właśnie do niego należy były PGR. To nazwisko obiło mi się o uczy i nie wiem dokładnie czy tak ono brzmi. A co do nazwiska byłego właściciela to zapytam dokładniej mojego taty bo on się z nim znał dość dobrze.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: adam »

Obrazek
Palac w miejscowosci Chude (Rosental). Majatek ten zostal zalozony okolo roku 1800 przez ksiedza Dalskiego z Dt. Krone.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: adam »

Skrzatusz, sa natomiast wzmianki o tym, ze oczywiscie w odpowiednio dawniejszych czasach na terenie tej miejscowosci znajdowal sie punkt warowny plemienia Pomorzan.

Odszukalem czesc tych informacji, otöz niemieckie zrödla podaja, ze nazwa Skratusz albo Skretusz pochodzi od niemieckiego slowa Schrothaus (kwadratowa budowla). Byla to kwadratowa drewniana budowla typu warownego budowana na naszych terenach przez plemiona poganskie. Najstarsze przekazy podaja o tym, ze w odleglych czasach byl duzy i maly Skrzatusz, na miejscu dzisiejszego Skrzatusza, lecz dzisiaj nikt juz nie jest wstanie wskazac ulokowanie tych miejsc.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: rasaxas »

Tak a propos tych pałaców to takowy znajduję się także w miejscowości Dąbrowa/Dąbrówka. Postaram się go sfotografować i wrzucić jak tylko będę gdzieś niedaleko. Jest on w bdb stanie i obecnie mieszka w nim jakaś rodzina.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: adam »

Czy jest to moze palac polozony pomiedzy Skrzatuszem a Dabrowa göra, poniewaz na jednej z niemieckich map jest taki budynek w tym miejscu umieszczony. Na mapie wyglada jakby to bylo prawie w polowie odleglosci od wioski do göry Dabrowej.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: rasaxas »

Pałac znajduje się obok skrzyżowania dróg tej która idzie w stronę Skrzatusza, tej na górę Dąbrowę i Zawadę oraz tej która idzie w kierunku szosy oraz na żwirownie. Jadąc na górę Dąbrowę drogą w kierunku Zawady po lewej stronie jakieś 100-200 metrów od końca asfaltowej drogi znajduje się pałac. Wokół pałacu znajduje się las liściasty składający się głównie z brzóz. Budowla jest bardzo dobrze widoczna z wymienionej przeze mnie polnej drogi.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: adam »

Z Twojego opisu wynika, ze möwimy o tym samym miejscu. Mam jeszcze jedno pytanie otöz juz na kilku mapach widzialem naniesiony w Skrzatuszu palac lub folwark (sa one oznaczone takim samym symbolem). Obiekt ten musial sie znajdowac tuz przy wjezdzie do wioski od strony Szydlowa, po lewej lub prawej stronie. Zdaje sie ze na jednej z map jest budynek ten naniesiony po lewej stronie drogi z Szydlowa ale przed jeziorem. Czy wiesz cos na ten temat?
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: rasaxas »

Po lewej stronie zaraz po wjeździe do Skrzatusza od strony Szydłowa są tzw. czerwone domki. Biegną one jakieś 100-200 metrów od jeziora wzdłuż jego linii. Być może tam znajdował się kiedyś jakiś pałac bądź też folwark. Mieszkałem kiedyś jakieś 100 metrów dalej. Przed skrzyżowaniem w lewo w kierunki czerwonych domków przy samej drodze po lewej stronie znajduję się cmentarz. W każdym bądź razie ja za późno się urodziłem żeby zobaczyć cokolwiek :wink: mam na myśli np. "fabrykę" nawierzchni bitumicznych która znajdowała się nad jeziorem i po której został tylko asfalt na dnie jeziora czy też drugą gorzelnie która znajdowała się po prawej/lewej stronie drogi na Dąbrówkę jadąc ze Skrzatusza. I apropos tej gorzelni jeśli ktoś posiada jakieś informacje to byłbym wdzięczny :wink:
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: adam »

rasaxas pisze:tak a propos tych pałaców to takowy znajduję się także w miejscowości Dąbrowa/Dąbrówka. Postaram się go sfotografować i wrzucić jak tylko będę gdzieś niedaleko. Jest on w bdb stanie i obecnie mieszka w nim jakaś rodzina
Dabrowa to dawniej Dombrowo ,folwark zalozony w 1880r. wraz z majatkiem szlacheckim Marienfelde (Klesnik) mial 219 mieszkancöw w 35 domostwach. W 1902r. w Skrzatuszu znajdowala sie jedna gorzelnia a woköl jeziora byly tylko laki.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: rasaxas »

I tutaj mowa chyba właśnie o tej gorzelni którą na myśli miałem. Obecna gorzelnia która znajduje się przy drodze w kierunku Różewa została wybudowana już po wojnie.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: adam »

W Dabrowej (Dombrowa) w 1772 r. mieszkal wraz z rodzina (zona, 6 dzieci) owczarz Keim Jacob. Hodowal on tam 274 owiec, 3 swinie i jedna krowe.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: Waldek »

rasaxas pisze:I tutaj mowa chyba właśnie o tej gorzelni którą na myśli miałem. Obecna gorzelnia która znajduje się przy drodze w kierunku Różewa została wybudowana już po wojnie.
Mój dziadek w czasie wojny pracował u jakiegoś niemca w Wiesiółce i do tej gorzelni chodził z Wiesiółki na piechotę po spirytus dla owego niemca. Wniosek jest taki że albo mylisz się odnośnie daty budowy gorzelni albo mój dziadek pomylił gorzelnie.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: rasaxas »

Waldek pisze:
rasaxas pisze: Mój dziadek w czasie wojny pracował u jakiegoś niemca w Wiesiółce i do tej gorzelni chodził z Wiesiółki na piechotę po spirytus dla owego niemca. Wniosek jest taki że albo mylisz się odnośnie daty budowy gorzelni albo mój dziadek pomylił gorzelnie.
Twój dziadek chodził zapewne do już nie istniejącej gorzelni. A mówił może o którą gorzelnie chodzi?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: adam »

[quote="rasaxas"]I tutaj mowa chyba właśnie o tej gorzelni którą na myśli miałem. Obecna gorzelnia która znajduje się przy drodze w kierunku Różewa została wybudowana już po wojnie.[/quote]
Gorzelnia ta takze byla wybudowana przed wojna przez Niemcöw, powojenne sa tylko metalowe pojemniki na zacier.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: Waldek »

Czyli jednak mój dziadek się nie mylił. Dobrą jeszcze ma staruszek (92 l.) pamięć. :wink:
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re:

Post autor: ziolek »

ziolek pisze:
A także czemu służy ten właz?
Obrazek
Dziś ten właz otoczony jest betonowym płotem. Na płocie tym o ile mnie pamięć nie myli znajduje się tabliczka z napisem "strefa ujęcia wody podziemnej". Zatem zagadka sprzed ponad 2 lat znalazła odpowiedź. :)
Asmo
Posty: 20
Rejestracja: 16 cze 2009, 16:21
Kontakt:

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: Asmo »

Biała. Pałac zbudowany w 1929 roku.
Obrazek Obrazek

Jaraczewo. Dwór z 4 ćw. XIX w.
Obrazek Obrazek

Czarnków Dwór z 2 poł. XVIII w.
Obrazek Obrazek

Kotuń Dwór z 2 poł. XIX w.
Obrazek

Nowy Dwór.Dwór z 2 poł. XIX w.
Obrazek

i bonus:
gdzieś po drodze z Trzcianki do Nowego Dworu.
Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: SA108 »

Asmo pisze:Biała. Pałac zbudowany w 1929 roku.
Obrazek Obrazek
Z tego co wiem ten pałac jest dużo starszy, jeszcze z XVIII w. Właściwie nie jest to pałac, lecz oficyna zamkowa - pozostałość po niegdyś stojącym tu zamku. W XVIII w. jego właścicielem był Stanisław Poniatowski, ojciec Stanisława Augusta.
agusia16141
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2010, 18:28

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: agusia16141 »

Postaram się wam pomóc. Sama mieszkam w Kotuniu więc postaram się dowiedzieć czegoś ciekawego.
Awatar użytkownika
maverik
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2006, 22:25
Lokalizacja: okolice

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: maverik »

A ja podrzucę temat dworku/pałacyku w okolicach Pokrzywnicy - koloni Leżenica, po wojnie stały tam jeszcze jego mury i części popalonych stropów, ale bardzo szybko został rozebrany i chyba dziś śladu po nim nie ma? Czy ktoś ma jakieś informacje, co to mogło tam stać i czy faktycznie istniało?
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: obserwator »

agusia16141 pisze:Postaram się wam pomóc. Sama mieszkam w Kotuniu więc postaram się dowiedzieć czegoś ciekawego.
Odnawianie pałacu w Kotuniu stanęło w miejscu. Chyba właściciel stracił zapał/pieniążki. Od dłuższego czasu nic się w otoczniu nie zmienia. Nawet tynk na froncie już odpada.
Awatar użytkownika
JAVA
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2007, 20:38

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: JAVA »

Renowacja pałacu w Kotuniu nie stanęła. Zwyczajnie dobiegła końca kilka lat temu a miała na celu uatrakcyjnić obiekt przed licytacją. Taki mały make up i chyba zero efektów - znów niszczeje bez dobrego gospodarza. A tak nawiasem mówiąc to znów po 30 latach sprowadziłem się do Kotunia :jupi: Chyba tym razem do deski grobowej?

Nie ma to jak na starych śmieciach !
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: obserwator »

A kto robił ten make up? Kto liczył na to, że da to efekt? Chyba nie jeden z mieszkańców Kotunia? Byłem przekonany, że ktoś kupił całość razem z przyległym terenem i dopiero za jakiś czas zacznie się praca nad parkiem/ogrodem.
Kotuń teraz zaczyna zyskiwać nową twarz. Tyle domów jednorodzinnych tam powstało, że socjalistyczne blokowisko przestaje być centralną częścią.
Awatar użytkownika
JAVA
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2007, 20:38

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: JAVA »

Jak to kto? Polacy, rodacy, obywatele, podatnicy - kolokwialnie zwani skarbem państwa.
Awatar użytkownika
JAVA
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2007, 20:38

Re: Dworki i pałace szlacheckie w powiecie pilskim

Post autor: JAVA »

Witam!

Czy ma ktoś i mógłby podzielić się ze mną zdjęciami Kotunia i jego najbliższych okolic z zeszłego wieku (a może i nawet XIX w.)? Im starsze tym będą dla mnie bardziej ciekawe i cenne - te zaś po roku 2000 nie specjalnie mnie interesują.

Z góry dziękuję za zainteresowanie i pomoc.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się