Umocnienia miasta Piły

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: Bwerk45 »

To chyba jakiś żart. Pani redaktor chyba nie ma pojęcia o czym pisze albo się przesłyszała. Nasłuchała się opowieści o tunelach i pisze co jej popadnie. Porażka.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: skinspila »

Fantazja ludzka nie zna granic :wink:
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: seba691 »

Ręce opadają, będzie trzeba wysłać do redakcji TN małego maila historycznego o tych bunkrach.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: skinspila »

Tak czytając można wywnioskować jedno "Rozwalić go",
- na zakręcie stoi
- młodzi z kilofami i tragedia murowana
- znajdą amunicję, może nic a i tak tragedia murowana dalej nie czytałem bo mnie k...ca chwyta odrazu, komuś on po prostu tam przeszkadza i tyle.
pozdro
Awatar użytkownika
Mały
Posty: 47
Rejestracja: 04 lut 2006, 17:32
Lokalizacja: PIŁA

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: Mały »

Pismaki jak zwykle pokazały co potrafią, proponuje zorganizować ekspedycje w celu zbadania tych tunelów pod heńkiem :jupi: :jupi: :jupi:
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: Bocian »

Proponuję zlikwidować wszystkie drogi, bo ktoś przejdzie na czerwonym i tragedia gotowa! :D

TN nie ma o czym pisać...
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: skinspila »

Kononowicz na El Presidento to nie będzie niczego hehehe nawet tuneli haha :D
Piotr Piotr
Posty: 13
Rejestracja: 17 kwie 2008, 17:23
Lokalizacja: Chodzież

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: Piotr Piotr »

Witam! tutaj też chłopacy komentują > http://www.odkrywca-online.com/fachowya ... tml#642332
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: Jarek63 »

Niestety nie jest to pierwszy tak głupi artykuł tej Pani.
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: seba691 »

Witam. W piątek napisałem do TN dość sporego maila na temat tych głupot plus jeszcze opis prawidłowego przeznaczenia tego obiektu.
W odpowiedzi dostałem przeprosiny za brednie zawarte w artykule i że maila przekażą autorce żeby mogła wyciągnąć jakieś wnioski z tego co pisze.
Troszkę zdziwiła mnie informacja że dziękują za cenne informacje, To co w redakcji TN nie mają netu żeby sobie poszukać prawidłowego opisu. Jak dla mnie to są śmieszni.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: skinspila »

Seba masz rację, co to za gazeta co choć po części nie sprawdza wiarygodności tematu. Poza tym pismaki niezłą se reklamę robią wypisując tego typu brednie, wstyd i tyle :rolleyes: hehehe a co będzie jak powstanie skansen z prawdziwego zdarzenia drugi Wilczy Szaniec hehehee :D
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: Jarek63 »

Jak powstanie skansen to na pewno napiszą, że to samowola budowlana, a ich twórców nadzór budowlany skieruje do ukarania.
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: okiennica »

Miło mi, że nie tylko ja nie trawię tekstów tej pani, a tym żenującym artykułem o niewinnym bunkierku kryjącym pewnie garaż czarnej wołgi to już przeszła samą siebie :rolleyes:

Szkoda tylko, że tak niefajna rubryka ma w nazwie skądinąd bardzo miłe zwierzątko...
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: ziolek »

Może już o tym było, ale niemniej pozwolę sobie o to zapytać.

Czy rowy znajdujące się na wzgórzu nad rzeką w okolicy baru bieszczadzkiego to pamiątka po ostatniej wojnie?
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: marasxt »

Tak to pozostałości po ostatniej wojnie. Krótki film z kopania okopów i rowu przeciwczołgowego jest w posiadaniu naszego muzeum.
aneta_piła
Posty: 1
Rejestracja: 07 gru 2008, 15:10

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: aneta_piła »

Jestem dosyć młodą Pilanką, ale bardzo interesuje mnie historia miasta, etc. :P
Kilka miesięcy temu byłam z klasą w Kuźniku i bardzo zaciekawiła mnie pewna budowla. :D

Obrazek

To zdjęcie. Jeśli ktoś ma jakieś informacje odnośnie tej konstrukcji proszę o odpowiedź ;)
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: Caesar »

MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: MiReK »

Dlaczego wszyscy piszą o moście w Kalinie GRANICZNY? Cały most był po niemieckiej stronie. Granica przed mostem skręcała w stronę Kaliny.
Awatar użytkownika
WojtaSS
Posty: 34
Rejestracja: 23 wrz 2005, 22:12
Lokalizacja: Piła

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: WojtaSS »

Dzięki niemu można było przejść na "polską" stronę, więc choć nie był polożony stricte na samej granicy pełnił rolę przejścia granicznego...
chariots
Posty: 3
Rejestracja: 04 lut 2009, 22:26

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: chariots »

TW
Posty: 46
Rejestracja: 21 sie 2006, 20:38

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: TW »

W tekście Trybuny podano, że Remlinger został awansowany do stopnia generała. Przekonanie to bierze się zapewne z faktu, że w Wehrmachcie było dwóch oficerów o tym imieniu i nazwisku. Pierwszy pułkownik dowódca twierdzy Schneidemuhl ur. 27.05.13 - zm. 23.07.51 w obozie jenieckim Brjanka (wschodnia Ukraina). Drugi generał major były komendant największego niemieckiego więzienia wojskowego w Torgau, stracony w ZSRR 05.01.46 za zbrodnie wojenne popełnione w Pskowie. Na forum internetowym spotkałem opinię jego niemieckich użytkowników bardzo biegłych w temacie "Wehrmacht", że to ojciec i syn.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: MiReK »

Mam pytanie czy te słupki mogą być od wojskowych zasieków?

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: mathias »

Hmm jak na moje oko mogły służyć jako ochrona przed zwierzyną lecz może ktoś z forumowiczów wie czy służyły jako zasieki np. na piechotę. Moim zdaniem to ochrona przed zwierzyną.
jacko
PRZYJACIEL
Posty: 50
Rejestracja: 13 lis 2008, 00:05

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: jacko »

Nie jestem "specem" w tej dziedzinie :wink: ale oglądałem ostatnio jeden z programów na Discovery, opowiadający o którejś z bitew z okresu I wojny światowej (niestety nie pamiętam miejsca potyczki). W czasie prac wykopaliskowych w jednym z okopów odnaleziono właśnie taki pręt (lub bardzo podobny). Tłumaczono, że były to właśnie pręty służące do budowy zasieków. W dolnej części słupek ten był lekko skręcony (jeśli dobrze pamiętam), w górne oczko wkładano pręt za pomocą którego wkręcano słupek w ziemię, następnie przez oczka przeciągano drut kolczasty. Stosowano wówczas najczęściej słupki wbijane w ziemię, niestety montaż ich wywoływał duży hałas. Co nawet gdy prace wykonywano w nocy wiązało się z tym, że wróg natychmiast kierował ogień w miejsce prac, powodując duże straty wśród pracujących żołnierzy. Z tego właśnie powodu zaczęto stosować pręty jak ze zdjęcia, aby wyeliminować hałas i ułatwić prace żołnierzom stawiającym zasieki a tym samym ograniczyć straty osobowe wśród własnego wojska. Jak pisałem nie jestem znawcą, napisałem po prostu co widziałem a co mi się z tym zdjęciem skojarzyło. Być może, ktoś bardziej obeznany z tematem sprostuje moją wypowiedź :) . Pozdrawiam
Rekkeswind
Posty: 37
Rejestracja: 14 cze 2007, 11:39
Lokalizacja: Nawet nie z okolic Piły

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: Rekkeswind »

Jest to zdecydowanie wojskowy płot z drutu kolczastego (zasieki). Prawdopodobnie był uzupełniony potykaczami.

Jak to wyglądało dawniej, można zobaczyć np. tutaj http://www.buko.las.pl/historia/wrzesien39/zasieki.jpg
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się