Strumień na zachodnich obrzeżach Piły

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

Nie szedłem ostatnio wzdłuż strumienia, ale prawdopodobnie nic się nie zmieniło. Strumień jest zagrodzony - skierowany na trzcinowisko za wałeckimi torami. Koło Kotuńskiej drogi jest suchy i mocno zarośnięty trawą i zielskiem.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Może nic nowego nie wniosę, ale jechałem dzisiaj szynobusem do Wałcza i pod torowiskiem płynie i na tyle co udało mi się zauważyć przez okno nurt był raczej dość szybki.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

W tym miejscu zawsze strumyk był w dobrej kondycji - zarówno w zimie jak i latem.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Obrazek

W minioną sobotę, po pracy zaszedłem nad "jezioro", wody jednak w nim nie uświadczyłem. Foto powyżej.
Pozdrawiam.
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Post autor: jarek »

Wśród zbioru domowych zdjęć, znalazłem jedno zrobione nad jeziorkiem. Pamiętam, że miałem ich więcej, m.in. takie na którym było widać całe jezioro, ale nie mogę znaleźć :(. Zdjęcie zrobione jest chyba gdzieś tak 18 lat temu (zakryłem tylko mego brata i jakiegoś przypadkowego chłopaka). Widać ówczesny stan wody, oraz łódkę, która wtedy tam była.

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Obrazek

Ładna mapa? ;)
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

A ile tam torowisk!!! Chyba ciągnęły się jeszcze za obecny przejzad na drodze-łączniku między Kotuńską drogą a tą do Stobna. W lesie jest wiele nierówności i kamieni charakterystycznych dla torowisk. Teraz oczywiście to wszystko przykrywa ściółka.
Dlaczego ta mapa jest rosyjska!?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

SA108 masz tą mapę w całości?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Mam, proszę o cierpliwość...
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Znalazłem już tą mapę na stronie: http://www.mapy.eksploracja.pl/viewpage.php?page_id=48
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

obserwator pisze:A ile tam torowisk!!! Chyba ciągnęły się jeszcze za obecny przejzad na drodze-łączniku między Kotuńską drogą a tą do Stobna. W lesie jest wiele nierówności i kamieni charakterystycznych dla torowisk. Teraz oczywiście to wszystko przykrywa ściółka.
Dlaczego ta mapa jest rosyjska!?
Ciągnęły się jeszcze za Kotuń. Za przejazdem pozostały fargmenty piwnic stojących tam budynków. Po przeciwnej stronie torów chyba też stał jakiś budynek. Obecnie jest to mała polanka z kilkoma krzakami bzu. Kiedy dokładnie zdemontowano tory i rozebrano budynki tego nie wiem. Na tym zdjęciu widać zasięg tych torów http://www.dawna.pila.pl/grafika/FotoLo ... Stobno.jpg Wnioskuje z niego, że sięgały do kolejowego bloku stojącego w lesie tuż przed stacją w Stobnie. Od dwóch osób wiem, że w pierwszych latach po wojnie. Po wielkości drzew rosnących na ich miejscu można sądzić, że faktycznie posadzono je około 50 lat temu.
Odcinek widoczny na mapie możliwe, że i faktycznie był jeszcze w latach 70-tych. Widoczna na nim jest górka rozrządowa. Obecnie jest to porośniety trawą i krzakami nasyp wzdłuż torów na Krzyż. Na przeciwko torów stoi jeszcze do niedawna zamieszkały budynek.

Ale wracając do tematu.
Czy ktoś wie kiedy nastąpiło połaczenia strumyka z jeziorkiem? Na tej mapie nie wygląda mi na to by już to połączenie istniało w 1977 roku.. Strumyk jakby kończył się mała sadzawką, a nie poprzez kanał wpadał do jeziorka.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Bocian pisze:Znalazłem już tą mapę na stronie: http://www.mapy.eksploracja.pl/viewpage.php?page_id=48
Faktycznie to ta sama mapa, nie wiedziałem że jest na tej stronie.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Strumien

Post autor: adam »

Pamiętam ten strumień z lat dziecięcych, bawiłem się nad nim na odcinku dolaszewskich łąk. Bywałem tam tylko latem, brzeg był zarośnięty trawą i trzeba było uważać aby do niego niespodziewanie nie wpaść. Z tego co pamiętam nie był on zbyt głęboki, za to mnóstwo było w nim rybek cierników, które łapałem i trzymałem w akwarium.
Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Pocieszę Cię adamie, mówiąc że strumyk ten nadal na tym odcinku płynie. Od Twoich czasów mogło się zmienić to, że na tamtejszych łąkach przybywa małych sosenek. A miejsce to jest nadal urocze. :)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Rada Miasta Piły 27.11.2007:
Opiniuje pozytywnie celowość realizacji i finansowania przedsięwzięcia polegającego na budowie dwóch zbiorników małej retencji o pow. 0,85 i 1,26 ha tj. o pow. łącznej 2,11 ha na działce Nr 3 w obrębie 22, położonych w Pile przy ul. Łęgi 2.
I jeszcze z uzasadnienia:
Opiniowane zamierzenie inwestycyjne składać się będzie z 2-ch zbiorników wodnych tj. zbiornik nr 1 o pow. 0,85 ha i zbiornik nr 2 o pow. 1,26 ha, położonych na dz. Nr 3 w obrębie nr 22 w Pile, przy ul. Łęgi 2. Zbiorniki te będą zarybione takimi gatunkami ryb jak: karaś, lin i karp. Grunty te nie były przez ostatnich kilkanaście lat użytkowane rolniczo.
Ta informacja może mieć spore znaczenie dla przyszłości strumienia.
sokol 22
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2007, 02:59
Lokalizacja: Piła-wzgórze

Post autor: sokol 22 »

Witam! Mam pytanie, być może nie związane z tym z strumykiem? Chodzi mi o strumień, nad którym przejeżdża się we wsi Cyk, jadąc z Kotunia drogą do stacyjki Dolaszewo (Hasenberg)? jeśli to ten sam, to w tym miejsu jest on naprawdę rwącym potokiem!!! I następne pytanie, co dzieje się z tą wodą? (jeśli to ten sam strumień) Jest to naprawdę bardzo zastanawiające!?
POZDRO!
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Strumień z okolic Cyku to zupełnie inny niż ten, o którym piszemy w tym temacie. Przepływa w okolicach Kotunia, a następnie Stobna, gdzie częściowo zasila kompleks stawów rybnych.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Strumien .

Post autor: adam »

RR czy wiesz w którym miejscu ma początek ten strumień o którym teraz napisałeś?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Nie, nie wiem. Sądząc z map, źródła znajdują się nieco na północ od Kotunia, ale nigdy ich nie szukałem w terenie.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

Czas na meldunek dotyczący losów strumienia w ciągu ostatnich miesięcy. A działo się sporo, dlatego poniższy post jest niekrótki.

Jeszcze 13 maja strumień w całości rozlewał się na zachodnią stronę łąki znajdującej się przy torach "wałeckich". Między 24 a 28 maja sytuacja zmieniła się diametralnie. Grobla po zachodniej stronie została załatana, a wodę "puszczono" na wschodnią część łąki. Oto fotka z 13 maja i 28 maja:

Obrazek Obrazek

Taki stan trwa do dziś. Fotka z 2 grudnia:

Obrazek

Koryto strumienia na odcinku za ziemną zaporą, po rozpoczęciu akcji zatapiania łąki, bardzo szybko wyschło, ale dziś poziom wód gruntowych jest tak wysoki, że woda wybija z ziemi. Dla porównania fotki z 13 maja i 25 listopada.

Obrazek Obrazek

Na skraju łąki woda powraca do koryta. Jeszcze we wrześniu w tym miejscu było sucho, teraz wody jest pełno. Dla porównania fotki z 15 września i 9 grudnia.

Obrazek Obrazek

Pomiędzy skrajem łąki a leśnym mostkiem pojawiły się w korycie strumienia nowe obiekty w postaci dwóch drewnianych zastawek. 25 listopada woda nie była w stanie pokonać pierwszej zastawki. Dwa tygodnie później, 9 grudnia, płynęła już dalej.

Obrazek Obrazek

Do kolejnej zastawki brakowało w niedzielę ok. 20 metrów. Oto druga zastawka - zdjęcie z 25 listopada. Dla porównania to samo miejsce - 14 października.

Obrazek Obrazek

To nie koniec nowości. Zastawka, dużo bardziej okazała, została wybudowana również u wylotu podziemnego kanału przy dawnym jeziorze Karasiowym.

Obrazek

Czyżby w te rejony miała powrócić wielka woda? Pozdrowienia dla wszystkich miłośników strumyka ;)
Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Post autor: Kreska »

Byłam właściwie zapaloną miłośniczką Jeziora Karasiowego. Strumyka nie pamiętam z dzieciństwa, ale pewnie go musiałam widzieć. Dzięki Waszym relacjom dziś jestem miłośniczką także strumyka, gorąco dopinguje i zacieram ręce w oczekiwaniu na jezioro. Żeby tam jeszcze dziko było, jak dawniej...
Jakie śliczne zdjęcia! Do mojego prywatnego kalendarza na następny rok jak znalazł. Pozdrawiam! :D
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

strumyk

Post autor: obserwator »

Dziwne są poczynania leśnictwa. W górnej części cały rok kieruje się wodę na trzcinowiska a w części suchej powstają suche... wodospady. Od paru lat woda do tego miejsca nie doszła. Już przy Kotuńskiej drodze jest sucho jak pieprz. Poniższe fotki zrobiłem tuż przed dawnym Karasiowym...
Obrazek Obrazek
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: strumyk

Post autor: drstein »

obserwator pisze:W górnej części cały rok kieruje się wodę na trzcinowiska
Trochę się tam ostatnio pozmieniało. Obecnie woda przelewa się z łąki z powrotem do koryta. Woda pokonała też dwie zastawki zbudowane w tym rejonie. Ta druga była początkowo zbyt wysoka. Leśnicy obniżyli ją o ok. 12-14 centymetrów. Oto kilka fotek zrobionych w niedzielę. Warto porównać je z tymi, które zamieściłem kilka postów wyżej.

Pierwsza zastawka - około 30 metrów od miejsca "powrotu" wody do koryta.
Obrazek

Koryto strumienia pomiędzy pierwszą a drugą zastawką.
Obrazek

Druga zastawka, już po obniżeniu. Woda jest spiętrzona na wysokość ok. 35 centymetrów.
Obrazek

Strumień za drugą zastawką. Dla porównania - zdjęcie tego samego miejsca, tydzień wcześniej
Obrazek Obrazek

W tym miejscu na razie koniec... Jakieś 150 metrów od drugiej zastawki.
Obrazek
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

strumien

Post autor: obserwator »

Tym razem nie dotarłem w górę strumienia. Widziałem jednak, że przy Kotuńskiej drodze (też w niedzielę) zupełnie sucho. Z tego miejsca przez pola obok gospodarstwa jeszcze daleko do Karasiowego... W rurze (studzience na zakręcie) coś tam ciurka ale to miejscowa gruntówka. Gratuluję wytrwałości :wink:
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Ja natomiast korzystając z nielicznych tej zimy mroźnych dni udałem się do miejsca, w którym bierze nasz strumień swój początek.
Oto fotki z tego miejsca:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nie polecam jednak wycieczek w to w miejsce w przypadku braku grubej zmarźliny gruntu. Teren ten jest bardzo grząski, a dotarłem tam chyba wyłącznie dzięki utrzymującej się od kilku dni minusowej temperaturze.

I jeszcze jedna ciekawostka.

Obrazek

Kolega zainteresowany tym wytworem pokusił się o skierowanie pytania do Małgorzaty Mazurek, jednej z pracownic naukowych Wydziału Geologii UAM. Oto frgament odpowiedzi jaką uzyskał:
A co do wytraceń żelazistych to są one mi znane z terenu dorzecza Parsęty, gdzie zlokalizowane są badane przez mnie źródła i źródliska, wycieki, itp. Czesto jest to galeretowata substancja na mineralnym podłożu, a także na kamieniach, gałęziach itp.(...)A co do genezy tych żelazistych osadów, to są one wynikiem wymywania z osadów polodowcowych dwuwartościowych jonów żelaza, które migrują z wodami podziemnymi.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się